Pełne pozwolenie kolekcjonerskie o połowę tańsze

Warto rozmawiać. W wątku na forum-bron.pl jeden z forumowiczów podzielił się cenną wskazówką jak sprawić, żeby zdobycie pozwolenia do celów kolekcjonerskich było tańsze o 550 zł, czyli kilkadziesiąt procent.

W tym celu należy złożyć wniosek o pełne pozwolenie i o dopuszczenie do posiadania broni odpowiadającej pełnemu pozwoleniu kolekcjonerskiemu.

Po złożeniu wniosków na oba dokumenty, zawieszamy postępowanie o wydanie pozwolenia na broń. Zostaje nam aktywne tylko postępowanie o dopuszczenie. WPA wysyła nas na egzamin na dopuszczenie (nie mamy żadnych podstaw do zwolnienia z egzaminu).
Po zaliczeniu egzaminu na dopuszczenie wznawiamy postępowanie o wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich i wnioskujemy o uznanie wyników egzaminu o dopuszczenie też w postępowaniu o pozwolenie.

Wszystko dla oszczędności: egzamin na dopuszczenie do posiadania broni kosztuje tylko 600 zł (i poprawka 300), egzamin na pozwolenie 1150 zł (i poprawka 575). Ten sam efekt, dużo mniej pieniędzy.

Dzięki temu manewrowi pełne pozwolenie kolekcjonerskie staje się konkurencyjne wobec polecanej przez nas kombinacji „sport + kolekcja”. Odnotowałem to także w naszym FAQ. Zdarzają się niezwykle trudne egzaminy w WPA, ale niestety PZSS (które jest niezbędne do zestawu „sport+kolekcja”) wprowadza coraz dłuższe opóźnienia do całej procedury.
W przyszłości być może będzie lepiej iść wyłącznie drogą pełnego pozwolenia kolekcjonerskiego. I dlatego warto zapamiętać tę sztuczkę z dopuszczeniem.

12 myśli nt. „Pełne pozwolenie kolekcjonerskie o połowę tańsze

 1. Avatargeminix

  Dla nowych zaczyna do być atrakcyjna opcja. No i nie ma limitów ilościowych na egzaminach. Chociaż egzaminy nie za często więc w razie „potknięcia” można trochę poczekać na poprawkę.

  Odpowiedz
 2. AvatarCzarek

  No proszę. Tak proste, że aż trudne. Brawo dla autora takiego podejścia.
  Wyeliminujmy jeszcze tylko PZSS ze ścieżki na pozwolenie sportowe i będzie już komplet ;) Wiem, że to nie realne, jednak w piątek po pracy takie miłe pomysłu same do głowy przychodzą.

  Odpowiedz
  1. AvatarAntyproton

   O ilem mi wiadomo na pełna kolekcjonerkę też jest część praktyczna na egzaminie, więc dla osób które nie potrafią rozłożyć karabinu czy strzelby to nie jest dobra ścieżka.

   Odpowiedz
   1. AvatarUfocze

    Za dwa tygodnie podchodzę do egzaminu na dopuszczenie. Mimo, że trochę długo to trwało, to wygląda, że wszystko jest zgodnie z planem.

    Odpowiedz
    1. Avatare516a586d

     świetny sposób, powiedz proszę jak to wyglądało u Ciebie, były jakieś problemy? sądzę że już jesteś po całej procedurze

     Odpowiedz
 3. AvatarMarcin8707

  To jeżeli posiadam dopuszczenie do posiadania broni do ochrony osób i mienia to mogę starć się o pozwolenie na broń kolekcjonerską ? Czy działa to tylko przy składaniu dokumentów po raz pierwszy ?

  Odpowiedz
 4. AvatarAntyproton

  To może ktoś ma wzory wniosków o pełne pozwolenie i o dopuszczenie do posiadania broni odpowiadającej pełnemu pozwoleniu kolekcjonerskiemu?

  Odpowiedz
 5. AvatarBosman

  Pytanie – podobno da się na odwrót (po zrobieniu kolekcjonerki można zdobyć dopuszczenie do posiadania broni BEZ PONOWNEGO ZDAWANIA EGZAMINU). Bardzo by mi się przydał wzór wniosku o dopuszczenie do posiadania broni odpowiadającej pełnemu pozwoleniu kolekcjonerskiemu. Z góry dzięki!

  Odpowiedz
 6. Avatargambler

  Czy ktoś korzystał z tego rozwiązania w WPA Poznań ?
  Na jakie konto nalezy wpłacić 600zł ? (kolekcjonerskie / dopuszczenie)
  Dzwoniłem do WPA-Poznań i niestety nie dostałem odpowiedzi czy w/w metoda/ możliwość pozwoli na uzyskanie pozwolenia
  Co w przypadku gdy nie uznają egzaminu na dopuszczenie ? -pozostawiając do ponownej oplaty pozwolenie d/c kolekcjonerskich (+1150,-)
  Dziekuje z gory za informacje

  Odpowiedz
 7. AvatarMichał

  Czy ktoś próbował tego patentu w KWP w Poznaniu? Wiem, że to jedna z „trudniejszych” komend i nie wiem czy jest sens z nimi w ogóle bawić się w to czy zdawać normalnie kolekcjonerkę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *