Nie ma wymogu bycia instruktorem PZSS

Dobra informacja dla osób, które chcą wyrobić pozwolenie do celów szkoleniowych. Wbrew dziwnemu stanowisku PZSS, Komenda Główna Policji przyznaje, że nie ma obowiązku posiadania uprawnień instruktora PZSS przy wyrabianiu pozwolenia szkoleniowego.

W wątku na forum-bron.pl jest kopia pisma KGP w sprawie odwołania od decyzji WPA, które odmówiło wydania pozwolenia do celów szkoleniowych na podstawie „ustaleń” PZSS.

Polecam przeczytać odpowiedź KGP, którą skopiowałem na serwer Bratestwa i bez obaw występować o pozwolenie na broń do celów szkoleniowych, jeśli mamy tylko działalność gospodarczą, prowadzącego strzelanie i spełniamy podstawowe warunki z UoBiA.

Podoba mi się ostatni ciąg sukcesów na drodze deprywatyzacji wymogów ustawowych. Mówię o kolejnych wyrokach NSA odnośnie braku wymogu posiadania licencji PZSS dla utrzymania pozwolenia do celów sportowych. Moja notka na ten temat.

25 thoughts on “Nie ma wymogu bycia instruktorem PZSS

 1. AvatarKalantris

  W kwestii tego, co daje takie pozwolenie i dlaczego się o nie starałem.

  Po pierwsze dlatego, że chciałem zagrać na nosie KSP.
  Po drugie dlatego, że nie ma wymogu posiadania aktualnej licencji PZSS, żeby takie pozwolenie mieć.
  Po trzecie dlatego, że jest sporo strzelnic, które wymagają posiadania broni na pozwolenie szkoleniowe, żeby u nich kogoś szkolić.
  Po czwarte dlatego, że posiadając takie szkolenie łatwiej podpisać sobie umowę z jakąś strzelnicą, żeby faktycznie tam szkolić ludzi.
  Po piąte dlatego, żę jest to przysłowiowa noga w drzwi – teraz do otrzymania pozwolenia na broń szczególnie niebezpieczną mam o jeden krok mniej.
  Po szóste wreszcie dlatego, że daje to dodatkowe dziesięć sztuk broni sportowej bez konieczności bicia się o rozszerzanie pozwolenia sportowego.

  Życzę wszystkim powodzenia w walce z WPA :).

 2. Avatarsausage_roll

  Dobra.
  Posiadanie broni do celów sportowych oznacza min. udział w zawodach ale także trening i szkolenie. Tak?
  Jednocześnie jestem w stanie oddać do ręki broń każdemu na strzelnicy. Tak?
  Będąc zwykłym sportowcem z uprawnieniami prowadzącego mogę przeprowadzić trening i szkolenie strzeleckie – za friko, bez opłat. Tak?
  Będąc instruktorem sportowym jestem w stanie zrobić to samo, tą samą bronią, zarejestrowaną do celów sportowych ale za kasę. Tak? (Czy jednak muszę przerejestrować broń sportową na instruktorską sportową?)
  Zielona książeczka PZSS pozwala mi szkolić w klubie (i założyć klub jako kadra szkoleniowa).
  Pełny instruktor – nie tylko sportowy – daje mi możliwość szyć z automatu za opłatą ale dopiero po zdaniu egzaminu przed Policją że potrafię. Tak?

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   1. Tak
   2. Tak
   3. Branie pieniędzy jest niezależne od pozwolenia na broń. Możesz szkolić za pieniądze bez instruktora strzelectwa. Należy to rozliczać zgodnie z prawem podatkowym, ale pozwolenie na broń nie ma tu nic do rzeczy.

   Możesz szkolić z każdej broni na legalnej strzelnicy. Legitymacja instruktora PZSS pozwala szkolić w klubie i zakładać nowy klub.

   Pełna szkoleniowa pozwala na samoczynną, trzeba zdać egzamin.

  2. AvatarSage67

   Trochę jestem zakręcony – nie umiem znaleźć innego wątku (wyszukiwarka nie działa?), dlatego z góry przepraszam, że pisze tutaj, ale temat jest jakby pokrewny. Byłem ostatnio z moim synem (19 lat) na strzelnicy WKS we Wrocławiu. Mam, oczywiście, pozwolenie i dodatkowo – prowadzącego strzelanie. Chciałem zachęcić syna do ubiegania się o patent. Strzelał z bocznego zapłonu i nagle pojawił się jakiś pracownik WKS-u, chyba trener i wręcz naskoczył na mnie z pytaniem, czy syn ma pozwolenie na broń. Odpowiedziałem, zgodnie z prawdą, że nie, na co on, że dopuszczam się wykroczenia, bo przekazuję broń osobie nieuprawnionej i kazał synowi opuścić stanowisko i iść na miejsce dla widzów…

   To jak to jest z tym art. 11 uobia? Dotyczy tylko broni obiektowej na strzelnicach komercyjnych?

   Syn się nie zraził, i chciałby, żebyśmy poszli (może na inną strzelnicę) razem z jego kilkoma kolegami, żebym im pozwolił postrzelać z mojej broni… A ja mam teraz wątpliwości: mogę czy nie? Czy muszę mieć pozwolenie do celów szkoleniowych w takim przypadku? Bardzo proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości…

   1. AvatarKS Amator Autor wpisu

    Nie, nie musisz. Zapraszamy z synem na piknik 06.07, gdzie będzie mógł sobie postrzelać do woli z różnej broni. Albo zapisz się na któryś z naszych darmowych treningów (na ul. Skwierzyńskiej), możesz go zabrać i strzelać razem z nim.

  1. AvatarDenver

   Tak się zastanawiam czy mając takie pozwolenie mogę rozszerzyć działalność o szkolenia i czy mogę wtedy kupować broń na firmę?
   Czy mając taką działalność możemy przechowywać broń w szafach S1 czy musimy mieć magazyn broni ?

 3. Avatartytus160

  No i brawo ten Pan – pismo zachować, wydrukować i zapamiętać przy okazji walki z WPA przy innych okazjach lub z innymi urzędami (na beżowym jest też fajny wątek odnośnie zatwierdzania regulaminu strzelnicy i problemów stwarzanych bezprawnie przez gminę).

 4. AvatarZimnawodka4me

  Witam,
  w broni cięciwowej to np prawo do posiadania kuszy :-) (i tu jest bzdura bo łuk bloczkowy dużo silniejszy mamy bez pozwolenia ale kusza to już owoc zakazany). Co do palnej…. pewnie zależy od tego który rozpatruje :-)

  1. AvatarKarol

   Nic. Jeśli nie masz licencji zdajesz egzamin na policji. Zalet w porównaniu ze sportowym nie ma, co najwyżej +10% do lansu na strzelnicy. Szkoleniowe to taka sztuka dla sztuki, jałowa szarpanina. Zamykasz firmę i masz po pozwoleniu, no chyba, że chcesz dymać do śmierci.

  1. AvatarPaweł

   Posiadając broń do celów szkoleniowych nie musisz być członkiem żadnego klubu strzeleckiego, nie trzeba brać udziału w zawodach, po uzyskaniu pozwolenia nie będzie już potrzebna licencja. A co najważniejsze można nowo nabytą broń i amunicje „wrzucać w koszty firmy”. Mianowicie broń jest tańsza o VAT i 19% podatku.

   1. AvatarKS Amator Autor wpisu

    Tak, ale musisz utrzymywać firmę i płacić ZUS. Firmy upadają częściej niż kluby sportowe.
    Tym niemniej, polecam występowanie o broń do celóœ szkoleniowych osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Dobrze mieć 3 pozwolenia :)

     1. AvatarKS Amator Autor wpisu

      Najprawdopodobniej utrata pozwolenia, bo w zawieszonej działalności nie prowadzisz szkoleń.

     2. Avatarmotorrader

      Wczoraj będąc w moim wpa twardo obstawali ze MUSZĘ mieć instruktora zeby wystąpić o szkoleniowke ze prowadzący może prowadzić strzelanie a szkolić może tylko instruktor. wszystkie inne przesłanki spełniam prowadzący , działalność gospodarcza z odpowiednim PKD , i wszystkie sportowe kwity… Zaznaczałem podczas rozmowy ze instruktor na dzien dzisiejszy jest jakby martwym uprawnieniem jednak dalej ten sam tekst . prowadzący nie instruktor jak najbardziej

     3. AvatarKS Amator Autor wpisu

      Obecnie WPA kombinuje w tę stronę. Ale złóż pismo i zobacz co odpiszą. Gadać każdy umie.

Dodaj komentarz