Braterstwo.eu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie

Hej! Jesteś niezalogowany/a. Zaloguj się.


TForum >> Ogłoszenia >> Warto znać, czytać, oglądać

Warto znać, czytać, oglądać
Avatar
27.03.2017 09:36
+5
by Mr. Pete

W tym artykule chciałbym Wam przedstawić propozycje kilku ciekawych miejsc w Internecie, które każdy entuzjasta broni strzeleckiej powinien znać. Z wielką chęcią poznam też Wasze propozycje podobnych stron.  


Ktoś może powiedzieć, po co takie zestawienie, skoro wszystko znajdę w google. Jest w tym dużo racji, ale nie wszystko znajdziemy od razu i nie wszystko, co znajdziemy jest warte polecenia. Mnie dowiedzenie się oraz zweryfikowanie wszystkich tych poniższych adresów zajęło kilkanaście miesięcy i proces ten trwa w zasadzie do dziś, bo ciągle odkrywam coś nowego. :) I wyznam szczerze, że jak zaczynałem swoja przygodę z bronią palną, to bardzo mi brakowało takiego jednego miejsca, w którym mógłbym znaleźć różne ciekawe i przydatne linki. Żeby po prostu ktoś za mnie odwalił tę brudna robotą, jaką jest poszukiwanie użytecznych informacji, a ja mógłbym potem tylko te informacje zweryfikować i wybrać odpowiednie dla mnie. A czasem trzeba przegrzebać dziesiątki stron www, setki wątków na różnych forach, czy przeczytać tonę różnych czasopism lub książek, żeby znaleźć cenne dane.

Chciałbym, aby ten artykuł potraktować jako taki mini przewodnik, rodzaj prologu i listę adresów must have każdego, kogo interesuje broń strzelecka. To tyle wstępu, teraz przejdźmy do meritum.

Fora internetowe
Skupię się tylko na polskich, bo zagranicznych, a zwłaszcza anglojęzycznych jest mnóstwo. Szczęśliwy naród amerykański dostarcza nam nieprzebrany zasób tego typu społeczności. W Polsce w zasadzie mamy dwa fora, które “żyją”. Jedno bardziej, drugie mniej. :)

Forum-bron.pl
Największe i najaktywniejsze to oczywiście tzw “iweb”, czy “brązowe forum”. Istniejące od 2003 roku bodajże. Jest to jak na naszą niszę zainteresowań, ogromne forum, mające tysiące użytkowników, niektórzy z nich to prawdziwi spece i starzy wyjadacze. Na każde pytanie można uzyskać tam odpowiedź, testowałem, więc wierzcie mi. Jest to skarbnica wszelakiej wiedzy na temat każdego rodzaju broni, legislacji, zawodów. Działy są sensownie podzielone, dobrze zarządzane i moderowane.
Adres: forum-bron.pl/

Strzelecka.net
Drugie pod względem wielkości i aktywności to tzw. “strzelecka.net” O ile się nie mylę istnieje już 13 lat. Obecnie ruch na nim trochę mniejszy, ale też ma swoich speców i też na wiele pytań i nurtujących wątpliwości można znaleźć tam odpowiedzi.
Adres: strzelecka.net/

I to chyba wszystko, co mogę polecić na początek. Jest również sporo mniejszych, bardziej kameralnych for działających przy klubach, stowarzyszeniach (jak np. nasze :P), czy sklepach internetowych. Kilka adresów innych for o tematyce strzeleckiej:
forum.blackpowder.pl/
dobroni.pl/
sniperforum.fora.pl/
strzelambolubie.pl/forum-strzelam-bo-lubie.html
ipsc-poland.org/forum/index.php
forum.poluje.pl/lowieckie-mysliwskie.html
forum.lowiecki.pl/index.php
Blogi
Tutaj na naszym krajowym podwórku nie dzieje się za dużo, ale coś tam jest. A przynajmniej ja nie znam jakiś wielu ciekawych blogów traktujących o broni strzeleckiej. Na pewno mogę polecić następujące:

