Planowana zmiana statutu stowarzyszenia

W piątek, 18.05.2018 roku, o godzinie 17:30 w siedzibie Sektora 3 (ul. Legnicka 65, Wrocław) odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia KS Amator. Głównym celem walnego będzie uchwalenie nowej treści statutu.

Zachęcam do zapoznania się z proponowaną nową treścią statutu [PDF].
W planach jest jeszcze jedna konsultacja z prawnikiem, która może zmienić pewne zapisy semantyczne, ale nie powinna wprowadzić dużych różnic w brzmieniu.

Uwaga! Proponowane zmiany NIE wprowadzają żadnych dodatkowych wymogów dla członków. NIE trzeba się ponownie zapisywać, WSZYSTKIE dokumenty nadal są ważne. NIC nie jest tracone. Członkostwa w PZSS, czy regulaminowe 3 miesiące NIE są przerywane. Wszystko będzie dalej szło. Nie wprowadzamy końca świata, tylko poprawiamy drobne błędy formalne ze starego statutu.
Piszę to dosadnie, bo powtarzają się dziwne zapytania. Dla członków stowarzyszenia zmiany będą wyłącznie pozytywne.

Główne cele zmian:
— wprowadzenie zapisów umożliwiających uzyskanie w bieżącym roku statusu Organizacji Pożytku Publicznego
— uzupełnienie listy celów, jak i sposobów ich realizacji, aby lepiej oddawały nasze działania

Dodatkowe cele zmian:
— wprowadzenie reguł wspierających odpowiednie zarządzanie organizacją, a także kontrolę działalności stowarzyszenia
— wprowadzenie ograniczeń w pełnomocnictwach podczas głosowania

Geneza zmian
Obecny statut KS Amator nie jest zły, ale powstawał na początku naszego rozwoju. Nie oddaje on już wystarczająco ani naszych działań, ani misji, która z biegiem czasu znacznie się poszerzyła i sięga wielu tysięcy praworządnych Polaków.

Patrząc na dynamiczny rozwój w ostatnim 1.5 roku, widzimy wyraźnie, że Braterstwo ma istotną rolę do odegrania w sporcie strzeleckim i wspieraniu praworządnych Polaków na drodze hobby strzeleckiego. Aby lepiej wspomóc te zmiany oraz stać się bardziej wiarygodnym partnerem dla innych podmiotów, czy potencjalnych zainteresowanych dołączeniem, chcemy przekształcić Braterstwo w Organizację Pożytku Publicznego. Ten status daje organizacjom większe możliwości (np 1% PIT) i ułatwiony kontakt ze wszelkimi rodzaju partnerami publicznymi. OPP to nasz cel na najbliższe miesiące i zmiana statutu stowarzyszenia jest ku temu niezbędna.

Pisząc obowiązujący statut KS Amator w czerwcu 2016 roku, nie planowałem tak daleko idącego rozrostu i zwiększenia zakresu działań. Nasze cele były wprawdzie podobne, ale nieco mniej konkretne i przez to mniej wyraźne dla ludzi i podmiotów, z którymi przyszło nam współpracować. Ich lepsze opisanie powinno pomóc w kontaktach np z władzą samorządową.

Walne Zgromadzenie Członków
To nasze pierwsze walne. Nie chcemy stale spotykać się i dyskutować o formalnościach, tylko działać realnie dla strzelców i strzelectwa: ułatwiając, popularyzując, szkoląc i poszerzając możliwości realizacji pasji strzeleckiej.
Walne będzie raczej robocze niż towarzyskie, a 18 maja to piątek. Nie wątpię, że większość z członków KS Amator może mieć inne plany niż udział w zmianach formalnych.

Jeśli chcesz wyrazić poparcie dla planowanych zmian bez swojej obecności: uzupełnij, podpisz i prześlij (adres Kontakt) pełnomocnictwo do głosowania (wystawione dla mnie). Uwaga! Dostałem już tyle pełnomocnictw (dziękuję!), że raczej wystarczy. Jeśli chcesz wesprzeć zmianę statutu, napisz po prostu komentarz tutaj pod wpisem: ważne teraz jest samo Twoje wsparcie, a nie formalizacja tego pełnomocnictwem.

Pełnomocnictwo w formacie ODT
Pełnomocnictwo w formacie PDF

Pełnomocnictwa będę także zbierał na najbliższych wrocławskich imprezach i wydarzeniach: zawodach, kursach, treningach itp.
Musi być ono wydrukowane i podpisane w oryginale, skan nie zostanie uznany przez Krajowy Rejestr Sądowy.

Uwagi i komentarze
Treść nowego statutu była już wstępnie konsultowana z prawnikiem, a także w gronie osób, które w Braterstwie udzielają się aktywnie w organizacji wydarzeń. Jeśli masz jakąś dodatkową uwagę, komentarz lub krytykę: napisz maila. Każda opinia może pozytywnie wpłynąć na zmiany w naszej wspólnej organizacji.

Paweł Dyngosz
Prezes KS Amator

36 thoughts on “Planowana zmiana statutu stowarzyszenia

 1. Avatara910102b1

  Popieram zmiany, które:
  – przyczynią się do rozwoju i działalności stowarzyszenia;
  – przyczynią się do rozwoju sportu strzeleckiego i kolekcjonerstwa broni;
  – sprawią, że członkostwo w stowarzyszeniu (tak jak obecnie) będzie przyjemnością, pozbawioną zbędnej biurokracji i kosztów.
  Pozdrawiam !

