Projekt Arizona — jak otworzyć strzelnicę

Dostałem maila od Przedstawiciela Stowarzyszenia Strzeleckiego GARMIN z poradnikiem na temat otwierania strzelnic. Jak się okazuje, jest to prosta procedura, sprowadzająca się w sumie do dzierżawy terenu i wysłania wniosku, na który administracja niespecjalnie może odpowiedzieć negatywnie.

Kopię poradnika wrzuciłem na serwer Braterstwa. Polecam się zapoznać, poczytać, pogłębić wiedzę. Poradnik jest darmowy i taki ma pozostać.

Strzelnic nigdy dosyć, a ich otwieranie nie tylko pomaga społeczności, ale także może stanowić źródło przychodu. Tworząc infrastrukturę wygrywamy wszyscy.

Duży plus dla Stowarzyszenia GARMIN. Jeśli ktoś jest z ich okolicy (powiat drawski), skontaktujcie się i pomyślcie o dołączeniu. Niewielka składka roczna (50 zł), prospołeczne podejście i dzielenie się wiedzą — warto promować taką postawę. Należąc do lokalnego stowarzyszenia łatwiej o wspólne aktywności, czy regularne strzelania.
Przypominam, że można należeć do dowolnej ilości stowarzyszeń — nie musisz porzucać Braterstwa (ale możesz, jeśli GARMIN spełni Twoje wymagania).

23 thoughts on “Projekt Arizona — jak otworzyć strzelnicę

 1. AvatarJuras

  Jest. Piaskownia. Ogromy rów na kilometr. Wydobycie zakonczone, zaczeli sadzic drzewka. Zanim do nich napisze/zadzwonie/pojade chcialbym zapytac o kilka kwestji:

  1) Terenem włada wielkie korpo. Boje się, ze mnie – zwyklego goscia – zignorują. Jakich argumentów moge uzyc, zeby przekonac europejskiej sklali korpo, zeby ziemie oddali mi, a nie Lasom (LP)?

  1a) Rekultywacja. W poradnikach znalazłem info, ze zamiast sadzic drzewa i oddawac teren do LP mogą tam uruchomic strzelnice i mają rekultywacje z głowy. Niestety nie znalazłem żadnego przepisu, który by to potwierdził – na który mógłbym się powołać przy negociacjach.

  1b) Podatek od gruntu. Korpo placi za teren kase. Pewnie nie małą, bo to nie zwykły teren tylko przemyslowy. Przestaje placic jak odda teren LP. Co z podatkiem. Jak mi wlasciciel powie „OK, wydzierzawie jak bedziesz placil podatek – 80k rocznie”. Dla mnie to killer. Pytanie: Jest jakis przepis mówiący, ze jesli tam stoi strzelnica to ten teren sie liczy inaczej i podatku wyjdzie znośnie mniej? Trzeba pewnie przekwalifikowac grunt. Ale na jaki? Gdzie? Za ile?

  1c) Co odpowiedzieć jesli padnie pytanie „A co jesli Pan sie rozmysli za 10lat? My znów bedziemy placic podatki i sadzić drzewa? Wole to zakonczyc juz teraz.” ?

  2) Czy moge dogadac się z miastem, zeby np znieśli/obnizyli podatek? Co moge zaoferowac w zamian?

  3) Jesli macie jakiekolwiek inne uwagi dot. negociacji z wlasnicielem – strzelajcie. Full-Auto!

  Dzięki!

 2. AvatarHoryzont

  Cześć – Witam wszystkich :)
  Szczególnie Podkarpacie.
  Myślę, że osoby zainteresowane szukaniem terenów pod własne strzelnice będą ucieszone taką mapką:
  http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=1638261
  Pięknie pokazana rzeźba terenu naszej ojczyzny łącznie z bruzdami ornymi.
  Wszystko widoczne jak na dłoni. Nic tylko szukać we własnej okolicy :)
  Oczywiście mapkę można modyfikować. Po kliknięciu na klawisz [WIDOK] (po lewej u góry) można wyświetlić nowe okienko [Zawartość mapy].
  Tutaj z kolei możemy pierwszy „ptaszek” odznaczyć by ukryć warstwę rzeźby terenu lub ponownie zaznaczyć.
  Możemy też klikając prawym ustawić sobie przeźroczystość tej warstwy.
  Również poniżej możemy zaznaczyć np. warstwę ortofotomapa by widzieć lotnicze ujęcia.
  Pozfrawiam serdecznie i miłych poszukiwań życzę.
  Oczywiście chętnie w przyszłości odwiedzę szczęśliwców którzy z tej mapki odnaleźli swe strzelnice :-D

