Dla mundurowych

W obecnej ustawie mundurowym łatwiej uzyskać pozwolenie na broń palną, z racji zwolnienia z egzaminów oraz z badań lekarskich. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest występowanie o broń palną do celów kolekcjonerskich.

Uważam, że ludzie, którzy z bronią pracują na co dzień powinni mieć nie tylko możliwość, ale i obowiązek doszkalać się w czasie prywatnym w ramach hobby kolekcjonerskiego.

Wg ustawy z egzaminu sprawdzającego umiejętność obsługi broni palnej oraz znajomość przepisów zwolnieni są funkcjonariusze „Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, funkcjonariusze lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.
Funkcjonariuszy w czynnej służbie uznaje się też za poczytalnych i nie ma konieczności robienia badań lekarskich przed pozwoleniem.

Braterstwo od początku zachęca każdego funkcjonariusza do wystąpienia o pozwolenie na broń. Pozwolenie kolekcjonerskie jest bezterminowe, nie trzeba powtarzać badań, a jego utrzymanie prawie nic nie kosztuje (10 zł rocznie naszej składki) i nie wymaga żadnego wysiłku. Wystąp o pozwolenie teraz, nawet jeśli nie planujesz kupować od razu broni palnej. Nie wiadomo jak zmienią się przepisy w przyszłości.

W Stowarzyszeniu mamy przedstawicieli chyba wszystkich służb. Żołnierze, policjanci, straż graniczna, służba celna, służba więzienna. Dla większości mundurowych uzyskanie pozwolenia to proces prosty, szybki, łatwy i przyjemny.

Sprawdź nasze forum, komentarze pod tym wpisem. To naprawdę łatwe!

