Darmowe materiały dla prowadzących strzelanie

W Braterstwie naszą misją jest popularyzacja pozwoleń i legalnego posiadania broni. Częścią tej pracy jest zwiększanie poziomu wiedzy strzelców i osób, które chcą strzelcami zostać.

Po sukcesie projektu PatentStrzelecki.eu, z którego korzystają setki osób tygodniowo, prezentujemy darmowe materiały szkoleniowe dla osób podchodzących do kursów na prowadzących strzelenie.

Prowadzenie strzelania jest niezbędne dla bezpiecznego przebiegu zajęć strzeleckich. Ta rola jest wpisana bezpośrednio w akty prawne i dlatego wszyscy aktywni strzelcy prędzej czy później robią uprawnienia prowadzącego. Tylko w ten sposób można swobodnie wynajmować i korzystać ze strzelnic.

Pełna treść materiałów jest dostępna na stronie ProwadzacyStrzelanie.eu.

Używajcie, rozpowszechniajcie. Komentujcie i poprawiajmy je razem, żeby każdy kursant i każdy instruktor mógł dysponować jak najobszerniejszym, najdokładniejszym źródłem wiedzy na ten temat.
Te materiały są wykorzystywane do naszych szkoleń na prowadzącego strzelanie.

14 thoughts on “Darmowe materiały dla prowadzących strzelanie

 1. AvatarHaggar

  Pomimo że mam już prowadzącego, to przeczytałem sobie cały materiał dokładnie i stwierdzam, że to naprawdę świetna rzecz i kawał dobrej roboty.
  Naprawdę warto mieć i zaglądać od czasu do czasu.

  No i po lekturze właśnie nasunęło mi się kilka pytań, na początek to co nurtuje mnie najbardziej:

  Jak to w końcu jest z tym noszeniem broni na strzelnicy?

  Zgodnie z WRS :
  „1. Na terenie strzelnicy poza stanowiskiem strzeleckim nosi się broń rozładowaną z otwartymi komorami nabojowymi, bez pasów i pokrowców. W przypadku pistoletów i rewolwerów dozwolone jest ich noszenie w kaburach. Dopuszcza się inny sposób noszenia broni, jeśli tak stanowi regulamin zawodów.”
  „6. Po zakończeniu strzelania broń rozładowuje się i przedstawia do kontroli prowadzącemu strzelanie oraz opuszcza się stanowisko strzeleckie z bronią z otwartą komorą nabojową.”

  A na wszystkich chyba strzelnicach i zawodach na jakich byłem, regulaminy przewidują wręcz przeciwnie – noszenie wyłącznie w pudełku/pokrowcu ew. w kaburze, wyjmowanie dopiero na stanowisku lub w safety area, po sprawdzeniu schowanie broni do „opakowania” i dopiero opuszczenie stanowiska.

  Niby jest zapis w WRS, że można inaczej jeśli regulamin zawodów tak stanowi, ale dziwi mnie taka totalna rozbieżność – WRS jedno, a praktyka drugie.

  Jak to wygląda z waszego doświadczenia jako prowadzących?

  Na zawodach w zasadzie problemu nie ma bo jest regulamin zawodów i jego się trzymamy, ale co w przypadku strzelania rekreacyjnego dla grupki znajomych? Co jeśli regulamin danej strzelnicy stanowi inaczej (i to o 180 stopni) niż WRS?

 2. AvatarKurt

  Może jestem tępy, albo coś przeoczyłem – jak mam zareagować na komendę „Rozładuj” strzelając z Colta 1851 Navy? Jego da się rozładować tylko przez wywalenie w kulochwyt całego bębna lub co najmniej kilkuminutową procedurę rozładowania. Już o przeciąganiu żyłki wskaźnikowej nie wspominam…

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Jeśli padnie komenda „ROZŁADUJ” to Twoim obowiązkiem jest rozładować, choćby miało to zająć i 20 minut.
   Rozsądny prowadzący nie będzie tego od Ciebie wymagał, chyba, że sytuacja jest ekstremalna i wymusza rozładowanie. Więc nie przejmuj się, prowadzący widzi i myśli, nie będzie dawał bezsensownych komend.

  1. Avatargeminix

   Niestety nie ma to nic wspólnego z polskim prawem, to przepisy wewnętrzne federacji sportowej. Jeśli (hipotetycznie) ktoś zorganizowałby zawody IPSC – nawet mistrzostwa świata – na strzelnicy w Polsce i nie byłoby na nich ani jednego prowadzącego strzelanie, to zawody wg. polskiego prawa nie mogłyby się odbyć bo nikt nie mógłby wyjąć broni ani rozpocząć ostrzału celów. Mimo wyznaczenia torów i strefy bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz