Braterstwo.eu
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie
Jestem tu nowy
O nas
FAQ
Forum
Kontakt
Hej! Jesteś
niezalogowany/a
.
Zaloguj się.
TForum
>>
WPA
>>
WPA Radom
WPA Radom
tomtap
01.08.2020 07:41
Może przyda się wątek dotyczący tego konkretnego WPA - ja zacznę poniżej od opisania tego o co prosił jeden z kolegów - jak wyglądało u mnie rozszerzenie pozwolenia do celów sportowych.
kosior82
01.08.2020 08:00
tomtap
01.08.2020 08:04
Jak to wyglądało u mnie pokażę na przykładzie papierów. Najpierw poszedł mój wniosek (wklejam tekst bezpośrednio, może komuś się przyda):
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Radom, 17.01.2020r.
………………………
ul. …………………..
………………………
PESEL: ……………….
dow. os. ………………..
data wydania: ……………….
wydany przez: ……………………..
data urodzenia: …………………….
miejsce urodzenia: ………………….
imię ojca: ………………..
imię matki: ……………….
nazwisko panieńskie matki: ……………………
telefon kontaktowy: …………………………….
mail: …………………………….
preferowana forma kontaktu: telefon
odbiór dokumentów: osobiście
Komendant Wojewódzki Policji
z siedzibą w Radomiu
Wnoszę o rozszerzenie
pozwolenia na posiadanie 5 egzemplarzy broni palnej sportowej w celu sportowym, wydanego 29.03.2019r. przez Komendanta Stołecznego Policji – o kolejne 15 egzemplarzy, w rodzajach zgodnych z zakresem wydanego pozwolenia.
Uzasadnienie
29 marca zeszłego roku Komendant Stołeczny Policji rozpatrując pozytywnie mój wniosek, wydał mi pozwolenie na posiadanie 5 egzemplarzy broni sportowej do celów sportowych.
Ilość ta stanowi dla mnie zaledwie skromny początek, umożliwiający podstawowe treningi
i starty w ograniczonej liczbie konkurencji, przy osiąganiu również ograniczonych wyników.
Niemniej w zeszłym (2019) roku, wziąłem udział w licznych zawodach z wieloma różnorodnymi konkurencjami, osiągając przyzwoite, chociaż nie najwyższe wyniki.
Było to 31 startów w 18 konkurencjach.
Na dowód załączam potwierdzenia startów w postaci komunikatów z zawodów, oraz zaświadczenia – moje starty są na nich zaznaczone.
Równocześnie znacznie wzrosło moje zainteresowanie rozwojem w dziedzinie strzelectwa sportowego, a starty pokazały iż mam potencjał osiągania w przyszłości dobrych wyników.
By mieć możliwość efektywnego treningu i udziału w zawodach potrzebuję zróżnicowanych rodzajów broni dopasowanych do poszczególnych konkurencji, oraz umożliwiających swoimi parametrami uzyskiwanie oczekiwanych rezultatów.
Po odbyciu startów w 18 konkurencjach, wiem że liczba kolejnych 15 egzemplarzy broni będzie adekwatną do moich planów, umożliwiającą kontynuowanie i rozwijanie pasji w dłuższym okresie czasu.
Lista konkurencji w jakich startowałem:
pistolet sportowy 25m
pistolet centralnego zapłonu 25m
karabin sportowy bocznego zapłonu 50m leżąc
karabin centralnego zapłonu 50m stojąc
strzelba gładkolufowa 10 rzutków
karabin centralnego zapłonu 25m stojąc 10 z 13
karabin sportowy bocznego zapłonu 2m stojąc
pistolet maszynowy 25m stojąc
strzelba gładkolufowa 25m stojąc breneka 5 strzałów
pistolet centralnego zapłonu dynamiczny 25m 2x10sek
pistolet sportowy bocznego zapłonu dynamiczny 25m 2x10sek
karabin centralnego zapłonu 100m
karabin centralnego zapłonu 200m
strzelba gładkolufowa poppery 6 strzałów
pistolet centralnego zapłonu dynamiczny 10m 5 strzałów
rewolwer centralnego zapłonu 25m
karabin centralnego zapłonu nabój pośredni 25 m stojąc 5 strzałów
karabin centralnego zapłonu 50m leżąc
Równocześnie nadmieniam, iż jestem nieustająco członkiem Klubu Strzeleckiego …………………………………, oraz członkiem Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, na dowód czego załączam zaświadczenie z ……………………………………………………., oraz wydruk licencji PZSS na rok 2020.
Rezygnuję z wglądu w dokumentację postępowania i z prawa do odwołania w terminie 7 dni w przypadku wydania decyzji pozytywnej.
………………………………………………………
(podpis)
Załączniki:
1) komunikat z zawodów z dnia 09.03.2019r.
2) komunikat z zawodów z dnia 01.06.2019r.
3) komunikat z zawodów z dnia 29.06.2019r.
4) komunikat z zawodów z dnia 30.06.2019r.
5) komunikat z zawodów z dnia 17.11.2019r.
6) zaświadczenie o udziale w zawodach z dnia 01.12.2019r.
7) komunikat z zawodów z dnia 08.12.2019r.
8) zaświadczenie o członkostwie w Klubie ……………………………….
9) Licencja PZSS Nr …………………………………………
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Po paru dniach miałem wizytę dzielnicowego, który przyszedł zrobić wywiad środowiskowy i sprawdzić warunki przechowywania (szafę), co jest standardem w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, a tym bardziej wniosku o rozszerzenie.
Następnie przyszło pismo:
No cóż - to pismo w skrócie oznaczało, że ja źle napisałem wniosek. Odpowiedziałem więc tak (znowu wklejam tekst do ewentualnego wykorzystania):
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Radom, 27.02.2020r.
………………………
ul. …………………..
………………………
PESEL: ……………….
dow. os. ………………..
data wydania: ……………….
wydany przez: ……………………..
data urodzenia: …………………….
miejsce urodzenia: ………………….
imię ojca: ………………..
imię matki: ……………….
nazwisko panieńskie matki: ……………………
telefon kontaktowy: …………………………….
mail: …………………………….
preferowana forma kontaktu: telefon
odbiór dokumentów: osobiście
numer sprawy………………………….
Komendant Wojewódzki Policji
z siedzibą w Radomiu
W odpowiedzi na pismo z dnia 12.02.2020r. (odebrane 24.02.2020r.) informuję, iż nie zgadzam się z przedstawioną argumentacją ograniczającą ewentualną decyzję o rozszerzeniu zakresu ilości posiadanych egzemplarzy broni sportowej do celów sportowych o 5 sztuk (w sumie 10 szt.).
W szczególności nie zgadzam się z wyliczoną przez Państwa liczbą konkurencji. Przypominam, że przedstawiłem dowody udziału w 31 startach obejmujących 18 różnych konkurencji. Różnych również z tego powodu, że niemal do każdej z nich jest potrzebna zupełnie inna broń. I tak:
- Brałem udział w 6 różnych konkurencjach strzelań z karabinu centralnego zapłonu. Każdy kto zajmuje się strzelectwem sportowym wie, że całkowicie inne cechy posiada karabin do strzelania z pozycji stojącej na dystansach do 50 m, inne z pozycji leżącej na dystanse 50-100 m i jeszcze inne do strzelania powyżej 100 m, a całkowicie inna jest broń do strzelectwa dynamicznego. W pierwszym przypadku jest to karabin na nabój pośredni, samopowtarzalny, z otwartymi, mechanicznymi przyrządami celowniczymi, o średniej wadze, z prostą, nieregulowaną osadą i kolbą. W drugim przypadku musi to być już cięższy karabin na nabój pośredni z możliwością zastosowania podparcia (dwójnogu), zamkniętymi, mechanicznymi przyrządami celowniczymi i regulowaną baką policzkową, samopowtarzalny lub powtarzalny. W trzecim przypadku konieczny jest karabin powtarzalny w kalibrze 7.62x54, lub .308, z ciężką lufą typu varmint, osadą i kolbą umożliwiającą anatomiczne dostosowanie do strzelca, użycie ciężkich dwójnogów i z możliwością montażu celowników optycznych. W czwartym przypadku potrzebny jest karabinek na nabój pośredni, samopowtarzalny, z lekką, krótką lufą i osadą umożliwiającą montaż różnorodnych chwytów oraz optyki podświetlanej (kolimatorów).
Tak więc są to przynajmniej 4 różne karabiny centralnego zapłonu, umożliwiające sensowne konkurowanie w wymienionych dyscyplinach.
Nadmieniam, że nie posiadam żadnego karabinu centralnego zapłonu w ramach pozwolenia na broń sportową do celów sportowych, starty odbyłem na egzemplarzach posiadanych w ramach pozwolenia na broń sportową do celów kolekcjonerskich, a więc jako broń historyczna niedostosowanych i uniemożliwiających dostosowanie do celów stricte sportowych, a mimo to udawało mi się osiągnąć całkiem przyzwoite rezultaty. Posiadając broń odpowiednią do startów w tych konkurencjach mógłbym i zamierzam osiągnąć o wiele więcej.
- Posiadam jeden pistolet bocznego zapłonu, który jest bronią kupioną specjalnie do treningu i późniejszego udziału w dyscyplinach dynamicznych. Broń ta nie jest odpowiednia do strzelectwa tarczowego, precyzyjnego. Pomimo to wziąłem udział w licznych startach w dyscyplinach pistoletu sportowego 25 m, w oczywisty sposób nie osiągając znaczących wyników. Jednocześnie nie zgadzam się z Państwa argumentacją, że mogę sprzedać broń nie odpowiadającą moim wymaganiom – jak wyżej napisałem posiadany pistolet obecnie służy mi do treningów strzelectwa dynamicznego i w najbliższym czasie zamierzam rozwinąć zakres startów w tych konkurencjach, zaś w dokumentacji moich startów znajdziecie Państwo konkurencje pistoletu sportowego dynamicznego. Jednocześnie nadal nie posiadam broni umożliwiającej efektywne starty w konkurencjach tarczowych PSP.
- Podobna sytuacja jest w przypadku karabinu sportowego (.22 LR). Posiadam karabinek Krico, który jest odpowiedni do udziału w konkurencjach strzelania na 50 m z pozycji leżącej i w taki sposób jest przeze mnie używany, z całkiem przyzwoitymi rezultatami. Broń ta jednakże nie spełnia kryteriów umożliwiających udział w konkurencjach karabinu sportowego z pozycji stojącej. Do tego jest potrzebny karabin lekki, samopowtarzalny, z otwartymi, mechanicznymi przyrządami celowniczymi. Brałem udział w takich konkurencjach korzystając z broni klubowej. To samo dotyczy strzelań dalekodystansowych w tym kalibrze. Do tego jest potrzebny karabin z ciężką, varmintową lufą, z osadą umożliwiającą użycie stabilnego dwójnogu, lub zamiennie pasa, oraz z możliwością montażu optyki, a także w sposób oczywisty – umożliwiający użycie mocniejszej (szybszej) amunicji. Broni takiej nie posiadam i jest to jedyny powód braku udziału w takich konkurencjach, bowiem w tym przypadku użycie broni klubowej nie rozwiązuje problemu – ten rodzaj strzelectwa wymaga doświadczalnego dostosowania broni do potrzeb strzelca i dobrania właściwej amunicji.
W sumie są to 3 różne rodzaje karabinów bocznego zapłonu, z czego posiadam jeden.
- Również w przypadku strzelby gładkolufowej mamy do czynienia z taką samą sytuacją. Udokumentowałem starty w 3 różnych konkurencjach. Były to strzelania do rzutków, poppery (cele reaktywne) z postawy stojącej, oraz strzelanie tarczowe breneką z postawy stojącej. I tak pierwsza konkurencja wymaga użycia strzelby typu Bock, broni takiej nie posiadam, startowałem na egzemplarzu klubowym. Do udziału w konkurencji dynamicznej z popperami używam posiadanej strzelby, która nadaje się do tej konkurencji całkiem dobrze. Inaczej jest w przypadku strzelania breneką do tarczy – jest tu potrzebna strzelba z długą lufą, samopowtarzalna – takowej nie posiadam, nie jestem więc w stanie konkurować z innymi strzelcami.
Tak więc na 3 różne rodzaje potrzebnych do kontynuacji startów strzelb gładkolufowych posiadam jedną.
- Konkurencje rewolwer centralnego zapłonu. Tu znowu brałem udział używając broni posiadanej w ramach pozwolenia „kolekcjonerskiego”, tak samo nie posiadającej cech umożliwiających poważne konkurowanie.
Nie posiadam rewolweru sportowego, a jest mi takowy potrzebny by kontynuować starty w tych konkurencjach.
- Pistolety centralnego zapłonu. Tu jako jedyna broń posiadam dwa egzemplarze, jeden z nich do strzelania tarczowego (PCZ 25m), drugi do strzelectwa dynamicznego (PCZD), zaspokajające moje potrzeby. Odczuwam co prawda brak możliwości udziału w konkurencjach z użyciem pistoletu centralnego zapłonu w kalibrze .45 (obecne egzemplarze to kaliber 9 mm), ale uznając Państwa argumentację, iż nie wydaje się broni „na zapas”, nie zgłaszam potrzeb w tym kierunku.
- Pistolet maszynowy – tu znowu mamy powtórzenie sytuacji, w której startuję w konkurencjach nie posiadając broni w ramach pozwolenia „sportowego”, tylko korzystając z egzemplarza kolekcjonerskiego, co również nie jest sytuacją docelowo mającą sens.
Tak więc potrzebna mi możliwość nabycia jednego egzemplarza pistoletu maszynowego umożliwiającego kontynuację startu w tych konkurencjach.
Podsumowując powyższe i uznając zasadność części Państwa argumentacji, ograniczam swoje zapotrzebowanie na kolejne egzemplarze broni i zmieniając treść pierwotnego wniosku zwracam się o ponowne rozpatrzenie prośby o rozszerzenie pozwolenia na broń sportową do celów sportowych z pierwotnej ilości 5 sztuk do w sumie 15 sztuk (rozszerzenie o 10 egzemplarzy). Wnoszę o wzięcie pod uwagę przytoczonej przeze mnie argumentacji, oraz załączonych do pierwotnego wniosku dowodów startów w zawodach.
Rezygnuję z wglądu w dokumentację postępowania i prawa do odwołania w terminie 7 dni w przypadku wydania decyzji pozytywnej.
………………………………………………………
(podpis)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Efektem powyższego pisma było wydanie decyzji zgodnej z moimi oczekiwaniami.
Zaraz potem wysłałem pocztą wniosek o 5 promes z załączonym dowodem opłaty i po 7 dniach dostałem promesy listem poleconym.
KS Amator
01.08.2020 08:32
A tak na poważnie: polecam pisać na pismach: imię nazwisko, pesel, adres.
tomtap
01.08.2020 08:58
Fakt, było to dobre 1,5 roku temu, więc może coś się zmieniło w praktyce konstruowania treści?
Natomiast te dane i tak dzielnicowy potwierdza i o nie wypytuje jeśli nie ma w "zleceniu" z WPA, a w moim wniosku dostają je kompletne ;-)
P.S.
Prezesie, zwracam honor. Jednak w tym wniosku oparłem się na wzorach ze strony WPA Radom, konkretnie na wniosku o pozwolenie na broń. Oczywiście jak najbardziej uznaję, że może być to niezbędne przy wydaniu pozwolenia, a niekoniecznie przy rozszerzeniu, ale zdaje się wolałem asekuracyjnie formatować tak jak władza w przykładach wskazuje.
KS Amator
01.08.2020 09:12
W szczegolności nie zamieszczałbym danych z dowodu osobistego, bo niby po co?
Obecnie wystarczy numer PESEL. Stosowanie wzorów ze stron WPA zwykle szkodzi strzelcom, więc przestrzegam. To trochę jak matka, która mówi dzieciom: "co chcesz na kolacje? Zupę z obiadu, czy sałatkę?" podczas gdy Ty chcesz pizzę i nawet wiesz, że pizza jest jeszcze w lodówce. Ograniczanie alternatyw jest skuteczną metodą manipulacji, stosowaną namiętnie np w dyskusjach politycznych.
tomtap
01.08.2020 09:25
Jako ciekawy przykład tego, że w innych krajach bywa jeszcze bardziej rygorystycznie - przyjaciółka od niedawna zamieszkująca z rodzinką w Belgii (przenieśli się z Anglii 5 min przed zamknięciem szlabanu), parę dni po wynajęciu mieszkania i zgłoszenia tego faktu do lokalnego urzędu, doczekała się wizyty ich odpowiednika dzielnicowego. I tu nie tylko, że pan policjant wypytał o podstawowe rzeczy, ale dokładnie o szczegóły, włącznie ze sprawdzeniem czy na pewno mąż też tam mieszka, co polegało na tym, że musiała go oprowadzić po mieszkaniu i pokazać, że w szafie są rzeczy męża, tu stoją jego buty i tak - zna rozmiar, a w łazience jego kosmetyki. Do tego była spowiedź z wyznawanej religii, preferowanej kuchni i całe stado pytań podobnych, po usłyszeniu których przeciętny Kowalski zamieszkujący ojczyznę vel "szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie" zrobiłby totalną zadymę i odmówił dalszych zeznań.
Dodam, że nie o broń chodziło tylko u nich bez takiego wywiadu nie ma opcji żeby np. dziecko mogło pójść do lokalnej szkoły, a rodzić otrzymał te ich tam numery ubezpieczenia. I czy w Belgii to też zaszłości z dawnych czasów? ;-)
KamilCH
01.08.2020 09:49
PS. Fajna robota z tym wnioskiem o rozszerzenie, za jakiś czas pewnie będę robił przymiarki do WPA Wrocław, pewnie skorzystam ze wzorca :)
tomtap
01.08.2020 10:15
Lekki off-top, ale żeby nie budować niepotrzebnych schematów myślenia - owszem w pierwszej chwili przyjaciółka miała mały szok kulturowy (wszak taką rolę jak ten ich dzielnicowy, to w Polsce w najlepszym razie przyjmuje wścibska sąsiadka), ale szybko doszła do wniosku, że jej to pasuje, bo dzięki temu oni jako rodzina czują się po prostu bezpieczni. Osobiście bardziej mam anty do danych gromadzonych przez takiego Googla czy inne korporacje i firemki, w wyniku czego jestem zarówno elektronicznie jak i telefonicznie spamowany tysiącami ofert całkowicie zbędnym mi bzdetów, niż do tego że instytucje państwowe pytają mnie o to co już dawno wiedzą czyli panieńskie nazwisko matki, bo akurat jak długo żyję tak nie przypominam sobie żeby ta zdobyta przez nich wiedza miała jakikolwiek realny wpływ na mnie.
Rzecz oczywista KS Amator ma rację w jednej kwestii i ma ona taki sam wymiar jak całkiem zbędne posiadanie trzech różnych numerów Pesel-NIP-Regon. Przecież Pesel jest numerem unikalnym, każda służba czy urzędnik ma dostęp do bazy zawierającej po jego wpisaniu całą resztę identyfikatorów szczegółowych, więc po co ta niepotrzebna robota w wypisywaniem wszystkiego?
emancypator
01.08.2020 10:43
Wiem, że to będzie offtop, ale w kontekście przytoczonej przez Ciebie historii z Belgii (i komentarza @KamilCH), myślę że warto przytoczyć tę historię.
Bardzo podobnie sytuacja wygląda w Polsce: mam znajomą (Ukrainkę, teraz już z polskim obywatelstwem), która wyszła za Polaka, mieszkają w Polsce. Z ich relacji wynikało, że wywiad czy na pewno są małżeństwem był jeszcze bardziej szczegółowy (i nieprzyjemny, założenie indagujących było, że nie są). Polska potrafi być tak samo opresyjnym krajem.
KrisL
01.08.2020 11:16
tomtap
01.08.2020 11:51
Kontynuując w temacie WPA Radom, może jeszcze garść ogólnych doświadczeń z kontaktów i obsługi.
Przy pierwszym kontakcie byłem ciut zaskoczony warunkami, bo w KSP czyli Warszawie po prostu wchodzi się z ulicy do WPA, pobiera numerek w kolejce i potem wbija do pomieszczania ze stanowiskami za szybką, gdzie większość spraw jest załatwiana od ręki przez jedną z 2-3 osób na tych stanowiskach.
Radom jest całkowicie inny. Najpierw zadzwoniłem, żeby się zorientować czy mogę w danym dniu i godzinie podjechać i polecam takie zaanonsowanie żeby od razu wiedzieć do kogo personalnie uderzać na miejscu, bo zdaje się mają tam też jakąś rejonizację na powiaty.
Na miejscu jest portiernia, ochrona i grzeczne czekanie, aż pani zjedzie z któregoś tam piętra. Przysiadamy w kąciku przy stoliczku przy tej portierni - tak, nie w Wydziale - trochę taka prowizorka. Moja sprawa wymagała dłuższej procedury, ale pani która tym się zajmowała, schodząc na dół miała ze sobą pieczątkę tą okrągłą, którą przybija się z wpisem broni w legitymacji, więc pewnie część rzeczy tu też da się od ręki załatwić.
Niedługo potem wyskoczyła korona, WPA Radom przeszło tylko na zdalną obsługę, z tego co usłyszałem preferowaną tak w ogóle.
Wysyłałem pisma pocztą, docierały na następny dzień, zwrotnie wszystko wracało w terminie.
Następnie wysyłałem legitymacje i faktury zakupu, także pocztą, poleconym i też wracały beż żadnych problemów.
W jednym przypadku poprosiłem telefonicznie o przetrzymanie legitymacji bo zanim minęło 7 dni na wpis poprzedniej sztuki, nabyłem kolejną. Nie było z tym żadnego problemu.
Zawsze udawało mi się dodzwonić do pani, w gestii której leży mój rejon zamieszkania, normalny kontakt, żadnych negatywnych odczuć, także dla mnie całość obsługi ok, chociaż przyznaję że wolałbym standard warszawski, jako szybszy i pewniejszy.
waadimch
05.08.2020 15:05
Czy teraz w Wpa Radom to 4 plus 10 to standard?
JuliuszS
07.08.2020 09:30
waadimch
07.08.2020 10:42
JuliuszS
07.08.2020 10:54
waadimch
07.08.2020 12:20
JuliuszS
07.08.2020 12:44
biggman
07.08.2020 12:58
JuliuszS
07.08.2020 13:10
Trabi_drajwer
07.08.2020 14:02
JuliuszS
07.08.2020 14:06
tomtap
07.08.2020 18:55
@JuliuszS
Żebyśmy się dobrze zrozumieli - składasz wniosek o pozwolenie, nie o rozszerzenie i powiedzieli Ci, że 5+10 niet?
KS Amator - Prezesie!
Niniejszym wnioskuję o stworzenie grupy zadaniowej do celów nacisków na ujednolicenie standardów decyzyjnych i obsługowych w poszczególnych WPA.
Ja to jako co chwila zmieniający adres wnoszę, zanim dostanę pierd...ca od samego czytania jak to wszystko w różni się z podziałem na gminy, a pewnie i sołectwa. Z moich doświadczeń - proponowałbym wziąć za wzorzec KSP, bo jest zdaje się najbardziej regularnie liberalna w podejściu do naszych durnych życzeń.
Ale tak serio, nie męczy Was to, że w każdym miejscu jest inne sobiepaństwo? Może faktycznie spróbować zbudować jakiś system może nie nacisków i męczenia zomo blu, bo jednak oni tego nie lubią, ale czegoś w rodzaju grupy lobbującej w MSWiA. Czy coś. Hmmm?
JuliuszS
07.08.2020 19:27
tomtap
08.08.2020 08:18
Wolę taką wersję, niż tą o złej woli i uznaniowości w WPA pod które podlegam :-D
Dawaj znać co tam dalej w sprawie nastąpi, trzeba się informować wzajemnie żeby uniknąć ćwiczenia tych samych problemów.
Jumai
08.08.2020 08:47
tomtap
08.08.2020 09:05
JuliuszS
08.08.2020 09:10
P.S Jak wstawiać obrazki na forum to pokażę, jak to dokładnie wygląda.
Pedro_9mm
08.08.2020 09:49
Nie ma przepisów, które regulowałyby startowy pakiet:). To mega słabe jest. Ludzie którzy przeszli ta sama drogę dostają na początek w jednej części kraju pozwolenie na 8 sztuk sportowych a w innej na 4. Bo tak.
Trabi_drajwer
12.08.2020 09:57
JarekSieje
19.08.2020 10:42
Czy to jest obecnie raczej 30 dni, może bliżej 60 dni, czy poniżej 30?
Interesują mnie Wasze doświadczenia, bo będę składał do nich papiery wkrótce i chciałbym się też przygotować do potencjalnych zakupów, po pozytywnym rozpatrzeniu :)
Z góry dziękuję
m_c
19.08.2020 16:47
-Mateusz
JarekSieje
28.09.2020 11:43
W ramach dzielenia się doświadczeniami
WPA Radom, wniosek o pozwolenie na 5 szt sportowej, 10 szt kolekcjonerskiej 26.08
Pismo z WPA z prośbą o uzasadnienie ilości przyszło do mnie kilka dni później - uzasadnienie wysłałem epuapem
Pozwolenie kolekcjonerskie na 10szt z datą 22.09 (dostałem pocztą 25.09) - od razu wysłałem epuapem zrzeczenie się prawa do odwoływania + w tym samym piśmie wniosek o promesy (mają wyjść z WPA 29.09)
Pozwolenie sportowe na 5szt z datą 24.09 (dostałem pocztą 28.09) - od razu wysyłam epuapem zrzeczenie się prawa do odwoływania + w tym samym piśmie wniosek o promesy.
Bardzo przyjemni i normalni ludzie w tym Radomiu.
Trabi_drajwer
02.11.2020 20:43
Trabi_drajwer
04.11.2020 11:08
Marcin44
07.12.2020 20:06
Witam dodam coś od siebie odnośnie WPA Radom
17.11.2020 wysłałem wniosek wniosek do WPA wniosek ze strony braterstwa 5sport 10 kolekcja jakieś dwa trzy dni później wizyta dzielnicowego wszystko ok
23.11 odpowiedz że zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia przesłane na płycie " Nie może stanowić dowodu w sprawie..." oraz " w ocenie komendanta 5 szt sportowej to za dużo
23.11 wysłałem uzasadnienie sportu oraz zaświadczenie o byciu klubowiczem przez epuap
07.12 uzasadnienie ok ale zaświadczenie nie ma podpisu kwalifikowanego , wysłałem po raz 3 zaświadczenie o przynależności do klubu znowu na płycie cd
Ręce opadają.
JacekznadMuchawki
07.12.2020 20:53
Marcin44
07.12.2020 21:49
Tak licencja i patent były na płycie z pierwszym wnioskiem, opłaty też w pdf. Bez problemów. A co do zaświadczenia, możliwe że pierwsze było przeterminowane. Nie pamiętam, wysłałem więc drugie przez epuap. W odpowiedzi stwierdzili że to skan... To wysłałem im znowu na płycie. Ciężko za nimi trafić, w pierwszym piśmie było że będą ustalać czy jestem członkiem klubu, a dziś przysłali że jeżeli nie dostarczę zaświadczenia w ciągu 7 dni to będzie odmowa.
Pierwsze pismo:https://imgur.com/6rfvl7j
Drugie pismo: https://imgur.com/a/kNLmsLW
a podpis sprawdziłem tutaj: https://moj.gov.pl/nforms/signer/upload?xFormsAppName=SIGNER pokazuje że jest ok
Przemo72
08.12.2020 16:41
Trabi_drajwer
08.12.2020 17:38
Przemo72
08.12.2020 21:08
Marcin44
15.12.2020 16:23
@Przemo72 I jak tam Twoja sprawa? Coś się ruszyło?
Ja wysłałem do WPA 8.12 pismo z tego wątku https://braterstwo.eu/tforum/t/233081 i dorzuciłem kolejną płytę z zaświadczeniem o członkostwie puki co jest cisza. Teoretycznie 19.12 minie miesiąc jak rozpatrują moja sprawę.
