Dla mundurowych

Od początku działalności otrzymuję pisma, pytania i deklaracje członkowskie od pracowników różnego rodzaju służb mundurowych.
W obecnej ustawie mundurowym łatwiej uzyskać pozwolenie na broń palną, z racji zwolnienia z egzaminów oraz z badań lekarskich. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest występowanie o broń palną do celów kolekcjonerskich.

Uważam, że ludzie, którzy z bronią pracują na co dzień powinni mieć nie tylko możliwość, ale i obowiązek doszkalać się w czasie prywatnym w ramach hobby kolekcjonerskiego.

Wg ustawy z egzaminu sprawdzającego umiejętność obsługi broni palnej oraz znajomość przepisów zwolnieni są funkcjonariusze „Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, funkcjonariusze lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.
Funkcjonariuszy w czynnej służbie uznaje się też za poczytalnych i nie ma konieczności robienia badań lekarskich przed pozwoleniem.

Z tego powodu Braterstwo od początku zachęca każdego funkcjonariusza służb wszelakich do wystąpienia o pozwolenie na broń w oparciu o nasze Stowarzyszenie. Pozwolenie kolekcjonerskie jest bezterminowe, nie trzeba powtarzać badań, a jego utrzymanie (będąc członkiem darmowego stowarzyszenia kolekcjonerskiego) nic nie kosztuje i nie wymaga żadnego wysiłku. Warto wystąpić o pozwolenie teraz, nawet jeśli nie planujesz kupować od razu broni palnej (nie wiadomo jak zmienią się przepisy w przyszłości).

Zatem jeśli jesteś w tej grupie poświęć 2-3 godziny na uzyskanie wiedzy i zdobądź pozwolenie. Zwiększając częstotliwość i jakość swojego szkolenia podnosisz bezpieczeństwo swoje, swojej rodziny, swojej okolicy i obywateli.

W Stowarzyszeniu mamy przedstawicieli wielu różnych służb. Żołnierze, policjanci, straż graniczna, służba celna, służba więzienna. Chętnie widzę w naszym gronie zarówno aktywnych jak i byłych funkcjonariuszy służb wszelakich.
Wśród naszych członków jest też kilkanaście osób, które przeszły całą drogę uzyskania pozwolenia jako mundurowi i mogą coś podpowiedzieć. Dla większości jest to proces szybki, łatwy, przyjemny i darmowy (nie licząc opłaty za wniosek do WPA, ale to tylko 242 zł).

W celu poszerzenia wiedzy polecam forum bron.iweb.pl. Poczytaj też nasze forum, gdzie część z nas się udziela i jest ciekawy wątek nt pozwoleń dla mundurowych. Rzuć również okiem na komentarze poniżej, gdzie kilka osób przeszło całą drogę i dzielą się informacjami.

31 myśli nt. „Dla mundurowych

 1. AvatarJaro

  Witam podłączę się pod temat ” mundurowych ” a konkretnie Służby Więziennej. Dotyczy funkcjonariuszy starszych – powyżej 10 lat służby w SW.
  Chodzi o to, że składając raport do dyrektora jednostki o wystawienie zaświadczenia o odbytym przeszkoleniu na broń używaną w zadaniach służbowych. Dział kadr wystawia tylko zaświadczenie o przeszkoleniu z zakresu obsługi P-99 Walther i PM-06 9mm. Gdyby ktoś zechciał uzyskać zezwolenia na broń długą gwintowaną i strzelby musi skierować ( wysłać ) raport z prośbą o wystawienie zaświadczeń o przeszkoleniu z KBK AKMS 7,62 mm i strzelby Winchester 1300 Defenger kal. 12 do Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Ważne by podać datę rozpoczęcia szkolenia na pierwszy stopień podoficerski-to przyspieszy wystawienie zaświadczenia przez COSSW.
  Młodsi funkcjonariusze SW na świadectwach z ” podoficerki ” mają wyszczególnione rodzaje broni palnej jakie mieli w programie szkoły i nie muszą kierować pisma do COSSW.

  Odpowiedz
  1. AvatarŁukasz

   Cześć. Również jestem funkcjonariuszem SW. W mojej jednostce nie było problemu z wystawieniem zaświadczenia odnośnie przeszkolenia na broń do 12mm z lufą gwintowaną centralnego zapłonu i broń do 12mm gładkolufową centralnego zapłonu. Zaświadczenie jest dość ogólne ale honorowane przez KWP Katowice. Więc jeśli w Katowicach problemu nie robili a to podobno najtwardsza betoniarnia w kraju to gdziekolwiek indziej tym bardziej nie będą. I do żadnego Kalisza, Kul, Popowa czy innych raportu o wystawienie zaświadczenia kierować nie trzeba. Pozdro