43 thoughts on “Dla mundurowych

 1. AvatarRikardo

  Witam. Pragnę opisać moje dotychczasowe poczynania o uzyskanie pozwolenia na broń sportową kolekcjonerską myślę że komuś niektóre uwagi mogą się przydać dodam iż jestem f-szem i nie muszę przedstawiać badań lekarskich oraz zdawać egzaminu w zakresie posługiwania się bronią.
  23 maja wysłałem komplet dokumentów do WPA Szczecin o broń kolekcjonerską plus dopuszczenie, po 10 dniach otrzymałem zaproszenie na osobiste stawienie się celem przesłuchania odnośnie mojej przyszłej kolekcji. Rozmowa przebiegała spokojnie, pani była po cywilnemu i chyba na pewno jest pracownikiem cywilnym. Pytania jakie padły: dlaczego chce kolekcjonować broń, od kiedy interesuje się bronią, jakie książki posiadam o broni, czy czytam prasę fachową, czy już mam jakieś kolekcje militarne np.; guziki? Broń którą będę kupował będzie nowa czy z rynku wtórnego. Jakie rodzaje i ile sztuk broni chcę kolekcjonować (wnioskowałem o 10 i cały czas tego się trzymam), w jakim czasie chce zakupić wszystkie egzemplarze broni. Opisałem 4 sztuki bronie jakie chcę zakupić w pierwszej kolejności i w krótkim czasie, kolejne egzemplarze przewiduje zakupić w ciągu 2-3 lat i na obecną chwile nie jestem jeszcze zdecydowany co konkretnie kupię a będzie to spowodowane moimi dalszymi zainteresowaniami, które będą się rozwijały wraz z powiększaniem się mojej kolekcji oraz okazjami zakupu ciekawych egzemplarzy. Pani skserowała sobie dwa dyplomy z zawodów organizowanych w służbie, które przywiozłem i jak już odprowadzała mnie do drzwi to poinformowała mnie iż listownie otrzymam decyzje przyznania pozwolenia odnośnie ilości sztuk broni, bardzo to dziwnie zabrzmiało. Po tygodniu otrzymałem pismo informujące iż nie przedstawiłem argumentów które uzasadniały zakup 10 sztuk broni. Nie napisali nic o ilości jaką łaskawie mi dadzą, mniemam iż mieli na myśli te 4 sztuki które opisałem. W tej samej kopercie było pismo o przedłużeniu postępowania o kolejne 30 dni bo właśnie kończyła się pierwsza trzydziestka.
  26 czerwca wysłałem opis całej mojej 10 sztukowej kolekcji dokładnie opisanej jaka broń dlaczego i kiedy ją kupie termin zakupu ostatniej sztuki określiłem na koniec drugiego roku po otrzymaniu pozwolenia. Pozwoliłem sobie plan mojej kolekcji porównać do innego urzędu naszego państwa, tutaj Urząd Stanu Cywilnego. Młoda para staje przed urzędnikiem stanu cywilnego gotowa złożyć przysięgę małżeńską, świadkowie rodzina wszystko na miejscu. Urzędnik mówi, że jeszcze tylko mała formalność przed tym jak odbierze przysięgę małżeńską i wyda odpowiednie świadectwo potwierdzające zawarcie związku małżeńskiego, młodzi muszą się określić ile będą mieli dzieci w tym związku i koniecznie z rozbiciem na płeć dzieci.:)
  Kilka dni wcześniej rozmawiałem z kolegą z pracy który zajmuje się uzbrojeniem i okazuje się że na początku służby (bo teraz to 24-y rok) przy przygotowywaniu się do jakichś zawodów strzelałem z kbks-u, które do roku 2011 były na wyposażeniu naszej jednostki. W służbach jest tak że jak jest strzelanie to musi wszystko grać, więc był jakiś konspekt jakaś lista jakieś szkolenie, które pozwoliło mi abym mógł zgodnie z przepisami strzelić i nikt do nikogo nie mógł się przyczepić. Jak były te wszystkie wymogi spełnione to znaczy że zostałem przeszkolony z tej broni i mogę poprosić o wystawienie stosownego zaświadczenia. Poprosiłem i dostałem. Szybko napisałem wniosek o rozszerzenie o boczny zapłon z lufami gwintowanymi do 6mm i dnia 27 czerwca wysłałem. Strzeliłem sobie trochę w kolano bo WPA zgłupiało dlaczego w pierwszym wniosku nie było bocznego zapłonu a w kolejnym wniosku wystawionym przez te same kadry jest boczny zapłon. WPA zwróciło się do mojej jednostki dlaczego tak jest. Nie wierzy się obywatelowi coś mi się zdaje że podejrzewali że sfałszowałem drugie zaświadczenie i sam sobie dopisałem boczny zapłon. Kadry odpisały zgodnie z prawdą a że dzisiaj już 19 lipiec i znowu koniec kolejnych 30 dni czekam na kolejne przedłużenie postępowania.
  Dopisze resztę jak wszystko się skończyło.

 2. Avataradamus

  Witam wszystkich jak powszechnie wiadomo funkcjonariusze formacji określonych w UoBiA są zwolnienie z egzaminu ,badań itp.. , a uzyskanie pozwolenia kolekcjonerskiego nie jest trudne na broń z jakiej w formacji miało się egzamin i tu pytanko czy komuś z was udało się rozszerzyć decyzje o boczny zapłon ??

  znalazłem w sieci dosyć ciekawy artykuł na ten temat : http://trybun.org.pl/2016/09/03/policyjna-wykladnia-art-16-ust-2-ustawy-o-broni-i-amunicji/

  oraz firmę która twierdzi ze jej zaświadczenia są honorowane Przez Policję : http://www.pskbpiss.pl/index.php/wydarzenia/74-szkolenie-do-rozszerzenia-zezwolenia-o-boczny-zaplon-i-bron-gladkolufowa

  pozdro.

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Tak, szkolenie na prowadzącego strzelanie też powinno pomóc. Oczywiście, nie wszystkie WPA będą to honorować, bo tam jeszcze nie ma ustalonej praktyki.
   Wprawdzie nie lubię reklamy w komentarzach, ale to w dobrej sprawie, więc niech będzie.

  2. AvatarMANHATTAN

   Witam jestem żołnierzem służby kontraktowej mam pytanie jak wygląda sprawa z uzyskanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerski czy potrzebuje robić jakieś badania zdawać egzaminy czy jestem z tego zwolniony ????

