Fundamentalne zmiany w Braterstwie

01.11.2016 zastąpiliśmy nasze stowarzyszenie zwykłe nowym: KS Amator, zarejestrowanym w KRSie.

Lista usprawnień usprawiedliwia w mojej ocenie wprowadzenie składki rocznej w wysokości 10 zł, którą każdy członek KS Amator będzie musiał opłacić. W związku z tym, w najbliższej przyszłości nastąpi kilka istotnych zmian, które mocno wpłyną na każdego członka Braterstwa.

Pokrótce
Stare stowarzyszenie zwykłe nie przyjmuje już nowych członków. 20 maja 2018 roku (za 1.5 roku) zostanie zamknięte. Do tego czasu dalej będzie działać, dalej członkostwo jest ważne, a dla wszystkich swoich członków stare stowarzyszenie dalej jest bez opłat. Zatem dla dotychczasowych członków niewiele się zmieni aż do 20.05.2018 roku. Podkreślam (do wiadomości niektórych WPA): stare stowarzyszenie, czyli „Stowarzyszenie o charakterze strzeleckim i kolekcjonerskim Braterstwo” nadal działa i będzie działać do 20.05.2018!

Działalność przenoszę do KS Amator, które jest ulepszoną wersją starego stowarzyszenia. KS Amator funkcjonuje od 31.08.2016 jako stowarzyszenie kolekcjonerów broni palnej. Jest aktywne, mamy już ponad setkę członków, umowę ze strzelnicą i kontakty z innymi stowarzyszeniami.

Żaden członek starego stowarzyszenia nie zostanie zostawiony na lodzie, wszystkich zapraszam do zapisania się do KS Amator. Na dostosowanie się do zmian masz czas do 20 maja 2018 roku, więc nie ma pośpiechu. Warto jednak zawczasu zadbać o formalności.

KS Amator wystąpiło o licencję klubową PZSS, ale jeszcze jej nie ma. Nie jest jeszcze klubem sportowym zrzeszonym w PZSS. Na tę chwilę jest to jedynie stowarzyszenie kolekcjonerów broni, ale staramy się rozszerzyć działalność. Jak uda nam się rozszerzyć, każda osoba będzie mogła (ale nie będzie musiała) rozszerzyć swój typ członkostwa dodatkowo o przynależność do sekcji sportowej w KS Amator.

Jest trochę pomieszania z nazwami. Stare stowarzyszenie nazywa się „Braterstwo” i chcę zachować tę nazwę. Zatem od dziś uznaję Braterstwo za ruch społeczny — którym de facto się stało — oparty na nowym stowarzyszeniu: KS Amator.

Wstęp teoretyczny, nostalgia

Braterstwo działa od dwóch lat (i jednego miesiąca) i jest jednym z największych, jeśli nie największym, stowarzyszeniem kolekcjonerów broni palnej w Polsce.
Zostało utworzone z powodu braku stowarzyszeń, które by chciały mnie bezproblemowo przyjąć w swoje szeregi. Założyłem je dla siebie i braci (bracia nie mają nawet jednej sztuki broni, mimo pozwoleń od roku). Z wdzięczności za tysiące postów pełnych wskazówek, jakie szanowny Kolega 9×19 publikuje na forum, postanowiłem od początku działalności otworzyć je dla każdego kto napotka na taki sam problem. Zainteresowanie przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania.

Pomogłem ponad 1850 kolekcjonerom i ta liczba rośnie z tygodnia na tydzień o kilkadziesiąt kolejnych osób. Mamy w swoich szeregach funkcjonariuszy chyba wszystkich służb mundurowych (poza CBW i SKW, ale nie mam pewności, bo mały odsetek funkcjonariuszy się identyfikuje w listach).
Odkąd działam z Braterstwem zdecydowanie więcej czytam i piszę niż strzelam (to chyba minus), nawiązałem kontakt z kilkoma grupami lokalnymi, miałem też bardzo drobny udział w przygotowywaniu strzelnicy w Brzegu Dolnym.

Niestety, moje małe stowarzyszenie zwykłe nie jest przystosowane do takiej skali potrzeb. Mając to na uwadze, chcąc lepiej wspierać ruch odbudowy kultury posiadania broni palnej w naszym kraju, postanowiłem przebudować całe Braterstwo od zera.

