Opłaty Braterstwa 2018

Do końca 2018 roku składki członkowskie pozostaną bez zmian: 10 zł sekcja kolekcjonerska, 60 zł sekcja kolekcjonerska + sportowa.
Od 01.10.2017 wpisowe do sekcji sportowej zdrożeje o 40 zł: ze 150 zł na 190 zł (to jedyna zmiana opłat).

Braterstwo ma solidne podstawy finansowe, więc także po 2018 roku nie przewiduję wzrostu opłat za członkostwo w stowarzyszeniu. Wprawdzie ciężko mówić co będzie po 2018 roku (nie wiem jakie wymagania nałoży na Braterstwo nowa UoBiA, która ponoć nadchodzi), ale moim celem jest pozostanie przy tych kwotach, niezależnie od inflacji i kursu dolara.
Cały czas staram się także ustalać pozostałe opłaty na jak najniższym poziomie — mamy chyba najtańsze w Polsce zawody PZSS, a także darmowy kurs na patent dla wszystkich członków sekcji sportowej.

Wzrost wpisowego

Aby móc utrzymywać sekcję sportową, od samego początku zapis do niej wiąże się z jednorazowym wpisowym (do tej pory 150 zł). Założeniem było i jest to, aby sekcja była samowystarczalna finansowo, czyli nie obciążała reszty członków kolekcjonerskich. Mam z tym ostatnio coraz więcej problemów i dlatego zdecydowałem się od 01 października 2017 podnieść kwotę wpisowego do 190 zł.
Wpisowe płacisz tylko raz, po zapisaniu i zaliczeniu teorii. W kolejnych latach NIE płacisz już wpisowego.

Sekcja sportowa cieszy się dużym zainteresowaniem i liczy już więcej osób niż w większości klubów sportowych w Polsce. Setki osób (po niecałym półroczu działalności sekcji) będą w najbliższym czasie podchodziły do naszego kursu na patent, za który nie pobieramy opłat. Mamy wstępnie zaplanowane kursy w każdy piątek. Najprawdopodobniej będzie konieczność wprowadzenia kolejnych dni szkoleniowych.

Wiąże się to z większymi kosztami: zakup i utrzymanie broni, szaf, sprzętu i całej obsługi. Będę też musiał zacząć zatrudniać dodatkowych instruktorów do prowadzenia części zajęć, gdyż osobiście nie będę w stanie poświęcić więcej niż 1-2 dni w tygodniu na prace szkoleniowe.

W moich kalkulacjach wyszło, że nie jestem w stanie pokryć rosnących kosztów działalności sekcji z bieżącej wysokości wpisowego. Nie jestem w stanie przeprowadzić szkoleń takiej ilości kursantów używając mojej prywatnej broni (jak do niedawna), czy sprzętu, gdyż podejrzewam, że duży przebieg będzie powodował konieczność regularnej wymiany części zaplecza technicznego. Jest dla mnie ważne, aby nie rezygnować z ani jednej osoby zainteresowanej bronią palną i żeby zrobić dla wszystkich chętnych jak najwygodniejszą ofertę, dlatego zamiast ograniczać ilość szkoleń wybrałem raczej większą profesjonalizację i wzrost wpisowego.

Dzięki temu Braterstwo może bez trudu teraz szkolić setki osób (a chcemy dojść do tysięcy). Jesteśmy gotowi i chętni na wszystkich zainteresowanych. Mamy coraz lepsze procedury i żadna ilość chętnych nam niestraszna. Jeśli trzeba, będziemy pracowali 7 dni w tygodniu!

Jak uniknąć podwyżki?

Pozostaje dwa tygodnie na uniknięcie wyższej ceny wpisowego: wystarczy do 01.10.2017 zaliczyć teorię i posiadać 150 zł na koncie. Osoby, które nie spełnią tych warunków do 01.10, będą w przyszłości obciążone większą stawką wpisowego. Aby nikomu nie umknęła ta informacja, do każdej osoby, która wyraziła chęć dołączenia do sekcji sportowej i będzie w przyszłości podlegała wpisowemu wyślę także maila z powiadomieniem o zmianie wysokości opłaty.
Wpisowe jest opłatą jednorazową, więc jeśli masz już to zapłacone, to nie musisz się całą sprawą przejmować.

W przyszłości rozważam częściowe obniżenie kosztu wpisowego np dla kobiet, czy osób, które będą szybko zaliczać formalności na drodze do pozwolenia sportowego — obecnie sporo osób niepotrzebnie przeciąga procedurę na wiele miesięcy.
Wiem, że podwyżki to marketingowy strzał w stopę. Patrząc z perspektywy czasu trochę żałuję, że nie dałem sobie większego marginesu błędu i nie ustaliłem wysokości wpisowego na wyższym pułapie na początku działania sekcji. Mam jednak nadzieję, że osoby dotknięte wyższymi kosztami zrozumieją moją motywację.

Wszelka krytykę można formułować w tym wątku na naszym forum

12 thoughts on “Opłaty Braterstwa 2018

 1. AvatarBea

  A ja uważam, że można też czasem jako członek wpłacić coś dla idei i wspomóc w ten sposób klub finansowo. W końcu klub robi wiele dla członków, to i oni mogą dla klubu: wpłacić, coś podarować. W Krakowie w ZSD wiele osób przekazało niepotrzebną broń/sprzęt klubowi, żeby nowi członkowie mieli się na czym szkolić.

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Bez sensu. Klub ma się sam utrzymać, bez oczekiwania, że ludzie będą płacić sami z siebie więcej niż powinni. Pozwolenia i broń mają być tak tanie, żeby każdy mógł je mieć i na tyle drogie, żeby klub nie musiał wywoływać w członkach poczucia winy, żę „płacą za malo” :)

   Więc Bea, lepiej zachęć 2 nowe osoby do pozwoleń, sprzęt kupimy za składki i wpisowe :)

 2. AvatarDosiaApriori

  Wg mnie lepiej jakby było wpisowe 0zł, roczna składka 60zł, kurs na patent dla członków KS Amator 190zl, (dla innych 250?). Kasowo to samo, a wygląda lepiej według mnie. Dla tych co nie doczytają o zwolnieniu dla posiadających patent

 3. AvatarKamilK

  Carambas, pomysl, o zmniejszeniu oplaty poczatkowej dla osob, ktore maja juz patent i/lub licencje sportowa. Bedzie to IMHO bardziej sprawiedliwe, bo te osoby nie generuja praktycznie zadnych kosztow o ktorych wspomniales.

Dodaj komentarz