Braterstwo.eu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie

Hej! Jesteś niezalogowany/a. Zaloguj się.


TForum >> Sprzęt >> XDM-9 5.25 9x19

XDM-9 5.25 9x19
Avatar
10.01.2019 08:38
Producent: HS Product
Kaliber: 9x19
Rok produkcji: 2018
Wersja kolorystyczna: czarny-czarny
Typ spustowy: semi-DAO (safe action)
Cena: 2500 biletów NBP

XDM

Kupiłem sobie ten pistolet pod choinkę. Jak do tej pory pistolet ma przebieg około 500 pestek (więc nie za wiele) ale wydaje mi się, że co nieco mogę o nim już opisać J
Pistolet polimerowy bez-kurkowy z system wstępnego napinania iglicy – jak w glocku – i podobnym mechanizmem zabezpieczającym w spuście. Dodatkowo posiada on jeszcze jedno zabezpieczenie w postaci przycisku pod dłonią – jak w UZI.
Jeśli chodzi o komfort użytkowy, to porównując do CZ-P09 rękojeść dużo mniejsza i zamek dużo wyższy. Pistolet posiada fabrycznie muszkę ze światłowodem oraz szczerbinkę w pełni regulowaną (góra-dół, prawo-lewo). Wyrzut magazynka jest na tyle silny, że jest w stanie wyskoczyć gdy trzymamy broń równolegle do podłoża. Spust jest troszkę taki jakby gumowy ale bardzo przyjemny (na początku był trochę taki cierpki, chropowaty ale już po takim przebiegu jest lepiej – pewnie się dociera.
Dzięki światłowodowi celowanie z tego pistoletu to sama przyjemność i to szybka przyjemność. Nie trzeba zbyt wiele, aby podnosząc pistolet do oka widzieć już tą muszkę co wydaje mi się jest bardzo dobre dla konkurencji dynamicznych. Regulowana szczerbinka daje zaś możliwość ustawienia tego pistoletu pod siebie, choć do precyzyjnego strzelania do tarczy nie jest to jednostka odpowiednia (przez to, że jednak trzeba naciągnąć tą sprężynę iglicy do końca).


Jeśli chodzi o chwyt broni, to leży idealnie (nie mam za dużych dłoni – za małych też nie) ale chwyt w tym pistolecie, jeśli chodzi o rozmiar, jest idealny. Wadą jaką posiada jest typ/jakość polimeru z jakiego ten chwyt jest zrobiony – jest dość śliski i myślę już o jego podklejeniu jakąś taśmą. Wysoki zamek i nisko położony zrzut zamka, powodują, że przeładowanie jest szybkie i nie ma się wrażenia (jak np. w P09), że ten zamek za chwilę wyślizgnie się ręki albo że próbuje się ciągnąć też szkielet. Zwalniacz zamka jest idealnie pod kciukiem tak samo jak zwalniacz magazynka.Zabezpieczenia w tym pistolecie są dwa tak jak pisałem wyżej, więc póki nie trzymamy broni prawidłowo to nie jesteśmy w stanie oddać strzału. Dodatkowo są dwa wskaźniki na broni mówiące o jej stanie (wskaźnik naboju w komorze oraz napiętej iglicy). W pistolecie znajduje się, też blokada iglicy (już wstępnie napiętej), która chroni przed spuszczeniem iglicy przy przypadkowym upadku broni.
Cały system iglicy, sprężyn i lufy znajduje się w zamku, przez co środek ciężkości jest dość wysoko i załadowana jest bardzo dobrze wyważona. Wysoka ostroga powoduje, że chwyt jest głęboki i wysoki oraz korpus zbudowany jest tak, że przy takim chwycie nawet luźno położony palec ląduje na korpusie wzdłuż zamka co uważam za plus na bezpieczeństwo.
Konserwacja jest banalna i rozbieranie pistoletu. Odciągamy zamek do tyłu (dość mocna sprężyna więc trzeba trochę siły użyć), blokujemy zamek, otwieramy blokadę, zrzucamy zamek (najlepiej go trzymając) i wyciągamy. Wyciągnięcie lufy to po prostu ściągnięcie sprężyny i jej wyciągnięcie. Składanie w drugą stronę :P ale uwaga, sprężyna odrzutu jest dość mocno spasowana i najlepiej wsadzić ją lekko, obrócić aby weszła w swoje małe wycięcie i dopiero ją wcisnąć do końca.Na samym początku miałem wrażenie, że pistolet jest ustawiony za wysoko, po rozgrzaniu (jakieś 2-3 magazynki) coraz to bliżej były dziury tam gdzie celowałem – ale wtedy niestety moja ręka była wykończona i możliwe, że było to moje skupienie. Na kolejnych wizytach miałem dalej to samo wrażenie i mam je do dziś. Więc nie mogę powiedzieć jak bardzo jest celna (w tarcze trafia). Może to też wina tak długiej lufy i niepewnej ręki – strzelec ze mnie taki średni :p, albo systemu spustowego (semi-DAO) albo i jedno i drugie i muszę się sam dotrzeć?
Dzięki temu, że przyrządy można ustawić to pewnie będę robił jakąś kalibrację, ale dam się wszystkiemu dotrzeć tak do 1k kulek i dopiszę tutaj co i jak.
Od razu przy recenzji spytam czy ma ktoś pożyczyć albo wie gdzie mogę pożyczyć stojak do przystrzelania tego pistoletu?

Wydając już tyle pieniędzy dostajemy w zestawie 3 solidne magazynki 19 nabojowe (stalowe i plastikową stopką), olej do smarowania, wycior, małą flagę bezpieczeństwa, klucz imbusowy i przyrząd do kręcenia szczerbinką. Oczywiście instrukcję użytkowania i trzy rozmiary uchwytu (1-S, 2-M, 3-L) fabrycznie zamontowany jest 2.
Opakowanie to plastikowa walizka z gąbką w środku (gąbka wydaje się dosyć tania) beż żadnych wycięć na broń czy magazynki.


Pistolet jest jak na ‘polymer’ przystało dość lekki. Poniżej przedstawiam wagi pistoletu:
- Szkielet – 222g
- Sam zamek – 346 g
- Sama lufa – 118 g
- Sprężyna odrzutu – 32g
- Magazynek – 85g
- Pełny zamek – 498g
- Pistolet bez magazynka – 717g
- Pistolet z pustym magazynkiem – 804g


nullPistolet można nabyć z różnymi długościami lufy oraz w 3 rodzajach kalibru. Dodatkowo można dokupić szczerbinkę ze światłowodami.

Zady:
- Potrzebuje trochę na dotarcie
- Budżetowe opakowanie (wnętrze)
- Cena
- Śliska rękojeść

Walety:
- Wysoki zamek
- Muszka ze światłowodem
- Wyrzut magazynka
- Zabezpieczenia przed niekontrolowanym wystrzałem
- Ergonomia chwytu
- Wyważenie
- 3 magazynki w zestawie
- Olej w zestawie

Pełna galeria:
https://imgur.com/a/5k4zSkk


TForum >> Sprzęt >> XDM-9 5.25 9x19

^^