Dyskutujemy nad kształtem nowej UoBiA i pojawiają się głosy domagające się przymusowego zrzeszania w organizacjach. Chciałbym rozwinąć temat dlaczego przymus przynależności do organizacji jest krzywdzący.
Strzelectwo w Polsce cierpi na jeden fundamentalny problem: jest za mało strzelców. Nawet kominiarzy jest więcej niż kolekcjonerów broni palnej w Polsce.
Mała ilość strzelców sprawia, że politycznie nasz głos jest cichy, nasze postulaty społecznie ignorowane, a nasza siła sprawcza niewielka. Co ważniejsze, strzelcy mają niewielką siłę oddziaływania ekonomicznego. Trudno jest stworzyć nowoczesną, doinwestowaną firmę szkoleniową, jeśli z oferty będzie chciało skorzystać 50-100 osób rocznie. Jest mało miejsca dla bardziej wyspecjalizowanych odłamów strzelectwa: longshotów, dynamiki, czy choćby odchodzącego już w niebyt sportowy pistoletu dowolnego, bo jeśli w naszym powiecie strzela 200 osób, to ile z nich będzie w ogóle myślało o strzelaniu długodystansowym?
Najgorzej jest z obiektami. Dobra strzelnica, poza silną społecznością lokalną, która obroni miejsce przed deweloperami, czy niechętnymi sąsiadami, potrzebuje dużych nakładów. W dużych miastach nawet niewielka strzelnica może generować koszty rzędu kilkunastu tysięcy miesięcznie. Aby powstał obiekt klasy ogólnopolskiej, niezbędne są miliony złotych.
Uzbieranie miliona złotych na obiekt nie jest obecnie wykonalne dla żadnej organizacji strzeleckiej (nie liczę PZSS), nawet w perspektywie kilku lat zbierania. Strzelnice w dużych miastach powstają powoli, bo ogromne koszta stałe wymagają albo wysokich cen albo ogromnej ilości użytkowników, a często obu tych rzeczy. Na prowincji otwieranie strzelnic często nie przynosi specjalnych efektów, bo chętnych do strzelania jest tak mało, że obiekt żyje tylko w niektóre dni weekendowe.
O wiele łatwiej by było, gdyby chętnych strzelców -- a więc płacących klientów -- było znacznie więcej. Mając dużą bazę klientów firmy otwierają nawet najtrudniejsze, najbardziej kosztowne działalności, wymagające obecności na wszystkich kontynentach i dwuletnich łańcuchów logistycznych. Także w Polsce większa ilość klientów sprawi, że rynek strzelnic poprawi się i przyspieszy.
Barierą w gwałtownym wzroście ilości strzelców w Polsce nie jest już uznaniowość Policji (choć starają się jak mogą), a skomplikowane procedury wykraczające poza niezbędne warunki (święta trójca: dorosłość, praworządność, zdrowie psychiczne). Duża część osób lekko zainteresowanych strzelectwem zniechęca się gdy słyszy o 6 miesiącach oczekiwania, kilku przelewach na łączną kwotę 2 tys zł, regularnym odstrzeliwaniu "zawodów" na wiwat i zależności od prezesów klubów. Obecne procedury całkowicie nie pasują do kraju leżącego w Europie. Odejście od nieżyciowych procedur jest niezbędne, aby ruch w strzelectwie się unormował w szybkim wzroście.
Myślę, że większość osób zgodzi się, że istnienie klubów strzeleckich to korzystne zjawisko. Moim zdaniem -- bardzo korzystne. Klubów powinno być jak najwięcej, zrzeszających różnych ludzi, o zróżnicowanych zainteresowaniach czy pasjach. Środowisko strzeleckie jest obszerne i nie ma jednego typu strzelców. Szeroka, różnorodna oferta podnosi atrakcyjność hobby zarówno dla ludzi z pozwoleniami na broń, jak i osób, które dopiero zainteresują się bronią palną w przyszłości.
Kluby i stowarzyszenia strzeleckie organizują lokalne działania, zdobywają i utrzymują obiekty strzeleckie i stanowią miejsce pierwszych spotkań laików ze strzelectwem.
Obecnie coraz więcej ludzi pierwszą styczność ze strzelectwem zalicza też przez internet: czytając, oglądając filmiki na youtube, rozmawiając ze strzelcami.Jednak nawet najlepsze informacje teoretyczne w internecie nie trafią do wszystkich zainteresowanych i w dalszym ciągu większość strzelców uzyskuje pierwsze informacje w swoim klubie strzeleckim.
Klubów powinno być dużo, aby była między nimi zdrowa konkurencja, dbałość o członków i stały impuls do rozwoju dla całego środowiska. Kluby strzeleckie to wizytówka strzelectwa i powinny prezentować jak najwyższy poziom.
Dlaczego zatem przymus przynależności do stowarzyszeń nie byłby korzystny, skoro najwięcej wysiłku obecnie wymaga kontakt z PZSS (dużo osób chce zlikwidować tylko to), a kluby działają pozytywnie i są niezbędne?
Przymus przynależności:
1. utrzymuje przy życiu organizacje patologiczne, pasożytnicze i nie mające żadnej pożytecznej funkcji społecznej (a czasami trzy w jednym),
2. znacząco zwiększa koszta dla potencjalnych strzelców,
3. nie przydaje się większości osób
4. limituje dostęp do hobby, utrudniając poszerzanie grona strzelców
5. napędza tworzenie i utrzymywanie "hurtowni strzeleckich", czyli premiuje organizacje ułatwiające spełnianie wymogów, a nie rzeczywiste osiągnięcia (spełnianie wymogów staje się koronnym osiągnięciem organizacji)
6. daje silną motywację do federalizowania strzelectwa i próby wpisywania monopoli lub oligopoli w prawo
Ad1.