Przemo72
15.12.2020 20:01
Vidalski
15.12.2020 20:21
ANTEQ
15.12.2020 20:31
Przemo72
15.12.2020 20:50
Marcin44
15.12.2020 21:57
Marcin44
16.12.2020 19:17
JacekznadMuchawki
16.12.2020 19:48
W pierwszym momencie myślałem, że jak kolekcje ok, to uzasadnienie też może być, a tu tylko ilość im się zgadzała. Tak specjalnie wydłużają na raty, że może ktoś się znudzi i zrezygnuje, ale jak już zaczniesz inwestować pieniądze czas i starania, to nie wiem czy ktoś się w trakcie podda.
Jest taka pamiętna scena z Pazurą filmu Ajlawiu. Tylko zamiast "Łódź" tam powinno być "Radom" :D
Przemo72
16.12.2020 21:09
Marcin44
16.12.2020 21:34
Dokładnie jak mówi Jacek, co chwile coś wymyślają listy przez pp idą długo i wszystko się odwleka, albo ja mam takie wrażenie tylko.
@Przemo 72 mi też zasugerowali że chcą papier, wysłałem prośbę o zaświadczenie papierowe do prezesa ale w końcu wysłałem im kolejne płyty z elektronicznym zaświadczeniem i pismo z wątku który wkleiłem wyżej. Chyba podziałało, no to cyk. Uzasadnienie do kolekcji. W sumie to już mi nie zależy liczyłem że ogarnę to do świąt ale skoro tak robią to poczekam. Najwyżej pójdzie odwołanie do kgp
andrejko
19.12.2020 21:00
Przemo72
19.12.2020 21:47
andrejko
19.12.2020 22:10
Przemo72
19.12.2020 22:36
Przemo72
22.12.2020 10:16
Marcin44
22.12.2020 20:02
Marcin44
23.12.2020 14:33
Marcin44
14.01.2021 16:06
JacekznadMuchawki
29.01.2021 20:02
Wniosek wysłałem 30-go grudnia. Miałem zaświadczenie o członkostwie w klubie w formie papierowej. Chciałem (na moją prośbę) uporządkować kwestie adresowe, które prawdopodobnie nie miały większego znaczenia w tym procesie, ale Paweł do potrzebnych do tego dokumentów klubowych dla związku, dorzucił mi od razu w jednym liście papierowe zaświadczenie datowane na 21.12. Zależało mi, żeby to dotarło jeszcze w tym samym roku bo miałem świadomość, że w różnych WPA jak się zmieni nagle rok to się robią problemy. Wg powiadomienia mailowego od Poczty Polskiej dostarczono pismo 31.12.2020, ale wątpię żeby ktoś to w sylwestra otwierał. Tyle moich kontaktów z WPA Radom. Na koniec zeszłego tygodnia dostałem decyzję na 10 sztuk kolekcji z datą 18.01 i w poniedziałek 5 sztuk sportu z datą 19.01. Żadnych dodatkowych pism, telefonów, chyba dosyć sprawnie.
Mój wniosek (5s+10k) to gotowiec ze strony, z tym, że modyfikowany. Zostawiłem część formalną - o tym, że spełniam warunki określone w ustawie, jestem członkiem :o), mam patent, licencję etc. Rozwinąłem od siebie trochę uzasadnienia opisowe.
W części sportowej dorzuciłem fakt, że miałem kilka startów (14 osobostartów w 7 konkurencjach w 3 trzech zawodach). Z tego miejsca polecam, jak ktoś jest relatywnie blisko Wawy, żeby podjechać sobie ze dwa razy na zawody na Waldorffa, zawsze to potem lepiej w papierach wygląda. Ja się trochę bałem nie mając doświadczenia, wyobrażałem sobie że jeszcze dobrze na strzelnicę nie wejdę a już mnie zdyskwalifikują, bo coś zrobię nie halo. Jest pełen luz, fajna atmosfera, czilałt, obsługa i prowadzący wszystko co trzeba podpowiedzą, a wniosek ze startami lepiej później wygląda.
Do kolekcji napisałem, że jestem chłopak wychowany na westernach i chciałbym mieć kolekcję rewolwerów np Colta Peacemakera, albo Rewolwer Schofield'a, że z takiego strzelały legendy dzikiego zachodu takie jak Billy the Kid, Pat Garret, Wild Bill Hickok no i ja też bym chciał :D. Do tego dorzuciłem też zainteresowanie bronią okołowojenną i popkultury okresu zimnej wojny rejonu wschodniej europy (np pepeszka, mosin, pistolet Makarowa itd). Łącznie nie wiele ponad pół strony - akapit westernowy, 2-3 zdania nt Colta 1911 oraz akapit o broni polskiej i radzieckiej.
Zaświadczenie o członkostwie w klubie miałem w papierze, licencję i patent elektroniczne wypalone na płycie (płytę odesłali mi razem z decyzją), nie dzwonili do mnie, nie pisali pisma, bez problemów ze zmianą roku, całość przeszła na podstawie jednego, raz wysłanego wniosku, bez żadnych uzupełnień. Wysłałem 30-go grudnia, decyzje datowano na 18 i 19 stycznia, także w okolicach 20 dni. Myślę, że naprawdę OK.
Na podstawie poprzednich postów najczęściej pojawiają się dwie trudności - akceptacja zaświadczenia elektronicznego z klubu - tutaj miałem trochę farta bo Paweł sam wpadł na to żeby do wysyłanych dokumentów dorzucić mi zaświadczenie w papierze, nie wiem jakby było gdybym miał elektronikę. Drugą kwestią jest uzasadnienie. To we wniosku wzorcowym jest pewnie trochę zbyt ogólne - że chciałbym ale nie wiem ile bo jestem na początku. Jest to w pewnym sensie uniwersalna prawda bo nikt na początku nie wie jak się jego zainteresowania rozwiną, ale myślę, że warto napisać parę zdań "zindywidualizowanych" - dlaczego chcesz zacząć próbować strzelać, jakiś konkret. Ja napisałem we wniosku że się naoglądałem Dzikiego Zachodu na filmach, że chciałbym Schofielda bo z niego strzelał Billy Kid i jakoś przeszło, także nie ma co wydziwiać górnolotnej filozoficznej motywacji, szczerze ale mniej ogólnikowo, bardziej konkretnie.
Także odszczekuję uroczyście co złego na Radom napisałem wcześniej, poszło to całkiem sprawnie.
Pepedealer
01.02.2021 12:00
dziś 01.02 przyszły decyzje z dn. 27.01 na sport, kolekcję i dopuszczenie
Szybko, sprawnie, konkretnie.
Pracownicy WPA w Radomiu bardzo pomocni.
Marcin44
01.02.2021 14:59
Miałeś papierowe zaświadczenie i starty może dlatego poszło sprawniej niż w moim przypadku ;) Po za tym wstrzeliłem się w okres świąteczny więc poczta też działa świetnie, zresztą jak zawsze
Chociaż nie mogę powiedzieć parę razy dzwoniłem, raz poprawiałem wpis w książęce już po rejestracji i też było miło i sprawnie. Także panowie da się z elektronicznym i bez startów dostać 5+10 tylko trochę trzeba pisać. Po za tym prezes mi bardzo pomógł. Po za tym wydaję mi się że muszą mieć dobre uzasadnienie i trochę makulatury ;)
JacekznadMuchawki
02.02.2021 12:20
Jak najbardziej kwestia farta, że miałem zaświadczenie w papierze i to przeszło - o tym też napisałem, że nie wiem co by było gdybym miał tylko elektronikę. Dzisiaj gdzieś widziałem wątek w którym ktoś się skutecznie odwołał do KGP - chyba właśnie od decyzji WPA Radom za nie uznanie elektroniki. Decyzję odmowną cofnięto chociaż to na pewno nie koniec bojów z tym WPA. Ale może to przynajmniej jeden segment bezsensowengo oporu skruszony
Marcin44
02.02.2021 15:00
@Jacek znad Muchawki
O ile dobrze zrozumiałem to nie uznali elektroniki przy rozszerzaniu. Generalnie sporo pism do nich wysłałem i na prośby o zaświadczenie zawsze dołączałem płytę cd. Po którymś tam piśmie prezes się wnerwił i przysłał mi papierowe zaświadczenie ale zanim poczta polska je dostarczyła to wpa dostało chyba 5 płytę z elektronicznym. Ja też jestem czasem uparty ;)
Kropla drąży skałę
Pepedealer
07.02.2021 09:32
Addamos
07.02.2021 09:33
Pepedealer
07.02.2021 10:05
Semi
07.02.2021 10:06
Marcin44
07.02.2021 20:56
raFcio
08.02.2021 07:26
JacekznadMuchawki
08.02.2021 07:43
raFcio
08.02.2021 08:22
JacekznadMuchawki
08.02.2021 09:25
raFcio
08.02.2021 15:40
Odnośnie sportu i dopuszczenia nic nie przyszło.
Piszę więc uzasadnienie i wysyłam w środę :)
Marcin44
08.02.2021 17:14
https://braterstwo.eu/tforum/t/398128#amv
Pepedealer
08.02.2021 18:43
Marcin44
08.02.2021 23:00
No i wszystko dobrze się skończyło. Gratuluje. Może rzeczywiście to WPA nie jest takie złe. Tylko lubią papierki :)
Vidalski
11.02.2021 16:10
raFcio
13.02.2021 12:32
Trabi_drajwer
13.02.2021 14:33
Semi
17.02.2021 19:10
Trabi_drajwer
17.02.2021 19:28
Pepedealer
26.02.2021 20:55
Semi
26.02.2021 21:03
Pepedealer
01.03.2021 16:46
JacekznadMuchawki
09.03.2021 20:44
Trochę dałem ciała bo kupiłem 200 pestek 22lr przy zakupie, niby tarczowy pistolet nie do plucia na lewo i prawo, ale za pierwszym razem nawet w trybie spokojnym -tarczowym i tak poszła setka. Treningi zawodnicze wejdą, może jakieś zawody i zaraz nie będzie czym pykać, czekam na czerwoną :D
Pepedealer
09.03.2021 22:01
Marcin44
09.03.2021 22:08
Didymos
10.03.2021 14:01
Mam kwity od kilku lat i kontroli szafy nie miałem nigdy.
Btw. Witam wszystkich forumowiczów, zarejestrowany jestem też od kilku lat, ale chyba jeszcze niczego nie pisałem.
raFcio
10.03.2021 15:01
mnowako
26.03.2021 16:05
Trabi_drajwer
26.03.2021 16:15
gathern
26.03.2021 17:12
Powinno się im pisać że potrzebujesz 5 szt na sport bo bierzesz udział w konkurencjach:
- pistolet centralnego zapłonu
- pistolet bocznego zapłonu
- karabin centralnego zapłonu
- karabin bocznego zapłonu
- strzelba
Czy można to w jakiś sposób zakwestionować ?
Tymonek
26.03.2021 17:24
Trabi_drajwer
26.03.2021 17:27
Tomalski
30.03.2021 21:33
Trabi_drajwer
30.03.2021 21:39
Piszesz wniosek i dodajesz załączniki.
Tomalski
12.04.2021 15:25
colt.45
12.04.2021 15:33
Ponoć zgodnie z rankingiem WPA dają 4+10 bez żadnych wydziwień, więc albo przesadziłeś z ilością albo coś im się odmieniło?
Lub napisałeś tak prosty wniosek, że uznali że sam nie wiesz co chcesz i ile potrzebujesz :)
Tomalski
12.04.2021 15:40
JacekznadMuchawki
12.04.2021 16:03
Trabi_drajwer
12.04.2021 16:25
JacekznadMuchawki
12.04.2021 16:27
Trabi_drajwer
12.04.2021 16:45
PacMan
12.04.2021 16:52
mnowako
21.04.2021 13:48
18.03.2021 – wysłanie pocztą kompletu dokumentów do WPA w Radomiu, doręczone 22.03.2021
26.03.2021 – pismo z WPA o dodatkowe uzasadnienie chęci posiadania 5 jednostek broni na pozwolenie sportowe
30.03.2021 – wysłanie uzupełnienia w postaci dodatkowego uzasadnienia do wniosku o pozwolenie sportowe + udało się w międzyczasie zrobić dwa razy zawody na W23 (21 i 28 marca, w sumie 10 osobostartów w 7 konkurencjach) doszło do WPA 01.04.2021
19.04.2021 – otrzymałem pocztą decyzję o pozwoleniu sportowym (decyzja z dnia 14.04.2021, ) i dopuszczenie
20.04.2021 – otrzymałem pocztą decyzję o pozwoleniu kolekcjonerskim (decyzja z dnia 15.04.2021, wysłana 16.04.2021)
20.04.2021 – wysłanie pocztą zrzeczenie się prawa do odwołania od obydwu decyzji oraz wniosków o promesy z załączonym dowodem wpłaty za promesy
W między czasie zadzwoniłem do WPA czy doszło moje dodatkowe uzasadnienie. Dowiedziałem się że jest i jak będzie coś nie tak to zadzwonią , a jak OK to po prostu wyślą decyzję. I wysłali. Przy okazji dowiedziałem się że przed chwilą dostali opinię od dzielnicowego i dopiero teraz mogą brać się za sprawę. Tak kilka dni z tą opinią się zeszło ale po drodze były święta. Wszystko całkiem miło i rzeczowo.
Czekam na promesy. Nie było wcale źle jak do tej pory. Inne radomskie urzędy naprawdę potrafią podnieść ciśnienie. Dziękuję braciom za rady. Skorzystałem ze wszystkich po trochu. Pozdrawiam.
mnowako
30.04.2021 14:11
27.04.2021 otrzymałem promesy na sport (data na promesach 22.04.2021)
29.04.2021 otrzymałem promesy na kolekcję (data na promesach 23.04.2021).
Wszystko pocztą. Jak widać w Radomiu nie jest źle. Szybko i bez większych problemów.
Pozdrawiam, polecam.
Przemo72
30.04.2021 15:40
Trabi_drajwer
30.04.2021 17:06
Lubię swoje WPA :D
Tomalski
26.05.2021 09:45
Vidalski
12.07.2021 13:29
JacekznadMuchawki
12.07.2021 13:35
tomtap
12.07.2021 14:56
Vidalski
12.07.2021 15:34
KS Amator
30.07.2021 11:46
KS Amator
30.07.2021 11:47
1. Stowarzyszenie KS Amator nie dysponuje wiedzą, kto z kilkudziesięciu tysięcy aktualnych członków organizacji uprawia strzelectwo z użyciem własnej broni. Zarówno posiadanie własnej broni, jak i uprawianie strzelectwa mogą być przejściowymi stanami o różnym natężeniu w życiu każdego człowieka. Nie mamy możliwości ani uzyskać wiarygodnej informacji od każdego z członków, ani dopilnować aktualności danych. Prawo nie daje nam żadnej możliwości weryfikacji takich informacji, a zbieranie zbędnych danych wrażliwych, jak np. informacja o posiadaniu pozwolenia na broń palną, mogłaby być sprzeczna z obowiązującymi przepisami odnośnie ochrony danych osobowych (RODO).
Z tego powodu KS Amator zbiera możliwie wąski zakres informacji na temat członków, skupiając się na danych niezbędnych w działaniach stowarzyszenia.
Informacja nt posiadania lub nieposiadania pozwolenia na broń palną spoczywa w aktach Wydziału Postępowań Administracyjnych w Państwa komendzie, gdzie możecie Państwo uzyskać w pełni zgodną ze stanem faktycznym wiedzę. Organ nie powinien odpytywać organizacji pozarządowych o dane, którymi sam dysponuje, zarządza i za które odpowiada.
2. Stowarzyszenie KS Amator regularnie przekazuje do właściwego ze względu na adres siedziby Komendanta Wojewódzkiego Policji informacje na temat wykreśleń członków, których członkostwo zostało zakończone. Ostatnia tego typu komunikacja została przekazana do KWP we Wrocławiu w marcu 2021 roku. Na dniach zostanie przekazany kolejny spis nazwisk osób, które członkostwo utraciły.
3. Stowarzyszenie KS Amator nie dysponuje sprawdzonymi, wiarygodnymi informacjami, kto z naszych członków z terenu województwa mazowieckiego uprawia strzelectwo sportowe i posiada ważną na 2021 rok licencję sportową.
Przede wszystkim, wydawaniem licencji zawodniczych zajmuje się Polski Związek Strzelectwa Sportowego. KS Amator nie wydaje licencji zawodniczych, nie ma też prawa ich odbierania. Zatem wszelkie informacje, będące w naszym posiadaniu są wtórne wobec danych w PZSS, mogą być przekłamane, niekompletne lub nieaktualne. Tak samo, jak nie dysponujemy wiarygodnymi danymi na temat posiadania przez członków broni palnej – to wiedzą wyłącznie organy wydające pozwolenia na broń, tak samo nie jesteśmy w stanie kompetentnie wskazać informacji na temat licencji zawodniczych. Zdecydowanie pytanie o licencje zawodnicze (lub inne) powinny być kierowane wyłącznie do organizacji, która odpowiada za ich wydawanie.
Pod drugie, wśród członków naszej organizacji są tysiące osób, które nie należą do naszej sekcji sportowej, a zatem nie reprezentują barw KS Amator. Nie dysponujemy żadnymi danymi na temat możliwości posiadania licencji zawodniczych PZSS obecnie lub w przeszłości wśród takich osób. Nasza wiedza na temat licencji zawodniczych wśród członków jest zatem nie tyko wtórna wobec wiedzy PZSS, ale przede wszystkim zupełnie niereprezentatywna wobec stanu faktycznego.
Po trzecie, fakt posiadania lub nieposiadania licencji zawodniczej na dany rok kalendarzowy w żaden sposób nie wystarcza do ustalenia, czy ustały okoliczności faktyczne (art. 18 ust.4 ustawy o broni i amunicji), które stanowiły podstawę wydania pozwolenia na broń palną do celów sportowych. Zgodnie z bogatym orzeczeniem sądów, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego (np. orzeczenie II OSK 2462/14 z dnia 15.06.2016 roku), fakt braku licencji zawodniczej PZSS u osoby uprawiającej strzelectwo wcale nie oznacza, że ustały przesłanki do posiadania pozwolenia na broń.
Cytuję kilka zdań z uzasadnienia wyroku II OSK 2462/14:
>>Jak słusznie zauważa skarżący kasacyjnie, ustawodawca w ust. 3 art. 10 wskazał, jakie przyczyny uważa się za "ważne", z tym, że posłużył się tym przepisie sformułowaniem "w szczególności", co z kolei oznacza, że katalog przyczyn stanowiących "ważną przyczynę posiadania broni" jest katalogiem otwartym. Trzeba także mieć na względzie, że w ust. 2 art. 10 wymieniono w jakim celu wydaje się pozwolenie na broń. Ustawodawca również w tym przepisie posłużył się sformułowaniem "w szczególności", co oznacza, że katalog celów, uzasadniających wydanie pozwolenia na broń, także jest katalogiem otwartym. Rozstrzygając sprawę organ odwoławczy stwierdzając, że skoro skarżący nie ma licencji, to znaczy, że ustały okoliczności faktyczne, które stanowiły podstawę do wydania pozwolenia na broń, nie uwzględnił okoliczności rozstrzyganej sprawy, jak i tego, że decyzja wydawana na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy o broni i amunicji nie jest decyzją związaną.<<
>>Nie można wobec tego uznać, w oderwaniu od realiów rozstrzyganej sprawy, że skoro skarżący nie posiada ważnej licencji, wydanej przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego i ważnego patentu strzeleckiego, to automatycznie oznacza to konieczność cofnięcia mu pozwolenia na broń palną sportową. <<
W tym temacie orzecznictwo sądów jest dużo obszerniejsze, czego Państwo jesteście bez wątpienia świadomi.
Aby ustalić, czy rzeczywiście ustały podstawy do posiadania pozwolenia na broń, organ wydający jest zobligowany do zbadania okoliczności konkretnej sprawy. Scentralizowana, niekompletna, możliwie nieaktualna i wtórna wobec innych rejestrów informacja ze strony stowarzyszenia o charakterze strzeleckim i kolekcjonerskim nie może służyć do oceny tak rozbudowanej kwestii jak uprawianie sportu przez praworządnego obywatela.
colt.45
30.07.2021 13:25
Jestem ciekaw miny komendanta :)
No co za lesery! Maja PESEL pacjenta, mają bazę PZSS - szkoda, że nie napisali, że teraz Prezes będzie wydawał pozwolenia bo wie lepiej niż my :)
ralf010
30.07.2021 13:48
tomtap
30.07.2021 15:20
Za dosadne pokazanie im...
Ja nie odważyłem się kontestować, kiedy z początkiem roku dostałem pismo wzywające do okazania aktualnej licencji. Po prostu machnąłem ręką i wysłałem skan przez e-Puap, tylko przypominając im, że jego autentyczność mogą sami potwierdzić w portalu PZSSu. A też mnie korciło spytać czemu tak bardzo są do przodu przed innymi WPA. Chyba nie na darmo mówi się, że aby jechać do Radomia potrzebny paszport...
D8.Rico
30.07.2021 16:12
Szacunek!
pokazałem kumplowi który się wahał by zostać sportowcem i kolekcjonerem w Braterstwie, cóż nie ma już żadnych wątpliwości :)
PiotrKRK
30.07.2021 18:26
Weaver
30.07.2021 18:55
Touthena93
30.07.2021 19:54
JacekznadMuchawki
30.07.2021 20:49
Nie wiem czy pismo już poszło, ale literóweczka - "po drugie" zamiast "pod drugie"
Szurnikarz
31.07.2021 00:49
Oj Pan Prezes... nie zauważyłeś, że KWP chciał Cię uczynić swoim namiestnikiem i kapłanem d.s. pozwoleń na broń sportową?
Utrzymanie pozwolenia wymagałoby próby wiary :-D
Niby pismo poważne a i tak się uśmiałem. Dobra robota!
George80
02.08.2021 10:58
Witam Szanownych kolegów, dostałem pisemko z WPA Radom o odmowie pozwolenia na podane przeze mnie ilości broni we wniosku (do celów sportowych - 5 szt., do kolekcjonerki - 10 szt. ), co można by im odpisać żeby to uzasadnić? Nadmieniam że faktycznie na razie nie potrzebuję pozwolenia na 15 szt. broni.
Licencje mam od lipca i startowałem już w jednych zawodach PZSS'u, a do kolekcjonerki? Pytam bo nie chce się przepychać pisemkami tylko otrzymać pozwolenie. Czy zmniejszyć ilość czy napisać coś ?
Kacza
02.08.2021 12:16
mnowako
02.08.2021 12:43
P.S. Jeszcze nie wiesz, że potrzebujesz 15 i więcej, zobaczysz :)
George80
03.08.2021 09:14
Ale zdziwiło mnie że do kolekcjonerki chcą "dokumentów potwierdzających zainteresowania kolekcjonerstwem oraz osobistego zaangażowania w realizacje celów statutowych stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim"
- przecież nie ma tego w ustawie, to raczej dotyczy celów rekonstrukcji historycznych tam jest taki zapis.
mam zamiar napisać że to wymaganie do kolekcjonerki jest niezgodne z ustawą ale nie wiem czy to nie zaogni całej sprawy.
Trabi_drajwer
03.08.2021 09:17
George80
03.08.2021 09:31
mnowako
03.08.2021 22:29
George80
24.08.2021 23:42
mnowako
25.08.2021 14:49
Ivan21
18.10.2021 12:46
Radom mocno stara się utrudnić zdobycie każdej kolejnej promesy. Bez startów na sport wydali mi tylko 4, a na kolekcję 10 (lipiec 2021 r.). Wklejam dla innych uzasadnienia na sport (jak widać nieskuteczne) i na kolekcję. Może komuś się przyda.
SPORT
W nawiązaniu do otrzymanego od Państwa pisma o uzasadnienie przyznania pozwolenia na broń sportową we wnioskowanej przeze mnie ilości 5 sztuk, przypominam że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji (Dz. U. z 2020 roku, poz. 955), aby otrzymać pozwolenia na broń należy przedstawić ważną przyczynę posiadania broni. W przypadku mojej osoby przyczynę taką stanowi chęć uprawiania strzelectwa sportowego. Należy wskazać na fakt, że jestem licencjonowanym sportowcem strzelectwa, zrzeszonym i posiadającym licencję w ramach Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.
Pragnę wszechstronnie rozwijać moją sportową pasję. Planuję spróbować możliwie szerokiej gamy konkurencji strzeleckich, aby w przyszłości znaleźć te najbardziej mi odpowiadające. Równocześnie przy obecnej popularności sportu strzeleckiego i wynikającemu z niej wysokiemu poziomowi konkurencji na zawodach niezbędna jest mi do osiągania dobrych wyników broń spersonalizowana i dostosowana do moich warunków fizycznych. Równocześnie brak możliwości korzystania z broni klubowej na treningach zmusza mnie do dysponowania własnymi egzemplarzami. Przykładowo dla konkurencji Pistolet Szybkostrzelny niezbędne jest posiadanie broni w kalibrze innym niż w konkurencji Pistolet Centralnego Zapłonu, a mimo zgodności kalibru z konkurencją Pistolet Dowolny, w tym ostatnim przypadku brak ograniczeń obecnych w pierwszej przytoczonej konkurencji powoduje, że korzystanie do obu z nich z tej samej broni nie daje szans na znaczące wyniki w zawodach. Analogiczna sytuacja dotyczy karabinów (różne limity wagowe, oraz kalibru, a nawet przyrządów celowniczych pomiędzy konkurencjami Karabin Sportowy, Karabin Dowolny, Karabin Standardowy). Tym samym konieczne jest posiadanie sprzętu dostosowanego do każdej z konkretnych konkurencji aby w ogóle móc spełnić wymogi startowe.
Wnioskowana przeze mnie ilość sztuk broni na pozwolenie sportowe jest absolutnym minimum umożliwiającym aktywne uczestnictwo i choćby powolny progres w sporcie strzeleckim, oraz na pewno będzie przeze mnie rozszerzana, wraz z rozwojem mojej osoby w tej dyscyplinie sportowej.
KOLEKCJA
W nawiązaniu do otrzymanego od Państwa pisma o uzasadnienie przyznania pozwolenia na broń sportową do we wnioskowanej przeze mnie ilości 10 sztuk, przypominam że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji (Dz. U. z 2020 roku, poz. 955), aby otrzymać pozwolenia na broń należy przedstawić ważną przyczynę posiadania broni. W przypadku mojej osoby przyczynę taką stanowi chęć kolekcjonowania, oraz aktywne uczestnictwo w stowarzyszeniu kolekcjonerskim.
Kolekcję swoją na początku planuję ukierunkować dwutorowo. Pierwszą część kolekcji stanowić będzie broń palna będąca na wyposażeniu Wojska Polskiego w okresie od roku 1918 do chwili obecnej. Jest ona nierozerwalnie związana z obronnością, ale i budowaniem tożsamości narodowej w XX wieku. W swojej kolekcji planuje posiadać m.in.:
-karabin Mannlichera wz. 1895 jako podstawowa broń Związku Strzeleckiego, 1 Kompanii Kadrowej a docelowo Legionów Polskich - konstrukcja o zamku dwutaktowym rewolucyjnym w stosunku do wcześniej stosowanych karabinów czterotaktowych,
- rewolwer Nagant m. 1895 – stanowiąca ewenement konstrukcja o bębnie nabojowym przesuwanym wzdłuż osi podłużnej broni. Jedyny powszechnie używany rewolwer gazoszczelny. Pierwszy produkowany w Polsce rewolwer (lata 20 i 30 XX wieku),
-karabinek wz. 98 – stanowiący polską wersję Mausera Kar. 1898 – pierwszy karabin produkowany w Polsce i zarazem podstawowa broń żołnierzy Wojska Polskiego w trakcie wojny obronnej 1939 roku,
-pistolet VIS wz. 1935 – pistolet projektu Piotra Wilniewczyca i produkcji polskiej, w swoim czasie stanowiący jedną z najlepszych tego typu konstrukcji na świecie. Używany przez żołnierzy Wojska Polskiego w trakcie wojny obronnej 1939 roku, Armię Krajową, Bataliony Chłopskie i inne organizacje podziemne,
-pistolet maszynowy PM 63 w wersji samopowtarzalnej – ostatnia konstrukcja projektu Piotra Wilniewczyca, charakteryzująca się nowatorskimi rozwiązaniami takimi jak wystający osłabiacz podrzutu, bezwładnościowy opóźniacz, wyrzutnik łusek w magazynku, etc., eksportowana m.in. do NRD, na Kubę i do Wietnamu, oraz kopiowana w Chińskiej Republice Ludowej,
-pistolet maszynowy Sten w wersji samopowtarzalnej – stanowiący podstawą broń ruchu oporu w Polsce w trakcie okupacji Niemieckiej 1939 – 1945 r. Używany m.in. przez Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Produkowany licznie (ok. 20 tyś szt.) w podziemnych fabrykach w latach 1941 – 1945 r., m.in. Suchedniowie, Warszawie, a docelowo rozwinięty do legendarnego polskiego pistoletu maszynowego Błyskawica,
-pistolet maszynowy PPS-43 w wersji samopowtarzalnej – pierwszy pistolet maszynowy produkowany w Polsce po 2 wojnie światowej. Produkowany nie tylko w Fabryce Broni w Radomiu, ale również w Kombinacie Maszyn Włókienniczych „Wifama” w Łodzi. Na terenie naszego kraju opracowano i wdrożono dwie wyjątkowe wersje tego pistoletu maszynowego – PPS-M, oraz wersję w kalibrze .22LR (5,6mm).