Broń, Amunicja, Optyka – Blog Marka Czerwińskiego
Blog prowadzony przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych w naszym kraju bronioznawcy, autora ponad 20 książek i wielu artykułów o broni. Czołowy redaktor czasopisma BiA. Jak dla mnie człowiek o ogromnej wiedzy. Wiele ciekawych artykułów znalazłem na jego blogu.
Adres: mczbron.blog.pl/


Alfcharlie.pl Najlepsi z najlepszych!
Kolejna skarbnica wiedzy. Nie znam autora, ale widać, że ma dużą wiedzę i strzela od wielu lat. Znajdziecie tutaj dużo ciekawych artykułów opisujących różne modele broni, amunicji. Sporo wiedzy podręcznikowej można też tu znaleźć. Godny polecenia.
Adres: alfacharlie.pl


Blog.gdziestrzelac.eu
Chyba najmłodszy z blogów, które czytam. Autorem jest Michał Kałahurski, człowiek który stworzył stronę gdziestrzelac.eu zawierającą adresy strzelnic, sklepów, warsztatów rusznikarskich z całej Polski. Kawał dobrej roboty przy okazji. Sam blog powstał w 2016 roku. Wpisy różne różniste jak mówi pewien cytat. Na pewno warto zaglądać i patrzeć co nowego się pojawia.
Adres: blog.gdziestrzelac.eu/


Vadim Pacajev
Blog niekoniecznie o samej broni, bo autor porusza w nim różne kwestie od podróży poprzez różne gadżety i nowości techniczne na broni skończywszy. Tak czy siak ma coś do powiedzenia na interesujące nas tematy i warto czytać tę część jego bloga.
Adres: vadimpacajev.com/category/codziennik/strzelectwo/


Milimoto
Blog prowadzony przez AKMSa, autora świetnej strony poświęconej opisom broni (szczegóły poniżej w sekcji o stronach internetowych). Na tym blogu znajdziemy również informacji z innych dziedzin, np. na temat artylerii, czy ciężkiego sprzętu militarnego, ale o samej broni strzeleckiej również się coś znajdzie.
Adres: milimoto.wordpress.com/


Gun nut
Na koniec dwa blogi amerykańskie. Jako pierwszy, prowadzony przez dwóch bardzo doświadczonych i znanych speców od broni - Davida Petzala i Phila Bourjaily’ego. Kto z Was lubi poczytać trochę literatury z branży pewni już się spotkał z jakąś ich książką. Panowie jak na typowego bloga przystało piszą niewiele - jeden, dwa wpisy na dzień i są one dość lakoniczne, ale często bardzo ciekawe. To taki codzienny blog do przejrzenia przy porannej kawie. :)
Adres: fieldandstream.com/blogs/gun-nut


TheFirearmBlog
No i drugi. Bardzo duży, znany, wiarygodny i po prostu godny polecenia. Oni wiedzą o wszystkim, co dzieje się w branży strzeleckiej..
Adres: thefirearmblog.com/blog/


Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o kilku innych blogach, które znam, ale ich nie czytam (z różnych względów):

Gunblog: gunblog.eu/ - blog stricte o broni, wystarczy spojrzeć na działy tematyczne, ale od 2015 roku nic nowego się nie pojawiło. Prowadzony przez Macieja Szadkowskiego.

Szwadron: szwadron.blogspot.com/ - blog raczej ogólno militarny, zatem o samej broni mało, ale nieraz opisuje jakieś kwestie nas interesujące.

Strzelectwo: xtrey.pl/ - kolejny nieaktywny już blog o broni i strzelectwie. Nie śledzę, więc i się nie wypowiem. Nie zaszkodzi wejść i przejrzeć starsze wpisy, a nuż znajdzie się coś wartego uwagi.

Shooting for fun: shootingforfun.pl/ - fajny blog, znalazłem na nim swego czasu sporo przydatnych informacji z kategorii jak zacząć przygodę z pozwoleniem na broń w Polsce. Niestety sam autor już nie publikuje od 2015, ale blog zawiera wiele ciekawych informacji.

Trybun: trybun.org.pl/blog/ - blog Andrzeja Turczyna. Osoby tej chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Darzę Pana Andrzeja dużą estymą i doceniam to, co robi dla całego strzeleckiego światka i fajnie, że mamy go po naszej stronie, ale jego blog to w zasadzie tylko polityka i pesymistyczne newsy. To nie dla mnie, tylko mi nerwy psują te różne pomysły pseudopolityków i hoplofobów, o których można wyczytać na tym blogu.

Tyle na ten czas ode mnie w temacie blogów. Jeśli znacie jakieś inne (a jakieś pewnie są) ciekawe blogi o broni strzeleckiej, piszcie, z chęcią się z nimi zapoznam.

Kanały na youtube
Jak wszyscy wiedzą yt to nieprzebrana skarbnica “filmików”, niestety ich wartość jest różna. Kolejny raz odwołam się do kolegów zza oceanu, którzy na temat broni strzeleckiej tworzą setki filmów dziennie i wrzucają na youtube, tak więc jest z czego wybierać. :) Ja chciałbym polecić Wam tylko kilka, polskich i zagranicznych “jutuberów”, którzy kręcą materiały video o broni palnej i dzielą się z nimi na yt. Wydaje mi się, że niektórych będziecie znać na pewno (bo to gwiazdy wysokiego formatu), innych może niekoniecznie. Tak czy siak, jak wszystko w tym artykule wybór jest czysto subiektywny i ma służyć tylko jako sugestia i ewentualna pomoc, nic więcej.

Zagraniczny youtube
hickok45
Legenda strzeleckiego yt. Ten starszy pan (nie jest to krzywdzące stwierdzenie, jak zobaczycie jak wygląda, taki wypisz wymaluj dobry grandpa ;) ) nagrywa od 2011 roku i ma setki, jeśli nie więcej filmików. Robi to świetnie, widać że się zna na broni i testował setki jej rodzajów. Nie znam jego biografii, pewnie można by coś o nim wygooglać, ale po co? Ważne, że facet robi wartościowe materiały. Polecam wszystkim.
Adres: youtube.com/channel/UCvB3solmhqtgDeLpD-yTtfg

Iraqveteran8888
Kolejna grupa strzeleckich speców z USA. Podobnie jak pan hickok45 mają bardzo dużo profesjonalnych materiałów.
Adres: youtube.com/channel/UCWJHDMgKWWvOsdyRF3HPVEw

Miculek.com
Kanał jednego z najlepszych na świecie strzelców sportowych. Człowiek legenda - Jerry Miculek. Polecam oglądanie każdego odcinka. Jak się uczyć to od najlepszych.
Adres: youtube.com/user/MiculekDotCom

45Snipers
Dość młody kanał, na razie jest tylko kilka filmów, ale bardzo fajnie ukazują, jak działają mechanizmy broni. Zdecydowanie do obejrzenia i śledzenia, bo kto wie jak się rozwinie ich aktywność. Dobrze się zapowiada.
Adres: youtube.com/channel/UCm1_1GXPMJNHN2hPx3hZXyg

Military Arms Channel
Panowie zawsze jako pierwsi wiedzą o wszelkich nowościach na rynku broni i wiele z nich przedstawiają w swoich filmikach.
Adres: youtube.com/channel/UCZ-qxagOkAmCEP-Tu6YliUQ

T.J.Guns
Niby kanał amerykański, ale po polsku. Prowadzi go człowiek mieszkający w USA, ale pochodzący z Polski. W interesujący (a na pewno dość specyficzny) sposób opowiada o broni, można go lubić lub nie, kwestia gustu. W każdym razie na pewno warto obejrzeć kilka jego nagrań.
Adres: youtube.com/channel/UCs_PobV4YKDez3JIf47Xw-Q

Polski youtube
Gunpoint
Kanał świetnie się zapowiadający, prowadzony przez Przemysława “Golo aka Regulus” Golasza. Facet dobrze znany w polskim środowisku, pisał/pisze m.in artykuły do BiA. Obecnie prowadzi swoja stronę internetową poświęconą strzelectwu, o której będę pisał poniżej. W roku 2015 zamieszczał sporo cennego materiału - znam np. wiele osób (w tym ja sam), które czyszczą broń krótką w ten sposób, który on przedstawił w jednym z materiałów. Obecnie na yt trochę posucha, ale wiem, że Golo aktywnie działa, więc i szansa na nowe nagrania jest duża.
Adres: youtube.com/channel/UCLtgpjTsezwE1fp5R-iTYgA

Gun TV
Całkiem nowy kanał, istnieje od 2016. Obecnie chyba najpopularniejszy w polskim internecie strzeleckim. Prowadzi go znany lektor i dziennikarz Andrzej Leszczyński, który jest również strzelcem sportowym. Tematyka różna, regularność publikowania nowych materiałów niezła. Same plusy. :)
Adres: youtube.com/channel/UCwyIUPe5wnv9Dx4RYI7nL3Q

Shotgun Polska
Świetny kanał, bardzo go lubię. Prowadzony przez doświadczonego pasjonata i kolekcjonera broni. Moim zdaniem facet się zna i mądrze gada. Czekam niecierpliwie na każdy nowy odcinek.
Adres: youtube.com/channel/UC4d_qpeR134B2VTbYFRJZDA

Strzelnica TV
Tutaj mam szczególny sentyment, bo kanał ten prowadzi pan Kwiatkowski z mojego miasta. :) Regularność przyzwoita, zawartość materiałów ciekawa. Nie zaszkodzi subskrybować.
Adres: youtube.com/channel/UCzwFgnGeQ4jYy1CKaalsEpA

Firehand
Kolejny nowy (od 2016) polski kanał o broni. Nie wiem co by tu napisać o nim, odkryłem go kilka tygodni temu. Po prostu wejdźcie i oceńcie sami. Wygląda na prowadzony przez amatorów, ale mających pojęcie.
Adres: youtube.com/channel/UCgaMzMkep180iJGEzfUTL7w/featured

BrzydkiBurak
Tego gościa nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Najbardziej kontrowersyjny wśród polskich medialnych strzelców. Filmiki różne, mniej i bardziej poważne, ale Burak ma wiedzę, możliwości, sprzęt i doświadczenie, to na pewno. Osobiście bardzo lubię jego materiały, a już zwłaszcza te bardziej merytoryczne i poważniej traktowane.
Adres: youtube.com/channel/UCACZeXd1lxlDYT3XE-GxWBQ

FragOut!
Oficjalny kanał grupy odpowiedzialnej za magazyn online FragOut!. Materiałów może nie za wiele, ale jest to dobre uzupełnienie dla lektury ich czasopisma.
Adrss: youtube.com/channel/UC-hzi5L1MMOHBXXnOu5d9rw

TVDarzBór
Oficjalny kanał naszej braci myśliwskiej. Jak ktoś kocha łowiectwo i lub oglądać np. 40 min filmik z polowania, na którym pada w finale jeden strzał, to subskrypcja konieczna. :) Ponadto znajdziecie tutaj recenzje wielu rodzajów broni długiej, relacje z różnych imprez strzeleckich itp. Podobnie jak Łowiec Polski prężnie i długo działają, kilkaset filmików nagranych.
Adres: youtube.com/channel/UCV5AdpzGw7xPKHgbtPKI_Wg

Michał Majchrowicz
Prywatny kanał wyżej wymienionego pana. Publikuje na nim różne materiały, ale jednym z tematów jest broń czarnoprochowa i ma całą playlistę (ok 50 nagrań) o niej. Wszystkich fanów CP zapraszam do oglądania, bo są to ciekawie zrealizowane filmiki.
Adres: youtube.com/watch?v=94ZK2k5mOlE&list=PLpEdWf-sVlbiXqz4E6q7NrLzz370ngCi2

Na koniec dwa kanały już nie prowadzone, ale zawierające trochę materiału o broni palnej.

Gunblog - związany z wyżej opisanym blogiem o tym samym tytule.
Adres: youtube.com/watch?v=94ZK2k5mOlE&list=PLpEdWf-sVlbiXqz4E6q7NrLzz370ngCi2

Strzeleckie ABC - podobnie jak powyższy, już nieaktualizowany, ale 22 filmiki zrobili.
Adres: youtube.com/channel/UCVyfbbRyMGTCKhDlU0dlQyQ

Strony internetowe
W ostatniej część tego mini poradnika o ciekawych miejscach Internetu z punktu widzenia broni palnej, chciałbym podać Wam kilka linków do ogólnych stron internetowych związanych mocno z bronią palną, które zawierają bardzo przydatne informacje. Kolejność prezentacji zupełnie przypadkowa.

Zagraniczne witryny

ammo.com/
Niby tylko sklep z amunicją, ale chyba jeden z największych na świecie. A przy okazji prawie przy każdym naboju, jest krótki rys historyczny, co dla nas jest bardzo cenne.
-----
ar15.com/ammo/project/Ammo_Cross_Sections/index.htm
Strona zawierająca prawdziwe zdjęcia przekrojów nabojów z krótkim komentarzem. Świetna rzecz.
-----
modernfirearms.net/handguns-e.html
Obecnie chyba największa skarbnica wiedzy o współczesnej broni strzeleckiej z całego świata. Koniecznie trzeba znać tę stronę.
-----
alpineco.com/bulletchart/alpine-bullet-poster.jpg
Stronka, na której możecie znaleźć plakat w dobrej rozdzielczości przedstawiający najpopularniejsze pociski i naboje.
-----
friedmanhandguntraining.com/home.html
Świetna strona ucząca prawidłowego strzelania. Zawiera fajny online’owy tutorial prawidłowego strzelania. Polecam sobie przejść przez ten krótki kurs.
genitron.com/Basics/Glossary-of-Handgun-Terms
Glosariusz terminologii związanej ze strzelectwem.
-----
thewellarmedwoman.com/women-and-guns/gun-glossary
Kolejny glosariusz.
-----
pewpewtactical.com/
Dobrze zrobiona i ciągle aktualizowana strona o broni palnej.
-----
hallowellco.com/abbrevia.htm
Słownik strzelecki
-----
brownells.com/schematics/index.htm
Świetna strona, zawiera setki schematów broni.
Polskie witryny
gunpointmag.com/
Strona prowadzona przez Przemysława Golasza. Co prawda od niedawna, ale ma już kilka bardzo fajnych artykułów i cały czas dochodzą nowe, godna polecenia i obserwowania.
-----
rzutek.phpzilla.net/anatomia_strzelby.html?i=1
Wszystko o strzelbie i rzutkach.
-----
breneka.tnb.pl/print.php?type=A&item_id=78
Prosta fanowska strona o budowie broni krótkiej
-----
strzel.eu.interiowo.pl/index.html
Kolejna amatorska strona o strzelectwie, zawiera praktyczne i podstawowe informacje.
-----
blackpowder.pl/
Strona poświęcona wyłącznie czarnemu prochowi, taki “iweb” dla dymiarzy. :) O CP znajdziecie tu wszystko.
-----
opisybroni.republika.pl/indepl.html
Świetna, mimo że amatorska, strona Przemka Konickiego aka AKMS. Być może osoba Wam znana, aktywny gracz na forum strzelecka.net. Zawiera wiele fajnych informacji, szkoda, że Przemek już stracił trochę zapał i jej nie aktualizuje. Teraz aktywniejszy jest na swoim blogu milimoto.wordpress.com/ , który opisałem powyżej.
-----
skawinski.pl/poradnik.html
Jeden z bardziej znanych polskich sklepów z bronią ma bardzo fajny (aczkolwiek krótki) dział z poradnikami. Polecam zajrzeć.
-----
lowiecki.pl/strzelectwo/ammo/slownik.php
Na tym portalu łowieckim można znaleźć opisy amunicji i najpopularniejszych pocisków w aż 3 językach - po polsku, angielsku i niemiecku.
-----
fortyfikacje06.fm.interiowo.pl/nbr.html
Zbiór artykułów o niemieckie broni ręcznej.
-----
kola.lowiecki.pl/priv/rs/www/bron/
Krótki zarys podziału broni myśliwskiej
-----
jelenbrody.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=115&Itemid=113
Krótki słownik języka łowieckiego

Epilog
Trochę tego się zebrało przez te kilka lat. Mam nadzieję, że wytrwaliście do końca i że skorzystacie z któregoś z tych linków. Tak jak wspominałem, jeśli sami znacie jakieś fajne, ciekawe strony o broni, podsyłajcie proszę namiary. Z chęcią wstawię je jako uzupełnienie do tego artykułu i sam się z nimi z ciekawością zapoznam.
Dzięki za uwagę.
Marzec 2017


TForum >> Ogłoszenia >> Warto znać, czytać, oglądać

^^