 3. Avatarrzemek

  Witam. Dodam coś od siebie.
  Ja jestem w trakcie załatwiania pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich. Sprawe zalatwiam jako funkcjonariusz policji w WPA Rzeszów. Więc tak, podobno nie zależnie od tego czy ktoś ma kartę wyszkolenia czy nie to bez problemu dostaje sie na 6 jednostek broni centralnego zapłonu i gładka. Boczny zaplon odpada. Ja w kadrach dostałem zaświadczenie jedno w którym była mowa o zatrudnieniu przeszkolenia z typu broni oraz o posiadaniu broni służbowej. Korzystałem z wzoru podania dostępnego dla mundurowych na forum. W podaniu tym nie uwzględnieniem takich danych jak imiona rodziców, panieńskie mamy, dane z dowodu nr, data wydania i kto wydał. Dane te dopisalem na miejscu, tak mi polecono, aby załatwić sprawę bez problemu. Więc tu uwaga można wniosek-wzor zmodyfikować o te dane jeszcze gdyz podobno sa one niezbędne. W chwili obecnej czekam na dzielnicowego.
  Jak na razie wszystko przebiega fajnie i sprawnie. Zaświadczenie z statutem otrzymałem po 5 dniach, spodziewałem się dłuższego oczekiwania ale tu chylę czoło i dziękuję. O nowościach i spostrzezeniach poinformuje później.

 4. AvatarKudlaty25

  Witam
  Jak więc dokładnie wygląda droga którą musi przejść żołnierz służby kontraktowej/nie zawodwy/ by uzyskać pozwolenie na posiadanie broni palnej? Czy muszę zapisywać się do sekcji sportowej, dodatkowo do jakiegoś klubu strzeleckiego który znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania w celu odbycia kursu praktycznego?

 5. Avatarmarcinek94

  Witam zaczynam droge. Jestem fu-sze SW w stolicy. Poszedł już raport do dyrektora a kadry już czekają na znak sygnał i wydrukuja, wstawią daty i lecę dalej. Będzie ktoś tak dobry i podrzuci linka do wniosku do KWP o pozwolenie?

 6. AvatarZmechol1

  Witam wszystkich. Jestem podchorążym WSOWL, więc według ustawy kandydatem na żołnierza zawodowego. Wypytywałem się już na forum broniweb oraz tutaj i każdy potwierdzał, że niestety zwolnienie z egzaminu na policji mnie nie obowiązuje ponieważ jeszcze nie jestem zawodowym. Czy wobec tego powinienem wybrać drogę uzyskania pozwolenia na broń sportową do celów kolekcjonerskich ? Co polecacie mi w tej sytuacji?

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Tak, jeśli nie masz innego wyjscia to droga sportowa + kolekcjonerska jest najlepsza, bo unika się egzaminu policyjnego. Jeśli masz chwilę cierpliwości, możesz poczekać aż Braterstwo uzyska licencję klubową lub szukać klubu blisko siebie do zapisania.

 7. AvatarGratis

  Witam wszystkich.
  Jestem w trakcie kompletowania dokumentacji do wniosku o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.
  Jestem fuszem slużb mundurowych(Policja) i tutaj pojawią się moje pytanie. Czy jeśli w arkuszach wyszkolenia strzeleckiego nie mam żadnej broni długiej to we wniosku mogę pisać o broń centralnego zapłonu do 12mm? Jak wiadomo karabinki wszelkiej maści też pod to podchodzą. Czy WPA wyda mi jedynie zgodę na to z czym miałem styczność? Pytam, ponieważ znajomym w innych województwach pomimo braku wpisów o broni długiej w arkuszach takowe pozwolenie wydawano.
  Moje WPA(Wrocław), twierdzi że muszę mieć konkretnie określone czy chcę pistolet, czy karabinek centralnego zapłony, jak to ma się do przepisów? Poratujcie ;)

  Pozdrawiam

  1. AvatarZDYB PL

   Kolego jak się w twoim przypadku skończyła batalia o broń długą? Sam dopiero zaczynam kompletować dokumenty i zastanawiam się czy będę mógł kupić karabinek bocznego lub centralnego zapłonu bez zaświadczenia o użytkowaniu takowej w pracy.