Geneza zmian:

W toku działalności zidentyfikowałem następujące problemy:
— zaświadczenia się wysyłane zaraz po rejestracji, podczas gdy większość członków potrzebuje ich zdecydowanie później i się deaktualizują
— zbyt długie (nawet miesiąc!) oczekiwanie członków na zaświadczenie związane z wysyłką listem zwykłym
— brak ochrony danych osobowych przesyłanych listami zwykłymi
— brak możliwości automatyzacji ponownej przesyłki zaświadczeń, która jest niezbędna gdyż wiele WPA wymaga świeżych papierów
— możliwość przejęcia kontroli nad stowarzyszeniem; w tym przypadku ogromna ilość wrażliwych danych osobowych posiadaczy broni (jedna z największych baz w Polsce) może wpaść w niepowołane ręce
— coraz wyższe koszty, które muszę osobiście ponosić (same koperty to kilkaset złotych rocznie)
— żmudny proces obsługi korespondencji z deklaracjami członkowskimi
— marnowanie czasu członków poprzez wysyłanie ich na pocztę
— niski poziom integracji uczestników stowarzyszenia
— brak możliwości zamknięcia stowarzyszenia w przyszłości (jedyny termin: 20.05.2018 w związku ze zmianą prawa)
— niższa reputacja spowodowana statusem stowarzyszenia zwykłego
— nie mogę mieć klubu sportowego na jego podstawie

Nakreśliłem też pożądany kierunek zmian:
— stowarzyszenie rejestrowane w KRS, z księgowością, kontem bankowym itp
— obsługa członków przez internet, brak konieczności papierowej wysyłki deklaracji przez kandydata
— automatyzacja obsługi płatności, żadnego czekania na księgową
— krótsze, maksymalnie 3 dniowe oczekiwanie na dokumenty od stowarzyszenia
— wysyłka dokumentów papierowych wyłącznie poprzez listy polecone, priorytetowe
— wysyłka zaświadczeń na żądanie kandydata, świeże papiery do wniosków
— zdolność stowarzyszenia do utrzymania się bez drenowania mojej kieszeni
— ograniczenie ilości żmudnej pracy, którą muszę wykonywać w związku z obsługą członków. Obecnie jest to ok 2-3h tygodniowo
— aktywniejsza promocja posiadania broni palnej

Dodatkowe, istotne kwestie:
— zakładam strzelecki klub sportowy. Od tego się zaczęło i jak już się zabrałem, to okazało się że przede wszystkim muszę poprawić Braterstwo.

Jak przeprowadzone zostaną te zmiany?
Braterstwo stało się marką (w moim przekonaniu) i jakimś ruchem społecznym. Dlatego chcę, żeby moje działanie cały czas funkcjonowało pod tą nazwą. Jednocześnie, „Stowarzyszenie o charakterze strzeleckim i kolekcjonerskim >>Braterstwo<<” (dalej nazywane „stare stowarzyszenie”) jest anachroniczne i nie do naprawienia. Na jego miejsce utworzyłem nowe stowarzyszenie, które przylepię do Braterstwa, jakbym zszywał kołdrę z patchworku.

31 sierpnia zarejestrowałem w KRSie „Stowarzyszenie KS Amator”, REGON: 365284664, NIP: 8952092031, KRS: 0000631563. Celem jest zastąpienie wadliwego, niedostosowanego do masowego użytkownika starego stowarzyszenia.

Co się stanie ze Stowarzyszeniem o charakterze strzeleckim i kolekcjonerskim „Braterstwo”?
Zaczynając od 01.11.2016 nie będzie już możliwości wygenerowania formularza członkowskiego do starego stowarzyszenia. Wszyscy, którzy zdążyli wygenerować zaświadczenie i je podeślą do końca 2016 roku, zostaną przyjęci do starego stowarzyszenia. Od 2017 roku stare stowarzyszenie nie będzie przyjmowało więcej członków.

Stare stowarzyszenie przestanie istnieć 20 maja 2018 roku (za 1.5 roku) w związku z niedopełnieniem obowiązku rejestracji w ewidencji stowarzyszeń zwykłych. Jest to jedyna droga uśmiercenia tego tworu :).
Każda osoba, która jest członkiem starego stowarzyszenia pozostanie jego członkiem aż do likwidacji. Zatem ma czas do 20 maja 2018 roku, żeby zapisać się do innego stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim. Zachęcam Cię do zapisania się do KS Amator, ono powstało w tym właśnie celu.

Do czasu zamknięcia stowarzyszenia pozostanie ono aktywne, wszystkie moje następne działania będą firmowane zarówno przez KS Amator, jak i stare stowarzyszenie.

Jeśli któryś z członków starego stowarzyszenia zapragnie otrzymać zaświadczenie o członkostwie na koniec jego działalności (np żeby mieć udokumentowaną historię członkostwa na wszelki wypadek w przyszłości), będzie taka możliwość. Będzie to usługa płatna w zależności od stopnia automatyzacji, jaki uda mi się uzyskać, ale kwota zmieści się w 10 – 20 zł (w tym wliczony znaczek polecony priorytet).

