Braterstwo.eu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie

Hej! Jesteś niezalogowany/a. Zaloguj się.


TForum >> Ogólne >> Regulamin całego forum

Wpis 'Regulamin całego forum'
Avatar
25.12.2019 16:19
Hej,

myślę, warto spisać kilka niepisanych do tej pory zasad, które powinny być przestrzegane na naszym wspaniałym forum. To pierwszy draft, regulamin będzie zmieniany i będzie ewoluował.

1. Forum służy skutecznej komunikacji wewnątrz stowarzyszenia. Zarówno między członkami, jak i zarząd -- członkowie. Mija forum jest podrzędna wobec misji stowarzyszenia: popularyzacji naszego sportu i hobby.
2. Wypowiedzi na forum powinny być do rzeczy, uprzejme i możliwie wartościowe. Wszelkie pozostałe rodzaje komunikacji są uznawane za gorzej widziane i mogą zostać zmienione/ usunięte. Wolność wypowiedzi i ekspresji stanowi istotną, ale niekluczową wartość na forum.
3. Tak jak na każdej publicznej platformie, odbiorcy rozkładają się zgodnie z zasadą 1/9/90, czyli 1% osób tworzy treści, 9% osób się do nich odnosi, a pozostałe, niewidoczne 90% osób je tylko konsumuje. Sposób funkcjonowania forum nie powinien omijać 90% czytelników, których nie widać.
4. Członkowie stowarzyszenia powinni się przynajmniej tolerować, a może i lubić. Jeśli nie powiesz w twarz komuś na strzelnicy tego, co chcesz napisać, to może jednak napisz coś innego.
5. 10 najintensywniej komentujących w ostatnich 2 tygodniach osób jest automatycznie ograniczana do max 1 posta na 3h. Celem jest ograniczenie ilości wypowiedzi wtórnych, głupawych żartów, kłótni czy lania wody przez małą grupkę bardzo aktywnych forumowiczów.
Ograniczenie będzie zdejmowane w przypadkach konstruktywnych użytkowników, jeśli wypowiedzi danej osoby są wyłącznie merytoryczne, wyczerpujące i pomocne: takich autorów potrzebujemy jak najwięcej.

Bardziej konkretne przykłady:
-- nie publikuj informacji mogących szkodzić naszemu sportowi i hobby
-- w stowarzyszeniu istnieje oficjalny zakaz kontaktowania się z PZSS (dla członków sekcji sportowej KS Amator) i WPA/KGP (dla wszystkich) bez porozumienia z władzą stowarzyszenia. Zakaz służy ochronie praw posiadaczy broni. Poddanie się zakazowi jest równie dobrowolne jest członkostwo w stowarzyszeniu. 
-- zabronione jest wspominanie w otwartych dyskusjach, nawet bez przesadnych szczegółów na temat jakiejkolwiek lokalizacji strzelnicy, która nie jest jeszcze otwarta i działająca. Wyjątek stanowią informacje od zarządcy/ właściciela danego obiektu, które samodzielnie publikuje lub na które wyraża zgodę. W szczególności zabronione są jakiekolwiek dyskusje na temat rzekomo tworzonych strzelnic KS Amator (nie tworzymy żadnych strzelnic). Takie wypowiedzi traktujemy jak bezpośrednie działanie na szkodę celów statutowych organizacji.
-- tytułuj posty odpowiednio. Clickbait, błędne lub enigmatyczne ("pytanie") tytuły lub nadmierna, trolująca kontrowersja mogą zostać usunięte
-- przechodź do rzeczy. Jeśli nie wiesz co chcesz napisać, wróć po zastanowieniu
-- nie troluj, nie zaśmiecaj, nie twórz zbędnych kłótni
-- nie wstawiaj dużych grafik, memów, gifów i innych elementów graficznych, które zajmują dużą część ekranu.
-- używaj słownika w przeglądarce, twórz akapity, ułatwiaj konsumowanie treści odbiorcom
-- używanie inwektyw powoduje przegraną w dyskusji. Twój post może zostać usunięty na podstawie argumentu ad personam.
-- staraj się publikować w odpowiedniej sekcji.
-- forum nie służy reklamie i działalności komercyjnej. Przymykamy oko, ale korzystanie z forum to przywilej, nie prawo
-- zabronione są zrzutki, zbieranie pieniędzy, etc. Przykro mi wprowadzać taką (trochę nieludzką) zasadę, ale jest nas tutaj bardzo dużo i jeśli zaczną się publikacje takich ogłoszeń to codziennie będzie nowa zrzutka. Wiem, że czasem nie ma wyjścia i zęby w ścianę, robi się co tylko można. Z góry przepraszam osoby w potrzebie.

Zakaz kontaktu z PZSS i WPA służy utrzymaniu obecnych możliwości i praw strzelców. W PZSS nie chcemy się kojarzyć negatywnie (dobre wrażenie przyspiesza formalności dla wszystkich).
Kontakt z WPA jest dużo trudniejszy: nie chodzi o żadną renomę, czy "współpracę" z WPA. Tutaj wysłanie złego pisma, czy pytania może zaszkodzić posiadaczom broni w Polsce. Dlatego nie wychodź przed szereg i nie kontaktuj się z WPA.

Na forum działa raczej kiepski, stronniczy moderator. Korzystaj z forum tak, żeby na niego nie trafiać. W przypadku wątpliwości co do konkretnej wypowiedzi, zachowanie moderatora może być losowe lub niesprawiedliwe.
Moderacja jest czynnością nieprzyjemną także dla moderatora, więc wszyscy jej unikajmy.


TForum >> Ogólne >> Regulamin całego forum

^^