 8. AvatarZadowolony

  Witam
  wystąpiłem do ŻW Kraków o pozwolenie na wszystkie typy broni wymienione w ustawie dla kolekcjonerów, nie dali oczywiście na maszynową i samoczynną.
  Wystąpiłem o 20 szt. dali 10 szt, 5 centr, 2 bocznego, po 1 z każdego innego typu /na początek/ , kumpel napisał i dostał jak chciał: 5 centr, 5 bocznego, czyli dają po 10szt. Oczywiście w nowym roku popełnię pismo o rozszerzenie kolekcji bo WIELKIM kolekcjonerem jestem.
  Wniosek o broń pobrałem ze strony ŻW KRAKÓW, dodałem opinię przełożonego /podobno komendant ŻW Kraków wymaga, of course bezprawnie/
  Po głębokiej analizie problemu w naszej komórce służbowej ustaliliśmy że powołamy sobie stowarzyszenie, ze strony ROMB pobrałem wniosek, wypełniłem, przerobiłem , zgłosiłem i lipa …. zmieniły się przepisy od 20 maja. Po wakacjach kolejne podejście, z 8 wizyt w starostwie, usuwanie literówek, Pani rzekła że źle, jazda do domu, wydruk, dojazd do Starostwa, kolejna poprawka , do domu, wydruk, po 4 wyjazdach jednego dnia zarejestrowane.
  Wyrób pieczątki… i JEST DOBRZE

  A wszystko dzięki BRATERSTWU

  Oczywiście służąc w MON warto przypomnieć sobie o ukończeniu kursu kierownika strzelań – bezcenny
  Warto uzyskać/wygrzebać kurs udzielania pierwszej pomocy – najlepiej poprzez wyciąg z rozkazu.

  1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

   Cieszy mnie, że uzyskaliście pozwolenia i do tego jeszcze powołaliście odrębne stowarzyszenie. Im nas więcej, tym nam lepiej.
   Papierologia potrafi być skomplikowana i czasem trzeba coś poprawiać kilka razy.

   Gdybyście kiedyś mieli problem z tym stowarzyszeniem albo nie chcielibyście już sobie zawracać głowy papierami, zapraszam was do wstąpienia do Braterstwa.

 9. AvatarTom

  We wniosku o broń kolekcjonerską mam do wyboru broń:
  myśliwską, bojową, sportową itd…
  Rozumiem, że występuje się o broń sportową w celach kolekcjonerskich?
  Jestem ciekawy różnicy pomiedzy bojową celów kolekcjonerskich a sportową do celów kolekcjonerskich w przypadku wystąpienia o Centralny zapłon lufa gwintowana do 12mm
  Generalnie zamierzam kupić pistolet/rewolwer i coś z rodziny AK i chciałbym ograniczyć błędy we wniosku…

  1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

   Nie, broń palna do celów kolekcjonerskich. Ty jesteś mundurowym, więc nie dotyczy Cię egzamin w WPA, zatem nie musisz się ograniczać do broni sportowej do celów kolekcjonerskich.
   Ta sportowa do celów kolekcjonerskich to jest ograniczenie, które ludzie sobie dopisują na wniosku tylko po to, żeby WPA nie zmuszało do zdawania u nich egzaminu, który bywa trudny. Mając uprawnienia na broń sportową (patent, licencja) nie trzeba zdawać egzaminu.

   Sprawdź nasze forum, są wątki dla mundurowych

   1. AvatarTom

    Ok ale w podaniu które dostarcza KWP W Olsztynie mamy coś takiego:
    I.* Niniejszym wnoszę o: (* niepotrzebne skteślić)
    wydanie pozwolenia na broń palną:
    myśliwską, bojową, gazową, sportową, alarmową, sygnałową,
    ​________________________________________________________________
    ​________________________________________________________________
    w celu: łowieckim, ochrony osobistej, sportowym, kolekcjonerskim, pamiątkowym,
    innym: __________________________ w ilości ________________________

    W pkt. 1 mam wszystko skreślić i poniżej dopisać np. Centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi do 12mm i poniżej do celów kolekcjonerskich ? Czy też zostawić nieskreślając myśliwskiej, bojowej itd. ?

 10. AvatarRysiek

  Witam,
  Panowie mundurowi, a czy Śląska Komenda wydaje mundurowym zezwolenie na noszenie broni do celów kolekcjonerskich? Bo zgodnie z UoBiA bez zgody właściwego organu Policji nosić jej nie można.

  1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

   Bardzo wątpię. Natomiast broń kolekcjonerską można „przenosić” – pistolet w kaburze, magazynek w kieszeni – bez dodatkowych zgód Komendanta.

   Jednak jeśli poważnie myślisz o noszeniu broni przy sobie, powinieneś raczej pójść drogą sportową. Pozwolenie kolekcjonerskie jest po prostu tanie i bezbolesne dla mundurowych, dlatego je polecamy.

 11. AvatarJaro

  Chciałbym pochwalić się faktem uzyskania pozwolenia na broń o lufach gwintowanych do 12mm. Cała procedura od momentu złożenia wniosku o wydanie pozwolenia trwała 30 dni.
  Uzyskałem pozwolenie na trzy sztuki, bo o tyle wystąpiłem. Oczywiście po zrealizowaniu wszystkich promes na zakup broni mam zamiar rozszerzyć pozwolenie o następne kilka sztuk.

 12. AvatarJaro

  Gdyby ” Kadry ” w Twojej jednostce nie wiedziały jak sformułować potrzebne dla WPA zaświadczenie, to poproś pana lub panią , by nawiązała kontakt z działem kadr z AŚ Częstochowa, lub ZK Herby ( tam już doskonale wiedzą jak to ma wyglądać )

 13. Avatarorkidez

  Witam

  Też jestem funkcjonariuszem SW i chciałem zapytać o kwestię badań lekarskich.
  W Radomiu pani w komendzie twierdziła że potrzebne jest zaświadczenie o ,,przydzieleniu broni służbowej” aby być zwolnionym z badań lekarskich.

  1. AvatarJaro

   Musisz mieć wystawione przez ZK lub AŚ zaświadczenie potwierdzające, że podczas wykonywania zadań służbowych jest Ci przydzielana broń służbowa w postaci : tutaj wypisane typy broni służbowej.
   W zaświadczeniu nie może zabraknąć wzmianki o tym, że jesteś funkcjonariuszem czynnym ( nie emerytem )

   Zgodnie z UoBiA służby mundurowe w tym SW nie są zwolnione od przedstawiania badań lekarskich, psychologicznych w WPA

    1. Avatarorkidez

     Dzięki .Tak myślałem że zaświadczenie musiało by być ,, że podczas wykonywania zadań służbowych jest Ci przydzielana broń służbowa”Kolego a może masz jakiś wzór takiego zaświadczenia.Jak by można było na orkidez@vp.pl to będę bardzo wdzięczny.

 14. AvatarJaro

  Witam. W poniedziałek tj. 18.04.2016 pofatygowałem się z kolegą pracującym w tym samym zakładzie karnym do WPA Katowice.
  Na szybko chcę kolegom mundurowym przedstawić jak prawidłowo wszystko powinno przebiegać.
  Pierwsza rzecz, to zabrać ze sobą wystawione w macierzystej jednostce :
  – zaświadczenie o tym, że jest się funkcjonariuszem czynnym w SW
  – zaświadczenie o zdanych egzaminach na poszczególne jednostki broni palnej w SW
  – 2 fotografie 3x4cm
  – zaświadczenie o przynależności do Stowarzyszenia ”Braterstwo” (oryginał wraz z regulaminem )
  – wniosek skierowany do KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI w ( KATOWICACH ) o wydanie pozwolenia na ( xx ) sztuk broni palnej do celów kolekcjonerskich.
  – potwierdzenie wpłaty 242zł w Urzędzie Miasta Katowice
  – ważny dowód osobisty ( ksero dowodu pani sierżant robi na miejscu )

  Mundurowi nie potrzebują badań psychologicznych i lekarskich, ani patentów strzeleckich !
  Pełny koszt uzyskania pozwolenia na broń wynosi dla mundurowych
  -fotograf 25zł
  -242zł opłata za wydanie pozwolenia na broń palna
  -sejf na broń krótką ( 300-450zł)
  -szafa na broń długą (600-1200zł)
  Koszty wyżej przedstawione są kilka razy niższe od kosztów poniesionych przez CYWILI, którzy muszą płacić grube pieniądze za egzaminy, badania i inne pierdoły!
  Więc proszę nie narzekać i nie płakać, że drogo!!!

 15. AvatarJaro

  Witam podłączę się pod temat ” mundurowych ” a konkretnie Służby Więziennej. Dotyczy funkcjonariuszy starszych – powyżej 10 lat służby w SW.
  Chodzi o to, że składając raport do dyrektora jednostki o wystawienie zaświadczenia o odbytym przeszkoleniu na broń używaną w zadaniach służbowych. Dział kadr wystawia tylko zaświadczenie o przeszkoleniu z zakresu obsługi P-99 Walther i PM-06 9mm. Gdyby ktoś zechciał uzyskać zezwolenia na broń długą gwintowaną i strzelby musi skierować ( wysłać ) raport z prośbą o wystawienie zaświadczeń o przeszkoleniu z KBK AKMS 7,62 mm i strzelby Winchester 1300 Defenger kal. 12 do Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Ważne by podać datę rozpoczęcia szkolenia na pierwszy stopień podoficerski-to przyspieszy wystawienie zaświadczenia przez COSSW.
  Młodsi funkcjonariusze SW na świadectwach z ” podoficerki ” mają wyszczególnione rodzaje broni palnej jakie mieli w programie szkoły i nie muszą kierować pisma do COSSW.

  1. AvatarŁukasz

   Cześć. Również jestem funkcjonariuszem SW. W mojej jednostce nie było problemu z wystawieniem zaświadczenia odnośnie przeszkolenia na broń do 12mm z lufą gwintowaną centralnego zapłonu i broń do 12mm gładkolufową centralnego zapłonu. Zaświadczenie jest dość ogólne ale honorowane przez KWP Katowice. Więc jeśli w Katowicach problemu nie robili a to podobno najtwardsza betoniarnia w kraju to gdziekolwiek indziej tym bardziej nie będą. I do żadnego Kalisza, Kul, Popowa czy innych raportu o wystawienie zaświadczenia kierować nie trzeba. Pozdro

   1. AvatarJaro

    Witam ponownie. Chcę poinformować, że zostałem wprowadzony w błąd przez funkcjonariusza zasiadającego w sztabie COSSW w Kaliszu-odnośnie uzyskania zaświadczenia o odbytym szkoleniu z KBK AKMS 7,62mm , pistoletu sygnałowego oraz strzelby Winchester kal.12
    Po wystosowaniu przeze mnie raportu do Komendanta COSSW w Kaliszu o wystawienie takowego zaświadczenia, po około dwóch tygodniach otrzymałem odpowiedź – Nie jest możliwe wystawienie zaświadczenia o przebytym w 2001 roku szkoleniu z KBK AKMS i innych rodzajów broni , gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami całość dokumentacji została zniszczona po 10 latach od daty ukończenia przez Pana szkolenia.
    Na dzień dzisiejszy posiadam tylko aktualne ”Papiery” na P-99 9mm i PM-06 9mm na które całkiem niedawno odbyło się przeszkolenie w macierzystej jednostce.
    Wychodzi na to, że od kwietnia 2011r realizując zadania służbowe i będąc wyposażony w karabinek 7,62mm lub strzelbę Winchester kal. 12 robiłem to nielegalnie (nieświadomie dowódca zmiany wydawał mi taką broń do służby)
    Teraz jestem na etapie szkolenia z zakresu znajomości posługiwania się strzelbą Mossberg kal.12
    – by chociaż otrzymać zezwolenie na broń” gładką ” Niestety na broń długą gwintowaną nie mam już możliwości zrobienia papierów, gdyż w Służbie Więziennej takowa została wycofana.
    Na upartego można skierować pismo do CZ SW w Warszawie i żądać wyjaśnienia tej sytuacji.

Dodaj komentarz