 3. Avatarnorbik

  Dlaczego należało by wyłączać z produckji rolnej działkę na której ma być strzelnica, skoro nie będziemy wykonywać żadnych prac budowlanych.
  Czy jest zakaz zatwierdzenia regulaminu na działce rolnej??
  Przecież koszenie trawy na strzelnicy jest tożsame z utrzymaniem na niej działalności rolniczej można by było by brac za taki teren dopłaty obszarowe.
  Gdyby nawet trzeba było usypać wały to rolnicy mogą dostać pozwolnie na wykonanie takich prac na działkach rolniczych, albo nasciemniać ze te wały do produkcji rolnej a po roku mozna powiedzieć ze biznes nie wypalił i chce strzelnice.

 4. AvatarBartek

  No i pytanie 3 – działka rolna.
  Na polu rolnik juz nic nie robi. Leży toto i… leży.

  Teren raczej fajny: las (stanowiska strzeleckie w cieniu drzew), rowno z 200m a pozniej pod góre idzie.

  Nie ma wałów bocznych, jest otwarta przestrzeń – czy są obowiązkowe? Równolegle do działki „idą” rolne działki sąsiadów. Raczej nie bede strzelał kiedy będą obok jeździć traktorem czy zbierać ziemniaki, Nie będe strzlał w ich działki, itp.
  (tu nawiązuje do pierwszego pytania o mozliwość wydostania się pocisku poza działke)?

  Czy można wbić regulamin strzelnicy na polu? Co należałoby zrobić, żeby tam uruchomić swoją małą prywatną strzelnice?

  1. AvatarPrzedstawiciel S. S. GARMIN

   Wpisz w google „wyłączenie gruntu z produkcji rolnej stawki”. Dowiesz się dlaczego zalecam w poradniku korzystanie z dawnych wyrobisk, nieużytków i terenów zdegradowanych.

 5. AvatarBartek

  Sprawa 2 – cena dzierżawy terenu.
  Autor z niewiadomych mi powodów nie powiedział ile placi.
  Nie koniecznie chcę wiedzieć ile dokładnie placi, ale rząd wielkości, przedział cenowy jaki mógłbym realnie „atakować”?

 6. AvatarBartek

  A czy ktoś – najlepiej autor lub inny założyciel otwartej strzelnicy – oriętuje się co z zapisem, o braku możliwości wydostania się wystrzelonego pocisku poza strzelnice.

  Autor tekstu pokazuje na koncu swoją dziure w ziemi. Ja widze, ze jest mozliwe wystrezlenie pocisku tak, zeby polecial w siną dal nad wałem-kulochwytem.

  Czy ekrany nie są czasem obowiązkowe? Wtedy i koszty i prawo budowlane wchodzi i komplikuje się cała zabawa w strzelnice za 300zł.

  1. AvatarBartek

   Czy może wystarczy zapis w regulaminie „Nie należy strzelać poza boczne granice strzelnicy wyznaczone biało-czerwoną taśmą.” – wtedy spełniamy zapis z UoBiA „…oraz wykluczający możliwość wydostania się poza ich obręb pocisku wystrzelonego z broni ze stanowiska strzeleckiego !!!w sposób zgodny z regulaminem strzelnicy!!! .”

   wiec

   Jesli ktoś strzeli poza taśme/granice/obrębStrzelnicy to zrobil to niezgodnie z regulaminem, ale w tym samym czasie strzelnica mając tylko SKUTECZNY kulochwyt główny (za tarczą) spełnia wymogi zaczytowane wyżej.

   idąc tym tropem – powinien być też zapis w regulaminie w stylu: „nie strzelac ponad kulochwytem głównym znajdującym się za tarczą”.

   albo taki killer do regulaminu zamieścić – „Zabrania się strzelania poza obręb strzelnicy”. Dziękuje. Dobranoc.