-pistolet P-64 – pierwszy powojenny pistolet produkcji polskiej produkowany seryjnie i zarazem przez wiele lat najmniejszy na świecie pistolet zasilany nabojem 9mm Makarowa. Produkowana seryjnie od roku 1963 i wciąż użytkowana przez służby mundurowe. Pistolet używany przez Milicję i służby PRL, równocześnie stanowiący wyjątkową polską odpowiedź na zunifikowany w bloku krajów Układu Warszawskiego pistolet Makarowa.
Drugą gałęzią mojej kolekcji będzie broń amerykańska z przełomu XIX i XX wieku, a więc tzw. „Dzikiego Zachodu”. Jest to nawiązanie do tematyki westernowej i broni używanej przez tak legendarne postacie jak Billy the Kid, Pat Garret, czy Wild Bill Hickok. W przypadku tej tematyki planuję umieścić w swojej kolekcji np.:
-Colt SAA Peacemaker – legendarny rewolwer projektu Samuela Colta, jeden z najpopularniejszych rewolwerów w swoim czasie i określany jako „broń która podbiła Dziki Zachód”. Zarazem pierwszy przedmiot produkowany seryjnie z użyciem produkcji taśmowej, wbrew obiegowej opinii. Broń pojawiająca się m.in. w takich produkcjach filmowych jak „W samo południe”, „Rio Bravo”, czy „Za garść dolarów”. Używany m.in. przez Theodora Roosevelta i generała Georga S. Pattona.
- Rewolwer Schofield'a
-Rewolwer Remington 1858 – pierwszy na świecie rewolwer o zamkniętym szkielecie. Posiadał rewolucyjne rozwiązanie demontowanego w całości bębna nabojowego. Używany przez legendarnego Williama Fredericka “Buffalo Bill” Codego, a w popkulturze np. przez Clinta Eastwooda w „Niesamowitym Jeźdźcu”.
-Strzelba Winchester 1901 zaprojektowana przez Johna Browninga i używana na przełomie XIX i XX wieku. Pierwsza strzelba dźwigniowa która, która spopularyzowała ten system jednoznacznie kojarzony z „Dzikim Zachodem”. W kulturze masowej pojawiła się np. w filmach „Długi pocałunek na dobranoc”, czy „Terminator 2: Dzień Sądu”.
-Colt 1911 – najbardziej znany na świecie pistolet samopowtarzalny, projektu genialnego konstruktora Johna Mosesa Browninga. Po ponad 100 latach używany do dziś na całym świecie. Wywodzący się z Dzikiego Zachodu, używany przez Jamesa Bonda, Rambo, Szeregowca Rayana, a nawet polskiego Kilera. Zarazem konstrukcja niezwykle podobna i do dziś porównywana z polskim pistoletem VIS stanowi łącznik pomiędzy obydwoma tematycznymi odgałęzieniami planowanej przeze mnie kolekcji.
Przedstawiona powyżej lista nie wyczerpuje wszystkich pozycji jakie planuję posiadać i stanowi tylko przykładowe zestawienie. Docelowo przewiduję zgromadzić znacznie więcej niż wnioskowane 10 szt. broni. Jest to niezbędne do możliwości uczestnictwa w wystawach i ekspozycjach muzealnych, gdzie niewielkie zbiory, po kilka sztuk broni, nie są atrakcyjne dla oglądających i nie pozwalają na zbudowanie szerokiego kontekstu czasów jakich dotyczy ekspozycja i technologii w nich funkcjonujących.
bodzio52
29.10.2021 17:32
George80
29.10.2021 19:34
Reasumując do sportu musi być podpórka z jakiś startów udokumentowanych (nawet z jednych zawodow z kliku dyscyplin) a do kolekcji to dowolny esej o chęci kolekcjonowania broni i ewentualnie jakiej. Myślę że na początek 5 +10 to wystarczająca liczba.
bodzio52
29.10.2021 21:34
." ze nie ma takiego wymogu w ustawie dot. kolekcji, podobny jest w rekonstrukcji historycznej a mnie ten punkt nie dotyczy i jest dla mnie wymogiem bezprawnym"
Może i na mnie się nie zdenerwują.
George80
29.10.2021 23:06
bodzio52
30.10.2021 07:02
Mail na priv wysłałem.
Trabi_drajwer
08.11.2021 09:53
George80
08.11.2021 10:39
Raz, jak miałem pilną potrzebę to rozmawiałem najpierw z miłą Panią z biura telefonicznie, która obsługuje mój rejon i nawet udało się umówić że zeszła do mnie i załatwiliśmy sprawę od ręki.
Przed wizytą zalecam kontakt telefoniczny z biurem, chyba że chodzi tylko o złożenie jakiś dokumentów.
A pani z biura na prawdę pomocna.
erucolindo
16.11.2021 21:22
tomtap
16.11.2021 21:49
Tylko tak to działa, przetestowałem z nimi przy rozszerzaniu.
Jeśli nie uzasadnisz swojego wniosku wystarczająco i jeśli nie zgodzisz się na ich propozycję to wniosek zostanie załatwiony odmownie.
erucolindo
22.11.2021 13:07
bodzio52
15.01.2022 08:46
Trabi_drajwer
15.01.2022 09:43
George80
15.01.2022 10:44
colt.45
15.01.2022 11:42
wysłać im link z kulturalną informacją, że na załączonej stronie mogą sobie sprawdzić petenta - nic nie kosztuje, a może nauczy ich trochę i ułatwi wam życie.
Pozwolenia i tak Wam nie odbiorą bo nie maja podstaw, najwyżej się troche z nimi pobawicie ;)
George80
15.01.2022 20:28
MartinMartin
15.01.2022 22:19
Slubek
17.01.2022 09:59
George80
17.01.2022 15:01
tomtap
17.01.2022 18:20
Rok temu bez żadnej okazji, Radom zażądał ode mnie licencji, pismem poleconym. Odesłałem im epuapem odpowiedź, załączając plik pobrany z portalu PZSS i w treści przypominając, że mają możliwość samodzielnego potwierdzenia za pośrednictwem portalu PZSS. Więcej się nie odezwali.
Slubek
18.01.2022 09:26
Trabi_drajwer
18.01.2022 09:57
George80
18.01.2022 10:28
George80
20.01.2022 20:23
sylwgrodz
07.02.2022 10:21
Ivan21
07.02.2022 14:34
erucolindo
07.02.2022 18:18
Dziś przyszła decyzja o wydaniu pozwolenia.
27.11.2021 - wysłanie wniosku o 9 + 15 + dopuszczenie, bardzo dokładnie i obszernie rozpisany(zwłaszcza w zakresie broni sportowej, tam uzasadniałem osobno każdą sztukę).
WPA nie zgodziło się na 9, prosili o dodatkowe uzasadnienie. Ostatecznie stanęło na 6 sztukach do celów sportowych, ale 15 kolekcjonerskich wydali. Przy czym wniosek sportowy uzasadniłem kilkoma startami w zawodach(nie miałem z nich metryczek, wysłałem tylko dyplom za udział), a kolekcjonerski tym, że jestem członkiem stowarzyszenia historycznego i chciałem dzięki posiadanej broni móc organizować pokazy(wysłałem zaświadczenie o czynnej działalności w stowarzyszeniu).
Ogólnie WPA działa sprawnie, aczkolwiek dopiero dziś dostałem pozytywna decyzję, więc zajęło im to 2 miesiące - pozwolenie wydano dopiero 1.02.22. Było to spowodowane zawirowaniami dotyczącymi miejsca zamieszkania - gdyby nie to to raczej wyrobiliby się w miesiąc, pewnie na początku stycznia dostałbym decyzję.
Na minus mogę powiedzieć, że drugi wywiad z dzielnicowym był mocno opóźniony i dopiero moje telefony do WPA przyspieszyły ten wywiad, który został przeprowadzony dopiero 4 dni przed wydaniem decyzji(i zarazem końcem terminu załatwienia sprawy).
Podsumowując:
1. Warto we wnioskach bardzo dokładnie rozpisać do czego wam potrzebna każda sztuka, wnioski pisać obszerne itp
2. Wykorzystywać wszelkie materiały świadczące o waszym zaangażowaniu sportowym czy kolekcjonerskim, nie muszą to być stricte udziały w zawodach, np. szkolenia czy imprezy Braterstwa byłyby tu do wykorzystania
3. Składać wnioski na więcej egzemplarzy niż Radom zwykł dawać "bez niczego", co najwyżej trochę pokopiecie się z koniem, ale może się uda utargować kilka sztuk więcej
bodzio52
07.02.2022 20:32
Karany nie byłem więc dziwi mnie ta opieszałość......
bodzio52
11.02.2022 19:37
Mam nareszcie.
Puściłem wniosek o promese ePUAP-em.
Oraz rezygnację z możliwości odwolalnia się od decyzji.
Z racji że Radom jest dziwny , to zastanawiam się czy dobrze zrobiłem że poszło ePUAP a nie tradycyjnie pocztą?
Jak myślicie?
m_c
11.02.2022 22:02
bodzio52
12.02.2022 09:01
sylwgrodz
07.03.2022 15:32
- 31-01-2022 wysłane dokumenty
- 08-02-2022 odpowiedź o rozszerzenie uzasadnienia ,
tego samego dnia odesłane e-muapem
- 07-03-2022 dostałem legitymację posiadacza + decyzje
8*sportowa + 15*kolekcjonerka
dzisiaj odesłałem pismo o nie składaniu odwołań + wniosek o promesy e-puap
Dylu
07.03.2022 16:03
George80
08.03.2022 23:46
Kamo86
26.03.2022 16:43
Kilka pytań przed złożeniem wniosku.
1. Czy zamiast na CD można dokumenty nagrać na pendrive?
2. Czy orzeczenia papierowe można zeskanować i nagrać na nośnik czy trzeba dać oryginały?
3. Czy warto kombinować z wnioskiem standardowym czy lepiej coś "rozszerzyć? Chciałbym ubiegać się o 4s+10k.
4. Zdjęcia 3 czy 2? Bo w różnych miejscach różnie jest napisane.
5. Czy zawody z 2020 mogę dołączyć do wniosku? Miałem przerwę w startach i wznowiłem w 2022 (patent i licencja również 2022) - czy może już darować, żeby nie prowokować pytań o przerwę?
6. Czy do 4+10 w ogóle trzeba dołączyć jakieś starty?
7. Rozumiem, że jak zawożę osobiście, to nagrywam co się da na pendrive a reszta oryginały jak mam?
8. Czy pomoże coś albo przynajmniej nie zaszkodzi jak dołączę referencje, np. od kolegi z Policji albo info, że mój ojciec był w Policji?
Będę wdzięczny na ten moment za te odpowiedzi. :)
Pozdrawiam Was!
K
m_c
26.03.2022 16:53
Kamo86
26.03.2022 17:14
PiotruniaS
26.03.2022 17:14
andrejko
26.03.2022 17:32
Poprzerabiałem wniosek o kolekcjonerkę poprzez wymienienie jakiś tam różnych broni które to chciał bym kupić do mojej kolekcji. Nic nie dołączyłem. Odlot totalny.
Kamo86
26.03.2022 18:02
KS Amator
27.03.2022 08:27
Kamo86
27.03.2022 09:44
TomRe
29.03.2022 17:31
erucolindo
29.03.2022 18:33
3. Polecam mimo wszystko spróbować zawnioskować o 6 + 15. A jeśli masz jakieś starty w zawodach to możesz spróbować nawet więcej na sportowe(najwyżej WPA zaproponuje 6 sztuk i się na to zgodzisz). Rozpisz się na co najmniej kilka stron, wyszczególniając jakie konstrukcje chciałbyś kupić na kolekcjonerskie, ile i do jakich zawodów potrzebne Ci na sportowe itp. Ja wnioskowałem o 9 + 15 mając 2 starty po 3 konkurencje i będąc członkiem stowarzyszenia historycznego, dostałem ostatecznie 6 + 15.
Podpowiedź - z zawodów które robi braterstwo, wymienionych w oryginalnym szablonie wynika, że potrzeba Ci przynajmniej 6 sztuk by wszystkie konkurencje strzelać, warto się na to powołać.
Pamiętaj, że jak WPA zakwestionuje twoją ilość to możesz spytać o uzasadnienie czemu nie chcą się zgodzić na wnioskowaną przez ciebie ilość i ile proponują. Najwyżej się zgodzisz na mniejszą ilość niż wnioskowałeś.
5. Można i sprzed kilku lat, nie tylko z ostatnich dwóch. Ja uzasadniałem wniosek zawodami z 2020 roku. Można też cokolwiek, co potwierdza twoje przygotowanie do współzawodnictwa sportowego(np. treningi zawodnicze na Waldorffa, szkolenia strzeleckie nie licząc szkolenia do patentu strzeleckiego itp). Kombinuj, ja podesłałem dyplom za 2gie miejsce w małych zawodach strzeleckich niewpisanych do kalendarza PZSS i mi to uznali.
TwojaStara
30.03.2022 18:40
Pytanie tylko czy i jak przesłać np wyniki z ostatnich zawodów? Czy wystarczy np wydruk wyników z naszego portalu i dokładny opis konstrukcji na kolekcjonerke które chciałbym posiadać?
PiotruniaS
30.03.2022 19:07
TwojaStara
30.03.2022 19:41
TwojaStara
30.03.2022 20:16
TomRe
30.03.2022 20:42
George80
31.03.2022 00:05
Najlepiej protokoły z zawodów, zaznaczyć swoje nazwisko i miejsce, można dopisać że lepszy wynik sportowy dałoby posiadanie swojej broni do tej konkurencji.
TwojaStara
31.03.2022 07:43
Dylu
31.03.2022 09:11
TomRe
31.03.2022 10:28
@Dylu chcą sprawdzać członkostwo z sekcji sport czy na kolekcję? Coś nieładnie z ich strony skoro mają wszystkie dokumenty potwierdzające przynależność.
George80
31.03.2022 11:22
waadimch
31.03.2022 12:49
Dylu
31.03.2022 13:50
TomRe
31.03.2022 21:48
@Dylu dzięki za info. Coś w uzasadnieniu przedłużenia postępowania muszą wpisać więc każdy pretekst dobry.
Mnie natomiast po 15 dniach od dostarczenia wniosku do WPA Radom, dzielnicowy zaprosił na rozmowę, także przynajmniej coś się dzieje.
KS Amator
16.04.2022 14:05
Naszkicowałem odpowiedź, może ktoś skorzysta.
======
Otrzymałem od urzędu pismo, w którym jest informacja, że „argumenty przedstawione we wniosku nie uzasadniają wydania pozwolenia na żądaną liczbę egzemplarzy broni”. Zawnioskowałem o 5 sztuk broni do celów sportowych.
W piśmie jest informacja, że „uzasadnienie wniosku o wydanie pozwolenia na broń nie jest w ocenie Komendanta Wojewódzkiego Policji wystarczające” w zakresie wnioskowanej ilości.
Proszę o przedstawienie argumentów urzędu, popartych odpowiednimi opiniami osób posiadających wiedzę ekspercką z dziedziny sportu strzeleckiego, które kształtowały ocenę KWP. Wszystkie opinie proszę załączyć do korespondencji, abym mógł się z nimi zapoznać. Bo przecież są jakieś opinie i dokumenty, prawda?
Do wniosku załączyłem patent strzelecki Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego oraz licencję zawodniczą Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego we wszystkich dyscyplinach: pistolet, karabin i strzelba. Przedłużenie licencji na kolejny rok wymaga minimum 8 „osobostartów”, w tym minimum 4 w wybranej dyscyplinie i po dwa „osobostarty” w pozostałych dyscyplinach. To jest absolutne minimum, bez którego PZSS nie przedłuży mojej licencji zawodniczej, co może utrudnić lub uniemożliwić mi uprawianie sportu strzeleckiego w najbliższej przyszłości.
Mój klub organizuje regularnie dużo zawodów (polecam KS Amator, składka roczna 10 zł), np. zawody w Warszawie z konkurencjami:
-- Kcz25m10: Karabin centralnego zapłonu, 25m, mechaniczne przyrządy celownicze, 10 strzałów stojąc, tarcza TS/2
-- Ksp25m10: Karabin sportowy, 25m, 10 strzałów stojąc, tarcza TS/2
-- PCC25m10: Karabin centralnego zapłonu w kalibrze pistoletowym, 25m, przyrządy celownicze bez powiększenia, 10 strzałów ocenianych, tarcza TS/2
-- Pcz25m10z13: Pistolet centralnego zapłonu, 25m, 10 strzałów ocenianych z 13 stojąc, tarcza TS/2
-- PczDM25m10z13: Pistolet centralnego zapłonu dużej mocy, 25m, 10 strzałów ocenianych z 13 stojąc, tarcza TS/2, kaliber mocniejszy od 9x19
-- Pm25m10: Pistolet maszynowy samopowtarzalny, 25m, 10 strzałów stojąc, tarcza TS/2
-- Psp25m10z13: Pistolet sportowy, 25m, 10 strzałów ocenianych z 13 stojąc, tarcza TS/2
-- Strzelba25m5: Strzelba gładkolufowa, 25m, 5 strzałów stojąc, breneka, tarcza TS/2
To są tylko pierwsze z brzegu zawody, robią ich dużo więcej. Mam też pełno zawodów innych klubów, a także regularne treningi w ramach organizacji i poza nią (np. na forum ludzie się umawiają na wspólne zajęcia taktyczne czy dłuższe wyjazdy).
Uprzejmie proszę o precyzyjne wskazanie jak mam wystartować w tych przykładowych zawodach i uprawiać sport strzelecki nie dysponując nawet pięcioma sztukami broni palnej sportowej. W opisywanych zawodach organizowanych jest 8 różnych konkurencji, w których broń się prawie nie pokrywa. Nawet mój oszczędny, mocno ograniczony, restrykcyjny wniosek nie pozwala mi w pełni wziąć udziału w zawodach sportowych.
Myślałem nad wnioskowaniem o większą ilość sztuk broni sportowej, ale koledzy z klubu mi odradzili, wieszcząc kłopoty z urzędnikami w WPA. OK, ograniczyłem się, żeby móc jak najszybciej zacząć trenować i aktywnie strzelać, a teraz mi przysyłacie to dziwne pismo, że dalej jest za dużo.
W ilu konkurencjach w standardowych, organizowanych co tydzień zawodach sportowych mojego klubu sportowego wolno mi wziąć udział jako praworządnemu Polakowi? W jednej? W trzech? Mam zawsze dzwonić do komendy i pytać urzędnika na ile zasłużyłem danego dnia?
Czy według urzędu dostęp do sportu strzeleckiego to używanie brudnej, zużytej, przetyranej setkami rąk broni klubowej, za którą muszę dodatkowo zapłacić składki członkowskie? Mam realizować pasję sportową używając broni, na której wybór nie miałem żadnego wpływu, która nie jest ustawiona pod moje potrzeby, strzela różnie z zawodów na zawody i wcale nie pasuje do tego, co chciałbym trenować? Tak nie da się uprawiać sportu strzeleckiego.
PZSS i polskie prawo wymagają ode mnie wielokrotnego udziału w zawodach, co roku, aby móc dalej dysponować bronią do celów sportowych. Czy wg oceny Komendanta mam strzelać w kółko tę samą jedną konkurencję, aż mi się znudzi i zrezygnuję? Jak mało sztuk broni może wydać urząd, skoro licencja nakazuje mi strzelanie minimum 3 kompletnie różnych dyscyplin, a może dla przyjemności i rozrywki chciałbym też coś sobie strzelić innego czasem? Mogę coś robić dla przyjemności, czy tego jeszcze nie „potwierdzały sądy administracyjne”?
Pismo z urzędu każe mi coś udawać i robić fikcję. Wystąpiłem o broń sportową. Nie o broń do celu ochrony osobistej, ani do szykowania się na wypadek wojny, ani do zwiększania mojego poczucia bezpieczeństwa, ani do posiadania jak przystało dorosłym, praworządnym ludziom. Wystąpiłem o broń do celów sportowych, bo chcę trochę postrzelać na treningach, zawodach, zajęciach i spotkaniach. Dla rywalizacji z kolegami, podnoszenia własnych umiejętności, sprawdzenia się z nowym sportem.
Po czym urząd, który nie wyda mi pozwolenia w żadnym z powyższych celów pisze do mnie pismo, że nie wyda mi też broni do minimalnego startowania w zawodach, bo to by było za dużo. Jak może być za dużo, skoro PZSS wymaga ode mnie większej ilości startów, klub organizuje więcej konkurencji na pierwszych z brzegu zawodach, a ja chciałbym rzeczywiście coś postrzelać i potrenować? Co tu jest za dużo?
Jak mam trenować bez dostępu do broni sportowej? Fikcyjnie, odbębniając byle jak starty, z niedopasowanej broni, strzelając wyniki po 20-30 pkt jak czasami widuję? To zaspokoi ciekawość Komendanta i wtedy będzie już dobrze? Jak przyniosę protokół z przedostatnimi miejscami w tabeli to pozwolicie mi łaskawie zawnioskować o te minimalne 5 sztuk?
Ten protokół coś pokaże, poza tym, ze musiałem wydać niepotrzebnie pieniądze na przymusowe starty z niedopasowanej broni? Coś mnie nauczy taki udział w zawodach, poza tym jak źle działają urzędy w naszym kraju?
Był ktoś z waszego urzędu w ogóle kiedyś na zajęciach sportowych? Biegał, jeździł rowerem, pływał? Da się to zrobić w cudzych butach, na rowerze od żony lub w slipkach z ceraty? Tak mam uprawiać sport jako dorosły człowiek?
W ustawie o broni i amunicji ustawodawca wymienił 4 rodzaje broni sportowej w pozwoleniu, o które występuję. Czyli potrzebuję minimum 4 sztuk broni, abym mógł kupić każdą z tych broni, do których posiadania uprawniają mnie przepisy. No to o czym dyskutujemy? Na ile Komendant przystanie, że to jest dobra liczba?
Ile długopisów ma Komendant do użytku? Bo jeden powinien mu wystarczyć, przecież tylko jeden trzyma naraz w ręce, prawda? No to jak ma 2 długopisy to chyba niepotrzebnie naraził skarb państwa na taką ekstrawagancję. Jakby mu zależało, to mógłby sobie poradzić jednym. Dobry obywatel miałby tylko jeden długopis. Uprzejmie proszę o przekazanie w drodze wniosku o informację publiczną ile długopisów kupił urząd w ostatnim roku. Może jakąś analogię byśmy z tego wyciągnęli.
W prawie nie ma określonej maksymalnej ilości sztuk broni. Wyroki sądowe potwierdziły, że pozwolenie wydaje się na liczbę sztuk, ale to wcale nie oznacza że urząd może mi wydać zero sztuk broni lub zdeptać moje możliwości uprawiania sportu tylko dlatego, że trzeba wpisać jakąś liczbę. Nie zawnioskowałem o 500 sztuk broni, aby nimi uzupełniać sztachety w płocie, tylko o gołe minimum, żebym mógł zacząć przygodę ze strzelectwem i spróbować ustalić co w tym sporcie będzie najlepiej pasowało do moich planów i założeń.
Wasze pismo to jest tylko wasza opinia, jest pozbawione argumentów merytorycznych. Cytowanie mi litanii przepisów i pouczeń nie zmieni tego prostego faktu: to jest dokładnie „ocena Komendanta”. Nie przepis, nie wymóg, tylko jakaś ocena. Sprzeczna z realiami treningu strzeleckiego, niezgodna z dobrą praktyką i pozbawiona podstaw faktycznych. Ocena szkodliwa, odbierająca mi ustawowe możliwości i depcząca moje prawa jako obywatela.
Według opinii kierownika mojego klubu, który jest instruktorem sportu i trenerem z licencją PZSS do realnego treningu i znalezienia odpowiedniej dla mnie dyscypliny strzeleckiej potrzebuję około 12 – 15 sztuk broni i dłuższego czasu na trening. Przecież można strzelać nie tylko na 25m w starej zakurzonej hali, ale też dynamicznie, na daleki dystans, do rzutek, bojowo etc.
Urząd dysponuje opinią kogokolwiek z jakimikolwiek uprawnieniami sportowymi, kto podpisze się pod stwierdzeniem, że 5 sztuk broni to za dużo do normalnego udziału w standardowych zawodach sportowych?
Przeszedłem wszystkie formalności do wniosku o pozwolenie. Zaliczyłem szkolenia, egzaminy, badania. Przelałem do budżetu 242 zł za decyzję administracyjną (a wcześniej przeszło 2000 zł w innych podatkach, jakie co miesiąc, każdego miesiąca, od wielu lat ode mnie są pobierane) i za te 242 zł wysyłacie do mnie takie pismo. Jakiej odpowiedzi oczekuje urząd? Że pojadę wystartować w byle czym, żeby tylko był papier i go w zębach przyniosę? W taki sposób mam realizować konstytucyjne prawo do uprawiania sportu i ustawową możliwość posiadania broni palnej? To jest bezprawny, zbędny wymysł Komendanta.
Nie jestem prawnikiem, więc może nie zauważyłem w KPA wymienionej oceny Komendanta niepopartej żadnym merytorycznym uzasadnieniem. Proszę o wskazanie: gdzie taka ocena znajduje się w polskim porządku prawnym?
Oczekuję odpowiedzi na każde pytanie (pytanie to zdanie lub jego równoważnik zakończony znakiem zapytania) w moim piśmie, a także opinie i ekspertyzy na podstawie których urząd pismo wysłał no i te długopisy też. 242 zł zapłaciłem, niech coś z tego będzie.
Cytuję moje informacje dla urzędu, żeby nie było jednostronnie:
Art. 7. [Zasada praworządności] - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.
Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Kodeks Postępowania Administracyjnego:
Art. 6. Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa.
Art. 7. W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli
Art. 7a. § 1. Jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść strony, chyba że sprzeciwiają się temu sporne interesy stron albo interesy osób trzecich, na które wynik postępowania ma bezpośredni wpływ
Art. 8. § 1. Organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania.
Art. 11. Organy administracji publicznej powinny wyjaśniać stronom zasadność przesłanek, którymi kierują się przy załatwieniu sprawy, aby w ten sposób w miarę możności doprowadzić do wykonania przez strony decyzji bez potrzeby stosowania środków przymusu.
Art. 12. § 1. Organy administracji publicznej powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia.
§ 2. Sprawy, które nie wymagają zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień, powinny być załatwione niezwłocznie.
Nie miałem czasu dalej scrollować tej ustawy, po tym jak znalazłem 6 przepisów z którymi bieżące postępowanie urzędu jest w mojej ocenie nie zgodne. Bez wątpienia urząd może doszukać się pozostałych zapisów, które ignorujecie wysyłając analogiczne „oceny Komendanta”.
