Braterstwo.eu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie

Hej! Jesteś niezalogowany/a. Zaloguj się.


TForum >> Sprzęt >> Kolimatory pistoletowe wątek zbiorczy

Wpis 'Kolimatory pistoletowe wątek zbiorczy'
Avatar
26.01.2021 20:09
Taki mam pomysł na zebranie w jednym miejscu wiedzy i doświadczeń dotyczących pistoletowych kolimatorów

Jest na ten temat napisane sporo, ale rozrzucone, a szukajka działa tak jak działa. Sprawa kolimatorów jest ostatnio modna, dużo sprzętu się produkuje i dużo jest pytań i wątpliwości. Ja jestem raczej fanem takich ułatwień; szanuję opinię tych, którzy twierdzą że to doping i powinien być zabroniony tak jak zdobywanie K2 z tlenem, prosiłbym jednak takich purystów o formułowanie swoich idei w innym miejscu a tu niech zostaną sprawy stricte sprzętowe.

Jeśli wątek podobny istnieje już (szukajka działa tak jak działa) to można ten wątek skasować, zignorować, dokleić do tamtego lub cokolwiek. Oczywiście w takim wypadku należy mi się srogi opierdol i wiem, że prędziutko znajdą się chętni, żeby ten opierdol wyrazić w formie dla mnie maksymalnie przykrej. Czekam z niecierpliwością.

Dla czystości formy proponowałbym kolimatory niepistoletowe opisywać w innym miejscu.

Swoje doświadczenia mam z kilkoma sztukami i zaraz je tu opiszę.

Oczywiście różne są oczekiwania użytkowników; dla jednych zaletą będzie to że mały i mieści się w gacie, a dla drugich że duży, bo lepiej widać, dlatego postaram się wydzielić poszczególne zastosowania i przyporządkować poszczególne urządzenia do nich. Ponadto są cechy ambiwalentne, np grubaśna ramka daje pancerność, której trudno nominalnie coś zarzucić, ale cieniutka ramka ułatwia celowanie, bo mniej zasłania. Automatyczna regulacja jasności jednych wkurwia, dla innych to konieczność, itd...
Opiszę też montaże, bo to moim zdaniem ważne, bo niektórych modeli nie da się zamontować tu czy tam, bo cośtam. Używam pistoletów glock i walther, oba fabrycznie w wersji optic, oba mają zestaw płytek montażowych do niektórych modeli koli. 

Jeśliby ktoś zechciał podzielić się swoimi spostrzeżeniami o użytkowanych urządzeniach, to byłoby fajnie żeby także odniósł się do ww cech

Większość tego co napiszę pochodzi z osobistego kontaktu z urządzeniami, drobna część to wiedza z materiałów producenta.

A zatem, z tego co miałem w łapie i/lub strzelałem

Meprolight MicroRDS - na podstawie montowanej w miejsce muszki - raczej nie polecam, średnia jakość wykonania, kiepskawy obraz, bez przerwy się przestawia. Nie warto za te pieniądze, chyba że dla kogoś zaletą będzie możliwość zamontowania na każdym pistolecie. Kolimator mały, ramka cienka, kropka czerwona, więcej nie pamiętam, miałem go w rękach dawno i krótko.

Vortex Razor. Rozmiar średni, ramka cienka. Obraz dobry. Pancerność średnia. Brak automatycznej regulacji jasności (ARJ) - dla mnie wada. Chyba średnio z wodoszczelnością - nie wiem jak z uszczelnieniem ramki na baterię. Fatalny dostęp do wyłączników i regulatorów jasności - trzeba wsadzić palec do środka kolimatora i oczywiście przy tym upaprać szybkę od środka lub nanieść tam piachu, brudu etc. Jakość obrazu przyzwoita. Ogólnie jeśli polecać to tylko ze wzgl na gwarancję vorteksa. Montaż na płytkę glock/walther - jest. Wymiana baterii bez zdejmowania - jest.

Docter Noblex Sight G - duży, ładnie zrobiony. Pancerność niewielka. Ramka cienka. Plamka idealna, obraz bardzo dobry - ale uwaga: ten kolimator POMNIEJSZA OBRAZ. To go całkowicie dyskwalifikuje jak dla mnie, bo powoduje że przy obuocznym celowaniu widzę dwa obrazy - normalny i zmniejszony w zależności od tego na które oko mózg przerzuci obraz. Jak dla mnie fatalne, męczące, klęska. Może komuś się to będzie podobać, zapewne zrobili to po to, że taka zmniejszająca soczewka powiększa pole widzenia i ułatwia znalezienie kropki. ARJ brak, ponadto: regulatory jasności dużymi guzikami po bokach, wygodne, ale podatne na samoistne przestawianie, bo sam koli większy od pistoletu i guzik będzie najbardziej wystającym elementem zestawu. Bateria od spodu i NIEZABEZPIECZONA niczym. Po prostu dziura od spodu. Wodoszczelności moim zdaniem brak. Trzeba by kombinować jakieś uszczelki. Bez sensu. Montaż na płytki glock/walther - tak. Nie polecam. 

Leica Tempus asph - bardzo bardzo ładnie wykonany. Pancerność znikoma / żadna. Duży. Bardzo cienka ramka, bardzo bardzo bardzo dobry obraz, idealna plamka. Najczystszy i najlepszy koli przez jaki patrzyłem. ARJ brak. Regulacja wygodnymi guzikami z boku. Wymiana baterii bez zdejmowania. Wodoszczelność średnia przez niezabezpieczoną pokrywę baterii. Montaż na płytkę tę samą co Docter Noblex, ale uwaga: ten kolimator wystaje do przodu z płytki montażowej o ok 10 mm. Nie da się go przez to zamontować na pistolecie, w którym płytka po założeniu jest wciąż zagłębiona w zamku. Gdyby nie to - polecałbym. No a tak to ewent customowe frezy załatwiają sytuację, ja nie chciałem. Uwaga - ten kolimator nie ma oficjalnej informacji że przeznaczony jest dla pistoletów. Pewnie jakby go odrzut zamka zabił to dystrybutor się wypnie. Z drugiej strony Leica to renomowana firma...

Holosun 407C v2 - Bardzo porządnie wykonany. Średni na wielkość. Ultrapancerny. B gruba ramka. Obraz - no może być. Nie jest to Leica na pewno, ale ona była poza konkurencją. Plamka średniej jakości - lekko się rozmywa. Także nie jest to Leica... ARJ jest i działa bdb, dodatkowo ręczna regulacja wygodnymi przyciskami z boku. Auto on/off, czyli nie tylko sam się wyłącza jak nieużywany, ale także sam się włącza jak go bierzemy do ręki. Super. Bateria montowana z boku w uszczelnionym pojemniku. Wodoszczelność jest. Bardzo porządny sprzęt. Idealny do edc/obrony. Trochę za mały do sportu. Bardzo polecam. Montaż na płytkę taką jak Trijicon - dla glock/walther - jest. Poprzednia wersja v1 nie miała dostępu do baterii bez demontażu.
Holosun 507C v2 - dokładnie to samo tylko ma przełączane dwa znaki celownicze - kropka 2 MOA i okrąg 32 MOA - jak dla mnie - po nic. Takie wielkie kółko zasłania, oślepia i przeszkadza. Używałem tylko kropki. Obydwa występują w wersji green dot - polecam. Lepiej widać w dzień.

Aimpoint Acro - kolimator zamknięty. B porządnie wykonany. B lekki jak na swój rozmiar, więc nie wiem jak z pancernością. B małe pole widzenia w porównaniu z wielkością urządzenia i w porównaniu z kolimatorami otwartymi. Obraz średniej jakości i ciemny, kropka bdb. Regulacja jasności ręczna wygodnymi guzikami. Na resztę nie zwróciłem uwagi. Do sportu nie nadaje się. Do walki - nie jestem pewien. Montaż - na specjalną płytkę z jaskółczym ogonem - trzeba dokupić i nie do każdego pistoletu będzie. Nie wiem czy polecam.

Holosun HE509T-RD - ogólnie to samo co Aimpoint wyżej, tylko ultrapancerny. Ciut większe pole widzenia - o ile pamiętam, nie miałem ich w ręce jednocześnie. ARJ jest. Bateria od zewnątrz. Montaż jw.

Holosun 407K v2 i 507K v2 - dokładnie to samo co 407c i 507c, tylko mniejszy, węższy, przeznaczony do subcompactów. Pancerny, gruba ramka, bateria od zewnątrz, montaż - nie wiem.

Leupold deltapoint pro. Duży ekran i gruba ramka - przez to sprzęt jest ogromny i ciężki. Pancerny bardzo. Obraz dobry, plamka przyzwoita. Ogólnie optycznie to klasa Holosuna, tylko większy. Do edc chyba za duży. Do sportu ok. Wodoszczelność jest. ARJ brak. Auto on/off jest. Regulacja jasności tak bardzo do dupy jak tylko może być - nie tylko że tak jak w vorteksie trzeba wsadzić paluch do środka kolimatora, ale gorzej, bo przycisk jest tylko jeden, tam przynajmniej były dwa... Bateria od zewnątrz. Montaż na płytkę glock/walther - jest. Mimo wad - polecam.

Noblex MOS glock - czyli to maleństwo takie. Też jest teraz w wersji v2, w której wygląda jak pomniejszony trijicon, poprzednia wersja miała takie czepliwe rogi i chyba ciuteńkę większy ekranik. Montuje się na zamek MOS glocka BEZ płytek montażowych i przez to podstawa kolimatora (i ekranik) jest równo z górą zamka, nic nie wystaje i przez to jest co-witness z fabrycznymi glockowskimi przyrządami i przez to zasłaniają one ponad połowę tego ekranika, bo jest on bardzo mały. Więc ogólnie to nie wiem po co takie maleństwo, bo zanim się złapie tym kropkę to już nas zabiją a skoro mam korzystać z przyrządów oryginalnych to mogę i bez kolimatora, a na odległość precyzyjnie tym strzelał przecież w samoobronie nie będę. Tak więc ładne cacko, ale po nic. Brakuje przynajmniej 5 mm ekranu do góry, żeby choć w miarę komfortowo korzystać.

No to tyle. Jak ktoś coś może opisać swojego to fajnie.


TForum >> Sprzęt >> Kolimatory pistoletowe wątek zbiorczy

^^