 2. AvatarRed Squirrel

  Paweł też jestem z Tobą, na najbliższej imprezie dostarczę zaświadczenie… a jak do końca kwietnia nie uda się zorganizować imprezy to zaraz w przerwie między świętami wysyłam pocztą… Pozdrawiam

 3. Avatarda78

  Czy zmiana nazwy stowarzyszenia spowoduje konieczność uzyskania nowego zaświadczenia o przynależności do stowarzyszenia w celu ubiegania się o pozwolenie na broń? Chodzi o to, że zmieni się nazwa w trakcie starania się o pozwolenie co może mieć skutek taki, że pozwolenie z przyczyn formalnych nie będzie mogło być wydane. Lepiej chyba więc będzie zaczekać na zmianę nazwy i rozpoczęcie całej procedury po jej zmianie.

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Zmiana nazwy nie wpłynie na brak możliwości wydania pozwolenia. Co najwyżej trzeba będzie wziąć kolejne zaświadczenie, jeśli ktoś trafi akurat pechowo na moment zmiany nazwy. Ale po prostu wyślę odpowiednią informację do WPA mailem i tyle.

 4. AvatarSky Domelowski

  Cytuję
  „W najbliższym czasie (20.05.2018) z racji zmian w prawie, „Stowarzyszenie o charakterze strzeleckim i kolekcjonerskim Braterstwo” (czyli stare stowarzyszenie) ulegnie samoczynnemu zamknięciu. Możemy zatem bez przeszkód wrócić do starej nazwy.”
  Czy to jest konieczne aby zamykać Stowarzyszenie?

  Przecież te zmiany nie wymagają chyba konieczności rozwiązania stowarzyszenia. Porostu zgodnie z prawem będzie zmiana nazwy i zapisów w statucie.
  Wejście w OPP będzie wymagało też większej papierowej roboty co za tym idzie ktoś to.będzie musiał robić. W projekcie zamian jest zapis o zatrudnieniu pracowników. Mam nadzieję, że składki nie wystartują w Kosmos przez to.

  Ps. Co do WPA to oni sami was zapytają np. Po trzech latach czy należycie do stowarzyszenia kolekcjonerów. Tu bez obaw pozostańmy.

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Stare stowarzyszenie musi się zamknąć i 20 maja się zamknie. Ma zły regulamin, który uniemożliwia jakiekolwiek zmiany. Dodatkowo, nie jest potrzebne od kiedy jest KS Amator. Nie chcę całe życie odpowiadać za błędne konstrukcje formalne — popełniłem kilka błędów ze starym stowarzyszeniem, uczymy się na nich, poprawiamy i działamy lepiej. W razie czego każdy może założyć sobie takie stowarzyszenie samodzielnie, korzystając z naszych poradników.

   Nie planujemy podnoszenia składki członkowskiej.

   1. AvatarSky Domelowski

    Skoro to ma polepszyć działanie to jestem :)
    Fakt nazywa KS Amator budzi na starcie w zawodach strzeleckich klika stopni mniej do lansu;)
    Z biegiem czasu klub będzie wystawiał zawodników na większe imprezy krajowe to i nazwa będzie bardziej profesjonalna.

     1. AvatarWojDar61

      Nazwa , Ks Amator jest w 100 % trafna pod każdym względem , Ja bynajmniej Bardzo utożsamiam się z Nią , będzie Mi brakowało „KS Amator”

 5. Avatarpasadena

  Super, Pawle.
  Ostatnio przeczytałem sporo Twoich wypowiedzi i mam do Ciebie pełne zaufanie. Cieszę się i jestem dumny będąc częścią Twojej organizacji. Upoważnienie prześlę wkrótce.
  Pozdrawiam i powodzenia!

 6. Avataroktan84

  Tak sobie czytam to wszystko i padł na mnie blady strach. Jeszcze nie zdałem nawet patentu bo nie minęło mi 3 miesiące przynależności do KS Amator. A będę musiał szukać sobie innego klubu sportowego żeby mieć aktywna licencje sportowa, czy zostanie to podpięte pod nowe „Stowarzyszenia Braterstwo” ? I kochane WPA się nie przyczepi?

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   A co ma zmiana nazwy wspólnego do 3 miesięcy? Przecież zmiana statutu nie oznacza, że się organizacja rozwiązuje, wręcz przeciwnie.

   Te zmiany w niczym nie zatrzymają ani nie przeszkodzą członkom KS Amator w zdobywaniu uprawnień. Wszystkie licencje, zaświadczenia, itp pozostają ważne. TO tylko dostosowanie statutu do obecnie prowadzonej działalności, które nie odbiera czlonkom żadnych możliwości.

  1. AvatarMariuszS

   Ostatnio nie chcieli więc po co im podsuwać pomysły na marnowanie naszego czasu? Jak się upomną to się dośle, z resztą to też niewygodne (robić per osoba) – jak coś to uderzą centralnie do Prezesa o zbiorczy wykaz aktualnych członków – takie sytuacje już były i to jest raczej norma mająca sensowne uzasadnienie.

Dodaj komentarz