===
cheststud
17.04.2022 07:23
J1966
17.04.2022 09:39
TomRe
22.04.2022 17:06
gierro
27.04.2022 20:09
tomtap
27.04.2022 20:17
gierro
27.04.2022 20:18
PiotruniaS
27.04.2022 20:30
HUBERIUSZ
28.04.2022 12:21
Ja po rozmowie telefonicznej z przemiłą panią z WPA Radom zdecydowałem się wysłać wszystkie niezbędne dokumenty w oryginale i ksero wszystkiego.
Pani powiedziała że jak tak zrobię to nie będą musieli sprawdzać w PZSS i sami sobie potwierdzą za zgodność i to przyspieszy postępowanie.
Zobaczymy
PiotruniaS
28.04.2022 19:31
TomRe
29.04.2022 13:00
@PiotriuniaS o widzisz jak nie PZSS to dzielnicowy jak nie dzielnicowy to czekają na potwierdzenie przynależności do klubu... Coś trzeba wpisać w uzasadnieniu przedłużenia.
Na szczęście już bliżej niż dalej. Zobaczymy czy już czeka na mnie w domu pismo z decyzją czy dopiero po majówce.
ksm
29.04.2022 13:17
Mateusz96111
29.04.2022 13:34
TomRe
29.04.2022 14:16
George80
29.04.2022 19:34
Mateusz96111
01.05.2022 10:25
TomRe
04.05.2022 18:57
@Mateusz96111 dzięki za wyjaśnienie, bo już myślałem, że będę 3 decyzje osobno odbierał. Zobaczymy jak to przyjdzie - wciąż czekam.
gierro
04.05.2022 19:08
PiotruniaS
04.05.2022 19:31
gierro
04.05.2022 19:32
TomRe
06.05.2022 16:13
erucolindo
09.05.2022 09:16
Mateusz96111
10.05.2022 08:53
TomRe
11.05.2022 17:33
as250058
14.05.2022 23:37
Mateusz96111
15.05.2022 06:19
PiotruniaS
15.05.2022 09:03
TomRe
17.05.2022 11:49
as250058
18.05.2022 15:16
Mateusz96111
24.05.2022 13:16
as250058
30.05.2022 12:39
Decyzja z dnia 26.05.2022.
Calkiem sprawnie.
jac
30.05.2022 14:37
as250058
30.05.2022 18:47
Pytałem, powiedzieli że przy 4+8 nie beda wymagali weryfikacji. Jak zrobie starty to będę wnioskował o rozszerzenie. I tyle w temacie. Jak na start mi to nie przeszkadza.
jac
31.05.2022 11:41
Czy pytanie do WPA brzmiało "o maksymalnie ile szt. mogę wnioskować bez dokumentowania startów?" czy "czy 4+8 wymaga dodatkowej dokumentacji?"
Nie czepiam się, po prostu ważne jest, żeby w tym wątku nie promować niższych niż maksymalne ilości.
PiotruniaS
31.05.2022 12:05
as250058
31.05.2022 15:49
jac
31.05.2022 21:59
Albertones
31.05.2022 23:03
Ostatnio jak pisałem wniosek do Radomia to przedzwoniłem wcześniej spytać o ilość egzemplarzy, które będą ok bez dodatkowych uzasadnień. Powiedzieli, że na początek bez niczego 4 sportowej, a jak dodałem, że mam starty, co prawda tylko w 4 konkurencjach to potwierdzili, że jeżeli są jakiekolwiek starty to można pisać 5 sztuk sportowej.
Spróbowałem szczęścia i na wniosku wpisałem 6 szt, wysłany 13.05 i na razie brak odzewu. Dostałem natomiast w międzyczasie pismo o dodatkowe uzasadnienie kolekcjonerki, wpisałem 15 sztuk :D
Ogólnie bardzo mili ludzie tam pracują, pani, która prowadzi mój wniosek powiedziała, że te 15 też jest ok tylko jeszcze brakuje odrobinę uzasadnienia i mam to dosłać. Pogadaliśmy też trochę, w którą stronę skierować uzasadnienie
Dam znać ile finalnie udało mi się utargować jak dostanę decyzję
PiotruniaS
31.05.2022 23:53
https://braterstwo.eu/tforum/t/398128
przeczytałem pierwszy wpis prezesa i tak zrobiłem
michal6pl
01.06.2022 22:03
-27.05 (piątek) złożenie wniosku z kompletem dok (osobiście)
-01.06 (środa) odebrałem list z prośbą o argumentację 5sztuk do sportu
Co więcej data na piśmie z WPA to 27.05 czyli ten sam dzień co złożenie- widać mielą doki na bieżąco.
Jutro też osobiście zanoszę argumentację. Zobaczymy jak pójdzie
mistrz1
02.06.2022 10:59
Gery84
07.06.2022 22:46
gierro
10.06.2022 13:27
Benykk
10.06.2022 14:46
Pepedealer
10.06.2022 14:52
CSamator
10.06.2022 17:50
Benykk
10.06.2022 18:08
Gery84
10.06.2022 19:11
gierro
10.06.2022 19:28
CSamator
10.06.2022 19:50
Albertones
10.06.2022 21:48
Wiecie co, odnosnie 10 na kolekcje to powinni dać bez problemu, jeżeli opisze się plan co i dlaczego chce się kolekcjonować. Dzwoniłem do WPA wcześniej i dostalem info, żeby uzasadnić swoimi słowami, bo te wszystkie internetowe formułki dobrze znają i dlatego proszą o doprecyzowanie.
Benykk
10.06.2022 21:54
CSamator
10.06.2022 22:10
Np: AKM z podpiętym do tego granatnikiem przerobionym na amunicję 12/76 (gładkolugowa) i konwersję 22lr to trzy promesy. I po kolei różne konstrukcję zarówno polskie i amerykanske.
Nie wiem jaki będzie rezultat bo nawet dzielnicowego u mnie nie było.
J1966
10.06.2022 23:09
Etranger
12.06.2022 12:15
Gery84
13.06.2022 18:51
Benykk
14.06.2022 09:45
1. Rozumiem że wystąpiłeś o 5+10?
2. WPA chciało od Ciebie tylko uzasadnienie dla 10 kolekcjonerki czy do 5 sportowej też się przyczepili?
3. Odrzucili uzasadnienie dla 10? Jaki jest dalszy krok?
4. Podeślesz link do wątku z forum z tym uzasadnieniem?
z góry dziękuję za odpowiedź. Szykuję się już na przeprawę z WPA RADOM ;/
Benykk
14.06.2022 10:39
gierro
14.06.2022 12:20
PawelR
14.06.2022 13:46
Czy jeśli dołączę taki dokument to jest szansa wnioskować o więcej sztuk niż 4+8?
Etranger
14.06.2022 15:25
- masz licencję, masz patent,
- masz badania
- jesteś sportowce.
Mają Ci dać zgodę i promesy.
gierro
14.06.2022 15:45
George80
14.06.2022 17:59
gierro
14.06.2022 18:23
Gery84
14.06.2022 21:02
glock67
14.06.2022 21:48
mam nadzieję ze trochę żartujesz. Że trzeba samemu jakiś esej napisać.
tak jak napisał wyżej Etranger: są dokumenty w porządku: ma być zgoda.
PLWpl
14.06.2022 22:02
Możesz wrzucić skan? Zamaż oczywiście swoje dane, ale jestem MEGA ciekawy tego co oni tam nawymyślali, ani pół przepisu KPA nie mówi nic o tym, że uzasadnienie musi być oryginalne/ciekawe/długie/krótkie. Ba, nie ma nawet wymogu podawania uzasadnienia w ogóle... eh te urzędasy, szkoda gadać.
Benykk
15.06.2022 10:07
gierro
15.06.2022 10:49
Benykk
15.06.2022 14:13
gierro
15.06.2022 14:38
Coś w tym stylu:
Radom, dnia …........2022 roku.
….......................
ul ........................
….-........... ….......................
PESEL: …............................
tel: ….................................
Komenda Wojewódzka Policji
z siedzibą w Radomiu
Wydział Postępowań Administracyjnych
W odpowiedzi na pismo z dnia …............... 2022 roku (data doręczenia …............. 2022 roku) znak: PA-........................... RTJ – ….............. o wskazanie argumentów potwierdzających zasadność wydania pozwolenia na 5 sztuk broni do celów sportowych, zgodnie z treścią mojego wniosku informuję, że spełniam wszystkie przewidziane prawem przesłanki do otrzymania pozwolenia na broń palna do celów sportowych, we wniosku przedstawiłem także szczegółowe uzasadnienie i dołączyłem wszystkie niezbędne załączniki. Wnioskowana przeze mnie liczba jednostek broni do celów sportowych nie jest przypadkowa. Przeciwnie stanowi obiektywnie niezbędne minimum.
Jako licencjonowany zawodnik PZSS (Patent strzelecki w zakresie Pistolet, Karabin, Strzelba) zamierzam, korzystając z własnego sprzętu, brać czynny udział w rywalizacji sportowej z zakresu strzelectwa sportowego, w postaci między innymi:
1.Kcz50m10L: Karabin centralnego zapłonu, 50m, 10 strzałów leżąc, tarcza TS/22.Kcz100m10L: Karabin centralnego zapłonu, 100m, 10 strzałów leżąc, tarcza TS/23.Kcz300m10Loptyk: Karabin centralnego zapłonu z optycznymi przyrządami celowniczymi, 300m, 10 strzałów leżąc, tarcza TS/24.Ksp50m10L: Karabin sportowy, 50m, 10 strzałów leżąc, tarcza Ksp5.Pcp25m5: Pistolet czarnoprochowy, 25m, 5 strzałów stojąc, tarcza TS/26.Pcz10: Pistolet centralnego zapłonu, 25m, 10 strzałów stojąc, tarcza TS/27.Pdowolny50m10: Pistolet dowolny, boczny zapłon, 50m, 10 strzałów stojąc, tarcza TS/28.Pkiesz10m10: Pistolet kieszonkowy, kaliber do .380, 10m, 10 strzałów stojąc, tarcza TS/29.Pm25m10: Pistolet maszynowy strzelający ogniem ciągłym lub pojedynczym, 25m, 10 strzałów stojąc, tarcza TS/210.Psp10: Pistolet sportowy, 25m, 10 strzałów stojąc, tarcza TS/2
Dlatego wnioskuje o 5 sztuk broni palnej sportowej tj. po jednej jednostce z 5 podstawowych rodzajów konkurencji w strzelectwie sportowym:
Pistolet centralny zapłon
Pistolet boczny zapłon
Karabin centralny zapłon
Karabin boczny zapłon
Strzelba gładkolufowa
Wyżej wymieniona broń w takiej ilości jest mi niezbędna do wykonywania strzelań we współzawodnictwie sportowym oraz utrzymania swojej kondycji strzeleckiej na odpowiednim poziomie. Ograniczenie tej ilości oznaczałoby, że w sposób arbitralny, bez podstawy prawnej byłbym pozbawiony możliwości startu, na równych zasadach z części konkurencji określonych we właściwych przepisach PZSS.
Dodam, że zasady strzelectwa sportowego, tylko w zakresie broni palnej obejmują w istocie 11 wyszczególnionych rodzajów konkurencji. W załączeniu tabela „Strzelectwo sportowe skrócone dane dotyczące regulaminowych ograniczeń w broni sportowej na podstawie przepisów Międzynarodowej Federacji Sportu Strzeleckiego – ISSF 2015”.
Klub sportowy do którego należę opiera swoją działalność w zakresie licencjonowanych zawodników, co do zasady na korzystaniu przez zawodników z broni własnej, nie jest w stanie zapewnić mi broni indywidualnej przystosowanej do moich potrzeb anatomicznych i moich preferencji, co uniemożliwia mi efektywny trening. Każda sztuka broni o jaką wnioskuję musi wykazywać się bardzo różnymi właściwościami technicznymi umożliwiającymi możliwość godnego konkurowania w ramach współzawodnictwa sportowego w konkurencjach, które wymieniłem powyżej. Korzystanie jedynie z broni wypożyczanej tylko na czas zawodów, nie dostosowanej konstrukcyjnie do mojej budowy ciała (długość kolby, kształt chwytu i łoża, kształt i rozmieszczenie manipulatorów), nie spełnia moich wymagań i uniemożliwia mi sportowy rozwój i godne konkurowanie w zawodach. W szczególności tyczy się strzelań długodystansowych, w których strzelec musi posiadać swoją broń i nikt, nawet na czas zawodów nie użyczy mu takiej broni z racji bardzo wysokich kosztów eksploatacji i preferencyjnych ustawień broni każdego strzelca. Posiadanie indywidualnych wyspecjalizowanych jednostek broni sportowej zapewni mi udoskonalenie i podniesienie moich umiejętności strzeleckich, a tym wyrównanie szans w współzawodnictwie podczas zawodów klubowych oraz organizowanych przez inne kluby na terenie kraju, a tym samym osiągniecie znacznie lepszych wyników sportowych.
Odnosząc się do kwestii rzekomej konieczności ,,uzupełnienia” wniosku w zakresie dowodów " potwierdzających czynne uprawianie strzelectwa sportowego poprzez starty w zawodach" informuję, dowodów takich nie posiadam, a wezwanie w tym zakresie nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach. Art. 10 ust 3 pkt 3 ustawy o broni i amunicji wskazuje, że: „Za ważną przyczynę, o której mowa w ust. 1, uważa się w szczególności:
(...)
3)udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych, o których mowa w art. 10b, oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego - dla pozwolenia na broń do celów sportowych;”.
Ustawa nie zawiera tu elementu konieczności wykazania „czynnego uprawiania strzelectwa sportowego poprzez starty w zawodach ”.
Warunek „ czynnego udziału” ustawodawca przewiduje jedynie w sytuacji ubiegania się o pozwolenie do celów rekonstrukcji historycznych ( Art. 10 ust 3 pkt 4 ustawy o broni i amunicji) – o co ja nie wnioskuję.
Konkludując jedynym organem uprawnionym do decydowania w tym zakresie jest PZSS, a jedyną prawnie określoną formą potwierdzenia ,,czynnego uprawiania strzelectwa" jest w Dokument taki wydany w przewidzianej przepisami formie przez stosowny podmiot dołączyłem do wniosku. Zgodnie zaś z zasadami KPA (art. istnieje i jest wiążące dla organów administracji tzw. domniemanie prawdziwości dokumentów. Oznacza to, że organ prowadzący postępowanie jest związany treścią dokumentu wydanego przez właściwy organ w prawnie przewidzianej formie i trybie. W konsekwencji oznacza to także, że żądanie kolejnych, dodatkowych dowodów na okoliczność udowodnioną w formie stosownego dokumentu jest nieuprawnione.
Co więcej praktyka zawodów PZSS charakteryzuje się tym, że udział w zawodach PZSS wymaga od startujących posiadania ważnej licencji. Kto nie posiada licencji, w ogóle nie jest klasyfikowany w zawodach i jest traktowany jako start poza konkurencją. Co więcej, wielu organizatorów wymaga jako niezbędne posiadanie licencji, aby wystartować w zawodach. Tymczasem jak wynika z treści mojego wniosku, złożyłem go niezwłocznie po uzyskaniu licencji PZSS.
Podzielam ugruntowane w orzecznictwie sądów administracyjnych stanowisko, że organy administracji związane są ściśle ustalonym zakresem kompetencji i nie mogą domniemywać sobie kompetencji, które w sposób bezsporny nie zostały im przypisane na podstawie przepisów kompetencyjnych,a zwłaszcza kompetencji przypisanych innym podmiotom . W tym kontekście arbitralne ograniczenie liczby jednostek broni w pozwoleniu do celów sportowych (poniżej 5) stanowiłoby w istocie nieuprawnioną ingerencję w wyłączne kompetencje PZSS do określania rodzajów konkurencji w zakresie strzelectwa sportowego oraz do określania indywidualnych uprawnień zawodnika do brania w nich udziału na zasadach równych z pozostałymi zawodnikami, tj. możliwości trenowania i korzystania podczas zawodów z własnej broni.
Biorąc pod uwagę powyższe podtrzymuję wniosek z dnia ................ w zakresie ilości broni do celów sportowych, jako w pełni uzasadniony.
Jeżeli jednak wyżej wymienione argumenty organ pierwszej instancji uzna za niewystarczające, przyjmę do wiadomości ograniczenie liczby wnioskowanych jednostek broni do celów sportowych do 4 sztuk. W takim przypadku proszę o uzasadnienie wskazujące, w której z 5 podstawowych konkurencji, organ pierwszej instancji ograniczył mi możliwość startu na równych zasadach z innymi zawodnikami, wraz ze wskazaniem powodów faktycznych i podstawy prawnej takiego ograniczenia.
Benykk
15.06.2022 15:12
gierro
15.06.2022 15:18
George80
15.06.2022 17:31
Niestety co do samego pozwolenia to przepisy są jasne, tzw. "ważna przyczyna" ale co do ilości to niestety już przepisy nic nie mówią, zostaje uznaniowość WPA i stąd te uzasadnienia. Dopóki nic się nie zmieni trzeba się trochę przepychać odnośnie niektórych rzeczy jak ilości sztuk broni.
KILLER2
15.06.2022 17:41
MiPebe
15.06.2022 18:00
mistrz1
24.06.2022 12:30
Rozpoczynając kolekcjonowanie broni chciałbym rozpocząć od najbardziej popularnych modeli broni pod różnym względem, zarówno takich, które pozytywnie zapisały się w historii jak i tych, które miały mniej chlubną historię, ale jednak odcisnęły na niej swoje piętno. W swojej kolekcji chciałbym posiadać karabin AK47 (lub nowszą jego wersję). Ten wybór podyktowany jest nieodzownym uczestnictwem tego modelu w niemal wszystkich konfliktach zbrojnych. Niezawodność i prostota konstrukcji sprawiły, że był używany przez wiele armii. Kolejnym egzemplarzem w kolekcji mógłby być karabin M16 utożsamiany w szczególności z wojną w Wietnamie i miała być to odpowiedź USA właśnie na AK47. Może ta konstrukcja nie dorównała swojemu konkurentowi pod względem niezawodności i prostoty konstrukcji, jednak odegrała bardzo ważna rolę w historii konfliktów USA. Kolejnymi egzemplarzami byłyby niezwykle doceniane konstrukcje Glock 17 i Glock 19. Z uwagi na swoją niezawodność pistolety firmy Glock uzyskały bardzo szerokie zainteresowanie zarówno rynku cywilnego jak i wojskowego. Najbardziej znany model 17 koniecznie musi znaleźć się w mojej kolekcji. Z drugiej strony model 19 został stworzony jako bardziej poręczny (krótszy, lżejszy) i mógłby w przyszłości posłużyć do startów w dyscyplinach dynamicznych, gdybym zdecydował się na starty również w takich konkurencjach. Z pewnością będę trenował strzelectwo również w tym kierunku. Kolejnym elementem kolekcji byłby pistolet Makarova. To bardzo udana konstrukcja opracowana w ZSRR po zakończeniu drugiej wojny światowej. Niezawodny i dość celny wyparł swojego poprzednika (model TT) i produkowany jest pod różnymi nazwami do dnia dzisiejszego. Dodatkowo w swojej kolekcji chciałbym posiadać pistolet LUGER P08, chociaż zakup oryginalnego modelu zapewne nie będzie prosty. Jest to legendarny pistolet, który powstał jeszcze w czasach Cesarstwa Niemieckiego pozostawał w użyciu aż do zakończenia drugiej wojny światowej. Ta broń jest znana i rozpoznawana z uwagi na jej powszechne stosowanie (rekwizytów) niemal w każdym filmie o tematyce II wojny światowej. Winchester M1866 to konstrukcja znana każdemu fanowi westernów i nie tylko. Charakterystyczna dźwignia przeładowania skutkowała wysoką rozpoznawalnością tego modelu. Wspomniany karabin zapisał się w historii głównie Stanów Zjednoczonych, ale jego wyjątkowość sprawia, że chciałbym go również zakupić.
W swojej kolekcji chciałbym też posiadać flagowe (w mojej ocenie) produkty największych i najbardziej popularnych producentów. Do takich w szczególności można zaliczyć poniższe modele:
BERETTA 92FS – bardzo rozpoznawalny model wprowadzony również na wyposażenie armii USA pod nazwą M9.
Smith & Wesson 29, kaliber .44 Magnum – tego modelu chyba nie trzeba przedstawiać nikomu, kto wie kim jest „Brudny Harry”. W mojej ocenie obowiązkowy egzemplarz każdego kolekcjonera.
WALTHER P99 – jeden z bardziej znanych modeli firmy Walther używany równie szeroko w służbach mundurowych.
CZ 75 – chyba najpopularniejszy z pistoletów produkcji czeskiej, który śmiało może konkurować z produktami Berretty.
Powyższe model stanowią tylko niewielką część kultowych, legendarnych lub flagowych produkcji, ale na chwilę obecną i tak wyczerpują z małą nawiązką listę 10 sztuk broni kolekcjonerskiej, o którą wnioskowałem. Mam nadzieję, że powyższe uzasadnienie będzie dla Państwa wystarczające i umożliwi wydanie pozwolenia na wnioskowaną liczbę sztuk.
Przyjęli bez problemu.
Benykk
24.06.2022 12:41
CSamator
30.06.2022 07:04
23.05.2022 wnioskowałem ( list polecony, wniosek braterstwa) o 4+10+dopuszczenie.
26.05.2022 odesłałem uzasadnienie kolekcjonerki.
16.05.2022 wizyta dzielnicowego.
29.06.2022 dostałem (list polecony)decyzję 10 na kolekcję.
Na pozostałe wciąż czekam.
Specjalnie rozbijają to na kilka listów żeby stopniować napięcie;)
PawelR
01.07.2022 17:54
gierro
01.07.2022 17:56
Albertones
01.07.2022 19:59
Dostałem decyzję z Radomia na 6+15. Miałem jeden start w 4 konkurencjach, jeszcze nawet bez licencji. Pytałem ile wnioskować jak mam starty, powiedzieli, że 5, to wpisałem 6 i uzasadniłem własnymi słowami, uwzględniając np. rosnący koszt amunicji, wiec potrzebuje P09 + P09 kadet. Jak widać - poszło :D
Uzasadnienie na kolekcje napisałem podobnie jak kolega wyżej - wymieniłem konkretne modele, dlaczego one i jaki mam na to plan. Było potrzebne dodatkowe uzasadnienie. Przez telefon powiedzieli, że jeszcze nie dużo brakuje do akceptacji. Rozpisałem więc pomysł wystawiania kolekcji i budowania kontaktów na wystawach oraz promowanie kultury posiadania broni w Polsce.
Ogólnie nie taki diabeł straszny jak go malują - piszcie uzasadnienie swoimi słowami i czekajcie na list z decyzją :)
ps: dostałem oddzielnie kolekcje i oddzielnie sport
gierro
01.07.2022 20:45
Benykk
05.07.2022 13:23
1: złożyć wniosek na naszym braterskim druku a potem czekać na wezwanie do uzasadnienia
czy
2: od razu pisać po swojemu wniosek i grubsze uzasadnienie?
Zastanawiam się czy jest sens pisać od razu po swojemu skoro z tego co pisano wyżej to WPA lubi z automatu prosić o uzasadnienie.
z góry dziękuję
PawelR
05.07.2022 14:41
Wniosek o kolekcjonerskie nie uzasadnia otrzymania pozwolenia na żadną sztukę broni.
Na sport za mało argumentów, mogą dać na 5 szt.
Wnioskowałem o 6+10, dodałem komunikat ze startów ( 8 konkurencji).
mistrz1
06.07.2022 11:26
rycerz13
06.07.2022 11:41
Tak sobie myślę, czy nie opłacałoby się przemeldować na 3 miechy na Podkarpacie żeby dostać 45 sztuk z miejsca.
Pepedealer
06.07.2022 12:16
dzik1234
06.07.2022 16:01
gierro
06.07.2022 17:35
tomtap
06.07.2022 17:58
Jak już dostaniesz coroczne okolicznościowe pisemko o przesłanie aktualnej licencji zawodniczej, jak przy rozszerzeniu pozwolenia będziesz musiał nie tylko przedstawić listę kilkudziesięciu startów, ale też opisać w szczegółach, dlaczego jedna strzelba nie może służyć do dynamiki, statyki tarczowej i rzutków, to może inaczej spojrzysz na Republikę Radom.
rycerz13
06.07.2022 18:34
gierro
06.07.2022 18:45
@tomtap wszystko przede mną.
Pepedealer
06.07.2022 21:08
Benykk
06.07.2022 22:00
markov
06.07.2022 22:37
W czasie rozmowy z Panią z WPA odczułem wyraźną niechęć w głosie, gdy bezczelnie przyznałem, że to gotowiec.
Anyway koniec końców wysłałem uzasadnienie na jakieś 60 sztuk. Mam nadzieję powołać się na to, gdy będę rozszerzał kiedyś.
Benykk
15.07.2022 07:20
dzik1234
15.07.2022 08:42
Benykk
15.07.2022 11:40
mistrz1
15.07.2022 11:41
MiPebe
15.07.2022 12:06
mistrz1
15.07.2022 13:08
Benykk
26.07.2022 10:22
PawelR
27.07.2022 07:14
19.07 - data na decyzji kolekcja
20.08 - data na decyzji sport
W międzyczasie musiałem uzasadnić oba wnioski, wywiad przeciągnął się o tydzień z mojej winy (delegacja) ale dzielnicowy jak człowiek podszedł do sprawy.
Ogólnie sprawnie - 3 tygodnie, bez innego kontaktu ze strony WPA.
Benykk
27.07.2022 13:48
GAL_ANONIM
28.07.2022 09:21
mistrz1
28.07.2022 09:25
bodzio52
29.07.2022 10:35
Z rozszerzeniem też nie robią potem problemów ale trzeba było wszystkie promesy wykorzystać by dostać potem 10 na sport, czyli plus 5 do tego co było.
gierro
29.07.2022 11:22
Benykk
29.07.2022 11:45
bodzio52
29.07.2022 16:55
Ja na nich nie mogę narzekać. Jak to WPA papierki najważniejsze .
Kamo86
30.07.2022 20:45
Kamo86
30.07.2022 20:49
Benykk
30.07.2022 22:26
Kamo86
31.07.2022 08:36
przemekkolakowski
01.08.2022 16:06
Ogarniał Ktoś ostatnio rozszerzenie uprawnień do posiadania broni sportowej do celów kolekcjonerskich?
Jak to obecnie wygląda?
Z góry dzięki za odzew.
Pozdrawiam.
Przemek
PawelR
02.08.2022 11:30
02.08 - dostarczenie promes przez listonosza
Balu67
12.08.2022 18:39
Benykk
24.08.2022 09:28
kubao
27.08.2022 18:59
TataBorata
05.09.2022 11:36
dz3c
05.09.2022 15:08
mistrz1
06.09.2022 11:17
Petros
09.09.2022 15:02
Teraz siedzę i myślę o co chodzi... Lepiej było nie dzwonić... :(
kojot19922
09.09.2022 15:22
gierro
09.09.2022 15:57
mistrz1
09.09.2022 16:32
kojot19922
09.09.2022 16:52
Petros
09.09.2022 17:38
nick
11.09.2022 20:51
Mam kilka pytań:
1. Czy we wniosku w górnym lewym rogu podawaliście dane dowodu osobistego, nr telefonu itp.
2. Czy występować o promesy we wniosku, czy lepiej poczekać i złożyć po uprawomocnieniu decyzji...
3. Jak ująć we wniosku promesy, tak żeby przysłali odrazu.
Mógłby ktoś podesłać swój wniosek na maila (oczywiście bez danych)? mail: nickkk@o2.pl
Z góry dzieki
Pozdr
PawelR
12.09.2022 20:21
1. Imie nazwisko, adres, numer telefonu. Numer dowodu i tak będą mieli bo musisz przy wniosku wysłać skan dowodu tożsamości. Ogólnie numer kontaktowy podawaj zawsze, to najszybsza forma kontaktu a zdarzyło się przy rejestracji, że miła Pani do mnie dzwoniła bo czegoś nie dołączyłem :)
2. Poczekaj na decyzję, wtedy składasz wniosek wraz z rezygnacją do prawa odwołania od decyzji.
3. Jak wyżej, Radom ma swoje zasady ale mimo to wszystko działa sprawnie, u mnie całość miesiąc, łącznie z naszą pocztą.
Wniosek wg mnie standardowy od prezesa. I tak będziesz musiał pisać uzasadnienie, więc nie ma co się wysilać.
mistrz1
13.09.2022 08:36
kojot19922
13.09.2022 08:56
Petros
13.09.2022 15:25
25.06.2022 - egzamin
07.07.2022 - patent
02.08.2022 - licencja
08.08.2022 - wniosek do WPA
12.09.2022 - odebrane decyzje z koniecznością zrzeczenia się prawa do odwołania datowane na 06.09.2022
czekam na promesy
pewnie zamknę się w 6 miesiącach.
dostałem 5+10
Żałowałem że nie jestem pod Warszawa ale jak czytam temat WPA Warszawa to nie ma chyba czego. W Radomiu można normalnie dopytać, dowiedzieć się wszystkiego bez problemu.
artilist
13.09.2022 15:56
Petros
13.09.2022 22:56
Wnioskowałem o 8 ale pismo dostałem że dadza maks 5. Jak bym zrobił konkurencję z kbks dali by 6 pewnie idąc tokiem ich wyliczanki.
Miałem pistolet sportowy, centralny zapłon, karabin centralny i strzelba.
artilist
13.09.2022 23:07
Petros
13.09.2022 23:39
Bardziej chodzi o typy broni jakimi się posłużysz.
artilist
13.09.2022 23:50
gierro
14.09.2022 09:21
Petros
14.09.2022 10:15
mistrz1
28.09.2022 09:12
Tomek65536
30.09.2022 14:11
Po decyzji chcę zrzec się prawa do odwołania i wnioskować od razu o promesy. Macie doświadczenia, jak reagują na to w Radomiu? U mnie osoba odbierająca dokumenty dodała, żebym przypadkiem nie składał wniosku o promesy przed uprawomocnieniem się decyzji.
Doczytałem w Kodeksie prawa administracyjnego i stwierdzam, że przysluguje mi wcześniejsze złożenie wniosku. Przygotowałem więc takie pismo (poniżej). Niby mi się nie spieszy, ale chciałbym zwyczajnie skorzystać z przysługującego mi prawa.
Treść pisma
W związku z decyzją nr XXXXXXXXXXXXXXXX z dnia XX.XX.2022: - oświadczam, że zrzekam się prawa do wniesienia odwołania od ww. decyzji, - proszę o wydanie trzech zaświadczeń, każde uprawniające do nabycia jednej sztuki broni palnej do celów sportowych.
Załączam dowód wniesienia opłaty za zaświadczenia (3 x 17 zł = 51 zł).
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 127a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 1960 Nr 30 poz. 168), w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Jednocześnie, zgodnie z art. 127a § 2 tego samego aktu prawnego, z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Zikpah
30.09.2022 15:00
artilist
30.09.2022 15:18
Zikpah
30.09.2022 15:26
Kolekcja własna rozprawka :)
Petros
30.09.2022 15:28
gierro
30.09.2022 15:29
@Tomek65536 daj sobie spokój z przepychankami, a załatwisz wszystko w jeden dzień po otrzymaniu decyzji.
Pozdrawiam.
Tomek65536
30.09.2022 15:34
@gierro, taki mam plan - złożyć to po otrzymaniu decyzji. A uzasadnienie jest na wszelki wypadek, gdyby ktoś z WPA się dziwił, że składam wniosek o promesy przed upływem 14 dni od wydania decyzji o pozwoleniu.
TomRe
30.09.2022 15:40
dzik1234
30.09.2022 16:29
Anekr
30.09.2022 17:18
Czy rzeczywiście trzeba to robić? => decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, jako zgodna z żądaniem strony. Art. 130 par 4 kpa - to mam na decyzji.
Petros
30.09.2022 18:12
Tomek65536
30.09.2022 21:54
@Anekr, bardzo ciekawa sprawa. To chyba faktycznie powinno tak działać.
Anekr
30.09.2022 22:02
BartoszSz
02.10.2022 12:49
gierro
02.10.2022 13:35
Tomek65536
02.10.2022 20:59
TwojaStara
02.10.2022 21:29
Czy raczej będzie przepychanka na zasadzie "zostawi Pan dokumenty", nikt nie podpisze odbioru i później trzeba cierpliwie czekać?
tomtap
02.10.2022 21:33
Wysyłasz poleconym jeden egzemplarz faktury - oryginał, nie ksero - chyba że chodzi o więcej sztuk broni na różnych fakturach, no ok można załączyć wniosek. Osobiście to musisz zadzwonić wcześniej, czy pani zejdzie na dół z pieczątkami i zrobi wpis od ręki, ale to tak raczej średnio może się udać...
A zdjęcia chyba załączałeś do wniosku o pozwolenie? Legitymacja pierwsza z jednym z tych zdjęć już czeka.
TwojaStara
02.10.2022 21:52
Darek65
02.10.2022 22:05
Zapytałem czy mu się spieszy czy sie kopiemy.
Ustaliliśmy że się kopiemy bo odmowa udzielenia pozwolenia jest niczym nie uzasadniona, w przypadku pozwolenia kolekcjonerskiego nie ma uznaniowości.
Przygotowałem do WPA Radom kolejne pismo z załączonymi startami i opisem udziału w działaniach kolekcjonerskich, rekonstrukcyjnych, wystawienniczych, itp. wniskując o 9 sportowych i 20 kolekcjonerskich. W ostatnim zdaniu wspomniałem, że w przypadku odmowy dalsza korespondencja będzie prowadzona przez prawnika.
Po kilku dniach przyszły decyzje z 9 sportowymi i 20 kolekcjonerskimi :)
boryspas
03.10.2022 19:31
artilist
07.10.2022 21:52
gierro
07.10.2022 23:17
artilist
07.10.2022 23:26
Petros
07.10.2022 23:34
artilist
07.10.2022 23:56
Petros
08.10.2022 00:01
Teraz po rejestracji tydzień temu wyszła do mnie legitymacja posadacza broni ale nie doszła. W poniedziałek mam z Panem ustalać nr nadania jak dalej nie doleci.
artilist
08.10.2022 00:03
Pepedealer
08.10.2022 19:01
Ja wystartowałem 10 + 10 bez uzasadnienia.
Zaproponowali 4 + 10
Wysłałem wszystkie starty jakie miałem i dostałem 6+10.
Ten tydzień czy dwa Was nie zbawi.
A zapełnić 4+10 to moment.
Pamiętajcie, że pozwolenie muszą dać. Im więcej od razu tym lepiej bo potem rozszerzenie to już całkowita uznaniowość. A i tak będziecie "rozprawkę" musieli napisać i to jeszcze dłuższą.
Wiem bo przez ten temat przechodziłem.
Petros
08.10.2022 19:09
boryspas
10.10.2022 10:03
TataBorata
12.10.2022 13:26
Benykk
12.10.2022 13:28
gierro
12.10.2022 15:14
Petros
12.10.2022 15:38
TataBorata
18.10.2022 13:17
https://mazowiecka.policja.gov.pl/ra/o-policji-mazowieckiej/pozwolenia-na-bron/157,POZWOLENIE-NA-BRON-OPLATY-SKARBOWE.html
artilist
18.10.2022 13:54
Tomasz84
20.10.2022 21:40
TataBorata
21.10.2022 00:02
gierro
21.10.2022 06:29
Petros
21.10.2022 08:29
gierro
21.10.2022 09:06
TataBorata
21.10.2022 09:25
PiotruniaS
21.10.2022 09:38
Haggar
21.10.2022 10:08
TataBorata
21.10.2022 10:14
dzik1234
21.10.2022 10:22
TataBorata
21.10.2022 10:23
Tomek65536
21.10.2022 11:30
Petros
21.10.2022 12:03
Haggar
21.10.2022 12:35
Do dalszej odsprzedaży (potwierdza kiedy kupiłeś, za ile, w jakim sklepie, nowy czy używany i takie tam).
Na wszelki wypadek - książeczkę jednak często nosimy ze sobą, może zginąć, zniszczyć się. Niby WPA ma komplet danych do wystawienia duplikatu, ale ... no właśnie ... na wszelki wypadek.
Na czas gdy książeczka leży w WPA bo rejestrujesz następną sztukę, a z tą wpisaną wcześniej, chciałbyś akurat wtedy pojechać na strzelnicę.
Więc parę powodów się znajdzie ;) (w tym niektóre nawet dobre)
Tomek65536
21.10.2022 13:26
TataBorata
28.10.2022 18:06
George80
28.10.2022 20:40
Przyszedł mnie poznać moją rodzinę, pogadać o broni i odpowiedzialności, zapytał żonę czy nie ma nic przeciwko posiadania broni w domu. Rozmawialusmy z 15-20 minut, pytał o alkohol, ale nie żeby się napić a jaki ja mam stosunek, żeby po alkoholu nie chwalić się bronią. Pewnie luknał jak mieszkamy czy za dużo pustych butelek nie wala się pod nogami, pewnie też czy nie patole jakieś.
Powiedział że nie znalazł mojego nazwiska w żadnych notatkach ani rejestrach policyjnych i z tego co widzi i słyszy to nie ma żadnych zastrzeżeń i takie info wyśle do WPA. Nie wiem czy kogoś jeszcze pytał o mnie bo nikt mi nie mówił że policja się mną interesowała.
Od tamtej pory więcej policji u mnie nie było np. żeby skontrolować przechowywanie broni.
artilist
28.10.2022 22:06
Tom83Tom
29.10.2022 00:03
TataBorata
29.10.2022 08:43
Trepanator
31.10.2022 18:26
Papiery wysłane do WPA Radom - 7 paź (piątek)
Poczta ekspres doszły - poniedziałek 10 paź (poniedziałek) Telefon od dzielnicowej - 14 paź (piątek) Telefon od dzielnicowej, nie da rady, musiała wyjechać z komendy - 15 paź (sobota) Telefon od dzielnicowej, że do mnie jedzie -16 paź (niedziela)
Dzisiaj doszły decyzje datowane na 25 paź na 6szt sport, 8 kolekcja i dopuszczenie - 30 paź (poniedzialek)
Dzisiaj wysłane epuapem zrzeczenie się odwołania i wniosek o promesy.
Pisałem od razu krótkie uzasadnienia, sportowo jestem jeszcze w innym klubie, kolekcjonerka tutaj. Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Wiem, że po dłuższej rozprawce Radom potrafi dać 10szt na kolekcję, ja nie potrzebuję, jak mi się odmieni to rozszerzę Do sportu miałem 8 startów, 2x PSP, 2x PCZ, 1x KSP, 1x KCZ, 2x breneka. Byłem na początku zdziwiony, że żadnego pisma o wszczęciu postępowania nie dostałem ale w sumie jak tak szybko odezwała się dzielnicowa, to cieszę się, że drzewo zaoszczędzili. Niektórzy czekają dłużej na powiadomienie o postępowaniu niż ja na decyzję w łapie :) 15 dni do decyzji od otrzymania poleconego w tym 2 weekendy, 11 dni roboczych.
TataBorata
03.11.2022 08:06
TataBorata
08.11.2022 09:47
Do celów kolekcjonerskich, napisali mi , że nie ma uzasadnienia na żądaną ilość ale nie napisali już, że uważają za adekwatne np. 10 sztuk . Wzywają mnie do uzupełnienia uzasadnienia poprzez wskazanie argumentów potwierdzających zasadność wydania na wskazana ilość egzemplarzy pozwolenia na broń, ewentualne doręczenie dokumentów potwierdzających zainteresowania kolekcjonerskie.
Podpowiedzcie proszę co im odpisać. Myślałem, że wystarczającym argumentem jest członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim i Policja nie ma uznaniowości żadnej w tym zakresie.
TataBorata
08.11.2022 10:01
mistrz1
08.11.2022 11:46
TataBorata
08.11.2022 12:00
seb_kli
08.11.2022 12:29
Zikpah
08.11.2022 15:08
Ja napisałem we wniosku krótkie uzasadnienie na jakieś pół strony z odwołaniami do bohaterów filmowych i ich zabawek i coś o historycznej i bez dodatkowych przepychanek dali na 10.
TataBorata
08.11.2022 15:29
Petros
08.11.2022 15:32
Co do sportu też miałem taki pismo. Odpisałem przez epuap że w nawiązaniu do pisma xxx z dnia xxx zgadzam się na 5 sztuk. I tyle.
Jedyne co to wydłuży ci w czasie.
artilist
08.11.2022 16:15
@Tata Borata miałem ostatnio baardzo podobnie. Dostałem pismo, że 8 sztuk na sport to za dużo, zaproponowali 6. Kolekcjonerka spoko 10 sztuk, bo trochę popisałem (jak chcesz, to mogę Ci wysłać mój wniosek). Co do pisma, to wysyłałem normlanie epuapem na KWP w Radomiu, pismo ogólne, rodzaj wniosku (czy coś takiego): DOKUMENTY UZUPEŁNIAJĄCE WNIOSEK, tytuł: Uzupełnienie wniosku o wydanie pozwolenia na broń do celów sportowych i tam napisałem, że
"Nawiązując do nadesłanego pisma dotyczącego niewystarczającej argumentacji na osiem (8) sztuk broni do celów sportowych oznajmiam, iż przyjmuję Państwa propozycję sześciu (6) sztuk." i poniżej, że w związku z powyższym proszę o wydanie 6 sztuk do celów sportowych, 10 kolekcji i dopuszczenie zgodnie z przesłanym wcześniej pismem i spoko.
W Twoim przypadku pewnie poza tym wyrażeniem zgody na proponowane 5 sztuk dopisz uzasadnienie kolekcjonerki i pewnie będzie wporzo. Moje papiery były w WPA 13.10, a dzielnicowy list dostał dopiero wczoraj (07.11) i wczoraj też miałem wizytę.
TataBorata
08.11.2022 18:57
TwojaStara
09.11.2022 22:33
m_c
09.11.2022 22:43
Spodziewałbym się najwcześniej w następny piątek, realnie poniedziałek-wtorek. Oczywiście dużo zależy gdzie mieszkasz. Z komendy wyjdzie najprawdopodobniej we wtorek-środę. Powyższe obserwacje na podstawie praktyki, mieszkam w Siedlcach.
Petros
09.11.2022 23:18
@Tata Borata jak dojdzie możesz zadzwonić. Oni nie gryzą. Jak odrazu nie powiedzą co i jak to oddzwaniają.
TwojaStara
10.11.2022 08:06
Packo78
15.11.2022 16:26
CSamator
15.11.2022 16:29
Packo78
15.11.2022 17:06
Packo78
15.11.2022 17:08
CSamator
15.11.2022 17:39
CSamator
15.11.2022 17:44
Packo78
15.11.2022 18:54
Packo78
16.11.2022 10:22
mistrz1
16.11.2022 10:26
TataBorata
16.11.2022 14:21
Packo78
17.11.2022 15:33
TataBorata
17.11.2022 17:03
gierro
17.11.2022 17:24
TataBorata
17.11.2022 17:28
Wneku85
20.11.2022 11:25
gierro
20.11.2022 12:04
sarmatian
20.11.2022 13:41
gierro
20.11.2022 14:00
TataBorata
20.11.2022 17:33
gierro
20.11.2022 17:41
boryspas
21.11.2022 18:26
tomtap
21.11.2022 18:49
sadasdasdasfdsfxc
21.11.2022 19:18
PiotrK62a
24.11.2022 21:09
Zikpah
24.11.2022 21:56
PiotrK62a
24.11.2022 22:04
gierro
25.11.2022 12:55
adiduch
17.12.2022 15:07
gierro
17.12.2022 15:13
TataBorata
29.12.2022 12:39
TataBorata
29.12.2022 20:05
artilist
29.12.2022 20:35
@TataBorata: Ja wnosiłem o 8+10 z tego co pamiętam, napisali, że na sport proponują 6 więc wysłałem im epuapem takie coś i starczyło:
TataBorata
29.12.2022 21:02
Zellos
29.12.2022 21:14
artilist
29.12.2022 22:01
artilist
29.12.2022 22:02
PiotrK62a
29.12.2022 22:08
U mnie dokumenty złożone osobiście 23/11 i zero jakiegokolwiek odzewu. Czekam do końca przyszłego tygodnia i wysyłam ponaglenie.
Zellos
29.12.2022 22:18
artilist
29.12.2022 22:39
TataBorata
29.12.2022 23:10
PiotrK62a
30.12.2022 00:53
PiotrK62a
30.12.2022 13:44
TataBorata
31.12.2022 12:44
artilist
31.12.2022 13:23
TataBorata
21.01.2023 16:28
eskie
22.01.2023 16:21
Zikpah
22.01.2023 17:36
Franek30
22.01.2023 22:52
PiotrK62a
25.01.2023 00:17
Dany44
25.01.2023 09:33
andrejko
25.01.2023 09:47
Franek30
25.01.2023 11:10
aegk
28.01.2023 11:12
Dany44
29.01.2023 18:23
gierro
29.01.2023 18:36
Dany44
29.01.2023 18:42
modoc
30.01.2023 12:21
https://imgur.com/a/rXJtOpB
artilist
30.01.2023 12:23
modoc
30.01.2023 12:42
artilist
30.01.2023 12:52
Dany44
03.02.2023 17:41
Keycam
04.02.2023 08:59
gierro
04.02.2023 09:29
Keycam
04.02.2023 09:39
gierro
04.02.2023 10:25
Dany44
04.02.2023 13:09
Gdzieś na forum czytałem, że jeden człowiek z jakimś WPA przepychali się listownie odnośnie sztuk broni i w ostatniej do nich wiadomości zawarł klauzulę, że nie istnieją podstawy prawne aby nie mógł uzyskać ilość takiej o jaką wnioskuję (a wnioskował o dużo szt.) i w przypadku odmowy ze strony WPA dalszą korespondencję przekieruje do swojego radcy prawnego który będzie go reprezentował z tej sprawie.
Ponoć odesłali pismo, że dają tyle szt. ile wnioskował.
gierro
04.02.2023 13:14
artilist
04.02.2023 14:00
Keycam
04.02.2023 16:07
Keycam
04.02.2023 16:34
gierro
04.02.2023 16:51
Co do ,,trybu nadzwyczajnego " to piszesz takie brednie, że nawet szkoda je prostować. Pozdrawiam.
Keycam
04.02.2023 17:30
Nic co napisałeś nie trzyma się kup. Dla art. 80 dowodem w sprawie jest potwierdzenie bycia członkiem stowarzyszenia, licencja, patent czy badania, co dołączasz do wniosku co jest wyraźnie napisane nawet na stronie policji. Potwierdzenia startów czy elaboraty na temat naszych potrzeb i marzeń to wymysł urzędników.
By wymagać od nas jakiś dokumentów muszą mieć podstawę prawną tj. rozporządzenie lub ustawę.
KPA "Art. 6. Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa"
Konstytucja "Art. 87.1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia."
Piszcie dalej i nie dziwcie się że będą dalej tego wymagać.
A jeśli idzie o tryb nadzwyczajny , to jeśli się mylę to wskaż mi mój błąd. Chętnie uczę się od mądrzejszych.
PS. Nie wiem czy wiecie, ale jak Pani z WPA dzwoni do was w sprawie wniosku, to powinna nagrywać rozmowę, sporządzić z niej protokół i dołączyć go do akt, jako DOWÓD w sprawie. KPA Art. 14.2
Franek30
04.02.2023 18:35
Keycam
04.02.2023 18:47
"Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym...."
bodzio52
05.02.2023 18:35
Dany44
05.02.2023 23:12
bodzio52
06.02.2023 20:58
Franek30
08.02.2023 22:39
kosior82
08.02.2023 23:44
TataBorata
09.02.2023 16:29
Glock1K
09.02.2023 17:22
bodzio52
09.02.2023 19:19
KS Amator
12.02.2023 12:04
https://imgur.com/a/yftxoD6
Polecam poczytać i wynotować na kartce ile rzeczy nieprawdziwych, błednych, niezgodnych z prawem, protekcjonalnych lub po prostu glupich udalo się urzędnikowi zawrzeć w oficjalnej korespondencji. Ciekawe ile mi wyjdzie jak skończę pisać.
Co ambitniejsi mogą pisać ze mną: znajdźcie w piśmie coś idiotycznego i w kilku zdaniach dajcie odpór, najlepsze wrzucę w moją polemikę.
artilist
12.02.2023 13:25
1. Jeśli to są wg nich "przykładowe wzory wniosków o wydanie pozwolenia na broń" (jedyny jaki znalazłem) https://mazowiecka.policja.gov.pl/download/271/117279/Wniosekowydaniepozwolenianabron.pdf, a nie podoba im się wniosek z Braterstwa, to ja nie mam pytań. "Przykładowe wzory" powinny zawierać treść, żeby wiedzieć jakiego uzasadnienia oczekują, a nie pustej templatki jak podanie o warunek na uczelni.
2. Faktura zakupu jest zwracana tylko na żądanie wnioskodawcy. Może tylko dla mnie, ale jak rejestrowałem pierwszą sztukę, to oczywistym było, że oryginał zostanie mi zwrócony, niestety tak nie było. Na szczęście od sklepu dostałem dwie (łącznie były to 4 egzemplarze).
3. Chyba ogólnie - jeśli brak przeciwwskazań i jest ważna przyczyna (licencja / członkostwo w stowarzyszeniu kolekcjonerskim), to komendant WYDAJE POZWOLENIE, a nie wydaje pozwolenie po przekonaniu pracowników komendy co do ilości sztuk broni, co dobitnie pokazują liczby z innych regionów.
4. Możliwe, że faktycznie sporo osób odstawia jakieś numery, skoro postanowili napisać takie pismo, ale to dobitnie pokazuje, że takie informacje nie są zbyt dostępne (oczywiście jest też grupa ignorantów). Gdyby wszystko co jest zawarte w tym piśmie było od zawsze umieszczone na stronie KWP Radom, pod wielkim czerwonym odnośnikiem "POZWOLENIE NA BROŃ - INFORMACJE", to pewnie byłoby mniej kłopotów. Ja sam jak szykowałem się do złożenia wniosku, to pamiętam, że połowa odnośników na stronie prowadziła do 404 not found, z plikami było podobnie, nie pamiętam już dokładnie co, ale była jakaś instrukcja i odnośnik do wzoru, którego oczywiście już nie było na serwerze.
5. "cyt. "szeroki zakres zainteresowań nie pozwala określić dokładnie, ile egzemplarzy broni będzie obejmować kolekcja ...", przekonuje prowadzącego postepowanie jedynie o tym, że wnioskujący o wydanie pozwolenia nie interesuje się bronią wcale, skoro nie potrafi samodzielnie napisać "trzech zdań" o własnych zainteresowaniach."
Po pierwsze czy wnioskujący w ogóle powinien kogoś o czymś przekonywać? Ma ważny powód, został prześwietlony i jest zdrowy umysłowo.
Po drugie, choć to już trochę przesada, ale jakby założenie konta na Spotify'u/Tidal'u wymagało uzasadnienia, to jeśli ktoś nie byłby w stanie określić z góry ilości potencjalnych piosenek dodanych do playlisty oznacza, że nie interesuje się muzyką wcale?
Po trzecie trudno się chyba dziwić, że ludzie chcą więcej, skoro praktycznie kogo się nie zapyta z regionu, to mówi o problemach z rozszerzeniem, gdzie jest pełna uznaniowość. Ostatnio na strzelnicy gościu mówił, że zapełnił liczbę i nie chcą mu dać więcej, bo nie.
6. Wnioski o promesy można składać po uprawomocnieniu decyzji. Okej, szkoda, że nawet w tym piśmie, które ma sprawić, że się "ogarniemy" nie dodali, że można złożyć zaświadczenie o zrzeczeniu się o prawie do odwołania, co poskutkuje tym, że można od razu złożyć wniosek o promesy (ja tak zrobiłem i pewnie większość innych). Tutaj wracamy do pkt. 4. - brak ogólnodostępnych informacji, potem ludzie wysyłają, ci muszą dzwonić i tłumaczyć i koło się zamyka.
7. "Postępowanie administracyjne nie polega na "targowaniu się"." - trochę zabawne, bo dokładnie tak to wygląda, składasz o X sztuk, dostajesz kontrofertę, albo jeszcze popisz, to może coś ugrasz, imo targowanie się. Fragment z cytatem "napiszę wniosek o dziesięć egzemplarzy broni, a gdy będą się ze mną targować, zgodzę się na pięć" pozwala zakładać, że WPA Radom czyta forum, więc pozdrawiam.
KS Amator
12.02.2023 15:40
Zellos
12.02.2023 16:51
Franek30
12.02.2023 17:30
lukas_ab1
12.02.2023 17:31
KS Amator
12.02.2023 18:17
Stowarzyszenie KS Amator
ul. Fryzjerska 29
51-180 Wrocław
NIP: 8952092031
KRS: 0000631563
REGON:365284664
Wydział Postępowań Administracyjnych
KWP w Radomiu
Szanowna Pani Naczelnik!
W odpowiedzi na pismo nr 5465/2023 z 03.02.2023 roku odnośnie „prawidłowego” sposobu kontaktu obywateli Rzeczpospolitej z urzędem publicznym uprzejmie informuję: NIE. Nie zajmujemy się wykonywaniem Państwa pracy. Próby pomocy WPA kończą się tylko ograniczeniem praw Polaków, którzy wnioskują o pozwolenia.
Wersja rozszerzona odpowiedzi:
Dziękuję za Państwa pismo. Zgodnie z prośbą zostało opublikowane na stronie stowarzyszenia, aby mogło dotrzeć do odbiorców. Niniejszą odpowiedź z mojej strony także opublikujemy.
Warto przypomnieć, że Wydział Postępowań Administracyjnych nie zajmuje się przestępcami, patologią, ani osobami niepoczytalnymi. Tego typu element odbija się od podstawowych wymogów ustawy o broni i amunicji: niekaralność, zdrowie psychiczne, rękojmia niezagrażania sobie i otoczeniu. Do elementów wspomnianych w Państwa piśmie docierają wyłącznie osoby przebadane przez szereg specjalistów medycyny, cieszące się nieposzlakowaną opinią, które przeszły długotrwałą i skomplikowaną procedurę administracyjną, dokonując po drodze wielu opłat w średniej wysokości przekraczającej tygodnie pracy za pensje minimalną.
To bardzo ważny fakt. Państwa uwagi nie dotyczą kwestii kontaktu z np. kieszonkowcami, którzy (poza niezbywalną godnością, przypisaną podobno każdej istocie ludzkiej) są szkodliwi i dokuczliwi, tylko z osobami stanowiących jakąś formę elity najmniej problematycznych, ściśle sprawdzonych obywateli, których nawet nasze protekcjonalne państwo traktuje z większym zaufaniem.
Cieszy mnie wzrost liczby pozwoleń w mijającym roku o 100%. Taki wynik wyszedł też w skali całego kraju, co pokazuje że wszędzie Polacy trochę bardziej garną się do posiadania broni. Bardzo dobrze.
Nie ma sensu rozpisywać się o wszystkich powodach cytowanego wzrostu, ale jeden powinien być jednak zaznaczony. Rok temu bandyckie państwo rosyjskie zaczęło systematyczne mordowanie mieszkańców Ukrainy. W toku swojej napaści, na szczęście do tej pory jeszcze mało udanej w aspekcie geopolitycznym, terrorystyczne bandy powtarzały obrazki sprzed dziesięcioleci: do ziemi palili wsie, miasteczka i miasta, przeprowadzając ludobójstwa i czystki ukierunkowane w szczególności w lokalne elity: policjantów, sędziów, polityków, przedsiębiorców i tym podobne osoby o większych walorach państwotwórczych.
Być może jednym z powodów większego zainteresowania Polaków posiadaniem broni palnej jest próba zwiększenia bezpieczeństwa własnego lub rodziny w coraz trudniejszych czasach. W Polsce pojawiły się nagle miliony dodatkowych osób dotkniętych traumą wojny i przemocy, rośnie bieda spowodowana katastrofalną polityką covidową, na wschodnią granicę napierają tysiące importowanych przez Białoruś migrantów, do kraju wpuszczane są mnogie tysiące przybyszów zarobkowych z krajów o zupełnie innej kulturze społecznej (Gruzja, Indie, Pakistan, etc), znacząco wzrosło ryzyko wojny w przyszłości.
Może być interesujące, że w takich czasach więcej osób chce się hobbistycznie pobawić, uprawiając sport strzelecki z pistoletu Glock 19 lub biorąc udział w dyskusjach o walorach kolekcjonerskich karabinu StagArms 15 M4. Oczywiście polecamy sport strzelecki i kolekcjonowanie broni, są odstresowujące, co w cięższych czasach bywa pomocne. Podejrzewam jednak, że to nie jest jedyna przyczyna.
Państwa urząd po prostu nie wydaje praworządnym, przebadanym i zweryfikowanym Polakom broni do celów obrony osobistej, ani obrony domu czy rodziny. Zmieniające się warunki dookoła nikogo z Was nie interesują. Prawo nie nakazuje Wam akceptowania takich wniosków, więc je odrzucacie. Skoro urząd nie musi czegoś na rzecz Polaka zrobić, to oczywiście nie zrobi. WPA pomaga Polakom tylko tam, gdzie ta pomoc jest explicite nakazana przepisami prawa i jej brak naraziłby urzędnika na konsekwencje. Natomiast jeśli jest tylko cień szansy odebrania Polakom możliwości, to Państwo korzystacie z tej drogi.
Wspominam o tych – oczywistych, codziennie widocznych – elementach naszej rzeczywistości nie po to, aby się jakoś specjalnie nad Wami znęcać. Parę lat żyję w swoim kraju, wiem jak to działa. Piszę o tym, bo świadomość faktów jest absolutną podstawą kontaktu praworządnego Polaka z urzędem. W przekonaniu urzędników nie jestem obywatelem, tylko podatnikiem. Urząd jest po to, aby nas ograniczyć, złapać na czymś, ukarać, coś zabrać. Moje prawa są przypadkowym błędem ustawodawcy, który stale usiłujecie „wyprostować” swoim działaniem, moje obowiązki jednak zawsze realne.
Do urzędu w Polsce nie wolno odwracać się plecami, nie wolno mu ufać, nie wolno go bezmyślnie słuchać. Urząd nie pozwoli mi na posiadanie strzelby gładkolufowej do obrony mojej rodziny, bo nie musi. Mógłby, ale skoro nie musi – no to nie pozwoli. Ja mogę się bronić najwyżej krzykiem i telefonem, czekając 15 minut na połączenie ze 112; w końcu odbiorą i przyjadą zrobić protokół szkód.
Ciekawi mnie teza o osobach, „którym zależy jedynie na zaświadczeniu o członkostwie w stowarzyszeniu o charakterze sportowym”. To chyba teoria spiskowa: osobiście nie spotkałem nigdy takiego człowieka. Nasi członkowie ciągle przekonują mnie, że chcą strzelać sportowo, chyba każdy marzy o posiadaniu dużej kolekcji broni. Ale KS Amator to organizacja nietypowa, grupujemy elitę, nasze serca biją w rytmie strzałów.
Jednak rozważmy ten sygnał. Skąd mogliby się brać ci mityczni „niezainteresowani” strzelcy? Czyżby z powodów wymienionych powyżej? Czyżby racjonalny ustawodawca stworzył system, w którym praworządny, przebadany Polak może uzyskać dostęp do narzędzi zwiększających jego bezpieczeństwo tylko jeśli podziela pewne niszowe, nietypowe pasje? W którym urzędnik państwowy z uśmieszkiem odpisuje „nie wydaję pozwolenia, wracać do pracy” tylko dlatego, że może? Co ma zrobić mieszkaniec wschodniego pasa przygranicznego, który nie podziela pasji sportowej, ale boi się, że nielegalny przybysz zza granicy wpadnie mu do domu, aby ukraść jedzenie, mordując dziecko? Ma trzymać w każdym pomieszczeniu kij? Zaostrzony krzemień? Sztylet ze zwierzęcej kości? Przecież nie może zawnioskować o pozwolenie do celów ochrony osobistej; nie wykaże „ponadprzeciętnego zagrożenia życia”, bo w tym miejscu wszyscy są teraz zagrożeni. Więc jest on zagrożony przeciętnie, tak jak wszyscy dookoła. Może i śmieszne, ale dokładnie takiej logiki używają przedstawiciele Państwa urzędu wobec wniosków o broń do ochrony osobistej.
W tej sytuacji pisanie na temat osób, którym „zależy jedynie na zaświadczeniu” to żadna wnikliwa obserwacja, a raczej bezczelność. Jeśli są takie osoby (ja nie znam), to istnieją wyłącznie z Państwa winy, widocznie zablokowaliście wszystkie inne możliwości uzyskania narzędzia, które wzmaga ich poczucie bezpieczeństwa.
„Panie Hrabio, z przerażeniem zauważyłem, że parobkowie piją wodę, którą Pan był łaskaw dać im do mycia podłogi! Co robić?”, jeśli miałbym zobrazować to w bardziej kolorowy sposób.
Kontynuując ten wątek, w trybie ustawy o informacji publicznej zwracam się z wnioskiem o przesłanie liczby osób wnioskujących w roku 2022 o pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej z wyszczególnieniem: liczy osób, które uzyskały pozwolenie oraz liczby osób, które nie uzyskały wnioskowanego pozwolenia. Może coś wyjdzie nam z tych liczb.
Piszecie Państwo, że późniejsze wskazówki „dotyczyć będą treści przepisów, jak i praktyki stosowanej w Komendzie Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu”. Dziękuję za uczciwą diagnozę. W naszym Państwie jest 16 województw, gdzie 16 urzędów w dosyć podobny, ale nierzadko różniący się szczegółami sposób traktuje obywateli. Czy taka praktyka wzmaga zaufanie obywatela do Państwa? Czy mamy się uczyć jak „lubi” urzędnik z Radomia, a jak z Łodzi? Do urzędnika z Łodzi wysyłać wnioski razem, do tego z Radomia osobno, do tego z Krakowa tylko na papierze A4?
Zaryzykowałbym tezę, że przepisy prawa są jedne i powinny być identycznie przestrzegane niezależnie od tego, czy urzędnik pije wodę z dorzecza Wisły, Odry, czy butelkowaną. Wniosek z cytowanego zdania jest oczywisty: część urzędów łamie prawo. Działa nielegalnie! Nie przestrzegają przepisów lub nakładają dodatkowe, zbędne wymogi, co jest oczywiście zabronione w już wytarmoszonej na wszelkie sposoby Konstytucji. Na kogo powinniśmy nasłać prokuraturę z art. 231§1 KK? Skoro niektóre WPA wydają każdemu od początku 8 sztuk broni do celów sportowych, to chyba zgłoszenie powinno być skierowane wobec każdego WPA, które daje 4, a przy większej liczbie sztuk na wniosku zasypuje obywatela bzdurami? Bo przecież da się wydawać po 8 sztuk, no to dlaczego te kiepskie WPA tego nie robią?
Nie jest rolą praworządnego Polaka wertowanie stosów porad i wskazówek, tworzonych ad hoc przez samopączkujące księstwa udzielne. Niestety, jest coraz częściej niezbędne. Wspominam o tych (wciąż oczywistych) naruszeniach, bo to jest istotne dla Państwa możliwości zrozumienia zachowania strzelców. Nie ufają Wam, bo mieszacie swoje widzimisię z rzeczywistymi wymaganiami prawnymi. Rozsądna osoba traci zaufanie do organów publicznych, które w dwóch tożsamych sytuacjach zachowują się odmiennie.
Lepiej jest działać za radą losowych komentarzy na internecie, niż na podstawie zaleceń urzędu. Wprawdzie na internecie bywają brednie, ale rzadko są sugestie celowo szkodzące odbiorcy. Urzędy w Polsce, w istotnej większości, sugerują rozwiązania niekorzystne przy każdej okazji. Lepiej słuchać losowych internautów, niż administracji. Urzędy straciły autorytet i zaufanie obywateli.
To jest popularny pogląd, zatem Państwa pismo nie ma szansy dać spodziewanego efektu nawet gdyby było rzeczowe, pomocne i sensowne. A nie jest, do czego teraz chciałbym przejść.
Kilka słów komentarza odnośnie wskazówek z Państwa pisma, wypunktowanych czarnymi kropkami. Numeruję zgodnie z kolejnością kropek.
Ad 1.
Cytowany przez Państwo wzór wniosku o pozwolenie na broń ze strony WPA Radom (https://mazowiecka.policja.gov.pl/download/271/117279/Wniosekowydaniepozwolenianabron.pdf) nie zawiera sugerowanego wyliczenia typów broni, o którą się wnioskuje. Zawiera za to rzeczy zbędne jak data urodzenia (zawartą w PESELu), miejsce urodzenia (jest PESEL), imiona rodziców (mogą dyskryminować osoby nie znające swoich rodziców, np. sieroty i są całkowicie zbędne w epoce unikalnych numerów PESEL).
Sprawdziłem kontrolnie inne wnioski na stronach rządowych i np. wniosek o pozwolenie na budowę nie wymaga ode mnie podawania imienia mamy. Wychodziłoby na to, że imię mamy nie jest niezbędne w postępowaniu administracyjnym. No to dlaczego urząd o to pyta?
Proponowany przez Państwa wniosek jest niechlujny. Nie zawiera elementów, na których Państwu zależy, zawiera elementy zbędne. Nic dziwnego, że do urzędu trafiają wnioski nie pasujące do marzeń. Ludzie dostają kiepski wzór i taki później idzie dalej. Zamiast zawracać kijem Wisłę, można zacząć od przygotowania rzeczowego wzoru.
Proponuję wzór opublikowany na stronie naszej organizacji (https://braterstwo.eu/ui/files/wniosekoPozwolenie.pdf), który zawiera wszystkie niezbędne elementy. Składają go dziesiątki tysięcy Polaków w różnych miejscach i zawsze działa. Precyzyjnie wymienia niezbędne elementy, a dla wygody urzędnika jest przygotowane także bardzo dobre uzasadnienie (do tego tematu dojdziemy).
Nasz wzór zawiera także błędy, więc możecie go Państwo poprawić, będzie bardziej profesjonalnie. Nie powinno być np. wpisanego „Pan Komendant Wojewódzki Policji” w nagłówku, bo KWP to nie jest osoba, a organ państwa. Bez wątpienia taki zapis może irytować np. Panią Naczelnik, która nie jest i nie będzie „panem”, niezależnie od trendów w niektórych postępowych krajach. Za tę irytację chciałbym przeprosić.
Błędy muszą zostać w publikowanym przez nas wzorze, bo są istotne. Uczą składających wnioski, że obywatel nie musi być bezbłędny w kontakcie z urzędem. Nie potrzebujem pizać zgodnie ze wrzystkimi normami przepisuw, pilnowac karzdego przecinka, kropeczgi i kreseczków, rzeby w użendzie uzyskadź pomoc: obywatel pisze jak umi, to użond ma bydź bezbłendny.
Poprzednie zdanie wygląda słabo, ale nie wolno z tego powodu ignorować jego treści. Nie ja pracuję w urzędzie, nie ja otrzymuję pensję za zgodne z przepisami decyzje, nie do mnie należy weryfikacja poprawności każdego zdania. To są zadania pracowników urzędu.
Jeśli obywatel jest w stanie napisać zrozumiałe pismo, to wystarczy. Nie musi być ładne, nie musi być bezbłędne, nie musi być wydrukowane. Można ręcznie. Można napisać „Dzień dobry Pani Mario, proszę mi przysłać pozwolenie na broń, chce kupić gloka, załączam kwity, jakby co było nie tak, to dzwoń na komóre, pozdrawiam!”.
To byłby nieco nieuprzejmy wniosek, świadczący raczej niekorzystnie o wnioskującym. Ale jeśli tak osoba spełnia ważną przyczynę broni i „kwity” poza menu pobliskiej pizzeri oraz zdjęciem rzeczonego „gloka” zawierają wymienione prawem załączniki, to otrzyma pozwolenie, nawet jeśli wniosek wyśle do urzędu marszałkowskiego, a naczelnikiem WPA będzie osoba o imieniu Andrzej. Urzędy sobie prześlą dokumenty, procedura ruszy.
Ten infantylny przykład podkreśla ważną rzecz: obywatel nie stoi w urzędzie na baczność, nie ma się bać jednego złego kroczku, nie musi być co do kreseczki zgodny z wymogami urzędnika. Celem kontaktu z urzędem nie jest sam kontakt: nie znam osoby, która chciałaby w taki sposób spędzać czas. Piszemy do urzędu, bo chcemy uzyskać jakiś efekt. Jeśli urząd ma pretensje odnośnie formy wniosków, a jednocześnie na własnej stronie ma tak marny wzór, to czy na pewno uwagi są odpowiednio adresowane?
Ad 2.
Na liście załączników w pkt 2, odnośnie ważności badań lekarskich zapisano „w sytuacji gdy wniosek jest przesyłany za pośrednictwem poczty (...), znaczenie ma nie data nadania przesyłki, tylko jej wpływu do KWP”.
Ten zapis jest chyba niezgodny z prawem, prawda? Uprzejmie proszę o wskazanie precyzyjnej podstawy prawnej do zapisu, że liczy się data wpływu listu poleconego do KWP, a nie data nadania.
Art 15 ust 3 uobia podaje „Osoba, która występuje z wnioskiem o wydanie pozwolenia na broń, przedstawiają właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne, stwierdzające, że nie należą do osób wymienionych w ust. 1 pkt 2–4, i potwierdzające, że mogą dysponować bronią, wydane przez lekarza upoważnionego i psychologa upoważnionego, nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku.”.
Art 57 par 5 pkt 2 kpa opisuje, że termin uważa się za zachowany jeśli pismo przed jego upływem zostało „nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej albo państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;”
Zatem jeśli wniosek o pozwolenie na broń zostanie nadany listem poleconym w placówce pocztowej w ostatnim dniu terminu wspomnianego w art 15, to należy uznać, że wniosek zawiera ważne badania lekarskie wymagane przepisami prawa.
Państwa pismo sugeruje coś innego. W trybie ustawy o informacji publicznej zwracam się z wnioskiem o przesłanie liczby osób, których wniosek o pozwolenie na broń został odrzucony lub skierowane zostało w ich stronę żądanie ponownego przedstawienia badań lekarskich zgodnie z art 15 ust 3 uobia, z powodu ustalenia przez urząd, że osoba wnioskująca przekroczyła termin ważności badań lekarskich (art 15 ust 3), pomimo że w momencie nadania termin (zgodnie z art 57 par 5 pkt 2 kpa) był zachowany. Niech to będą osoby, które kontaktowały się z urzędem od dnia 01.09.2021 roku.
Jeśli sugerujecie Państwo Polakom nieprawidłowe, ograniczające ich prawa terminy, to być może jakiś obywatel być może został przez takie niesłuszne, nieuczciwe postawienie sprawy poszkodowany. Jako praworządny człowiek nie mogę znieść myśli, że któryś z moich kolegów strzelców mógłby być tak źle potraktowany. To byłoby niezgodne z definicją Polski jako państwa prawa, urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej.
Na liście załączników w pkt 3 wymieniono „aktualne (nie starsze niż 3 miesiące) zaświadczenie o członkostwie w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim (w przypadku wniosków składanych na początku roku kalendarzowego – zaświadczenie z tego samego roku)”.
Uprzejmie proszę o wskazanie precyzyjnej podstawy prawnej do wyznaczenia terminu 3 miesięcy ważności zaświadczenia o członkostwie.
Uprzejmie proszę o wskazanie precyzyjnej podstawy prawnej do zapisu, że zaświadczenie musi być z roku bieżącego.
Z powodu powyższych, nieopartych na żadnych przepisach, wymyślonych dla zabawy przez urzędników wymagań, regularnie nasza organizacja otrzymuje dodatkowe prośby o kolejne, wtórne zaświadczenia. Jakim prawem?
Od kilku lat na przełomie roku publikujemy na naszej stronie oficjalne, podpisane bezpiecznym kwalifikowanym podpisem stanowisko Zarządu Stowarzyszenia KS Amator, które podkreśla bezprawność i bezsens tego typu wymogów. Ogłoszenie z roku 2023: https://braterstwo.eu/tforum/t/942181
Dlaczego urząd narzuca bezprawnie takie wymogi i obciąża ich realizacją praworządnych Polaków? Dlaczego uznaje się, że zaświadczenie lekarskie z 20 grudnia 2022 roku jest ważne do 20 marca 2023 roku, ale zaświadczenie o członkostwie z 21 grudnia 2022 magicznie traci ważność 10 dni później, 31 grudnia 2022 roku? Piramidalny nonsens.
Przedstawienie stanowiska, że dokument, który z wysiłkiem podpisałem między Bożym Narodzeniem, a Sylwestrem na prośbę członka organizacji nagle jest „nieważny” kilka dni później jest nieakceptowalne.
Podejrzewam, że to działanie urzędu jest nielegalne. W trybie ustawy o informacji publicznej zwracam się z wnioskiem o przesłanie liczby osób, które w toku swojego postępowania administracyjnego o wydanie pozwolenia na broń otrzymały nakaz przygotowania „nowego” zaświadczenia o członkostwie w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim lub kolekcjonerskim, wykaz proszę przygotować w stosunku do postępowań o toczących się w choćby przez jeden dzień w przedziale czasowym od 25.12.2021 do 10.02.2023.
Mam szczególny interes publiczny w uzyskaniu tych danych: obawiam się, że wszystkie te osoby zostały zmuszone do poniesienia dodatkowych kosztów i wysiłku zupełnie bezprawnie, ze szkodą dla ich interesu. Po uzyskaniu danych rozważę ewentualność złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa samowoli urzędniczej na szkodę tych osób.
W odpowiedzi proszę dopisać informację, czy to stanowisko WPA Radom jest aktualne i wciąż wymagane, czy może nastąpiła „pomyłka pisarska” i powyższy wymysł był wynikiem błędu jakiegoś pracownika, którego „już pouczono” i więcej tak nie zrobi. W tym drugim przypadku pewnie nie kłopotałbym kolejnych urzędów pismami w sprawie drobnych błędów, które już się nie powtórzą; ja także należę do opisanych wyżej osób, które unikają marnowania czasu na zbędną korespondencję z administracją.
Kontynuując ten wątek: w dalszej treści jest opisane „niedbalstwo samego ubiegającego się o wydanie pozwolenia na broń, który dysponując licencją przez okres kilku miesięcy, ze złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na broń zwleka do ostatnich dni roku”.
Nie podoba mi się stosowanie takiego języka ze strony urzędu publicznego. Obywatel to nie jest dziad proszalny, który ma się wpasować w pasujące terminy jaśniepanujących urzędników z WPA Radom. Jest akurat w 100% odwrotnie. Obywatel rzuca kartką w urzędnika, a urzędnik wtedy odstawia kawę i wskakuje w wir aktywności: furczy papierami, pieczętuje, klika myszką, klekocze klawiaturą, dzwoni, chodzi od biurka do biurka, zadanie kolegom pytania, szuka odpowiedzi w opasłych tomiszczach archiwum, drepcze po gmachu. To żadna łaska, ani przysługa, tylko prozaiczny obowiązek.
Możecie to Państwo teraz przećwiczyć na zamieszczonych w różnych miejscach tekstu wnioskach o informację publiczną. Czy data procesowania tego pisma pasuje Wam do kalendarza i przygotowanie odpowiedzi na wnioski wypadło w najlepszym terminie? Trzymam kciuki, ale szczerze mówiąc tylko z uprzejmości.
Złożył wniosek 30 grudnia, bo mu pasował 30 grudnia. Może wcześniej uprawiał sport strzelecki? Może edukował się z zakresu przepisów i formalności? Może pojechał na święta? A może to nie jest interes urzędników i nic Państwu do tego, dlaczego praworządny Polak składa wniosek o pozwolenie na broń 30 grudnia?
Problem jak zwykle jest po stronie urzędu. Jeśli urząd z czapy wymyśla, że z końcem roku wszystko trzeba zburzyć i od stycznia zbudować na nowo, bo się „cyferka zmieniła” w dacie, no to chyba winnym takiego działania jest dalej urząd.
Chwilę wcześniej narzekano na osoby, którym zależy „jedynie na zaświadczeniu”, kilka zdań później urząd mianuje „niedbalstwem” dłuższe oswajanie się z licencją zawodniczą przed wysłaniem wniosku. Wstrętni strzelcy, gdyby tylko byli idealnymi sześcianami, to można by było ich poukładać równo na półkach w magazynie. Ale niestety: przyłażą w kiepskich terminach, marudzą, utrudniają wystawienie prostego dokumentu w terminie 60 dni. O ile lepiej by działał urząd, gdyby nie było zbędnych petentów!
Na liście załączników w pkt 2, odnośnie podpisywania fotografii zapisano „w sytuacji gdy włożone luzem fotografie wypadną z koperty, a nie są podpisane, trudno stwierdzić do którego wniosku powinny one zostać dołączone”. Brzmi poważnie.
Jeśli urzędnicy mają na biurku bałagan i nie są w stanie rozciąć koperty bez rozsypywania jej zawartości dookoła, to może należy przeszkolić pracowników urzędu publicznego z BHP? Państwa urząd od bardzo długiego czasu zajmuje się wnioskami o pozwolenia na broń. Zakładam, że wiecie mniej więcej jak to wygląda. Zgaduję: przyjdzie jakaś koperta, trzeba ją otworzyć, zajrzeć do środka, coś tam zanotować w zeszycie, sprawdzić czy są elementy, coś gdzieś wysłać z zapytaniami, etc (nie znam szczegółów). Czy te koperty otwieracie na wietrze? Albo może w autobusie jadąc do pracy, żeby było szybciej? Mam nadzieję, że nie.
Przedstawiam sposób rozwiązania ważkiego problemu zdjęć w kopertach. Krok pierwszy: urzędnik dysponuje 0.1m2 czystej przestrzeni na biurku. Krok drugi: urzędnik otwiera kopertę i wyciąga z niej zawartość. Krok trzeci, urzędnik lokalizuje zdjęcia i podpisuje je peselem wnioskującego (jest na wniosku), żeby mu nie zginęły.
Mam nadzieję, że pomogłem. Możemy wprawdzie pisać żale, że praworządny Polak nie wysyła zdjęcia zgodnie ze standardem urzędu, ale moglibyśmy też pamiętać, że prawo nie nakłada na wnioskującego wymogów odnośnie podpisywania zdjęć. Ani w ogóle odnośnie zdjęć, nie trzeba ich przekazywać do wniosku o pozwolenie. Skoro nie ma takiego obowiązku, to problemy wynikające ze specyfiki swojego działania urząd powinien rozwiązać samodzielnie.
Ad 3.
To jest tak głupi punkt, że musiałem pójść zrobić sobie herbatę.
„wniosek (..) musi zawierać uzasadnienie, w którym wskazuje się dlaczego zasadnym jest wydanie pozwolenia na określoną w tym wniosku liczbę egzemplarzy broni”.
Nie, nie musi. Jeśli dysponuję patentem i licencją zawodniczą PZSS w pełnym zakresie (PKS) i wyślę do urzędu wniosek o pozwolenie na broń sportową to otrzymam minimum 4 sztuki broni. Może nie w pierwszym podejściu, jeśli urzędnik będzie chciał mi dokuczać (czasem niestety chcą), ale już na pewno w odwołaniu. Ustawa o broni i amunicji precyzuje 4 rodzaje broni do celów sportowych, więc jeśli spełnia się wszystkie wymagania to pozwolenie musi obejmować minimum te 4 sztuki broni, aby możliwe było uprawianie sportu strzeleckiego zgodne z ustawą.
Stanowczego podkreślenia wymaga, że zapis „nie ma uniwersalnego uzasadnienia” to bzdura. Te wnioski o pozwolenie nie wymagają żadnego uzasadnienia. Można coś napisać, żeby było łatwiej urzędnikowi i większość osób to robi, bo jesteśmy naturalnie mili i uprzejmi. Ale w żadnym miejscu ustawy o broni i amunicji nie dostrzegam „wybitnego wypracowania” jako elementu istotnego z perspektywy drogi do broni palnej.
Wniosek do urzędu to nie jest konkurs talentów ze szkoły podstawowej, ani rewia mody. Nie jest zadaniem praworządnego Polaka podlizać się do urzędnika i wybłagać go o łaskę, żeby spojrzał przychylnym okiem i „puścił” dalej. W praworządnym kraju urząd to jest obiektywna maszyna, która po uruchomieniu ma wydawać identyczne decyzje w identycznych przypadkach. Żadnego proszenia się, żadnego kombinowania.
Każdy rozsądny strzelec powinien wysyłać do urzędu identyczne, takie samo pismo, różniące się wyłącznie danymi osobowymi. Pisanie czegokolwiek więcej, o ile niekiedy może pomóc, może też zaszkodzić, jeśli napiszemy zbyt dużo lub coś co nie będzie pasowało urzędnikowi.
Jak ustaliliśmy powyżej w kilku przykładach, urząd w Polsce traktuje obywatela jako przeciwnika, wroga. Robi na korzyść obywatela minimum, próbując dokuczać we wszystkich miejscach, gdzie tylko prawo pozwala oraz (jak ustaliliśmy w temacie zaświadczeń) niekiedy tam, gdzie prawo w sumie nie pozwala, ale nikt tego jeszcze nie zweryfikował.
Niektóre urzędy, te bardziej bolszewickie, wychodzą daleko przed szereg. Znane są przypadki, gdy godni najwyższego potępienia urzędnicy z WPA znajdują w dawnej przeszłości wnioskującego coś co im się nie spodoba, zatarty wyrok, kilka mandatów za prędkość, czy któryś z policjantów ma prywatny zatarg. Nie daje to podstaw prawnych do odmowy pozwolenia, ale próbują inaczej: odwołują się od badań lekarskich, wysyłając wnioskującego do „zaprzyjaźnionego” orzecznika, który staje na uszach, żeby wydać decyzję odmowną. Cała ta procedura jest sprzeczna z podstawami praworządności, ale skoro nieracjonalny ustawodawca zostawił lukę, to urząd próbuje, czemu nie. Czasem się uda i można się cieszyć, że napsuło się krwi praworządnemu Polakowi, który np. 17 lat temu miał warunkowe umorzenie postępowania. Niektórzy wręcz awansują na podstawie takich osiągnięć.
Sugerowanie zwykłej, zabieganej osobie, żeby pisała do takich ludzi zbyt obszerne pisma na swój temat byłoby nieetyczne. Każda wiedza, jaką urząd uzyskuje na temat obywatela jest wykorzystywana ze szkodą dla obywatela. Nie warto do urzędu pisać niczego dodatkowego, niczym się wyróżniać. Nie odbierać telefonów, nie pokazywać się osobiście. Niech urzędnik będzie możliwie mocno odizolowany od obywatela, wtedy zrobi mu najmniejszą krzywdę: to są moje wnioski z lektury pism, które wysyłacie Państwo niektórym moim kolegom. I takie wnioski przekazuję dalej. Ignorowanie tego byłoby nie tylko nierozsądne, mogłoby być niebezpieczne dla innych kolegów.
Pomysł, że jak ja ładnie napiszę, to może urzędnik da mi dodatkowe miejsce na strzelbę świadczy o przepisach prawa w Polsce. Dostęp do broni warunkowany laniem wody, marnowaniem atramentu i papieru, a nie obiektywnymi przesłankami. Ludzie piszą we wnioskach te idiotyzmy, wypisują z Wikipedii modele broni, a urząd się cieszy że teczka gruba, no to możemy dopisać więcej sztuk broni. Bardzo jestem ciekaw jak człowiek, który broń w ręku trzymał łącznie 20 godzin, może precyzyjnie określić co będzie kolekcjonował? Większość osób dopiero po zakupie się przekonuje, że P64 to złom, z którego strzelanie to strata nabojów. Ale na wniosku było ładnie opisane, nawet o stopie metalu z którego ten model robią, no to „daj mu tam Kaziu dodatkową sztukę!”.
Fragment „zdarzały się przypadki, gdy pierwsze pozwolenie na broń uprawniało do posiadania kilkudziesięciu egzemplarzy broni” nie świadczy o urzędzie zbyt dobrze.
Jeśli urzędowi tak brakuje tekstu, to polecam generator: ChatGPT, niedawno odbił się szerokim echem, generuje dowolną treść (https://chat.openai.com/chat). To taki program komputerowy, można do niego pisać, on odpisuje. Niesamowita technologia, gada zupełnie jak człowiek. Zobaczymy jaki on przygotuje wniosek o pozwolenie na broń:
„Napisz uzasadnienie wniosku o 10 sztuk broni palnej do celów sportowych. Wymień minimum 6 różnych konkurencji w których chcę strzelać. Wyczerpująco opisz, że bardzo lubię strzelanie i chcę dużo ćwiczyć. Dopisz 5 argumentów, które przemawiają za tym, że będę dobrym strzelcem”
Odpowiedź programu:
„Szanowny Panie,
Uprzejmie przedstawiam wniosek o pozwolenie na nabycie 10 sztuk broni palnej do celów sportowych. Jestem zapalonym strzelcem sportowym i chcę rozwijać moje umiejętności w tej dyscyplinie. W celu osiągnięcia jak najlepszych wyników, potrzebuję własnego sprzętu, który pozwoli mi na regularne treningi i udział w zawodach.
Chciałbym wymienić 6 różnych konkurencji, w których chcę brać udział:
1. Strzelectwo dynamiczne - polegające na strzelaniu do tarcz w ruchu i pod presją czasową.
2. Strzelectwo precyzyjne - w którym celem jest jak najdokładniejsze trafienie w cel.
3. Strzelectwo taktyczne - polegające na symulacji sytuacji bojowych, w których trzeba podejmować szybkie decyzje i używać broni.
4. Strzelectwo z pistoletu sportowego - w którym strzela się z pistoletu na odległość 25m.
5. Strzelectwo z wiatrówki - w którym strzela się z wiatrówki na odległość 10m.
6. Strzelectwo sportowe z broni długiej - polegające na strzelaniu z broni długiej na odległość 50m lub 100m.
Bardzo lubię strzelanie i jest to dla mnie prawdziwa pasja. Chcę dużo ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności, aby osiągać jak najlepsze wyniki w zawodach. Posiadanie własnego sprzętu pozwoli mi na ciągły rozwój i umożliwi mi regularne treningi, co jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w tej dyscyplinie.
Oto 5 argumentów, które przemawiają za tym, że będę dobrym strzelcem:
1. Posiadam doskonałą koordynację oko-ręka, co jest niezbędne w strzelectwie.
2. Jestem bardzo cierpliwy i skupiony, co pozwala mi na precyzyjne i dokładne strzelanie.
3. Regularnie trenuję i uczestniczę w zawodach, co pozwala mi na ciągłe doskonalenie moich umiejętności.
4. Jestem bardzo zmotywowany i zaangażowany w strzelanie, co pozwala mi na osiąganie lepszych wyników.
5. Posiadam dobre zrozumienie broni i jej mechanizmu, co pozwala mi na precyzyjne używanie i kontrolowanie broni podczas strzelania.
Wierzę, że posiadając własne sprzęty, będę w stanie osiągać jeszcze lepsze wyniki i stać się jeszcze lepszym strzelcem. Dlatego też, serdecznie proszę o rozpatrzenie mojego wniosku i umożliwienie mi nabycia 10 sztuk broni palnej do celów sportowych.
Z poważaniem, [Twoje imię i nazwisko]”
To jest odpowiedź komputera na powyższe 3 zdania, uzyskana w około 4 minuty w dniu 2023-02-12 godz. 16:10. Imponujące! Nie zmieniałem w tej treści ani ortografii, ani szyku zdań, ani interpunkcji, ani stylu. Przesłałem trzy zdania opisujące problem i komputer wypisał powyższą treść, z polską fleksją i zdaniami wielokrotnie złożonymi. Tak działają Amerykanie, dlatego rządzą i będą rządzić światem. Czym my się w tym czasie zajmujemy w Polsce?
Jeśli urząd będzie się upierał przy większej ilości zbędnego lania wody, to za chwilę dostanie dowolną ilość. Ile stron chcecie Państwo czytać na wniosku? 10? 20? 30? Wnioski mogą być dowolnie długie. Jak widać wychodzą nie tylko spójne, ale zapewne lepsze niż większość tego co tam ludzie dukają na Państwa naciski.
Jeśli na podstawie standardowego pisma (jedynego sensownego, tylko takie warto składać w WPA) urzędnik myśli, że „wnioskujący o wydanie pozwolenia nie interesuje się bronią wcale”, to problemem jest urzędnik, a nie wniosek. Oczekiwanie od nowego strzelca, że on już wszystko wie: jaką broń kupić do kolekcji, jaka broń będzie najlepsza do sportu, ile dyscyplin będzie chciał uprawiać, to podejście naiwne, świadczące o nieżyciowym podejściu. Normalny człowiek jak zaczyna się czymś interesować to nie spędza 1000h godzin na wertowaniu encyklopedii i artykułów, tylko robi to, co go interesuje. Kupuje pierwszą sztukę broni, zaczyna edukację strzelecką.
Zgodnie z logiką WPA, zakładając konto bankowe powinniśmy precyzyjnie opisać od kogo będziemy otrzymywali pieniądze, jak często i w jakich kwotach, komu my będziemy przesyłali pieniądze, za co i w jakich sumach. Bez tego widocznie konto bankowe jest „nieprzemyślane” i próba jego otwarcia bez tak elementarnej wiedzy sugeruje, że człowiek „nie interesuje” się pieniędzmi.
Najśmieszniejsze, że te uzasadnienia są NIEWIĄŻĄCE. Jednego dnia można naopowiadać urzędnikowi banialuk, że będę robił co on sobie tylko wymarzy, a jak przyjdzie decyzja to hulaj dusza, można robić dowolne rzeczy. W rozszerzeniu pozwolenia do celów sportowych (mam na 15 sztuk) napisałem w 2017 roku do WPA Wrocław, że planuję kupić „pistolet centralnego zapłonu, kaliber .45 ACP do strzelań dynamicznych”, a oni uwierzyli. Byli pewni, że kupię sobie taki pistolet, liczyli na mnie, trzymali kciuki. No i co? Nigdy go nie kupiłem, ha ha!
Proponowany przez Państwo sposób działania uczy praworządnych Polaków: pisz byle co, byle więcej. Nie ma znaczenia co napiszesz, nikt tego nie sprawdza. Tak, urząd wie że to fikcja, ale chcą mieć ten papier. Możemy tak działać (co pokazuje mój przykład), ale może zostawmy sobie te bzdurne pisma na rozszerzenia pozwoleń? Tam niech każdy korzysta z dowolnego generatora, przepisuje wikipedię, duka farmazony, czy też opisuje swoje pasje (co bardziej pasuje). Pierwsze wnioski polecam akceptować bez tego typu zbędnych, bezprawnych i niemających sensu dodatków.
Życie w społeczeństwie to nie jest konkurs wypracowań. Ludzie nie traktują wniosku o pozwolenie na broń jako osiągnięcie własnego Olimpu. Pisma do WPA są robione dużo niższym wysiłkiem niż zadanie domowe z biologii w szkole średniej. Ranga wniosku do WPA jest żadna, to nie jest nic istotnego. Nikt nie będzie się nad tym doktoryzował, należy wysłać byle jaką treść, która odpowiada naszym potrzebom, a jak urząd będzie miał problem to się doklei kilka zdań, trudno.
Analizując dalej ten absurdalny punkt Państwa pisma, widzę zdanie „zdarza się (..) że osoby ubiegające się (..) chcą aby pracownik KWP telefonicznie wskazał, co należy napisać”. Dziwi mnie Państwa zdziwienie. Wnioskujący zachowują się bardzo logicznie: pytają pracownika KWP, bo to uzasadnienie jest potrzebne tylko pracownikowi KWP. Nie jest wiążące, w żaden sposób nie pomoże w obsłudze broni, nie zwiększy wiedzy wnioskującego. To zbędna pisanina, która z perspektywy wnioskującego służy tylko do szybkiego zakończenia kontaktu z pracownikiem KWP. Tak jak potwierdzenie RODO na stronie internetowej. Nikt tego nie czyta, klikamy „odrzuć wszystkie” / „zaakceptuj wszystkie” i żyjemy swoim życiem.
Dorośli ludzie nie marzą o pisaniu wypracowań do urzędu. Powiedzcie nam co chcecie żeby tam było, napiszemy to, będziecie się mogli odczepić, statystyki liczby wyrazów na sztukę broni (czy co tam urząd sobie śledzi) spełnione. Dziwienie się, że pozaustawowe, zbędne ozdobniki nie budzą entuzjazmu obywateli, tylko znużenie i próby obejścia straty czasy wydaje mi się mocno naiwne.
Kolejna ciekawostka: „postępowanie administracyjne nie polega na »targowaniu się«”. Dopiero co opisaliście Państwo procedurę przygotowania jak najciekawsze wypracowanka o pasji wnioskującego, najlepiej obszernego, z wartką fabułą, żeby urzędnik się nie zanudził czytając. Czym się to różni od targowania się? Chyba, że jest obiektywny klucz do takich uzasadnień.
W trybie ustawy o informacji publicznej zwracam się z wnioskiem o przesłanie kryteriów oceny uzasadnień do wniosków o wydanie pozwolenia na broń, pod kątem liczby sztuk broni, które to kryteria były stosowane do wniosków o pozwolenia na broń w roku 2022.
Potrzebuję tej informacji, bo piszą Państwo, że zdarzają się wnioski które zasługują na kilkadziesiąt sztuk broni, a widziałem pisma, gdzie oburzacie się, że ktoś śmiał wystąpić o 5 sztuk. Więc zapewne są jakieś obiektywne, mierzalne kryteria, którymi się kieruje urząd. To są bez wątpienia kryteria, które wskazałyby obywatelom w jaki sposób powinni myśleć o sporcie strzeleckim lub kolekcjonowaniu broni, żeby społecznie było to najkorzystniejsze. Muszą być obiektywne, bo gdyby to było tylko na „wyczucie” urzędnika, to byłoby zwykłe targowanie się i kombinowanie, czy trafimy w humor czytającego.
Nie mogę się doczekać tych kryteriów, to na pewno równie rozbudowane jak klucz maturalny.
Oczywiście moglibyśmy sobie darować tę dziecinadę, tak jak zrobiło to większość WPA. Nie ma żadnego znaczenia dla bezpieczeństwa publicznego, czy osoba ma pozwolenie na maksymalnie 5, czy na 8 sztuk broni do celów sportowych, bo ludzie średnio kupują po 3 sztuki. Nikt z nas nie występuje (od dawna) o pozwolenie na milion sztuk broni, tylko co najwyżej 5-15. O co jest w ogóle dyskusja?
WPA KSP Warszawa wydaje w pierwszej decyzji 8 sztuk broni palnej sportowej do celów sportowych. Jeśli ktoś składa osobiście wniosek o wydanie pozwolenia i używa wzoru z mniejszą liczbą broni (np. 5) to urzędnicy WPA Warszawa informują go, żeby poprawił sobie na 8 sztuk broni, bo tyle dają na początek. Da się trochę normalniej, jak widać.
W jakim świetle to stawia Wasz urząd, z tymi regularnymi pismami jakoby to Wasz komendant nie mógł przeżyć wydania 5 sztuk? Trochę przewrażliwiony ten komendant. W stolicy dają radę, może pora doszlusować?
Warto w tym punkcie przypomnieć, że ja w żadnym momencie nie piszę o broni rozsypywanej na bruk na rynku, tylko o treści decyzji administracyjnej dla praworządnych, zweryfikowanych obywateli. Państwo w swoim piśmie stoicie na stanowisku, że maksymalną granicę na poziomie 5, 6, 7 czy 8 sztuk się ustali na podstawie jakości wypracowanka, jakie ten zweryfikowany wcześniej przez kilka urzędów lekarz, piekarz, architekt, kierowca, czy spawacz do Państwa prześle. Jak będzie ładne, wszystkie „i” będą miały kropeczkę, wszystkie „t” będą miały kreseczkę, to może wpadnie sztuka więcej. To jest poziom naszej dyskusji publicznej z urzędami.
Gdyby urząd nie stawał na uszach, żeby wirtualnie obniżyć tę teoretyczną granicę posiadania (którą można i tak powiększyć później wnioskiem o rozszerzenie) to ludzie by nie próbowali uzyskiwać tych 2-3 miejsc w pozwoleniu więcej kosztem dodatkowych starań i kombinacji. Teraz, widząc że urząd zachowuje się irracjonalnie i próbuje na siłę limitować możliwości, każdy wnioskuje jak najwięcej. Dwa, trzy, niektórzy cztery pozwolenia, dopuszczenie, maksymalizacja liczby sztuk broni. Nikt rozsądny w Polsce nie ufa w dobre intencje urzędu, więc trzeba brać jak najwięcej, bo jak się raz dostanie to już jest. A jak dostanie się mało i potem praworządny Polak będzie chciał pozwolenie rozszerzyć to nie wiadomo co „ci urzędnicy” wymyślą.
Walka o liczbę miejsc w pozwoleniu to sztucznie wykreowany przez WPA problem, wynikający przede wszystkim z tego braku zaufania. Skoro teraz pozwolenie kolekcjonerskie przychodzi na 10 sztuk, a średnio posiadacze tych pozwoleń mają 4 sztuki broni w tym celu, to jakby pozwolenie opiewało na 100 sztuk, to ludzie dalej mieliby 4 sztuki broni: widocznie obecnie nie czują potrzeby posiadania większej liczby broni do tego celu.
Zakupów nie limituje bariera administracyjna, tylko ludzkie potrzeby. No to może można się lekko wyluzować z tymi elaboratami i po prostu każdemu dać pozwolenie na 20 sztuk, żeby cieszyć oko praworządnego obywatela znaczną liczbą? To taka krzywda dla społeczeństwa, że człowiek może kupić 20 sztuk broni, skoro korzysta z tego mały ułamek posiadaczy pozwoleń? Warto o to generować zbędne konflikty z Polakami? Może i nie warto, ale jak przełożeni każą, to nie takie rzeczy się „w służbie” robi.
Nie będę dalej analizował Państwa pisma. Jest tam jeszcze kilka punktów, gdzie pewnych rzeczy się „nie da”, inne rzeczy rzekomo trzeba, a wszystko to są bzdury i marnowanie czasu. Ale to drobne bzdury i drobne marnowanie czasu, a mój elaborat jest już znacząco za długi.
Państwa pismo dobitnie mi uświadamia, że zajmujemy się czymś zupełnie innym. Nasze stowarzyszenie edukuje Polaków odnośnie wymogów i umiejętności związanych z posiadaniem broni palnej. Państwa urząd zbiera papierki, kolekcjonuje pieczątki, zaświadczenia i druki, kompletuje wszystkie załączniki, numeruje strony, wyciąga statystyki, generuje sprawozdania. Słowem: jest do niczego nie potrzebny, ale ze środka wygląda jakby wirował w gorączkowej robocie. Od mieszania herbata nie robi się słodsza.
Rola WPA dla bezpieczeństwa publicznego kończy się w momencie, gdy z wniosku wynika, że o broń nie występuje przestępca, ani wariat, tylko praworządny Polak. Wszelkie dalsze czynności, a tylko na ten temat było Państwa pismo, są całkowicie zbędne. Mogą być, może ich nie być. Niektóre są nawet wymagane prawem, chociaż dalece nie wszystkie. Spędzacie Państwo wiele godzin pracy, każdego dnia, zupełnie bez potrzeby.
Wypruwacie sobie żyły, mnożąc trudności i przeciągając procedury, bo to jest jedyny sens istnienia takiego urzędu. Gdyby nie było tych trudności, które sami stworzycie, to mogłoby się okazać że do wydania pozwolenia potrzeba 1 dnia (o ile KRK sprawnie odpisuje), a nie 60 dni.
Gdyby Państwa urząd nie istniał, nie tylko nikomu nie było by gorzej, podejrzewam, że wszystkim byłoby trochę lepiej. Nawet Wam personalnie byłoby lepiej, bo pracując np. w biurze projektowym, czy kancelariach sądów, czy szkolnictwie tworzylibyście coś o jakiejś wartości, a taka praca nadaje większy sens egzystencji. Bezwartościowa praca jawi mi się jako tortura.
Chcę zweryfikować moją tezę o bezużyteczności większości Państwa pracy. W trybie ustawy o informacji publicznej zwracam się z wnioskiem o przesłanie liczby osób, którym odmówiono wydania pozwolenie na broń w roku 2022 oraz liczby osób, którym wydano pozwolenie na broń w roku 2022. W miarę możliwości proszę podać także liczbę osób, którym odmówiono wydania pozwolenia z istotnych powodów: bycia przestępcą, osobą nie spełniającą granicy wiekowej lub człowiekiem nie dysponującym badaniami lekarskimi. Odmowa, bo ktoś nie miał jednak aktualnego zaświadczenia ze stowarzyszenia kolekcjonerskiego lub zawnioskował o broń do celów ochrony osobistej po ciężkim pobiciu, a urząd odpisał, że „to zbyt mało”, nie za bardzo się liczy jako prawdziwa odmowa.
Założę się o 500 zł na cel charytatywny, że liczba odmów wydania pozwolenia nie przekroczyła 10% (strzelam, że nie przekroczyła 1% z tych rzeczywiście istotnych powodów). 90-kilka procent Państwa pracy na etapie wniosku o pozwolenie no i oczywiście 100% na etapie już posiadania pozwolenia to jest tylko zbędne gnębienie praworządnych, zweryfikowanych Polaków, dokuczanie którym nie wpływa nijak pozytywnie na bezpieczeństwo publiczne. Jest równie potrzebne jak zbieranie 3 łusek przy sprzedaży broni palnej przez sklepy, które było namiętnie praktykowane (i głośno bronione przed próbami wycięcia z prawa). Co z tego zostało po latach? Kilka kontenerów mosiądzu, który nigdy do niczego się nie przydał, poza momentem sprzedaży na złom. To był dobry pomnik pracy WPA.
Nie mam przesadnego żalu o Państwa pismo. Jest bezczelne, świadczy negatywnie o podejściu urzędników do społeczeństwa i marnuje czas czytelnika na żale odnośnie szczegółów, które wynikają głównie z Państwa złego przygotowania, braku polityki informacyjnej z wykorzystaniem witryny internetowej urzędu, marnych wzorów dokumentów i dziurawych procedur. Nihil novi.
Państwo po prostu nie rozumiecie rzeczywistości w taki sam sposób jak ludzie, którzy muszą tworzyć w społeczeństwie wartość dodaną, aby się utrzymać. Wprawdzie nie jest to usprawiedliwienie, ale bez wątpienia okoliczność łagodząca. Nieumyślność winy musi skutkować łagodniejszym podejściem, wyraz tego dają wszystkie nasze zbiory przepisów.
Większość działań WPA ma ujemną wartość dla społeczeństwa, a przede wszystkim dla sprawdzonych, zweryfikowanych Polaków, którzy występują o pozwolenia. Jak to możliwe, że taki zbędny społecznie podmiot, wynikający głównie z niskiej jakości naszego państwa i naszego prawa, ma jeszcze pretensje o niepodpisane zdjęcie? Sami sobie podpiszcie, to będzie jakieś uzasadnienie dla Waszego istnienia.
Przepisy mamy jakie mamy: naiwne, przestarzałe, pełne dziur logicznych i bezsensów. Ewidentnie ustawodawcy nijak nie zależy na pisaniu sensownego prawa. Zapewne jest wręcz zadowolony z bałaganu, bo stanowi to element zniechęcający Polaków do broni, jeden z wielu instytucjonalnych elementów mających gwarantować rozbrojenie naszego narodu.
Durne lex, sed lex, jasne. Trzeba przestrzegać. Ale robienie z tego jakiejś „misji”, pisanie żalu jak to Państwu ciężko przerobić aż niesamowite 10 listów na godzinę pracy urzędu, czy doktoryzowanie się z szyku zdań i barwności opisów w zbędnych uzasadnieniach jest lekko na wyrost. Nie ma znaczenia, czy zdjęcie do legitymacji będzie 3 na 4 cm, czy 3.5 cm na 4.5 cm. Prawie nic co się dzieje w Państwa urzędzie nie ma większego znaczenia i uprzejmie proszę się nie oszukiwać, że jest inaczej, bo brzmi to komicznie (w takim smutnym, depresyjnym zabarwieniu).
Nie piszę tego, aby Państwa obrażać. Usiłuję jedynie troszkę ułatwić Wam zrozumienie jak wygląda rzeczywistość, bo po treści tych „uwag” jest pewien, że zapomnieliście o tym. Tylko osoba całkowicie nieświadoma tego czym się de facto zajmuje i jaką rolę w społeczeństwie pełni, może na poważnie wysyłać do praworządnych, zweryfikowanych Polaków, którzy muszą ciężko zapracować na ten burdel pracą swoich rąk, tego rodzaju pożal się boże wskazówki i połajanki.
Nie przedstawiam w piśmie moich sugestii na temat poprawy jakości działania urzędu. Miałbym sporo wskazówek, ale chyba nie warto. Jeśli elementarne, banalne sprawy związane z wydawaniem pozwoleń, czyli de facto sprawdzeniem 5 kartek i dwóch rejestrów państwowych okazują się „szczególnie skomplikowane” i muszą trwać 60 dni, to już nie ma co naprawiać. Trzeba zaorać i zrobić od nowa, czego nam wszystkim życzę.
Uprzejmie proszę wypisać mnie z Państwa newslettera w przyszłości. Staram się za bardzo nie uzewnętrzniać z moimi poglądami; przez lata obserwuję działalność WPA Radom i pisma, które wysyłacie do moich kolegów i siedziałem relatywnie cicho. Ale zaczepiany bezpośrednio mogę nie wytrzymać, bo są granice zuchwałości.
Proszę nie brać powyższego pisma personalnie. Nie mam pretensji do żadnego konkretnego pracownika WPA. Państwo tylko wykonujecie rozkazy, to zwalnia z odpowiedzialności i myślenia.
Nasze państwo jest obecnie w egzystencjalnym zagrożeniu i to z więcej niż jednego powodu: zapaść finansowa i gigantycznie rosnące zadłużenie, coraz realniejsze zagrożenie brutalną, niszczącą wojną która rozlała się tuż obok, nie mamy żadnej zastępowalności pokoleń, a dziury demograficznej nie łatają nawet miliony przyjmowanych bez żadnego planu imigrantów.
W tym okresie Policja zajmuje się kwiecistością uzasadnień we wnioskach o pozwolenie i techniką wysypywania fotografii z koperty: bardzo sensowne.
Przypominam, że na wnioski o informację publiczną należy odpowiedzieć w ustawowym terminie. W moim piśmie jest kilka wniosków, odpowiedzi na nie proszę przekazać listem poleconym na adres stowarzyszenia (odbiorca: Paweł Dyngosz).
gierro
12.02.2023 18:50
,,Biorąc pod uwagę powyższe podtrzymuję wniosek z dnia ................ w zakresie ilości broni do celów sportowych, jako w pełni uzasadniony.
Jeżeli jednak wyżej wymienione argumenty organ pierwszej instancji uzna za niewystarczające, przyjmę do wiadomości ograniczenie liczby wnioskowanych jednostek broni do celów sportowych do 4 sztuk. W takim przypadku proszę o uzasadnienie wskazujące, w której z 5 w/w podstawowych konkurencji, organ pierwszej instancji ograniczył mi możliwość startu na równych zasadach z innymi zawodnikami, wraz ze wskazaniem powodów faktycznych i podstawy prawnej takiego ograniczenia."
kedlaw0
12.02.2023 19:22
o kurwa!
Glock1K
12.02.2023 19:46
artilist
12.02.2023 20:22
Kilka drobnostek, które wpadły mi w oko:
"W 24 lutego" - usunąć W
„nie wydaję pozwolenia, wracać do pracy” tylko dlatego że może? - przecinek przed że
"Nie jest rolą praworządnego Polaka wertowanie stosów porad i wskazówek, tworzonych ad hoc przez samopączkujące księstwa udzielne. Niestety, stało się w ostatnim czasie smutną rzeczywistością. " - niestety stało się TO (brakuje "to" jak mniemam)
"Potrzebuję tej informacji, bo piszą Państwo, ze zdarzają się wnioski które zasługują na kilkadziesiąt sztuk broni" - że, nie ze
Ogólnie szacun za poświęcony czas. Jest to bardzo ofensywne pismo. Ja jako szary żuczek nie odważyłbym się takiego wysłać do organów państwowych, ale kto wie, może kubeł zimnej wody pomoże, no chyba, że nie, wtedy my - z regionu pod władaniem WPA Radom możemy mieć ciężko, aaale kto nie ryzykuje ten szampana nie pije.
Metalcruscher
12.02.2023 20:34
"Złożył wniosek 30 grudnia, bo mu pasował 30 grudnia. Może wcześniej uprawiał sport strzelecki? Może edukował się z zakresu przepisów i formalności? Może pojechał na święta? A może to nie jest interes urzędników i nic Państwu do tego, dlaczego praworządny Polak składa wniosek o pozwolenie na broń 30 grudnia?" zmiana na:
Złożył wniosek 30 grudnia, bo mu pasował 30 grudnia. Może wcześniej uprawiał sport strzelecki? Może edukował się z zakresu przepisów, formalności i bezpiecznego obchodzenia się z bronią lub studiował przepisy np. w sprawie legalnej możliwości posiadania granatnika p.panc -? Może pojechał na święta? A może to nie jest interes urzędników i nic Państwu do tego, dlaczego praworządny Polak składa wniosek o pozwolenie na broń 30 grudnia?
przepraszam, ale musiałem. jestem ciekaw jak się odniosą (o ile się odniosą) do pytań zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej.
seb_kli
12.02.2023 20:51
Szanowna Pani Naczelnik!
W odpowiedzi na pismo nr 5465/2023 z 03.02.2023 roku odnośnie „prawidłowego” sposobu kontaktu obywateli Rzeczpospolitej Polskiej z urzędem publicznym uprzejmie informuję: DZIĘKUJĘ, NIE.
Ułatwianie pracy urzędom nie znajduje się wśród celów statutowych naszego Stowarzyszenia. Prośby i sugestie, co do wspólnego poszukiwania sposobów na usprawnienie wewnętrznych procedur Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Radomiu przy zaangażowaniu i udziale osób trzecich, niebędących jego pracownikami, uważam za niestosowne, a nawet szkodliwe, gdyż najczęściej takie próby kończą się ograniczaniem praw praworządnych Polaków wnioskujących o pozwolenia na broń.
Przypominam, iż wymagania formalne wobec osób zainteresowanych legalnym posiadaniem broni palnej są wymienione w ustawie o broni i amunicji w formie zamkniętej, a proces wydawania pozwoleń nie może wybiegać poza właściwe zapisy kodeksu postepowań administracyjnych. Jako Wydział Postępowań Administracyjnych podlegają Państwo tym przepisom w sposób uniemożliwający dowolną interpretację przez poszczególnych naczelników.
Jakiekolwiek wymagania nakładane przez WPA na wnioskujących, nie mogą być uciążliwe dla KLIENTÓW Państwa urzędu. Karygodnym jest żądanie ich spełniania w przypadku samowoli urzędników polegającej na wykraczaniu poza określone ramy prawa w prowqdzonym przez nich postępowaniu.
Jeżeli uważa Pani, iż obecny proces wydawania pozwoleń na broń nie przebiega w Pani urzędzie w sposób optymalny, pozwalam sobie na sugestię przeprowadzenia audytu przez wyspecjalizowane do tego podmioty celem identyfikacji zbędnych czynności utrudniających i spowalniających pracę wydziału oraz jak najszybszego wdrożenia działań naprawczych. Uważam też, iż pomocne byłoby ustawiczne kształcenie pracowników w zakresie obowiązujących przepisów i skutków prawnych notorycznego ich łamania.
Z mojej strony mogę jedynie podpowiedzieć, że w celu jak najszybszego zlikwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, prowadzony przez Panią wydział powinien odejść od uznaniowości w ilości przyznawanych sztuk broni w wydawanych pozwoleniach, jako nieznajdującej uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa.
Za równie istotne uważam, iż Wydziały Postępowań Administracyjnych powinny aktywnie dążyć do wydawania praworządnym obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej jak największej ilości pozwoleń na posiadanie broni, w tym do celu ochrony osobistej jako szczególnie uzasadnionego w obecnej, kryzysowej sytuacji geopolitycznej.
Z poważaniem,
Prezes największego stowarzyszenia strzeleckiego w Polsce
KS Amator
12.02.2023 21:38
Ale moje pismo piszę trochę inaczej, bo ma też zadanie nieco polityczne i publicystyczne. Urzędnicy myślą, że my tu jesteśmy dla nich. Ta kobieta z WPA naprawdę myśli, że tymi swoimi połajankami coś uzyska, bo oni są urzędem i ma być porządek. No nie, po latach covidu i zakazów wstępu do lasu moje podejście do urzędów już nie jest takie liberalne.
WPA to jest głupi, zbędny, szkodliwy społecznie urząd. Sensowna i ważną część jego pracy (odsiewanie patologii) można by było wykonywać w 10 osób na cały kraj, cała reszta to zbędne bicie piany. Pouczanie mnie przez tych darmozjadów odnośnie zdjęć do pozwolenia (które nie są nigdzie wymienione jako wymóg prawny!!!) nie jest czymś, co zamierzam puszczać płazem.
Nie piszę do urzędników sam z siebie, bo nie potrafiłbym się pohamować. Ale jak ona pisze do mnie, to kilka zdań mogę jej napisać. Ten tekst jest wynikiem autocenzury, tak naprawdę myślę o nich gorsze rzeczy, tak samo jak i o większości zbędnych urzędów w tym nieszczęśliwym kraju. Jak rosja by zaatakowała nasz kraj to urzędnik pierwsze co zrobi to ogłosi zakaz przemieszczania się z bronią załadowaną...
seb_kli
12.02.2023 22:50
Starałem się o pozwolenie na budowę (dwa razy). Budowałem dom. Prowadziłem własną firmę. To u nas. Ale miałem też szczęście mieszkać w nieco bardziej cywilizowanych miejscach, gdzie rejestracja samochodu zajmuje 15 minut, prawo jazdy dostaje się pocztą, ulice są systematycznie sprzątane, a w urzędach uśmiechają się do Ciebie, pytają, w czym mogą pomóc i wypełniają razem z Tobą potrzebne dokumenty.
Tym bardziej drażnią mnie pomysły Pani Naczelnik, która pod pretekstem "usprawnienia" i "ułatwienia" próbuje narzucić klientom swojego urzędu wymagania nie mające żadnych podstaw w obowiązujących przepisach, a będące jedynie wytworami rozrosłej do granic absurdu biurokaracji oraz "widzimisie" urzędników trwających mentalnie w poprzednim ustroju.
Odnoszę też wrażenie, że w tym kraju założenie munduru w zastrzaszająco wielu przypadkach powoduje nieodwracalne oderwanie od rzeczywistości, a wraz rosnącą ilością gwiazdek i szlaczków na pagonach nabiera się niczym nieuzasadnionego mniemania o własnej wyższości i ważności. Za to zapomina się o słowach roty złożonego ślubowania i znaczeniu określenia "służba".
Zellos
12.02.2023 23:08
ptja
13.02.2023 09:35
a) co odpowie urzędniczka
b) czy strzelcom z Radomia poprawi się sytuacja czy wręcz przeciwnie
mistrz1
13.02.2023 13:28
W nawiązaniu do pierwszej części pisma dotyczącej wzrostu zainteresowania bronią palną i domyślania się przez Państwa przyczyn uprzejmie informuję, że nawet w przypadku całkowitego braku zainteresowania sytuacją geopolityczną nie można przeoczyć faktu prowadzenia działań wojennych tuz za naszą granicą, co z całą pewnością daje odpowiedź na wskazane wątpliwości. Gdyby jednak ten fakt w Państwa mniemaniu nie był wystarczający pragnę zwrócić uwagę na wzrost zainteresowania nie tylko w środowisku strzeleckim, ale również wśród służb mundurowych. Nie można mieć żadnych wątpliwości, że posiadanie granatnika i incydent z nieumyślnym jego odpaleniem przez Komendanta Głównego Policji wynikał właśnie ze wzrostu zainteresowania bronią palną (a w tym wypadku również przeciwpancerną) także w środowisku policyjnym. Jako że Komendant Główny Policji sprawuje również nadzór nad wydawaniem pozwoleń na broń można zwrócić się do niego z prośbą o uzasadnienie takiego wzrostu zainteresowania i opinią, czy w jego ocenie ten wzrost jest nieuzasadniony.
Marcin.Err
13.02.2023 20:39
ALE powyższe - pismo (dalej zwane: "MAJSTERSZTYKIEM") jest odpowiedzią na kuriozalne zachowanie urzędu administracji publicznej i nie powinno mieć innej formy, niż ta powyżej. Pod płaszczem chęci współpracy objawia się nam prawdziwy administracyjny potwór. Dlatego trzeba wyjaśnić językiem prostym, acz oburzonym niezadowolenie społeczne. Nie, nie podlizuje się Prezesowi. Po po prostu w tej treści wyczytałem swój gniew w stosunku do każdego urzędu w Polsce. Coś co chciałbym wykrzyczeć w każdym biurze podawczym.
Boję się jedynie, że przeciwnie do mnie WPA nie dotrwa do końca lektury. Ale wówczas warto wysłać kolejne zapytania o ustosunkowanie się do powyższego majstersztyku, i kolejne... używając ich własnej broni - "Biurokracji 9mm Para"
Gorąco trzymam kciuki, że będzie inaczej, a wzorem naszych urzędniczych templatek, powyższe będzie przykładem dla innych urzędniczo-kuriozalnych postępowań nie tylko prowadzonych w WPA
EDIT: Poza tym jak można twierdzić, że traktuje się nas z szacunkiem, jeśli używa się w piśmie czcionki Comic Sans? ;)
J1966
13.02.2023 21:26
ixi
13.02.2023 23:05
Prezesie - szacun.
jg1975
13.02.2023 23:28
Naprawdę? Naprawdę tak to wszystko jednostronnie wygląda?
Nie pochwalam pisma z WPA Radom, jest tam wiele rzeczy które słusznie zostały przez Was podniesione i wskazane jako złe i też chciałbym aby prawo było bardziej precyzyjne i jednoznaczne, bez zostawiania pola do interpretacji urzędniczej (np. wydać pozwolenie na 10 sztuk, 40 sztuk czy 3049298409 sztuk). Nie jest w obszarze „ubojki” i w wielu innych obszarach.
Co do niepodpisanych zdjęć – jakoś wątek się tutaj ciągle przebija – naprawdę sobie nie radzą? Ktoś dostał legitymację z nieswoim zdjęciem? Osobiście nie słyszałem, co nie znaczy, że się nie zdarzyło, ale może jednak sobie radzą.
Czy mogliby zainstalować terminale końcowe do KRK w WPA aby przyspieszyć i ułatwić im pracę? Pewnie tak, ale to chyba nie decyzja WPA.
I pewnie wiele innych usprawnień mogliby zrobić, tylko czy na pewno mają takie prawo które im na to pozwala, albo środki na stworzenie i utrzymanie takiej infrastruktury?
Mimo to mam wrażenie, że można wyciągnąć coś co może nam społeczności strzeleckiej pomóc.
Napisałem to co powyżej, bo ciężko mi się zgodzić z tak jednostronnym podejściem przez nas do sprawy i kontaktów z WPA.
artilist
14.02.2023 01:06
@jg1975: To nie jest kwestia demonizowania, to po prostu lekka frustracja, kiedy na złość (bo nie widzę innego wytłumaczenia) wprowadza się jakieś kretynizmy pokroju pisania wypracowań jak dzieci w podstawówce, żeby dostać 1/3 tego, co w innych rejonach, działając w ramach tych samych przepisów, dostaje się bez zabawy w szkołę. Pech chciał, że chodzi o kwestię fundamentalną, czyli ilości sztuk broni, to też trudno chyba się dziwić oburzeniu. Przecież przepisy nie nakazują wydawania pozwoleń na jak najmniejszą ilość sztuk broni i usilnego dążenia do ograniczenia tej liczby (przez te szopki z wypracowaniami i licytowaniem się), a jednak to robią i wporzo, ale jak strzelcy nie robią czegoś, czego nie nakazują przepisy (pewnie niektórzy jak ja nie wiedzieli nawet o podpisywaniu zdjęć), to od razu:
Kolego, tu poleciałeś już grubo. Czy jako klient/petent powinniśmy w ogóle zastanawiać się, czy jak wysyłamy jakieś pismo, fakturę, paczkę albo jedziemy do knajpy czy też na zakupy, to czy PRACOWNIK na pewno ma się dobrze, czy aby nie ma gorszego dnia? Tu nie ma pogardy do tych ludzi prywatnie. Ja dostaję pieniądze za to, że przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu robię to, za co mi płacą i firmę nie obchodzi to, czy mam gorszy dzień. Robota ma być zrobiona i tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Czy jakby strzelec miał niezapowiedzianą kontrolę i przechowywałby broń niezgodnie z przepisami, to ktoś by się zastanowił, że 'a może wrócił zmęczony i nie chciało mu się już wsadzać sprzętu do szafy?' - nie. Nie zastanowiłby się, przepisy mówią jasno - ma mieć w szafie i ch. nas to obchodzi. I tak samo jest w drugą stronę.
Czy jest tu gdzieś mowa o tym, że wnioskodawca pisze wypracowanie, które przekona pracowników danego WPA, do liczby sztuk broni podanej we wniosku? Nie. Da się wydać pozwolenia na (z punktu widzenia WPA Radom) ogromną ilość? Da się. Dlaczego więc robią to co robią? Nie wiem, ale się domyślam. Choć sam dostałem zadowalającą mnie ilość po napisaniu wypracowania i TARGOWANIU SIĘ, to jest to co najmniej chore, że dwa analogiczne urzędy mogą działać w tak odmienny sposób i z różnym wynikiem.
Sprawa tych zdjęć... Dostarczony komplet, nie wiem gdzie tu problem, wydaje mi się, że nie da się przetwarzać kilku takich wniosków jednocześnie (SZCZEGÓLNIE, że każdy przecież KONIECZNIE musi być zupełnie inny i należy dokonać dogłębnej analizy, czy aby na pewno uzasadnienie jest wystarczające i czy nie został inspirowany jakimś wzorem z internetu). Jeśli w innej pracy, powiedzmy że dostajesz telefony od ludzi, żeby coś załatwić, to jeśli nie będziesz sobie jakoś tego zapisywać, typu ten nr - ten człowiek - taka i tak sprawa i finalnie będziesz miał tylko listę nieznajomych numerów w ostatnich połączeniach, to czyja będzie wina, jak nie będziesz wiedział kto co chciał? Twoja czy dzwoniących? Generalnie jeśli TO jest taki wielki problem (że nie można mieszać kwitów i zdjęć z innymi ?) i trzeba interweniować pisząc pismo, ale odstawianie cyrku z opowiadaniami i minimalizowaniem sztuk broni pomimo, że nie ma to żadnego uzasadnienia w przepisach, że ten proces jest w porządku i tu nic nie trzeba zmieniać, to chyba jednak ci nieskazitelni strzelcy nie wkurwiają się bez powodu.
jg1975
14.02.2023 01:47
ptja
14.02.2023 09:40
Który nieprecyzyjny przepis nakazuje żądanie od obywatela podpisanego zdjęcia w tym właśnie WPA, a w innych nie? Który nieprecyzyjny przepis nakazuje jakąkolwiek znormalizowaną formę wniosku o wydanie pozwolenia? Który nieprecyzyjny przepis określa, że nie można wydać pozwolenia na wnioskowaną liczbę sztuk broni, choćby i 100 (wszak przepisy przewidują taką sytuację określając wymagania dla magazynów broni)?
Zanim odpowiesz, miej na względzie mój ulubiony przepis Ustawy zasadniczej:
Art. 7.
Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Nie ma przepisu - urzędnik NIE wymyśla swojego. Kropka.
CadetC
14.02.2023 09:54
sq8bwh
14.02.2023 13:10
Pablo_kat
15.02.2023 00:23
Jontas
15.02.2023 10:07
John_Doe
15.02.2023 10:47
Benykk
15.02.2023 14:19
KS Amator
15.02.2023 14:35
tomaszc
15.02.2023 14:46
KS Amator
15.02.2023 15:02
George80
16.02.2023 00:22
Super Prezesie, stawiajmy czoła beznadziejnej uznaniowości.
Jak mawiał dziekan Zajączek z Poranku Kojota "Droga koleżanko, [...] oni są gotowi pomyśleć że my tu jesteśmy dla nich"
yarkov
16.02.2023 11:20
Dany44
21.02.2023 17:27
Wnioski wysłane 24.01.23r. pocztą priorytetem.
Po tygodniu zadzwonił dzielnicowy, że chce się wprosić do domu.
W międzyczasie WPA przysłało pismo z prośbą o uzupełnienie dokumentów bo jak się okazało wysłałem im z pośpiechu kolorowe kopie badań lekarskich zamiast oryginałów.
Decyzja pozytywna na tyle szt ile wnioskowałem była wydana 14.02.2023r.
Pocztą dokumenty dotarły do mnie dzisiaj.
Wnioski (dwa oddzielne) składałem edytując wzór dostępny na stronie WPA. Do tego po jednej stronie uzasadnienia ( ile, czego i do czego?) do każdego wniosku. Plus wydruki ze startów w lokalnych zawodach.
Bez problemów i targowania dostałem 10 + 10
George80
21.02.2023 21:15
Odnośnie naszego Prezesa chciałoby się zacytować pewnego kaprala o swoim przełożonym "... Pan porucznik to jednak prawdziwy fachowiec"
Dany44
21.02.2023 21:24
George80
21.02.2023 21:33
Dany44
21.02.2023 21:45
Napisałem, że brałem udział w 17 konkurencjach używając 15 szt. różnej broni zróżnicowanej pod względem: sposobu zapłonu, kalibru, przyrządów celowniczych, sposobu przeładowania itp. Dodałem, że chce brać udział właśnie we wszystkich tych konkurencjach plus pewnie kilku innych dlatego potrzebuję dużej ilości szt. ale na początek wystarczy mi 10 :-)
Dany44
21.02.2023 21:49
Dlatego ja zaatakowałem 10 :-)
kedlaw0
21.02.2023 21:52
Trabi_drajwer
21.02.2023 21:54
TataBorata
22.02.2023 13:39
TataBorata
22.02.2023 13:45
TataBorata
22.02.2023 14:10
BRAWO !
PREZESIE koniecznie informuj o dalszych "odcinkach" , czekam z popcornem ;)
MateuszM
23.02.2023 14:47
Nie mniej jednak jestem zszokowany, zszokowany powiadam, że nasz własny Prezes publicznie przyznał, że nie kupił .45ACP. Z naszą historią, w naszym kraju, z naszą chrześcijańską tradycją posiadanie 1911stki w jedynym słusznym kalibrze jest moralnym obowiązkiem.
Spodziewałem się, że kto jak kto, ale Prezes jednak nawet jeśli toleruje broń krótką w nazistowskim kalibrze to jednak oczyszcza się w ogniu .45ACP.
Lorniel
27.02.2023 00:18
https://youtu.be/ZzivIBKepP4
Jacek1991
08.03.2023 01:43
KS Amator
08.03.2023 08:29
Shcorboot
08.03.2023 09:46
MateuszM
11.03.2023 21:39
Brak przedłużek w terminie ostatnio staje się dla organów coraz bardziej bolesny w przypadku skarg - liczba kar wymierzanych przez WSA w przypadku skarg na bezczynność zwiększa się, a tolerancja dla tego typu działania spada (nie dlatego, że ktoś sobie nagle przypomniał, po prostu tych skarg w WSA jest tyle, że zmienili politykę, bo stara pobłażliwość prowadziła do zwiększania się, stale, liczby skarg).
Fafik112
14.03.2023 12:18
20.02.2023 dotarł do nich mój wniosek 27.02.2023 dostałem pismo, kwestionujące ilość sztuk broni(tutaj mają minus) ale sam w sobie list nadany był już 22.02. (więc dużo dłużej poczta niosła pismo, niż oni przygotowywali)
04.03.2023(sobota) wysłałem przez epuap uzasadnienie
06.03.2023(poniedziałek) wydana decyzja pozytywna 07.03.2023 wysłane
13.03.2023 poczta dostarczyła pozytywne decyzje
Bardzo miła pani zajmująca się sprawą. W sumie polecam.
walkerski
14.03.2023 13:16
Ja wysłałem papiery do pozwolenia 3.03, otrzymali je 7.03, ale na razie cisza. Dzwoniłem 13.03 do dzielnicowego zostawić namiary do siebie, to powiedział, że jeszcze nic jeszcze z Radomia nie dostał, więc czekam.
Fafik112
14.03.2023 15:00
George80
14.03.2023 20:34
Fafik112
15.03.2023 10:09
KS Amator
19.03.2023 07:58
https://i.imgur.com/pA0TvOf.jpg
Z końcówki pisma: "w roku 2022 KWP Radom wydał 2283 decyzje przyznające prawo do posiadania broni, a w 22 przypadkach odmówił wydania takiego uprawnienia".
Trochę matematyki: (2283 - 22) * 100 % / 2283 = 99.04%
Zatem wchodząca do WPA losowa osoba, która składa wniosek o pozwolenie na broń w ponad 99% przypadków jest niekarana, przebadana, pelnoletnia i ma pełne prawo dysponowania bronią palną. Dodatkowo 100% osób już posiadających pozwolenia z definicji spełnia te wymogi.
To tak do dyskusji, gdyby ktoś chciał podkreślać jaką to ciężką i ważką pracę spełnia ten urząd. On służy tylko dokuczaniu praworządnym Polakom, odrzucanie wniosków patologii zdarza się u nich raz na 2 tygodnie, pewnie kupują jakieś ciasto z takiej rzadkiej okazji.
Oczywiście w tych 22 odmowach rocznie jest nie tylko patologia. Także te 2 osoby, które nie dostały broni do ochrony osobistej, także osoby które jedną nogą mieszkają za granicą co urząd wyniuchał, czy ludzie, którym wyrok grzywny za brak sprawozdania spółki handlowej jeszcze się nie zatarł.
To tyle na temat roli WPA w społeczeństwie. Moje pismo było dosyć ostre, tutaj na liczbach widać dlaczego: ten urząd służy tylko po to, żeby tworzyć głupie zalecenia, przeciągać proste sprawy administracyjne i się doktoryzować z rzeczy, które nie mają absolutnie żadnego znaczenia społecznie.
Szkoda, że do takich wniosków nie potrafią dojść pracownicy urzędu. Ciekawe czy choćby osoba, która przepisywała te dane na kartkę pomyślała chwilę nad tym co oni tam robią i po co.
PS. Zachecam każdego do wysyłania wniosków o informację publiczną w odpowiedzi na każde pozaprawne pytanie WPA. Niech sobie pooglądają własne statystyki.
Keycam
19.03.2023 15:35
TataBorata
20.03.2023 12:04
Malenstwo
20.03.2023 20:46
A ja nie lubię pisać wypracowań i, dodatkowo, nie mam na to czasu.
Acha - na uzasadnienie mam 7 dni.
Malenstwo
20.03.2023 22:41
Pani Naczelnik
Wydziału Postępowań Administracyjnych
KWP z siedzibą w Radomiu
W odpowiedzi na Pani pismo PA-11932/11403/23/AC/Z wysyłam uzasadnienie wydania pozwolenia na 10 sztuk broni sportowej do celów kolekcjonerskich.
Jako, że już od czasów szkoły podstawowej pisanie wypracowań było dla mnie męką nieopisaną moje uzasadnienie napiszę jednak w formie szeregu punktów.
1. Spełniam podstawowy (i jedyny uzasadniony ustawą) warunek wydania w/w pozwolenia czyli jestem członkiem prawnie zarejestrowanego stowarzyszenia kolekcjonerskiego czym wypełniam warunek posiadania ważnej przyczyny posiadania broni.
Właściwie mógłbym na tym etapie skończyć moje pismo jako, że jest ono kompletne z punktu widzenia prawa obowiązującego w Polsce ale, jako że Pani wyraziła zainteresowanie moją pasją, chętnie podzielę się z Panią informacjami czym się interesuję.
2. W 1986 roku (mając 15 lat) wyjechałem na międzynarodowe kolonie sportowe do Czechosłowacji. „Sportowość” owych kolonii polegała na bieganiu po lesie, podchodach, długich marszobiegach kończących się strzelaniem do sylwetek z wiatrówek. Na tychże koloniach dostałem złoty medal w strzelectwie, wygrywając z 419 innymi uczestnikami. I od tego momentu datuje się moje zainteresowanie wszelkimi narzędziami miotającymi pociski.
3. Pierwszą bronią, o której zacząłem marzyć, był polski karabin przeciwpancerny Wz. 35 zwany potocznie UR. Marzenia te, jako że były to czasy tzw. „komuny”, nie zabardzo mogły mieć wtedy szanse jakiejkolwiek realizacji. Na szczęście czasy się zmieniły, i moje marzenia będą mogły się zrealizować – przynajmniej tak myślałem do czasu dostania w/w pisma od Pani.
4. Interesuje mnie też cała seria polskich przeróbek Mosinów znanych jako karabinki wz. 91/98/23 – 26. Były to karabinki używane w artylerii i kawalerii II Rzeczpospolitej. Byłoby wspaniałą sprawą posiadać choćby jeden z nich.
5. W 1938 roku został zatwierdzony do produkcji pm MORS będący konstrukcją m.in. Piotra Wilniewczyca. Wspominam o nim jedynie z sentymentu gdyż wyprodukowano zaledwie 36 egzemplarzy i, o ile wiem, żaden z zachowanych obecnie nie jest w obrocie handlowym. Choć – kto wie? Ale już w przypadku drugiej znanej broni autorstwa Piotra Wilniewczyca czyli pistoletu wz. 35 znanego jako VIS tego powiedzieć się nie da – jest sporo dostępnych, zarówno produkcji polskiej sprzed 1939 jak i niemieckiej z lat 1939 – 1944. Mam nadzieję, że Pani, po przeczytaniu mojej historii, zmieni swe zdanie w sprawie wydania mi pozwolenia na broń kolekcjonerską bo VIS będzie jednym z pierwszych egzemplarzy broni jaka w niej się znajdzie.
6. Na MORSie i VISie historia Piotra Wilniewczyca jako konstruktora broni się nie kończy. W latach 60, już jako profesor na Politechnice Warszawskiej, przewodniczył w opracowaniu pistoletu maszynowego dla załóg pojazdów, zwłaszcza opancerzonych. Prace zakończyły się opatentowaniem nowej konstrukcji w styczniu 1963 (początkowo był utajniony) o nazwie pm wz.63, znanego popularnie jako RAK. Jest to broń ciekawa i, raczej na pewno chciałbym takową posiadać. Jako jej wadę wskazałby jednakowoż rezygnację z łacińskiego nazewnictwa – RAK nijak się nie wpisuje w serię MORS i VIS, i do dziś rozpala dyskusje co też ow RAK znaczy.
7. A z typów broni postrzeganych szerzej interesują mnie wszelkie odmiany bezkolbowców. Wiem ,że ten typ broni wzbudza wielkie kontrowersje ale chyba ja należę do tych co jednak je kochają. Taki Stayer AUG jest jedyny w swym rodzaju (i nawet nieźle działa). A któż silnie nie zareaguje na takiego FN-F2000. A FN P90 miał tak awangardowy wygląd, że występował w filmach sf. Inną ciekawą cechą P90 jest to, że używa tej samej amumicji co pistolet(!) FN Five-seveN. Nie mówię już o bezkolbowej wersji MSBS Grot bo chęć jego posiadania nie podlega żadnej dyskusji. Inną ciekawą bezkolbową konstrukcją jest karabin wyborowy Bor produkowany w Tarnowie.
8. Mógłbym jeszcze przytaczać wiele konstrukcji będących obiektem mego zainteresowania lecz szanując Pani i mój czas poprzestanę na wymienionych powyżej. Jak sama Pani widzi jestem realnie zainteresowany historią i konstrukcją broni palnej i mam nadzieję, że jedynem ograniczeniem w budowaniu mojej kolekcji będzie zasobność mojego portfela, a nie brak zgody administracyjnej.
9. I na koniec przypominam:
Ustawa zasadnicza
Art. 7.
Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
A wyroki sądów administracyjnych, o których pani wspomina w swoim piśmie, nie są źródłami prawa dla organów administracji państwowej.
Keycam
21.03.2023 10:50
Zmuszanie do pisania takich opowieści jest uwłaczające godności człowieka
mikolajsz
21.03.2023 14:40
walkerski
27.03.2023 11:54
6.03 - wysyłka do WPA dokumentów poleconym
8.03 - odebranie przez WPA dokumentów
17.03 - wizyta dzielnicowego
21.03 - wydanie pozytywnej decyzji
27.03 - odbiór pisma z WPA z pozwoleniem na broń
Malenstwo
06.04.2023 15:58
Dostałem dziś wszystkie trzy decyzje, tak jak wnioskowałem - 5 sportowe, 10 kolekcjonerskie.
Uwinęli się bardzo szybko - 15 marca dostali wszystkie papiery, 30 marca decyzje wydane. Zwłaszcza, że po drodze jeszcze była jedna niedoszła wizyta dzielnicowego i konieczność dosłania uzasadnienia do kolekcji.
Jak na razie Radom jest w porządku (jak na warunki w Polsce).
Telematik
06.04.2023 20:49
Malenstwo
06.04.2023 20:53
Tylko nie kopiuj bo wiem, że ich trochę zdziwiło. Rozmawiałem w WPA i natychmiast się zorientowali, że ja jestem od TEGO uzasdnienia. Ale było skuteczne.
Telematik
06.04.2023 21:32
BURY74
07.04.2023 12:12
27.03 (poniedziałek) - wykonałem telefon do dzielnicowego z zapytaniem czy już ma (zlecenie) na mnie - dziwny gość. Zapisał mój numer tel. i powiedział że będzie pamiętał o mnie.
02.04 (niedziela) godz. 15 niespodziewana wizyta dzielnicowego (dziwny gość - małomówny, mało sympatyczny, służbista). Moim zdaniem nie za bardzo nadaje się na dzielnicowego ale to nie moja sprawa. Wizyta 5-10 min max.
Do dania dzisiejszego żadnego odzewu z WPA. Zastanawiam się czy wykonać telefon do nich i zapytać na jakim etapie są moje wnioski?
KILLER2
07.04.2023 13:03
Malenstwo
08.04.2023 00:11
BURY74
11.04.2023 05:58
Klawisz
12.04.2023 19:34
Czy ktoś się orientuje jak wygląda wpisanie do Legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni paralizatora Jak to wygląda kursy egzaminy itd
BURY74
14.04.2023 11:47
fireball
14.04.2023 11:51
BURY74
14.04.2023 12:06
Pietras91
14.04.2023 18:37
mam zamiar w najbliższym czasie złożyć swój wniosek do WPA Radom. Planuję złożyć zgodnie z radą wniosek w wersji z klubu na 5 sztuk sportowej i 10 kolekcjonerskiej. Czy powinienem dodatkowo rozbudowywać wniosek o swoje uzasadnienie? Czy konieczne jest załączenie potwierdzeń startów w zawodach? Dodam, że póki co jeszcze w żadnych nie brałem udziału.
artilist
14.04.2023 19:22
Pietras91
14.04.2023 19:27