   Odpowiedz
   1. AvatarJaro

    Witam ponownie. Chcę poinformować, że zostałem wprowadzony w błąd przez funkcjonariusza zasiadającego w sztabie COSSW w Kaliszu-odnośnie uzyskania zaświadczenia o odbytym szkoleniu z KBK AKMS 7,62mm , pistoletu sygnałowego oraz strzelby Winchester kal.12
    Po wystosowaniu przeze mnie raportu do Komendanta COSSW w Kaliszu o wystawienie takowego zaświadczenia, po około dwóch tygodniach otrzymałem odpowiedź – Nie jest możliwe wystawienie zaświadczenia o przebytym w 2001 roku szkoleniu z KBK AKMS i innych rodzajów broni , gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami całość dokumentacji została zniszczona po 10 latach od daty ukończenia przez Pana szkolenia.
    Na dzień dzisiejszy posiadam tylko aktualne ”Papiery” na P-99 9mm i PM-06 9mm na które całkiem niedawno odbyło się przeszkolenie w macierzystej jednostce.
    Wychodzi na to, że od kwietnia 2011r realizując zadania służbowe i będąc wyposażony w karabinek 7,62mm lub strzelbę Winchester kal. 12 robiłem to nielegalnie (nieświadomie dowódca zmiany wydawał mi taką broń do służby)
    Teraz jestem na etapie szkolenia z zakresu znajomości posługiwania się strzelbą Mossberg kal.12
    – by chociaż otrzymać zezwolenie na broń” gładką ” Niestety na broń długą gwintowaną nie mam już możliwości zrobienia papierów, gdyż w Służbie Więziennej takowa została wycofana.
    Na upartego można skierować pismo do CZ SW w Warszawie i żądać wyjaśnienia tej sytuacji.

    Odpowiedz
   2. AvatarJaro

    Tak jak wspominałem wcześniej problem dotyczy funkcjonariuszy o dość długim stażu w służbie. Gdybym na wszystko otrzymał zaświadczenie u siebie w ”Kadrach” nie pisałbym o tym problemie.

    Odpowiedz
 2. AvatarJaro

  Witam. W poniedziałek tj. 18.04.2016 pofatygowałem się z kolegą pracującym w tym samym zakładzie karnym do WPA Katowice.
  Na szybko chcę kolegom mundurowym przedstawić jak prawidłowo wszystko powinno przebiegać.
  Pierwsza rzecz, to zabrać ze sobą wystawione w macierzystej jednostce :
  – zaświadczenie o tym, że jest się funkcjonariuszem czynnym w SW
  – zaświadczenie o zdanych egzaminach na poszczególne jednostki broni palnej w SW
  – 2 fotografie 3x4cm
  – zaświadczenie o przynależności do Stowarzyszenia ”Braterstwo” (oryginał wraz z regulaminem )
  – wniosek skierowany do KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI w ( KATOWICACH ) o wydanie pozwolenia na ( xx ) sztuk broni palnej do celów kolekcjonerskich.
  – potwierdzenie wpłaty 242zł w Urzędzie Miasta Katowice
  – ważny dowód osobisty ( ksero dowodu pani sierżant robi na miejscu )

  Mundurowi nie potrzebują badań psychologicznych i lekarskich, ani patentów strzeleckich !
  Pełny koszt uzyskania pozwolenia na broń wynosi dla mundurowych
  -fotograf 25zł
  -242zł opłata za wydanie pozwolenia na broń palna
  -sejf na broń krótką ( 300-450zł)
  -szafa na broń długą (600-1200zł)
  Koszty wyżej przedstawione są kilka razy niższe od kosztów poniesionych przez CYWILI, którzy muszą płacić grube pieniądze za egzaminy, badania i inne pierdoły!
  Więc proszę nie narzekać i nie płakać, że drogo!!!

  Odpowiedz
 3. Avatarorkidez

  Witam

  Też jestem funkcjonariuszem SW i chciałem zapytać o kwestię badań lekarskich.
  W Radomiu pani w komendzie twierdziła że potrzebne jest zaświadczenie o ,,przydzieleniu broni służbowej” aby być zwolnionym z badań lekarskich.

  Odpowiedz
  1. AvatarJaro

   Musisz mieć wystawione przez ZK lub AŚ zaświadczenie potwierdzające, że podczas wykonywania zadań służbowych jest Ci przydzielana broń służbowa w postaci : tutaj wypisane typy broni służbowej.
   W zaświadczeniu nie może zabraknąć wzmianki o tym, że jesteś funkcjonariuszem czynnym ( nie emerytem )

   Zgodnie z UoBiA służby mundurowe w tym SW nie są zwolnione od przedstawiania badań lekarskich, psychologicznych w WPA

   Odpowiedz
   1. AvatarJaro

    powinno BYĆ ” są ZWOLNIONE Z PRZEDSTAWIANIA BADAŃ LEKARSKICH I PSYCHOLOGICZNYCH”
    POMYŁKA PRZEPRASZAM

    Odpowiedz
    1. Avatarorkidez

     Dzięki .Tak myślałem że zaświadczenie musiało by być ,, że podczas wykonywania zadań służbowych jest Ci przydzielana broń służbowa”Kolego a może masz jakiś wzór takiego zaświadczenia.Jak by można było na orkidez@vp.pl to będę bardzo wdzięczny.

     Odpowiedz
 4. AvatarJaro

  Gdyby ” Kadry ” w Twojej jednostce nie wiedziały jak sformułować potrzebne dla WPA zaświadczenie, to poproś pana lub panią , by nawiązała kontakt z działem kadr z AŚ Częstochowa, lub ZK Herby ( tam już doskonale wiedzą jak to ma wyglądać )

  Odpowiedz
 5. AvatarJaro

  Chciałbym pochwalić się faktem uzyskania pozwolenia na broń o lufach gwintowanych do 12mm. Cała procedura od momentu złożenia wniosku o wydanie pozwolenia trwała 30 dni.
  Uzyskałem pozwolenie na trzy sztuki, bo o tyle wystąpiłem. Oczywiście po zrealizowaniu wszystkich promes na zakup broni mam zamiar rozszerzyć pozwolenie o następne kilka sztuk.

  Odpowiedz
  1. Avatarradek

   witam.jestem mundurowym chciałem zapytać czy przy ubieganiu się o w/w pozwolenie miałeś egzamin ?ile to kosztowało.pozdrawiam

   Odpowiedz
 6. Avatarhubbertt

  Witam jestem żołnierzem i chciał bym się dowiedzieć krok po kroku jakie kwity wybrać z JW i gdzie je złożyć oraz jakie są potrzebne do otrzymanaia pozwolenia na bron.

  Odpowiedz
 7. AvatarRysiek

  Witam,
  Panowie mundurowi, a czy Śląska Komenda wydaje mundurowym zezwolenie na noszenie broni do celów kolekcjonerskich? Bo zgodnie z UoBiA bez zgody właściwego organu Policji nosić jej nie można.

  Odpowiedz
  1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

   Bardzo wątpię. Natomiast broń kolekcjonerską można „przenosić” – pistolet w kaburze, magazynek w kieszeni – bez dodatkowych zgód Komendanta.

   Jednak jeśli poważnie myślisz o noszeniu broni przy sobie, powinieneś raczej pójść drogą sportową. Pozwolenie kolekcjonerskie jest po prostu tanie i bezbolesne dla mundurowych, dlatego je polecamy.

   Odpowiedz
 8. AvatarTom

  We wniosku o broń kolekcjonerską mam do wyboru broń:
  myśliwską, bojową, sportową itd…
  Rozumiem, że występuje się o broń sportową w celach kolekcjonerskich?
  Jestem ciekawy różnicy pomiedzy bojową celów kolekcjonerskich a sportową do celów kolekcjonerskich w przypadku wystąpienia o Centralny zapłon lufa gwintowana do 12mm
  Generalnie zamierzam kupić pistolet/rewolwer i coś z rodziny AK i chciałbym ograniczyć błędy we wniosku…

  Odpowiedz
  1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

   Nie, broń palna do celów kolekcjonerskich. Ty jesteś mundurowym, więc nie dotyczy Cię egzamin w WPA, zatem nie musisz się ograniczać do broni sportowej do celów kolekcjonerskich.
   Ta sportowa do celów kolekcjonerskich to jest ograniczenie, które ludzie sobie dopisują na wniosku tylko po to, żeby WPA nie zmuszało do zdawania u nich egzaminu, który bywa trudny. Mając uprawnienia na broń sportową (patent, licencja) nie trzeba zdawać egzaminu.

   Sprawdź nasze forum, są wątki dla mundurowych

   Odpowiedz
   1. AvatarTom

    Ok ale w podaniu które dostarcza KWP W Olsztynie mamy coś takiego:
    I.* Niniejszym wnoszę o: (* niepotrzebne skteślić)
    wydanie pozwolenia na broń palną:
    myśliwską, bojową, gazową, sportową, alarmową, sygnałową,
    ​________________________________________________________________
    ​________________________________________________________________
    w celu: łowieckim, ochrony osobistej, sportowym, kolekcjonerskim, pamiątkowym,
    innym: __________________________ w ilości ________________________

    W pkt. 1 mam wszystko skreślić i poniżej dopisać np. Centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi do 12mm i poniżej do celów kolekcjonerskich ? Czy też zostawić nieskreślając myśliwskiej, bojowej itd. ?

    Odpowiedz
 9. AvatarZadowolony

  Witam
  wystąpiłem do ŻW Kraków o pozwolenie na wszystkie typy broni wymienione w ustawie dla kolekcjonerów, nie dali oczywiście na maszynową i samoczynną.
  Wystąpiłem o 20 szt. dali 10 szt, 5 centr, 2 bocznego, po 1 z każdego innego typu /na początek/ , kumpel napisał i dostał jak chciał: 5 centr, 5 bocznego, czyli dają po 10szt. Oczywiście w nowym roku popełnię pismo o rozszerzenie kolekcji bo WIELKIM kolekcjonerem jestem.
  Wniosek o broń pobrałem ze strony ŻW KRAKÓW, dodałem opinię przełożonego /podobno komendant ŻW Kraków wymaga, of course bezprawnie/
  Po głębokiej analizie problemu w naszej komórce służbowej ustaliliśmy że powołamy sobie stowarzyszenie, ze strony ROMB pobrałem wniosek, wypełniłem, przerobiłem , zgłosiłem i lipa …. zmieniły się przepisy od 20 maja. Po wakacjach kolejne podejście, z 8 wizyt w starostwie, usuwanie literówek, Pani rzekła że źle, jazda do domu, wydruk, dojazd do Starostwa, kolejna poprawka , do domu, wydruk, po 4 wyjazdach jednego dnia zarejestrowane.
  Wyrób pieczątki… i JEST DOBRZE

  A wszystko dzięki BRATERSTWU

  Oczywiście służąc w MON warto przypomnieć sobie o ukończeniu kursu kierownika strzelań – bezcenny
  Warto uzyskać/wygrzebać kurs udzielania pierwszej pomocy – najlepiej poprzez wyciąg z rozkazu.

  Odpowiedz
  1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

   Cieszy mnie, że uzyskaliście pozwolenia i do tego jeszcze powołaliście odrębne stowarzyszenie. Im nas więcej, tym nam lepiej.
   Papierologia potrafi być skomplikowana i czasem trzeba coś poprawiać kilka razy.

   Gdybyście kiedyś mieli problem z tym stowarzyszeniem albo nie chcielibyście już sobie zawracać głowy papierami, zapraszam was do wstąpienia do Braterstwa.

   Odpowiedz
 10. Avatarwalkarpi49

  Witam,jestem świeżo upieczonym emerytem mundurowym(Policja) i chciałbym się dowiedzieć jak jest w tym przypadku procedura aby uzyskać pozwolenie na broń palną krótką

  Odpowiedz
 11. AvatarJaro

  Emeryci mają niestety pod górę! Przechodzą procedurę ” cywila ” – badania, egzaminy etc. Jednak dla chcącego nic trudnego…

  Odpowiedz
 12. AvatarGratis

  Witam wszystkich.
  Jestem w trakcie kompletowania dokumentacji do wniosku o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.
  Jestem fuszem slużb mundurowych(Policja) i tutaj pojawią się moje pytanie. Czy jeśli w arkuszach wyszkolenia strzeleckiego nie mam żadnej broni długiej to we wniosku mogę pisać o broń centralnego zapłonu do 12mm? Jak wiadomo karabinki wszelkiej maści też pod to podchodzą. Czy WPA wyda mi jedynie zgodę na to z czym miałem styczność? Pytam, ponieważ znajomym w innych województwach pomimo braku wpisów o broni długiej w arkuszach takowe pozwolenie wydawano.
  Moje WPA(Wrocław), twierdzi że muszę mieć konkretnie określone czy chcę pistolet, czy karabinek centralnego zapłony, jak to ma się do przepisów? Poratujcie ;)

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Dostaniesz promesę na broń centralnego zapłonu do 12mm. Nie ma tam określonego, czy to jest pistolet, czy karabin. Możesz kupić co zechcesz.

   Ale nie jestem prawnikiem, więc zawsze możesz dopytać na forum-bron.pl

   Odpowiedz
 13. AvatarZmechol1

  Witam wszystkich. Jestem podchorążym WSOWL, więc według ustawy kandydatem na żołnierza zawodowego. Wypytywałem się już na forum broniweb oraz tutaj i każdy potwierdzał, że niestety zwolnienie z egzaminu na policji mnie nie obowiązuje ponieważ jeszcze nie jestem zawodowym. Czy wobec tego powinienem wybrać drogę uzyskania pozwolenia na broń sportową do celów kolekcjonerskich ? Co polecacie mi w tej sytuacji?

  Odpowiedz
  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Tak, jeśli nie masz innego wyjscia to droga sportowa + kolekcjonerska jest najlepsza, bo unika się egzaminu policyjnego. Jeśli masz chwilę cierpliwości, możesz poczekać aż Braterstwo uzyska licencję klubową lub szukać klubu blisko siebie do zapisania.

   Odpowiedz
 14. Avatarkatani77

  WPA Wrocław od 17.02 do 13.03 – otrzymałem dokumenty (broń dla celów kolekcjonerskich)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *