Czy broń kolekcjonerska strzela?

Wśród ludzi, którzy nie szukają informacji o broni palnej na internecie pokutuje przekonanie, że broń kolekcjonerska to wygrzebane gdzieś spod ziemi odpadki powojenne. W kilku klubach sportowych też spotkałem się z tą opinią. Że taka broń to tylko na ścianie wisi, i nie można z nią z domu wyjść, i nie strzela, i nabojów nie można kupić.

To pytanie pojawia się w mailach do mnie, widzę też że ludzie stale wpisują w wyszukiwarkę: „Czy broń kolekcjonerska jest sprawna?”. W skrócie: tak, jest jak najbardziej sprawna, można ją zabrać na strzelnicę (rozładowaną), można kupić naboje (dowolną ilość, byle się w szafie zmieściły), można strzelać na strzelnicy (towarzysko, w zawodach, itp).

W Polsce można kolekcjonować każdą broń dopuszczoną na rynek cywilny. Ja „kolekcjonuję” Glocka 19 (najpopularniejszy pistolet samopowtarzalny na świecie), CZ 858 (wyrób kałacho-podobny, wśród jego użytkowników cieszący się dobrymi opiniami) oraz szereg mniej lub bardziej przyjemnych dla oka konstrukcji, takich jak karabinki .22lr, rewolwery, pistolety samopowtarzalne, strzelby śrutowe, czy PM-63 „RAK”.

Nie muszę kupować broni, która ma jakąś wartość historyczną, czy jest unikatowa, czy zupełnie oryginalna. Mogę kupić sobie każdą jednostkę broni i w skutek tego większość (raczej całość) mojej kolekcji jest bezwartościowa dla muzeów czy historyków. Jednak nie ma to znaczenia, bo kolekcja jest za każdym razem subiektywna, a moja mnie cieszy.

Każda z moich broni jest sprawna i strzela celniej ode mnie. Kolekcjonuję wyłącznie działające konstrukcje, z których można (i lubię) strzelać.
Występując o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich możesz zakupić praktycznie dowolną dostępną w Polsce broń. Tak, „karabin snajperski”. Tak, „pompkę”. Tak, „gloka”. Tak, MP5. Tak, AK47. Tak, prawie każdą broń jaką można zobaczyć w popularnych grach komputerowych.

Nie można kupić broni samoczynnej („automatycznej”, „karabinu maszynowego”, itp), ale można kupić broń, która była samoczynna i została przerobiona na samopowtarzalną (czyli jedno naciśnięcie spustu — jeden wystrzał, broń sama przeładowuje kolejny nabój i po kolejnym naciśnięciu spustu — kolejny wystrzał).

Rzecz jasna większość z bardziej wymyślnych konstrukcji będzie albo droższa niż rozsądne odpowiedniki, albo trudno dostępna, albo będzie strzelać nabojami za 8 zł.

Warto wiedzieć, że mamy bardziej liberalne prawo niż większość stanów USA i możesz kupić zwykłą, sprawną broń.

5 myśli nt. „Czy broń kolekcjonerska strzela?

  1. Avatarkeram

    W Poznańskim WPA Pani Sierżant poinformowała mnie że owszem amunicję do broni kolekcjonerskiej będę mógł zakupić ale ona również będzie kolekcjonerska. Jak z tego wynika nie może być wykorzystywana do strzelania w ramach treningów strzeleckich itp. W takiej sytuacji zastanawiam się jaki sens ma zakup w pełni sprawnej broni palnej. Proszę wyjaśnijcie jak to jest w świetle przepisów prawa.

  2. Avatargambler

    Witam
    W dniu dzisiejszym w trakcie skladania dokumentacji (Kolekcjonerka) również zostałem poinformowany że na pozwolenie K. nie moge strzelać na strzelnicy :) – zadając pytanie „w takim razie dlaczego moge kupic amunicje do tej broni? ” dostałem odpowiedz „w celuwyłącznie pokazowym” :D

    Pozwolenie sportowe i kolekcjonerskie uprawnia do używania amunicji którą posiadasz (amunicja jest po to by z niej korzystać/ bron by ja przestrzelać aby nie zgniła :D )

Dodaj komentarz