Braterstwo.eu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie

Hej! Jesteś niezalogowany/a. Zaloguj się.


TForum >> Ogłoszenia >> Broń palna jest łatwo dostępna

Broń palna jest łatwo dostępna
Avatar
17.11.2015 21:29
Rozmawiając o broni palnej z ludźmi spoza środowiska strzeleckiego szybko dociera się do licznych barier w komunikacji. Broń jest straszna, zła, niebezpieczna. Broń jest dla oszołomów. Broń jest na wojnę. To wszystko słyszymy -- dzięki Bogu coraz rzadziej -- na co dzień i z tym walczymy, co idzie nam coraz lepiej.

Jest też kolejny problem, który zauważyłem niedawno. "Pozwolenie mają tylko znajomi komendanta". "Broń dostaniesz, jak Cię napadną 5 razy". "Polacy są rozbrojeni przez polityków". Ludzie, którzy do broni palnej mają stosunek pozytywnie-obojętny (zatem są otwarci na argumenty i da się ich zachęcić do spróbowania strzelectwa) uważają, że wyrobienie pozwolenia to jest droga przez mękę, dostępna tylko dla wybranych, długa i kosztowna. 

Biorąc pod uwagę obowiązujące w przeszłości prawo, nic dziwnego że takie opinie są powszechne. Tak było. Po zmianie tego prawa w 2011 roku, po zlikwidowaniu w wielu miejscach uznaniowości sytuacja jest już inna.
Ludzie, którzy posiadają pozwolenia często narzekają i na to nowe prawo, a zwłaszcza jego wykonywanie. Lista niedociągnięć jest długa i jest co poprawiać. Są też ciągle przypadki, gdy dalej dostęp dla zwykłego obywatela jest zamknięty (pozwolenie na broń w celu obrony osobistej).
Warto jednak byłoby się zastanowić, czy rzeczywiście wyrobienie pozwolenia na broń palną jest trudne.

Otóż, ja twierdzę że nie jest. Twierdzę, że pozwolenie na broń palną jest dostępne dla każdego praworządnego obywatela. Spełnienie podstawowych wymogów, które spełnia 50-80% społeczeństwa (szacunki własne) gwarantuje pozytywną decyzję. Uzyskanie pozwolenia na broń palną jest łatwiejsze niż uzyskanie Prawa Jazdy, jest w zasięgu portfela większości Polaków (2 000 zł) i trwa od 3 do 6 miesięcy.
Broń palna jest łatwiej dostępna niż wiele świadczeń zdrowotnych. Uzyskasz ją szybciej niż tomograf, niż endoprotezę, niż operację na zaćmę, niż turnus w sanatorium. A już na pewno kosztuje mniej niż składki na NFZ opłacane przez 25 lat!
Szybciej (wielokrotnie szybciej!) skompletujesz dokumenty do pozwolenia na broń niż do pozwolenia na budowę.
Mniej wydasz na kurs, egzamin i badania lekarskie niż tygodniowy urlop w Egipcie.

Może czas wyjść z inną informacją do tych, których da się zainteresować i zachęcić. Nie tylko "broń nie jest zła, nie bój się", ale raczej "i TY możesz mieć broń", "to łatwe, zobacz".

Każdy praworządny, dorosły i zdrowy psychicznie obywatel Polski może uzyskać broń palną. Pistolet, karabin i strzelbę. Jest to łatwe, wszystkie kroki są proste, trwa to krótko i kosztuje niewiele. Powtarzajmy im to, aż w końcu uwierzą i może dołączą do nas.


TForum >> Ogłoszenia >> Broń palna jest łatwo dostępna

^^