Braterstwo.eu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie

Hej! Jesteś niezalogowany/a. Zaloguj się.


TForum >> Ogłoszenia >> Forum lokalne

Forum lokalne
Avatar
23.11.2016 15:41
Braterstwo wzbogaciło się o nową funkcjonalność, którą uważam za kluczowy element budowania zwartej społeczności: forum lokalne. Jest to miejsce, gdzie każdy członek Braterstwa może opublikować wpis lub skomentować już istniejące wpisy. Jednocześnie, każdy widzi tylko wpisy zamieszczone przez ludzi mieszkających w promieniu do 50km od siebie.

Dodatkowo, udostępniamy "prywatne wiadomości", dzięki czemu można kontynuować pogłębianie znajomości w bardziej kameralnym otoczeniu. Przydaje się zwłaszcza do wymiany danych osobowych (jak adres e-mail), czy innych treści, których nie chcemy upubliczniać. 

Problem
W starym stowarzyszeniu mieliśmy taką rzeszę ludzi, że nie wiadomo było od czego zacząć, żeby poznać choćby kilka procent z nich. Należeli do nas ludzie z całej Polski, reprezentując (dosyć licznie) każde miasto powyżej 100 tys mieszkańców i ogrom mniejszych. Jednak był kłopot z integracją. Być może ktoś mieszkał w pobliżu innych członków, ale nie miał możliwości nawiązać z nimi kontaktu, poza przypadkową rozmową na strzelnicy (nawet w ten sposób, sporo ludzi się poznało w ramach Braterstwa).
Doświadczyłem tego osobiście idąc na kurs instruktorski. Kilka zajęć nie znając uczestników, a później rozmawiając okazało się, że 1/3 należy do stowarzyszenia. Całkiem niezły wynik, ale powinniśmy poznać się już wcześniej, skoro mieszkamy w swojej okolicy.

Rozwiązanie
Aby rozwiązać ten problem stworzyłem forum lokalne dostępne z poziomu profilu. Przed zamieszczeniem wpisu można sprawdzić na mapie, jaki rejon mieści się w tych 50km (jest to kwadrat; mniej dokładny, ale łatwiejszy do wyliczenia). Dla każdego użytkownika mapa jest generowana osobno na podstawie jego lokalizacji. Uwaga! Nie dziel się linkiem do mapy, zawiera Twoją lokalizację (z dokładnością do ok 1km).

Dla różnych miast, czy miasteczek fora lokalne będą miały zupełnie inną treść. Mieszkaniec Łodzi nie zobaczy tego, co mieszkaniec Wrocławia. Dzięki temu, nie musimy pytać "skąd jesteś". Wiemy, że skoro widzimy swoje wypowiedzi, to mieszkamy niedaleko.
Wątek może skomentować każdy, kto go widzi. Zatem zarówno osoba 50 KM na wschód od autora wątku, jak i osoba 50 KM na zachód od autora (oboje się mieszczą w promieniu 50 km od autora, choć odległość między nimi jest większa) . W ten sposób w komentarzach mamy nieco szerszy zakres geograficzny, co może pomóc odnaleźć osobę lubiącą to samo co my.

Wg mnie forum lokalne znacząco ułatwi wspólne wypady na strzelnicę, wspólny zakup amunicji, wymianę doświadczeń i poznanie ludzi. Nawet jeśli zapisujesz się do stowarzyszenia nie znając nikogo z bronią, będzie Ci łatwiej poznać takie osoby. Zauważyłem też, że jeśli ludzie wiedzą, że rozmawiają ze swoimi sąsiadami, to są grzeczniejsi. Nikt nie przejmuje się uczuciami osoby, która może mieszkać 500 km dalej, ale niewielu z nas nakrzyczy na sąsiada i podsumuje go inwektywą.

Na dużym forum, gdzie są tysiące użytkowników piszących posty, jest duży stopień anonimowości. Świadomość, że dana osoba może być z bardzo odległego miejsca Polski, nieco zamraża chęć do bliższego kontaktu. Ile osób musiałbym zapytać o lokalizację zanim trafię na kogoś z Dolnego Śląska? Tak średnio pewnie 10-15.
Oczywiście jest wada forum lokalnego -- trafia tylko do tych blisko Ciebie. Zatem nie ma sensu dopytywać tam np o szczegóły prawa, bo w takich tematach liczy się wartość merytoryczna, a nie odległość odpowiadającego od nas. Natomiast do swoich, wyspecjalizowanych funkcji forum lokalne jest idealne.

Zachęcam wszystkich do brania udziału. Im więcej ludzi będzie pisać, tym większą wartość będzie miała społeczność. We Wrocławiu forum lokalne sięga już 75 osób, mediana w całym Braterstwie to 21 osób w zasięgu forum lokalnego, a zaledwie 8 pechowców mieszka na tyle daleko, żeby nie mieli (jeszcze) sąsiadów z Braterstwa. Jest potencjał!

Kilka uwag o prywatności:
-- nie dzielimy się z nikim Twoją lokalizacją. Także inni ludzie jej nie widzą, wiedzą tylko, że skoro udało Ci się odpisać w wątku (lub utworzyć nowy), to musisz mieszkać w miarę blisko
-- nie ma obowiązku korzystania z tej funkcjonalności. Nikt się nie dowie, ani nie domyśli, że akurat Ty mieszkasz w danej okolicy, dopóki nie napiszesz wiadomości.
-- wszystkie wątki, wiadomości, itp są widoczne dla administracji (mnie). Miej to na uwadze. Jeśli chcesz przekazać coś głupiego, to może lepiej przez inne medium


TForum >> Ogłoszenia >> Forum lokalne

^^