   Co Wy na to?
   I pytanie bonus: Co jakbym chiał strzelać TRAPa na swojej strzelnicy?

   1. AvatarPrzedstawiciel S. S. GARMIN

    Po pierwsze poczytaj UoBiA i treść regulaminu wzorcowego zamieszczonego w poradniku.

    UoBiA Art 46 ust 1 mówi o pocisku wystrzelonym ZGODNIE Z REGULAMINEM STRZELNICY. Ciężko zatrzymać pocisk wystrzelony z lufy skierowanej w niebo, czyli w sposób niezgodny z regulaminem, a i „ekrany” nic nie pomogą. Rozporządzenie w sprawie regulaminu wzorcowego wyraźnie mówi, że strzelać i celować można tylko i wyłącznie do przedmiotów i tarcz będących celem na strzelnicy. Co do zasady ciężko zawiesić cel na niebie.
    Odpowiedzią na pytanie bonus będzie również pytanie. Czy TRAPa strzelasz pociskami, czy śrutem? Czy istnieje zapis mówiący o konieczności zatrzymania śrutu w obrębie obiektu?

    Będąc autorem ceny nie podałem, bo zależnie chociażby od położenia gruntu cena może się kształtować od 0 do nieskończoności, w moim przypadku od 0 zł (ale zobowiązania wobec gminy stworzenia strzelnicy miejskiej) do 80 tys. zł rocznie za ha (tereny PKP, niby inwestycyjne, ale dziadostwo). Chciałeś widełki to masz ;)

    Na trzecie pytanie odpowiedź masz w treści poradnika.

  1. AvatarPrzedstawiciel S. S. GARMIN

   Kulochwyt główny strzelnicy naszego Stowarzyszenia ma w miejscu planowanej osi 100m wysokość 7m. Rejon przeznaczony pod dynamikę i ewentualnie oś 50m ma wysokość 4-5m. Parametry te nie są podparte przepisami, podaje te wartości, które mam realnie na obiekcie w tej chwili. Możesz to potraktować jako punkt odniesienia. Z doświadczenia wiem, że znaczna część już funkcjonujących strzelnic ma kulochwyty na osiach 50m o wysokości zaledwie 3m, a na 100m mają 4m wysokości.

  1. AvatarPrzedstawiciel S. S. GARMIN

   Sprawa wygląda tak. Jeśli LP już położą łapę na terenie to można o nim zapomnieć. Najlepiej się dogadać z podmiotem zarządzającym terenem jeszcze przed przekazaniem na rzecz LP. LP to jedynie przykład, często jak wspominałem teren jest zalewany i przekazywany gminie, tu też dużo nie zawojujesz. Nawet jeszcze w trakcie wydobycia kruszywa można wydzierżawić część terenu, która już nie jest wykorzystywana. Prace górnicze trwają kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, więc czekając akurat na moment rekultywacji upatrzonego terenu możesz się mocno zestarzeć.

   Wyrobisko zostało przedstawione jako przykład jeden z wielu. Nie zamykaj się na inne opcje. Lepiej poświęcić kilka miesięcy na poszukiwanie terenu, bo sama procedura jest stosunkowo krótka i łatwa. Swoboda jest ogromna w tej kwestii. Osobiście jadąc gdzieś samochodem mam już taki głupi nawyk, że praktycznie w każdej większej dziurze w ziemi widzę potencjalną strzelnicę. Nawet dalmierz mam cały czas ze sobą żeby określić potencjał znaleziska ;)

    1. AvatarPrzedstawiciel S. S. GARMIN

     Ciężka sprawa z LP. Jeśli na terenie byłej strzelnicy jest prowadzona gospodarka leśna to naprawdę szkoda zachodu. Z drugiej strony, jeśli nie mają w operacie prac zalesieniowych na tym terenie może nadleśniczy byłby skłonny teren wydzierżawić. Pokręć się trochę w temacie i dowiedz, jaki status ma ten teren.

     Z własnego doświadczenia wiem, że zawsze odpowiedzią jest „NIE”. Jednak zaoferowanie współpracy z lokalnym kołem łowieckim w którym członkiem są władze nadleśnictwa może wiele pomóc. Bez rozmowy z nimi, a jedynie w oparciu o nasze dywagacje się jednak nie przekonasz.

Dodaj komentarz