Wszyscy członkowie otrzymają kilkukrotne przypomnienie mailowe o tych zmianach.

Co to za nowe stowarzyszenie?
Każdego z obecnych członków (i wszystkich innych chętnych też) zachęcam do zapisania się do nowego stowarzyszenia, bo ono powstaje dla was. Zaczynając od 01.11.2016 Braterstwo będzie opierało się na nowym stowarzyszeniu — KS Amator. Zapis do KS Amator jest możliwy na podstronie witry Braterstwa. Ten moduł jest nowy, trochę przetestowałem, ale mogą się pojawić błędy. Będę starał się je likwidować jak najszybciej. Proszę o cierpliwość.

Znaczącą różnicą jest fakt, że KS Amator wymaga opłacania składek członkowskich, których wysokość ustaliłem na 10 zł. Ta zawrotna kwota uniezależni mnie od wysyłanych przez was znaczków, pozwoli wysyłać masowe przesyłki polecone na podstawie umowy z pocztą i sfinansuje zakup wszystkich akcesoriów biurowych, które do tej pory mnie obciążały.

Jakie są minusy zmian dla członków?
— opłaty. Koleżanka dała mi papierową deklarację akcesu do Braterstwa w listopadzie 2014 roku i do tej pory na tym jedzie. To było niezłe.

Jakie są plusy zmian dla członków?
— mniejsza szansa, że stowarzyszenie zniknie, zamknie się lub zbankrutuje. stare stowarzyszenie bankrutuje codziennie gdy wyciągam prywatną kopertę, żeby przesłać nowej osobie papiery
— stowarzyszenie zarejestrowane w KRS. Wg niektórych to lepiej (choć pozostaję nieprzekonany)
— dzięki wykastrowaniu demokracji w statucie KS Amator masz pewność że osoba, której przekazałeś/aś swoje dane osobowe (czyli ja) trzyma nad nimi pieczę i nie ma możliwości, żeby te dane zostały oddane w niepowołane ręce.
— wpłacając co roku małą składkę mamy czytelny dowód aktywności członka w życiu stowarzyszenia, nie ma już więcej wątpliwości
— otrzymywane przez Ciebie druki będą tak aktualne jak zechcesz. Możesz zamówić zaświadczenie trzy dni przed wnioskiem i dać WPA Katowice jeszcze ciepłe, oni to lubią
— Twoje dane osobowe nie zgubią się w liście zwykłym. Mogą się zgubić w poleconym, ale poczta robi to rzadziej
— wymiernie wspierasz popularyzację pozwoleń kolekcjonerskich, zwłaszcza w zakresie mojej działalności (to może być i minus, zależy od odbiorcy)

Nie chcę płacić, było za darmo i było dobrze
Było fajnie, zgoda. Ale nie chcę już wykonywać żmudnej pracy robota (godzina miesięcznie schodzi mi na samo otwieranie kopert i prostowanie kartek) bez sensu. Kto nie idzie do przodu ten się cofa.

Pamiętaj, że zawsze możesz założyć swoje prywatne stowarzyszenie do celów kolekcjonerskich i mieć totalną niezależność. To nie jest dobry sposób na oszczędność (szybciej zarobisz na naszą składkę zbierając puszki z ulicy niż organizując wszystkie dokumenty do prywatnego stowarzyszenia), ale to dobry sposób na samodzielność i tworzenie nowej jakości w swoim otoczeniu, jeśli jesteś w stanie spamiętać kilka terminów i odpowiadać na wszystkie pisma od instytucji. Zalecam pasjonatom.

Ważne kwestie na koniec
Twoje pozwolenie oparte na starym stowarzyszeniu nie jest w żaden sposób zagrożone i nie będzie do 20 maja 2018 roku (za 1.5 roku). Stare stowarzyszenie, mimo nieprzyjmowania nowych członków, w dalszym ciągu będzie organizować aktywności, spotkania, pokazy i popularyzować posiadanie broni do celów kolekcjonerskich. Nadal będzie odpowiadać na wszystkie zapytania odpowiednich instytucji. Masz 1.5 roku na zapisanie do innego stowarzyszenia (zachęcam do pozostania w Braterstwie, wersja 2.0). Wszystko jest ok.

Mam nadzieję, że zaproponowane zmiany i usprawnienia spotkają się z aprobatą obecnych członków stowarzyszenia. Może się okazać, że pozwolenia kolekcjonerskie będą najlepszą opcją na posiadanie broni palnej w Polsce i chciałbym przyczynić się do łatwości uzyskania i utrzymania takich uprawnień przez jak najszerszą rzeszę dorosłych, praworządnych i zdrowych psychicznie Polaków.

28 thoughts on “Fundamentalne zmiany w Braterstwie

 1. AvatarZibi70

  Jestem rękami i nogami za!
  Nie zamierzam nawet czekać do końca maja 2018 żeby „zaoszczędzić” 10 zł – no sorry, bez jaj. To bardzo uczciwa stawka – wątpię by dawała komukolwiek jakiś zysk – mam nadzieję, że pokrywająca koszty.
  Pozostałe zmiany związane z przejściem na Stowarzyszenie z KRS, jak również zmiany organizacyjne oceniam bardzo pozytywnie – szacunek Pawle, że Ci się chce.

 2. AvatarJarua

  Pytanie. Czy możliwe jest opłacenie składki za kilka lat z góry ?

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Jak wpłacisz więcej, pieniądze nie wyparują. System automatycznie będzie przedłużał członkostwo co roku. Zatem: tak, jak najbardziej.

 3. AvatarMariusz

  Na kiedy jest planowane uruchomienie KS Amator i wcielenie do PZSS?

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   KS Amator jest aktywne od 31.08.2016 roku jako stowarzyszenie kolekcjonerów broni palnej. Czekamy na licencję PZSS, która powinna być jeszcze w tym roku.

   1. Avatarlou

    masz już jakiś wstępny plan na ilość/kalendarz zawodów i ew konkurencje 2017?

 4. AvatarPablo

  Drogi Pawle (przepraszam za poufałość, jesteśmy imiennikami więc pozwalam sobie zwracać się po imieniu), popierałem i nadal popieram Twoje działania na rzecz popularyzacji kultury strzeleckiej oraz prawa do posiadania broni. Chylę czoła, podziwiam i dziękuję za czas i energię jakie poświęcasz tej szczytnej sprawie. Z przyjemnością przyjmuję zaproszenie do KS Amator i czekam na uruchomienie klubu sportowego, gdzie (mam nadzieję, w nieodległej przyszłości) będę mógł zdobyć uprawnienia sportowe.
  Serdecznie pozdrawiam.

 5. Avatarmarek

  Stan konta/aktualizacja czlonkowstwa jest robiona manualnie, tak? Mozesz zmienic opis przelewu zeby latwiej bylo Ci identyfikowac od kogo jest przelew. Podejrzewam ze beda przypadki gdy nie bedziesz wiedziec kto wplacil skladke.

 6. AvatarŁukasz_B_1983

  Myślę,że to dobre posunięcie.Koszty zawsze są,więc nie oszukujmy się 10 zł to nie tak dużo.Czy w przypadku zmiany stowarzyszenia,mam o tym fakcie powiadamiać WPA?

 7. AvatarCzarek

  Wchodzę w to i ja.
  Braterstwo ver.1.0 ‚dało mi’ pozwolenie kolekcjonerskie (dokumenty z maja ’16 wniosek składany w połowie września ’16).
  Teraz moja kolej aby dać coś od siebie. :)

 8. Avatarzofia

  !0 zł.na rok nie wystarczy, żeby pokryć koszty osobowe. List polecony 4,50, a jak ktoś zechce zaświadczenie dwa razy, już jesteś w plecy. Stawka 20zł byłaby bardziej sensowna, a nadal symboliczna

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Dziękuję za wypowiedź, Pani Zosiu. Listy są po 5.5zł (bo wysyłamy tylko priorytetem, najwyższa jakość), ale zablokowałem możliwość bezpłatnej wysyłki zaświadczenia więcej niż raz na rok, zatem nie powinienem zbankrutować.

   Jednocześnie celem Stowarzyszenia nie jest zarabianie pieniędzy, a popularyzacja mojego hobby. Poza tym, jak już w Braterstwie będzie milion osób, nawet 1 zł nadwyżki na osobę da potężną kwotę :)

   Przy okazji widzę, że prowadzi Pani ciekawego bloga o podróżach (link jest w Pani nicku), który jest całkiem dobrze napisany. Chyba poczytam więcej.

 9. AvatarKrzysztof Jabłoński

  Ktoś marudził, że już nie ma za darmo!?
  Dla świeżaka, który do pozwolenia robi wszystko od zera, ta dyszka na rok to zaledwie 0.6% (mniej niż jeden procent!) kosztów wstępnych 10 / (10 + 242 + 1150 + 300). I to przy założeniu, że nie będzie poprawki z egzaminu i znajdzie naprawdę tanią dziuplę na broń (szafą bym tego nie nazywał).
  A nawet dla mundurowego to tylko 4% samej opłaty skarbowej.
  Jeśli ktoś ma zamiar narzekać na takie warunki, to znaczy że szuka tylko gdzie by tu ponarzekać, a nie jak robić pozwolenie. Oczekiwanie od innych filantropii, kiedy się samemu nie chce dupy ruszyć uważam za niestosowne.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia z nowym projektem.

 10. AvatarMorgotH

  Popieram Paweł!
  Już się zarejestrowałem i opłaciłem składkę.
  Mam nadzieje, że „Nowe Braterstwo” pomoże jeszcze większej ilości osób !
  Dzięki braterstwu udało mi się uzyskać pozowlenie na broń i chwała wam za to.
  Podejżewam, że po zakończeniu działalności „startego Braterstwa” (2018) będzie trzeba donieść do WPA zaświadczenie o przynależności do KS Amator, zgadza się?

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Sam nic nie musisz nigdzie zgłaszać. Jeśli Twoje WPA nabierze podejrzeń, że nie spełniasz wymogu ustawowego (czyli, że nie jesteś członkiem żadnego stowarzyszenia kolekcjonerów broni palnej) to mogą wysłać list i zażądać przedstawienia dowodów, że jednak jesteś.

   Liczę, że nie będzie to robione automatycznie. Chciałbym uniknąć sytuacji, gdy chęć poprawienia jakości obsługi członków spowoduje nagonkę organu na uczestników tych zmian. No, ale zachowanie WPA nie zależy ode mnie.

 11. AvatarKuba Kuba

  Kwp Bydgoszcz popiera ale znajda sie tacy ktorzy beda sie boczyc :) skoncze walke z WPA i sie zapisuje do wersji 2.0

 12. AvatarDziabong

  Już zapisałem się do KS AMATOR. Paweł popieram w 100% całą Twoją działalność, bo pokazałeś, że MOŻNA. Pokuszę się o stwierdzenie, że Braterstwo jest jednym z największych, jak nie największym tego typu stowarzyszeniem. Nie przejmuj się gadaniem… Ostatnimi pomysłami zyskałeś w oczach wielu, innym to będzie przeszkadzać.
  Dziabong

 13. AvatarKarol

  Chyba nikt nie będzie Cię oskarżać, że chcesz się na tym „dorobić”, bo przecież 10zł to ledwie pokryje Twój spacer na pocztę. Proszę jedynie o regularne przypominanie o zbliżających się płatnościach na rzecz stowarzyszenia mailem.

 14. AvatarDziadek Irek

  Cieszy mnie, że poprawiasz jakość działania. Jako członek Braterstwa już wstępuję do KS Amator. Jestem również w stowarzyszeniu Strzelcy Wrocławia co mi wcale nie przeszkadza być w KS Amator. Strzelnica w Brzegu Dolnym będzie otwarta dla KS Amator jak i dla innych zajmujących się strzelectwem. Braterstwo pokazało miły gest pomagając przy porządkowaniu terenu strzelnicy w Brzegu Dolnym. To były trudne i ciężkie początki. Za pomoc bardzo dziękuję. Więc nie tylko sprawy zaświadczeń a czynnie działają na rzecz popularyzacji strzelectwa. Nie przejmuj się Paweł ludźmi, którzy krytykują i próbują ugrać coś na Twoich zmianach. teraz zyskasz więcej sympatyków a to nie wszystkim się podoba. Pozdrawiam.

 15. AvatarMarek

  „— zaświadczenia się wysyłane zaraz po rejestracji, podczas gdy większość członków potrzebuje ich zdecydowanie później i się deaktualizują”

  Tzn że jeśli za miesiąc planuję wysłać papiery do WPA to muszę wyjść z prośba do Braterstwa o nowy papier potwierdzający członkowstwo? WPA Wrocław here

  1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

   Zależy z kiedy masz papier (nie chce mi się sprawdzać). Polecam złożyć ten co masz, a w razie czego doślę Ci nowy.
   Nasze WPA jest dosyć rozsądne w tej kwestii, ale np WPA Katowice to dramat, potrafią miesięczne dokumenty weryfikować pismem poleconym…

  2. Avatarwitekprytek

   Ja przedstawiłem papier sprzed więcej niż pół roku. Nie znalazłem gdzieś przepisów mówiących o tym, że zaświadczenie o przystąpieniu do stowarzyszenia ma jakieś „best before”. Tym bardziej, że z zaświadczeniem powinno się dołączyć kopię regulaminu, a w regulaminie „Braterstwa” (obecnym) nie ma podanych okresów przynależności uzależnionych od opłacania składek itp. Nie było problemów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.