Tańsza i szybsza ponowna wysyłka zaświadczenia

Ostatnimi czasy obserwuję wysyp próśb o ponowną wysyłkę zaświadczenia potwierdzającego członkostwo w naszym stowarzyszeniu. W Braterstwie nie unikamy problemów, tylko wychodzimy im naprzeciw. Stąd też usprawnienia: będzie szybciej, łatwiej i (to nasze ulubione słowo) taniej.

Pracy dokładają nam nasi przyjaciele z WPA, którzy zbiorowo zaczęli uznawać, że dokumenty wydane np 14 grudnia 2017 roku w dniu 01 stycznia 2018 roku są już nieaktualne. Wszak kalendarz nowy, a więc i wszystko się mogło zmienić: a nuż Prezes wyrzucił lub jednak chciałby zrezygnować z zaświadczania faktu o członkostwie? Warto się upewnić.

Zatem urzędnicy z WPA kierują do dziesiątek osób, których postępowanie o wydanie pozwolenia na broń wpadło w przełom roku, żądania uzyskania ponownego zaświadczenia o członkostwie. Nie ma ku temu żadnej prawnej przyczyny, a i ciężko przyjąć argument, że dokument wydany w grudniu nie wytrzyma nawet 30 dni ważności, ale „szef tak kazał”, jak to zwykle w tych sprawach bywa.

W Braterstwie wiemy jak bardzo istotne jest potwierdzenie faktu członkostwa w elitarnym gronie kolekcjonerów broni palnej, najlepiej zaświadczeniem z tłustą pieczątką. Mądre prawo stawia ten wymóg na równi z niekaralnością, bo nie ma co ukrywać: bez podpisu Prezesa to jednak trochę strach dawać „byle komu” broń do ręki. Kto wie, co praworządnemu, posiadającemu krystaliczną kartotekę i przebadanemu przez zespół lekarzy Polakowi uderzy do łba (tylko tacy ludzie, pomijając większość polityków, uzyskują w Polsce pozwolenia na broń). Więc niech ktoś starszy i mądrzejszy, np Pan Prezes, zaświadczy że dana osoba jednak JEST godna.

Zaświadczamy więc od początku. Do tej pory każdy członek miał darmowe pierwsze zaświadczenie i 20 zł za powtórną wysyłkę. Żyliśmy nadzieją, że te 20 zł spotka co najwyżej jakiś promil członków, bo pierwsze każdemu wystarczy. Ponieważ okazuje się, że nie do końca, wprowadzamy poprawkę.

Od dzisiaj:
— pierwsze zaświadczenie dla każdej osoby jest darmowe
— każde kolejne kosztuje 10 zł
— można żądać nowych zaświadczeń przez profil (bez maili), automatycznie płacąc z konta.

Celem zmian jest przyspieszenie wysyłki zaświadczeń, obniżenie kosztu i ułatwienie komplikowanej przez inne instytucje procedury administracyjnej. Od kilku tygodni zaświadczenia wysyłamy poleconym, priorytetem, aby docierały do członków jak najszybciej.
Chcemy, aby nie było cienia wątpliwości, że stowarzyszenie nie „zarabia” na wystawianiu zaświadczeń. To byłoby nieetyczne i nie zgadzamy się na to.

Przedstawiam jedocześnie oficjalne stanowisko Zarządu KS Amator odnośnie ważności zaświadczeń:

Stowarzyszenie KS Amator przekazuje do WPA Wrocław, pod które rejonowo podlegamy, listy osób usuniętych ze stowarzyszenia. Pozostałe WPA zapraszam do kontaktu z WPA Wrocław, aby uzyskać pełną listę osób skreślonych. W 2017 roku były to 4 (cztery) osoby.

Pozostałe osoby, które dołączyły do KS Amator, a w szczególności te, które przedstawiały podpisane przez Prezesa Zarządu zaświadczenie o członkostwie, pozostają pełnoprawnymi członkami, a ich członkostwo jest aktywne i aktualne także w nowym roku i latach kolejnych. Członkostwo takiej osoby nie ma ustalonej daty ważności i będzie aktualne aż do skreślenia z listy członków.
Zgodnie ze Statutem KS Amator, jedyną możliwością utraty członkostwa jest decyzja Zarządu i w przypadku usunięcia kogoś z listy członków stowarzyszenia Zarząd poinformuje pisemnie WPA Wrocław o tym fakcie.

Zarząd KS Amator apeluje o niedokładanie stowarzyszeniom całkowicie zbędnej pracy, jaką jest powtarzanie zaświadczeń po kilku tygodniach. Nasz zaświadczenia są aktualne bezterminowo, do odwołania. Informacje o ewentualnym anulowaniu ważności członkostwa (a zatem i zaświadczenia) są na bieżąco wysyłane do WPA Wrocław.

11 myśli nt. „Tańsza i szybsza ponowna wysyłka zaświadczenia

 1. AvatarMechu

  WPA Szczecin zazyczylo sobie potwierdzenia czlonkostwa przy okazji wniosku o zniesienie podzialu w kolekcji…
  Zaswiadczenie dotarlo na drugi dzien od wysylki z Wroclawia! SZOK (pozytywny) :) Dziekuje Prezesie.

  1. AvatarLestat

   Myślę że w takie informacje powinny znaleźć się bezpośrednio w zaświadczeniu.
   Wystarczyłoby jedna z dwóch informacji:
   – zaświadczenie ważne do …………
   lub
   – świadczenie ważne bezterminowo

 2. AvatarRon_Lopez

  Byłem kilka dni temu w WPA Wrocław. Rozmawiałem m.in. o zmianie klubu i kwestii zaświadczenia. Usłyszałem, że byłoby dobrze, gdyby na takim oświadczeniu była również informacja, że złożyłem do klubu wniosek o przedłużenie licencji na kolejny rok.
  Z tego co zrozumiałem chodzi o audyty wewnętrzne w kwestii pozwoleń – w ich trakcie jest sprawdzane ich czy osoby posiadające broń nadal należą do klubów/stowarzyszeń (aktualne zaświadczenie z klubu) a sportowcy aktualną licencję (tempo w PZSS).
  Było bardzo miło, konkretnie i życzliwie. Pracownicy WPA też są w „łańcuszku pokarmowym” swojej firmy. Dla audytora jest czarne/białe – dla niego potwierdzeniem przynależności czy posiadania licencji jest papier – aktualny lub nie.
  Rozwiązaniem tego problemu byłby dostęp dla Policji do bazy PZSS i skończyłaby się ta cała kwitologia.

 3. Avatarbakoon

  Doprecyzowując, jako polityk również musiałem przejść całą procedurę zdobycia pozwolenia włączając w to zaświadczenie o niekaralności, badania i osławione zaświadczenie z tłustą pieczęcią. Historia pamięta jednak polityków, którym „było ciężko” przejść całą procedurę więc wybrali drogę na skróty :)

Dodaj komentarz