Największą wadą przymusu jest utrzymywanie organizacji, które nie powinny istnieć lub nie powinny istnieć w tym kształcie. Jeśli utrzymanie pozwolenia wymaga członkostwa w jakimś klubie, to w wielu miejsach w kraju, zwłaszcza gdzie infrastruktura jest gorsza powstanie lokalny monopol. Ludzie będą zmuszeni do dołączenia do jakiegoś klubu i będą żywić organizację, która istnieje tam siłą inercji. Może ten klub ma prezesa - buca, może ma nieżyciowe opłaty i wymagania, może traktuje nowych strzelców źle i zniechęca ich do hobby? Jeśli organizacja ma lokalny monopol i zagwarantowany ustawą stały dopływ nowych "jeleni", to nie ma żadnej motywacji do zmiany.
W takim klubie wszystko może być rodem z lat 80 i będzie to świetnie funkcjonowało. Znacie takie kluby w swojej okolicy? Większość na pewno zna. Nie ma żadnej potrzeby inwestowania w polepszenie warunków, jeśli klienta przyjdzie tak, czy siak. Albo jeśli klientów będzie tak dużo, że nawet zniechęcając 95% z nich klub się bez problemu utrzyma. Nieważne co myślą ludzie, byle tylko raz wpłacili przelew.
Takie kluby ograniczają swoich członków, nie trzymają nawet minimum jakości (szkoleń, imprez, czy kontaktów w lokalnej społeczności) i utrudniają nam przekonywanie wahających się do spróbowania strzelectwa. Takie kluby są powodem, dla którego na każdym kursie na patent w Braterstwie jest ktoś, kto przyjechał 400km na kurs i po kursie wróci 400km do domu. W lokalnej społeczności nie da się w cywilizowany sposób wypełnić obowiązku ustawowego, więc ci pechowcy wolą spędzić 2 dni w samochodzie. To jest oznaka niesamowitej patologii środowiska, którą obserwuję regularnie.
Jeśli nędzny klub nie miałby zagwarantowanego prawem dopływu klientów, zdechłby z głodu lub się poprawił. Oba rozwiązania są korzystne, bo na miejsce upadłego klubu ktoś rzutki powoła inny, lepszy.
ad 2.
Członkostwo w klubie kosztuje. Da się zrobić organizację, która spełnia wymagania ustawowe nie pobierając za to ani grosza -- w ten sposób operowało Braterstwo w latach 2014-16 -- ale wymaga to społecznej pracy i pewnej umiejętności automatyzacji biurokracji, co raczej rzadko idzie w parze (trochę to dziwne, patrząc ilu jest programistów w naszych szeregach). Nie da się na takim systemie pociągnąć całego kraju (bo nawet 20 gr za samą tylko kopertę razy 400 000 potencjalnych osób bankrutuje każdego społecznika), a liczenie, że zbawi nas ktoś, kto poświęci życie w żmudnym klepaniu tych bzdurnych papierów nie powinno stanowić podstaw przy tworzeniu prawa.
Zatem członkostwo w klubie kosztuje. Bardzo niewiele organizacji strzeleckich w Polsce pobiera mniej niż 100 zł rocznie, zwykle są to kwoty wielokrotnie wyższe. Nawet tysiące złotych każdego roku. Tak duży, nieuzasadniony koszt zniechęca sporą część osób, które mogłyby się zainteresować strzelectwem (a każdy z nich jest na wagę złota). W momencie, gdy ważny jest fakt członkostwa, kluby mogą pobierać pieniądze nie dając od siebie zbyt wiele i rzeczywiście ma to teraz miejsce, gdyż wiele organizacji nie udostępnia swoim członkom strzelnicy, a wszystkie zawody, czy spotkania są dodatkowo płatne. Sumy opłat stanowią niebagatelny argument dla osób, które nie są bronią od małego zafascynowane, a tylko chcieliby sobie "postrzelać" (ja w tej liczbie).
Obecnie za cenę członkostwa (i udziału w przymusowych "imprezach") w większości klubów strzeleckich, można kupić naboje wystarczające do regularnego treningu, lub w perspektywie kilku lat odłożyć na nową broń. Można się zapisać na porządne szkolenie każdego roku, wypożyczyć na strzelnicy nową, ciekawą broń lub sfinansować wahającym się znajomym wstęp na komercyjne strzelanie. Można zrobić wiele fajnych, budujących rzeczy za pieniądze, które obecnie są wyrzucane w błoto na obowiązkowe członkostwa.
ad 3.
Obowiązkowe członkostwa nie dają korzyści przynajmniej połowie osób, które NIE CHCĄ brać udziału w (często nudnych i słabych) aktywnościach organizowanych przez klub. Strzelcy uważają to za marnowanie czasu i pieniędzy i tylko prawny przymus skłania ich do odstrzelenia na pałę kilku osobostartów. Może mają bardziej zajęty rok, może chwilowo strzelectwo sportowe odeszło na drugi plan, może uprawiają dyscypliny, których się lokalnie nie organizuje. A może ich klub organizuje tylko kilka spotkań w roku, w dni powszednie i strzelcy nawet nie mają kiedy skorzystać z oferty klubu? Takie osoby chodzą na zawody do klubu X, ale należą do Y, bo może jest tańszy, bliżej, bardziej znany, itp.
Członkostwa w klubach często są marnowaniem pieniędzy. Pełno jest osób, które broń mają, żeby mieć. Bo lubią. Dalej płacą za członkostwa (przymusowe), chociaż chcą tylko sobie trzymać pistolet. Nie ma nic złego w braku wzmożonej aktywności strzeleckiej. Nie świadczy to o braku bezpieczeństwa, czy o "bezprawności" takiego pozwolenia.
Oczywiście jest grono zawodników, którzy robią punkty, jeżdżą, rywalizują. Lubią to. Jestem pewien, że dalej będą organizowane zawody strzeleckie, w których takie osoby będą mogły wziąć udział. Ale to zdecydowana mniejszość. 70-90% osób (ciężko mi oszacować) chodzi na imprezy klubów, do których są przymusowo przypisani z powodu przykazu ustawowego. To nieetyczne, żeby zmuszać dorosłych ludzi do płatnych czynności pozbawionych znaczenia społecznego (start w zawodach nie poprawia bezpieczeństwa publicznego) w imię "dobrego brzmienia przepisu".
Zresztą, z punktu widzenia etyki sam fakt, że przynależność byłaby przymusowa jest całkowicie niedopuszczalny, więc nie będę się skupiał na istotnych argumentach wolnościowych, bo są oczywiste.
ad 4.
Kluby to z definicji zamknięte zbiory osób. Część takich zbiorów nie będzie chciała nabierać nowych członków. "a jak przyjdzie wariat?", "nie mamy już miejsca na strzelnicy", "czy teraz każdy burek musi mieć broń?". Strzelectwo do tej pory było ekskluzywną, elitarną aktywnością i niemało osób tęskni za tym. Lubią się czuć wyżej niż rozbrojony plebs. Nie chcą się ocierać o osoby, dla których pistolet to tak samo przydatne narzędzie jak szlifierka kątowa i jak szlifierka byłoby traktowane: użytkowo, bez czci i szlifowania oksydy po nocach. Do tego (uzasadnione lub nie) obawy o bezpieczeństwo i uzyskujemy częste dzisiaj warunki wstępne: wysokie wpisowe, członkowie wprowadzający, obowiązkowe staże treningowe, długie oczekiwanie na wydawanie dokumentów (żeby delikwent "dojrzał" do pozwolenia).
Jeśli członkostwo jest przymusowe, to wprowadzenie takich warunków w wielu klubach (a w wielu takie są od zawsze) zabije skutecznie rozwój. Gdzie Jan Kowalski pójdzie, skoro trzy okoliczne kluby go nie chcą, a bez członkostwa nie może uzyskać pozwolenia, żeby pokazać w tych okolicznych klubach, że jest godny zaufania? Paragraf 22.
Stowarzyszenia kolekcjonerskie były pomyślane w noweli UoBiA 2011 roku jako mechanizm wewnętrznej kontroli. Żeby "wariaci" i "niedojrzali" byli wycinani przez sprawiedliwe i roztropne środowisko. Pomysł ciekawy, bo samooczyszczenie brzmi fajnie. Ale nie działa w rzeczywistości. Gdy ja chciałem uzyskać pozwolenie do celów kolekcjonerskich w 2014 roku, to nie było nikogo w okolicy, kto by mnie chciał przyjąć. Nie miałem żadnych znajomości, ani pleców. Stowarzyszenia z innych województw proponowały mi kilka staży na targach, itp, żeby mnie "sprawdzić". Jestem i byłem dorosłym, praworządnym Polakiem. Mam nawet wykształcenie i potrafię się wysłowić nie obrażając rozmówcy. Mimo tego nie byłem w stanie przejść sita, było za gęste. "Sprawiedliwe i roztropne" środowisko okazało się raczej ludźmi, którzy zapomnieli jakie trudne są początki bez pleców.
Założyłem Braterstwo, żeby już żaden praworządny Polak (a tylko tacy uzyskują u nas pozwolenia na broń) nie był nigdy sprawdzany po długości nosa, czy rozstawie źrenic przez nadgorliwców. Organizacje społeczne nie mają dostępu do żadnych rejestrów, czy danych o ludziach i nie mają możliwości ich skutecznie weryfikować. Mogą to robić po wzroście, kolorze oczu lub ilości znajomych w klubie i żadna z tych metod nie pasuje do XXI wieku. Obecnie uzyskanie pozwolenia do celów kolekcjonerskich działa tak, jak powinny działać wszystkie: spełniasz "świętą trójcę", składasz papier i dostajesz pozwolenie.
Nie chcę sobie uzurpować znaczącego udziału we wzroście ilości kolekcjonerów (główne zasługi ma śp. 9x19, który polecał każdemu kombinację sport + kolekcja), ale jakimś trafem po 2014 roku liczebność rośnie wykładniczo w statystykach policyjnych
ad 5.
Hurtownie strzeleckie. Dzień dobry, nazywam się Paweł, mam 29 lat, jestem programistą i (magią automatyzacji) prowadzę największe stowarzyszene strzeleckie w Polsce. W temacie hurtowni jestem ekspertem, można zadawać pytania.
Wybrałem celowo pejoratywnie kojarzącą się w tym kontekście nazwę "hurtownie", bo to jest zjawisko patologiczne. Jeśli w jednym stowarzyszeniu jest 3 tysiące ludzi i to nie jest klub z ogromną strzelnicą w mieście liczącym ponad 300 tys osób, to coś nie gra. Masowe bicie papierów jest objawem walki ze zbędnym przymusem, który nie spełnia żadnej roli społecznej. Możemy zrobić organizację na milion osób (dokupię tylko mocniejszy serwer), ale nie ma to żadnego sensu. Kolekcjonowanie danych osobowych przez byty prawne i podbijanie dziesiątek papierów dziennie nie buduje naszego środowiska, tylko pozwala na rozbrojenie zbędnych, idiotycznych pomysłów.
Kluby strzeleckie powinny być lokalne. Przydomowe. Zrzeszać kilkuset co najwyżej pasjonatów (jedyny wyjątek: duże miasta i duże kluby z dużymi obiektami). Z prezesem każdy powinien być na "ty", a prezes powinien znać ludzi po imionach. Tylko w ten sposób mamy gwarancję lepszej obsługi, miłych kontaktów i jakości w środowisku.
Hurtownie powstają z powodu połączenia kilku powyższych punktów: zbędnego przymusu, marnych klubów lokalnych, wysokich opłat w tych klubach i trudnych barier wejścia. Jeśli ktoś ma ganiać na drugie województwo odbywać "staże na targach" dla krótkowzrocznych autorytetów kolekcjonerskich, to woli wejść na Braterstwo, zapłacić przelewem 10 zł i już, akredytujemy go błyskawicznie jako kolekcjonera (mam taką moc ustawową). Zatem trudno się dziwić, że ludzie płyną do dużych, medialnie znanych organizacji (niska cena także nie przeszkadza). Hurtownia to jest najlepszy symptom problemów. Możecie nie wiedzieć, że kluby z miejscowości X są drogie, a z Y nie przyjmują nowych. Ale jeśli wiecie, że w ciągu niecałego roku od założenia KS Amator (fundament Braterstwa) jest największą organizacją strzelecką w Polsce (otwarcie 01.11.2016 roku), to czy potrzeba lepszego dowodu na patologię obecnego systemu?
W Braterstwie próbujemy dawać od siebie coś więcej niż papier. Nie musielibyśmy, bo papier spokojnie wystarczy. Ale lubię myśleć, że członkowie z Białegostoku zapisali się dla wspierania PatentStrzelecki.eu, a nie dlatego, że najtaniej w kraju akredytujemy kolekcjonerów.
Inne organizacje też rosną w siłę. Ale zarówno one, jak i my rośniemy w tym tempie nie dlatego, że jesteśmy tacy strasznie super, tylko dlatego, że jest to najlepsze rozwiązanie w kiepskiej sytuacji. Czy już zawsze będę musiał wypisywać co drugi dzień kilkadziesiąt zaświadczeń (wczoraj: 45 sztuk) i wysyłać po ludziach? Tak ma wyglądać moje osiągnięcie w branży strzeleckiej: człowiek-pieczątka? Po co tworzyć taką patologię, która później z trudem jest omijana?
Braterstwo organizuje sporo zawodów, szkolenia do patentu, treningi. Opracowujemy materiały edukacyjne, promujemy strzelectwo. Dajemy ludziom uczestniczyć w prawdziwym stowarzyszeniu strzelców i kolekcjonerów, takim jakie sobie wymarzył ustawodawca. Jesteśmy aktywni, ale nie aż tak aktywni, żeby przyciągnąć 5 tys członków na podstawie samej tej działalności. Większość przyszła, żeby wypełnić idiotyczne przymusy.
Próby zakazywania hurtowni nie pomogą. Albo wzmocnią patologiczne kluby lokalne, albo spowodują, że będę musiał powołać setki organizacji w KRSie i zautomatyzować samo automatyzowanie przymusu. Mogę automatyzować na wielu poziomach abstrakcji i robię to szybciej niż ustawodawca, więc zakaz nie zlikwiduje problemu. Zresztą, hurtownie to nie jest problem, tylko symptom. Pokazują gdzie prawo jest błędne, niewydolne i niepotrzebne. Trzeba poprawić problemy z prawem, a hurtownie same poznikają.
ad 6.
Organizacja, która przekracza kilka tysięcy PESELI staje się duża. Za duża. Patologicznie za duża. Nabiera wiatru w żagle i często marzy o tym, żeby być największą. Żeby samodzielnie ustalać co trzeba, a czego nie trzeba. Jak szkolić. Jak przeprowadzać imprezy. Kto może prowadzić zajęcia na strzelnicy. Czy dana osoba ma prawo w tym roku posiadać broń, czy poprzez złą lub "zbyt małą" aktywność to prawo utraciła?
Ktoś kto szefuje dużej organizacji ma dobrze podbudowane ego. Ludzie piszą per "Panie Prezesie", można ustawić członków do pionu, wiele od prezesa zależy. Życie nabiera sensu i wszystko wydaje się smaczniejsze. Apetyt rośnie. Fajnie byłoby trzymać więcej w garści, "mądrze administrować" także innymi ludźmi (to nic, że praworządni, zdrowi psychicznie i dorośli ludzie nie wymagają administracji jak dzieci). Najlepiej zbudować jeszcze większą organizację, jakąś federacją, albo związek. A może polski związek? :)
W ten sposób prywatyzacja prawa wkracza w etap finalny, gdy jedna organizacja z powodu zapisów ustawowych oraz odcięcia innych dróg ucieczki poprzez blokadę autorstwa hoplofobicznych organów administracji (egzaminy WPA) decyduje o kształcie nie tylko sportu strzeleckiego, ale samego ruchu posiadaczy pozwoleń w Polsce. Czy ten wpływ jest korzystny?
Mając przymus budujemy podwaliny pod federacje, zrzeszenia i związki. Hurtownie to zbyt oczywisty symptom problemów, więc najlepiej go ukryć w krajobrazie poprzez uznaniowość koncesji na organizacje strzeleckie. Za wysoko podskakuje? Wystarczy zabrać koncesję na koncesjonowanie i jest cichutko i poslusznie.
Koncesja może się nazywać różnie: może licencja klubowa, może "certyfikat". Ale dochodzimy do tego, żeby organizacje społeczne, które mają kontrolować ludzi też były kontrolowane. Kontrola najwyższą formą zaufania i nigdy jej za dużo w naszym systemie.
Przymus karmi ambicje i popycha ludzi do dalszych kombinacji. Skoro organizacja może ściągnąć 300 tys zł rocznie ze składek (przy 1.5 tys ludzi), to ile składek by ściągnęła z 1 mln? W Excelu szybko wyskoczy, że 150 mln. Ile to pożytecznych projektów by się za to zbudowało. Przedszkola dla bezdomnych dzieci, schroniska dla psów, piękne strzelnice, idealne materiały szkoleniowe, głodnych nakarmić, nagich przyodziać. Przy okazji "prężni działacze" też się jakoś wyżywią. Budujemy kolejne patologie.
Przymus uczy ludzi, że państwo jest słabe, oddaje obywateli na pastwę oligopoli i cwaniaków, którzy nie muszą nic robić, aby zbierać pieniądze. Nie ma znaczenia dla organu administracyjnego, że jesteś dorosłym, zdrowym psychicznie i praworządnym człowiekiem. Dalej jesteś dzieckiem, które ktoś mądrzejszy musi "ustawić", "wyszkolić" i pilnować, żeby sobie nie zrobiło krzywdy ostrym przedmiotem. Obrzydliwe podejście do zweryfikowanych w wielu etapach, cennych członków społeczności lokalnych.
Zapraszam do dyskusji.
Rozwinięcie tematu dlaczego przymus jest całkowicie niepotrzebny (przy założeniu, że chcemy mieć dużo fajnych klubów strzeleckich) pojawi się w następnym odcinku sagi "UoBiA w praktyce".
geminix
21.10.2017 09:18:19
Paweł, czy TY naprawdę sądzisz, że ktokolwiek tu ma inne zdanie?
dorvin
21.10.2017 10:55:27
Mechu
21.10.2017 14:41:34
geminix
21.10.2017 18:24:35
Broni palnej cywil nie może używać poza strzelnicą.
Gokartem czy samochodem klasy formuła 1 też nie wolno CI jeździć nigdzie poza torem. I to jest dobra analogia.
Czy ktoś prosi Cie o prawo jazdy na torze? NIE. Czy MUSISZ przejść przeszkolenie? NIE. Czy możesz jeździć po torze własnym pojazdem? TAK. Czy musisz być przeszkolony z jego obsługi? NIE. Czy musisz przestrzegać regulaminu toru? TAK. Czy jesteś w stanie na tym torze kogoś zabić? TAK. Czy musisz należeć do PZMot? NIE. do jakiejkolwiek innej organizacji sportu motorowego lub kolekcjonerów samochodów? NIE
dorvin
21.10.2017 20:15:04
Wystarczy, że cywil może nosić. Wolałbym, żeby jednak miał chociaż takie pojęcie, jak musi mieć obecnie na pozwolenie sportowe czy kolekcjonerskie. Żeby nie było - jestem za likwidacją przymusu należenia i fikcji sportowej, tylko zbudujmy w ludziach świadomość, że z BP fajnie jest strzelać. Sami poprzez zabawę się wytrenują, a tylko o to mi chodzi.
Twój przykład z samochodami średni. Na jazdę samochodem Formuły 1 musisz mieć bardzo mocne papiery (badania jak w strzelaniu, licencja jak w strzelaniu, należysz do zespołu, zespół należy do federacji). Jeśli już chcemy używać tej analogii to raczej w porównaniu do wiatrówki i broni palnej.
geminix
21.10.2017 21:35:46
Na jazdę samochodem formuły 1 nie musisz mieć ŻADNYCH papierów tylko kupę szmalu. Wiele zespołów robi otwarte jazdy dla "gawiedzi" gdzie możesz sobie pojeździć bolidem z poprzednich sezonów jak masz pieniądze. Robi to np. regularnie Ferrari i mój znajomy jechał takim bolidem (duży międzynarodowy koncern chemiczny mu "postawił" przejażdżkę jako nagrodę za wyniki sprzedażowe) A jak masz w ogóle wór kasy to sobie możesz kupić taki bolid na własność i jeździć nim po torze do woli bez żadnej licencji zawodniczej. Mogę się z tobą założyć o każde pieniądze. Rozstrzygnięcie zakładu jednakowoż będzie cokolwiek trudne (jeśli nawet nie niemożliwe) z oczywistych względów (nikt z nas niema takiej gotówki, chociaż może Cię nie doceniam - z góry przepraszam)
Jeśli jednak nie pasuje Ci przykład z bolidem F1 to chyba gokart jest tu jak najbardziej na miejscu. Spytaj czy 9-letni Robert Kubica miał prawo jazdy.
geminix
21.10.2017 21:42:07
Czarnorochowcy się nie szkolą, nie muszą się zrzeszać ani należeć i jest OK. I nawet mogą nosić! Bez egzaminów i szkoleń!
No skandal,prawda? Natychmiast ich trzeba gdzieś zorganizować boć się przeca pozabijajo, prawda towarzysze?!
dorvin
21.10.2017 22:16:01
A od F1 to ja wolę Su-27 w Rosji. :P
geminix
21.10.2017 22:36:59
A SU-27 to złom.
NitroWeb
22.10.2017 00:41:45
http://trybun.org.pl/2017/10/21/dlaczego-przymus-przynaleznosci-do-stowarzyszen-strzeleckich-jest-zly/
yodas
22.10.2017 15:41:53
Istnienie klubów po wejściu nowej ustawy zakładając że wejdzie stanie pod znakiem zapytania. Bardziej dochodowym przedsięwzięciem będzie strzelnica najlepiej kryta dobrze wyposażona, nowoczesna. W tej że strzelnicy z powodzeniem po zdobyciu licencji na prowadzenie szkoleń można robić robotę na całego. Można tez prowadzić klub strzelecki.
yodas
22.10.2017 17:41:57
Kita
22.10.2017 19:19:41
Zupełnie inaczej się prowadzi twórczą dyskusję na takim forum jak nasze, gdzie są ludzie zainteresowani sprawą niż na takim gdzie są ludzie zainteresowani hejtem.
Kita
22.10.2017 19:21:26
AaPa
22.10.2017 23:26:35
Wyobraź sobie, że od jutra znika obowiązek posiadania prawa jazdy... I co widzisz? Obraz jaki zobaczyłeś świadczy o Twoim stosunku do ludzi.
AaPa
22.10.2017 23:29:26
AaPa
22.10.2017 23:58:20
Licencja na prowadzenie szkoleń??? Mnie szkolił ojciec, nie miał żadnej licencji (ani nawet pozwolenia)... jestem zgubiony...
AaPa
23.10.2017 00:15:04
I są zwolennicy co myślą, że są wolni, a tymczasem z głębi podświadomości... obawy, obawy, obawy...
AaPa
23.10.2017 00:33:37
geminix
23.10.2017 07:08:01
"Uważam że aby wyeliminować braki w wyszkoleniu ewentualnych posiadaczy broni w przyszłości nowej ustawy należy zachować szkolenie na patent strzelecki i egzamin praktyczny. Nie musi się to nazywać patent a np. przeszkolenie strzeleckie dla przyszłych posiadaczy broni. "
Ale pytam się: po co? Nadal strzelanie można prowadzić TYLKO na strzelnicach i nadal POD NADZOREM prowadzącego. I nadal trzeba będzie przestrzegać REGULAMINU STRZELNICY. Jeśli prowadzący zauważy że robisz coś głupiego, nielegalnego albo niebezpiecznego to Cię "przeszkoli". Albo wypieprzy na zbity pysk. Czy podpisując się w książce strzelnicy w rubryce "Oświadczam, że zapoznałem się z regulaminem strzelnicy" poświadczacie nieprawdę?! No do k....y nędzy! Wy macie być elitą praworządności tego społeczeństwa! Macie PRZECZYTAĆ regulamin! Ja zawsze to robię. Oczywiście nie znam na pamięć, ale przynajmniej wiem co tam jest. Nie wiem ilu z obecnych na strzelnicy na Skwierzyńskiej przeczytało regulamin w tę sobotę. Ja tak. Zagadka: z którego jest roku? Hę?
A jak chcesz płacić tylko za wynajęcie osi, bez prowadzącego to sobie zrób kurs, tam Cię odpowiednio przeszkolą. Wystarczy? moim zdaniem tak. Skoro kursy LOK-owskie mogą robić ludzie bez patentu, bez uprawnień, bez badań itd. to dlaczego nie mogliby robić tego po zmianie ustawy?
geminix
23.10.2017 07:16:40
I w drugą stronę: człowiek bez żadnych egzaminów policyjnych, licencji PZSS itd. uprawnień i bez broni może Tobą dowolnie dyrygować tylko (i aż) dlatego, że został PRZESZKOLONY i może prowadzić strzelanie.
To po jaką cholerę te wszystkie patenty, egzaminy itd. skoro nawet po nich państwo Ci nie wierzy, ze potrafisz bezpiecznie posługiwać się własną bronią?
Dziękuję za uwagę
yodas
23.10.2017 19:00:04
geminix
23.10.2017 19:37:15
Żadnych obowiązkowych szkoleń, egzaminów, kursów, klubów.
Jak chcesz mieć broń i jesteś zdrowy, niekarany i masz polskie obywatelstwo - idziesz kupujesz broń i amo, nawet 500 sztuk (broni) jeśli masz kasę i ochotę.
I możesz się bronić. Jak Ci sąsiad grozi śmiercią, albo mafia przychodzi po haracz, Ty nie masz czasu na wyrabianie kursów, szkoleń, sroleń. Ty musisz mieć prawo kupić broń teraz, już, dziś.
Natomiast jak chcesz sobie postrzelać wśród ludzi to idziesz na strzelnicę, wynajmujesz oś i instruktora, który Cię dogląda. Jeśli chcesz strzelać sam - robisz kurs czy szkolenie. Proste? Proste.
Tak jest teraz (nawet jak masz pozwolenie, własną broń i amunicję to nie wolni Ci legalnie strzelać bez prowadzącego strzelanie, albo sobie go wynajmujesz, albo sam nim zostajesz) tak miało być w nowej ustawie, zanim się do niej komuchy nie dorwały.
yodas
24.10.2017 17:18:06
Veritas
25.10.2017 12:11:04
Niekoniecznie. Duża organizacja to duży wpływ na to co dzieje się w Polsce. Jak jeszcze Braterstwo urośnie liczba członków a prezes Paweł nie sprzeda swoich ideałów (czego sobie i państwu życzę) to pojawi się możliwość zmiany patologi reglamentacji broni palnej w Polsce. Jak to mówią duży może więcej. Jego głos wśród nadzorców narodu polskiego jest słyszalny i jak nie da się go przekupić ani zastraszyć to trzeba się z nim liczyć.
Veritas
25.10.2017 12:21:55
Osobiście sądzę, że 90% takich tekstów w internecie jest pisanych na zamówienie a 10% to niestety ludzie którzy dali się takimi hasłami ogłupić.
U mnie w pracy powoli zmienia się nastawienie do broni, zacząłem skromnie od gazetki na korytarzu ;) (może wrzucę kiedyś jej foto na forum) później rozmowa z ludźmi po co ci broń, broń a religia chrześcijańska, broń a mity, broń-strzelectwo jako fajny sport czy miło spędzony czas na świeżym powietrzu. W chwili obecnej 1 kolega składa już papiery do WKPP o pozwolenie na broń a drugi ma przystąpić do egzaminu na patent. Reszta kolegów jest bardziej przyjazna broni i jej posiadaniu poza jednym wyjątkiem, którego jeszcze nie rozgryzłem.
Polacy byli i są specjalnie trzymani pod socjalistycznym kloszem więc efekty zmian pracy u podstaw idą powoli ale są widoczne.
Veritas
25.10.2017 12:28:30
Mam pytanie a dlaczego ja jako ojciec nie mógłbym przeprowadzić szkolenia strzeleckiego np. moich dzieci i na podstawie mojego oświadczenia, że znają podstawy bezpiecznego posługiwania się bronią nie miało by im zostać wydane (jak staną się już pełnoletnie) pozwolenie na broń?
Veritas
25.10.2017 12:34:55
Dlatego pewnie wkrótce w Polsce broń czarnoprochowa będzie podlegała rejestracji. Broń czarnoprochowa bez obowiązku badań ani rejestracji to dowód na to iż Polacy nie są ani obłąkani, ani skorzy do zabijania (mówię o większości). Komuś cholernie zależy na tym aby rozbroić ludzi (nie tylko w Polsce ale także w USA czy ogólnie w Europie).
Polacy powinni mieć ciągle w pamięci Poznański Czerwiec 56r, wydarzenia z Pomorza z lat 80 bo dla mnie "Ostatecznym argumentem za utrzymaniem dostępu do broni ludziom jest to, że stanowi ona ostateczny środek przeciw tyrani władzy"
Gosu
09.01.2025 07:43:35
@geminix:
Budowę którą można prowadzić tylko na placach budowy i tak robi się tylko pod nadzorem BHPowca — po co szkolić pracowników z zasad BHP, jeżeli mamy kogoś kto za to odpowiada? Prowadzący strzelanie nadzoruje i jest wyznaczoną osobą dbającą o bezpieczeństwo w myśl zasady że "jak odpowiadają za coś wszyscy to nie odpowiada nikt". Prowadzący wydaje polecenia, przerywa strzelanie jak jakaś dżesika wyjdzie na oś bo jej marker wyleciał przy oznaczaniu przestrzelin ale nie powstrzyma cię przed strzeleniem sobie w oko bo myślałeś że pocisk wylatuje z tej drugiej strony broni. Sprawdzian kompetencji w moim mniemaniu jest wskazany (może nie pod kątem celności jak przy patencie ale z zasad bezpieczeństwa absolutnie tak).
GrayWorm
09.01.2025 08:23:14
O ile jeszcze sportowy na skupienie to ok sprawdzamy jak wyszkolili przyszłego zawodnika w klubie, ale kolekcja na punkty z broni, której nie znasz?
geminix
09.01.2025 08:55:46
Nie rozśmieszaj mnie.
Zapytaj "przeszkolonego" budowlańca o dowolne zasady BHP nie wynikające wprost z logiki tylko z czystych przepisów. Np. NIE- o to czy można łapać gołą ręką przewody pod napięciem, tylko np. jaka jest maksymalna długość pracy fizycznej młodocianych bez przerwy w tygodniu. Jak na 100 trafi 1 to będzie sukces.
To raz.
A dwa. jak na strzelnicę komercyjną idzie postrzelać wielokrotny zabójca i gwałciciel z dożywotnim wyrokiem na przepustce i nigdy nie trzymał w ręku broni palnej, to poza pokazaniem obsługi danego egzemplarza (zrozumiałe i logiczne) bo może tego nie wiedzieć (nikt się nie urodził z umiejętnością obsługi Glocka, nawet Gaston Glock, śpnjd) nie przechodzi żadnego przeszkolenia, egzaminu, weryfikacji, kontroli. Nikt nawet nie sprawdza czy jest/był karany. Ma kasę z wypiski to dają mu giwerę, amo i naparza pod okiem PS-a
Dlaczego w związku z tym chcesz karać praworządnych , zdrowych psychicznie obywateli jakimiś egzaminami czy obowiązkowymi szkoleniami?
A skoro są praworządni i zdrowi psychicznie to czemu musieliby płacić komercyjne stawki za broń i amunicję zamiast kupić swoją i trzymać w domu?
KrzysH
09.01.2025 09:01:51
wladi
09.01.2025 09:16:59
Mozdyn
09.01.2025 09:26:44
Ogólnie wiadomo, że warto jest nie śmiecić, zwłaszcza u siebie. Jednak na naszej strzelnicy w Kwietnie jakiś ku... klubowicz/e notorycznie rzuca kiepy. Niby praworządny, zdrowych psychicznie obywatel, a buc...
A że nie był karany... będzie (jak założymy monitoring) :D
Mimo, że się brzydzę głupimi ograniczeniami, to czasem myślę że niektórym są jednak potrzebne...
Mama mi zawsze mówiła - porównuj się z kolegami z podwórka, a nie tamtymi "nowobogackimi". Znaczna część społeczeństwa posłuchała mojej mamy... i dlatego teraz mamy ograniczenia - a że głupie, cóż - nikt nie jest doskonały...
Inny przykład: za złej komuny, aby jeździć rowerem/motorowerem po drogach publicznych należało mieć kartę rowerową/motorowerową. Komuna odeszła, jakiś miłośnik wolności uznał, że wystarczy być dorosłym obywatelem i przymus zniesiono. Czy wyszło nam to na zdrowie? Większość społeczeństwa sobie poradziła, ale jest znaczna grupa nieogarów którzy nie znając przepisów powodują wypadki... Komu przeszkadzała karta rowerowa? Zwłaszcza taka robiona w szkole przez każde dziecko?
Są też dobre strony - gdyby nie "przymus przynależności" nigdy bym do Braterstwa nie trafił :D
Reasumując przymus przynależności jest zły i należy go zastąpić przymusem przeszkolenia, najlepiej każdego w szkole w ramach przygotowania społeczeństwa do obrony totalnej.
A do tego czasu przymusowe organizacje typu Braterstwo będą miały się dobrze, czego i sobie i wam życzę w Nowym Roku!
PS. Zdrowi psychicznie obywatele nadal kłócą się na tematy z 2017 roku?! Czy aby na pewno? ;)
geminix
09.01.2025 10:09:17
no to przecież to samo napisałem XD
@Mozdyn
jeśli masz porównywać pozwolenie na broń z (jakimikolwiek) uprawnieniami do prowadzenia pojazdów mechanicznych to kartę rowerową porównałbym do ASG. Podobny stopień zagrożenia. Większość strzela z ASG w mniej lub bardziej izolowanych warunkach (lasy, poligony, zamknięte tereny - często prywatne, hale, budynki) ale zdarzają się idioci strzelający na osiedlach do przechodniów i dzieci. Mamy wprowadzić jakieś ograniczenia na ASG (uprawnienia, zamknięte strzelnice)? A prawo jazdy w analogii do pozowlenia na broń wyglądałoby tak, że chodzisz na kurs prawa jazdy, zdajesz, dostajesz prawko, kupujesz auto, lejesz wahe, po czym MUSISZ wynając "prowadzącego jazdę" który siedzi z Tobą w samochodzie i mówi: "stój, ruszaj, tu nie możesz skręcić w lewo bo jest zakaz, tutaj nie możesz jechać szybciej niż 50 km/h". Fajnie? Chyba nie bardzo.
Jeśli można kupić samochód bez prawa jazdy i trzymać go w domu, a na podróże wynajmować kierowcę to daleczego nie można kupić broni i amunicji bez pozwolenia i trzymać jej w domu a żeby postrzelać na strzelnicy - wynając PS-a. I tu i tu masz izolowane środowisko z ograniczeniami i przepisami. Przecież samochodem też nie wolno wszędzie wjechać, nawet jak się fizycznie da - np. na chodnik, do parku, do kościoła, na stadion - a motocyklem to nawet do Żabki i do własnego mieszkania na 8. piętrze.
Mozdyn
09.01.2025 11:56:52
Pamiętam też czasy gdy na wiatrówkę trzeba było mieć pozwolenie.
Ja nie mówię, że fajnie. Tylko, że niektórym to potrzebne... Podobnie jak ostrzeżenie, że kawa może być gorąca i nie należy nią polewać genitaliów.
Żyjemy w szklanych bańkach, a dookoła chodzą ci inni. To pod nich są te ograniczenia, zakazy i nakazy. Na końcu nie ma sprawiedliwości, jest statystyka.
Gosu
10.01.2025 08:40:37
@GrayWorm:
Naprawdę chcesz porównać broń palną (mechanicznie proste dla nas ale dla większości społeczeństwa mimo wszystko dosyć złożone urządzenie, o zasięgu rażenia paruset metrów) do noża? Nie rozśmieszaj mnie. Ilość błędów jakie można popełnić przy obsłudze broni i jakie ludzie popełniają jest ogromna. Nie byłem na strzelnicy wiele razy a już miałem okazję być flagowany, obok mnie kobiecie która wpadała rekreacyjnie postrzelać, prowadzący złapał za pistolet bo chciała się obrócić z załadowaną bronią, celując w stronę przeciwna do osi... Nie spotkało mnie w życiu by ktoś przypadkiem przyłożył mi nóż do ciała bo jest to w oczywisty sposób głupie (ale nawet mimo oczywistości niebezpieczeństwa ostrych przedmiotów jesteśmy za dzieciaka uczeni "nie biegaj z nożyczkami" i nie bez powodu).
Tym konkretnym argumentem nie kupisz sobie serc osób z przeciwnego obozu. Nie mówię tu o ironicznym argumentowwaniu, że "zakażmy noże" bo ktoś i tak popełni nimi przestępstwo — z tymi argumentami się zgadzam i jestem za powszechnym dostępem. Mówię tu o wymaganym przeszkoleniu w obsłudze. Taka szwajcaria ma obywateli z bronią automatyczną wręczoną przez rząd ale dopiero po przeszkoleniu — dla mnie gold standard.
To nie musi być forma w jakiej aktualnie sprawdza się kompetencje — to może być (i powinno) coś znacznie uproszczonego jak nawet wymagane przestrzelanie pod okiem sklepowego od razu po zakupie by co najmniej zapoznać się z urządzeniem pod okiem kogoś kompetentnego (przykład z czapy ale da się wymyśleć coś "normalnego" na pewno).
Nie to jednak spowodowało napisanie mojego postu, bo to kwestia światopoglądowa i o ile możemy przedstawić sobie nawzajem swoje argumenty to na forum takich dyskusji jest już masa i nic nowego nie wymyślimy. To co sprowokowało mnie do napisania postu to fundamentalny brak zrozumienia tego czym jest prowadzący strzelanie, a zatem:
@geminix:
O to mi właśnie chodzi, że zdajesz się nie rozumieć roli prowadzącego strzelanie. On nie jest po to by pilnować ciebie konkretnie. On jest po to by pilnować strzelania. Jeżeli dojdzie do wypadku albo popsują się światła drogowe, to jak najbardziej masz "prowadzącego jazdę" w postaci policjanta kierującego ruchem — zautomatyzowaliśmy sobie to na powalającą skalę infrastrukturą drogową za miliardy ale jak najbardziej założenie jest to samo. Jeżeli przekrosczysz prędkość i złapią cię "prowadzący jazdę" dostaniesz mandat. Prowadzący strzelanie to analogiczna rola dbająca ogólnie o bezpieczeństwo na strzelnicy tak jak policja pilnuje bezpieczeństwa na drodze — jak ktoś wyjdzie na oś możesz nie zauważyć, jak ktoś będzie flagował bronią pozostałych strzelców to ktoś musi mu zwrócić uwagę/wyebać, jak ktoś przyjdzie nayebany na strzelnicę to ktoś musi być odpowiedzialny za usunięcie takiego delikwenta. Oczywiście każdy może wydać polecenie przerwania strzelania ale tak jak pisałem chodzi o to by nie "każdy był odpowiedzialny bo nikt nie jest" a ty sam skupiony na strzelaniu też nie zauważysz, że ktoś właśnie przypadkiem wycelował ci w głowę dłubiąc przy broni — osoba taka też tego nie zauważy bo oczywiście też robi to nieumyślnie.
Posługiwania się przykładem, "jak w praktyce wygląda BHP" nie skomentuję. Wystarczy wejść na sadistica i zobaczyć tych wszystkich ludzi wkręcanych w maszyny czy przygniatanych ładunkami by połapać się jak z czapy jest to argument. Owszem o ile pracowałem przy magazynie i nie spotkałem się z wypadkiem przy pracy niech pierwszy rzuci kamieniem kto nie spotkał się z sytuacją która takim wypadkiem nie była tylko przez zwykłego farta.
GrayWorm
10.01.2025 09:13:31
Case broni czarnoprochowej pokazuje, że Twoje obawy są całkowicie bezpodstawne.
Kiedy zaczniemy robić kursy i pozwolenia na chemię domową? Obecnie nożna kupić legalnie rzeczy, którymi możesz wytruć cały blok. I nikt nie zakłada, że należy robić pozwolenie na kupno chemii basenowej.
I co z tego że zrobisz pozwolenie, kursy albo inne wyciągacze kasy, jak na końcu i tak masz człowieka co ma przepisy w dupie.
Statystycznie najwięcej przepisów łamią trzeźwi posiadacze prawa jazdy. Osoby po egzaminie.
A ostatni wypadek jak sędzia PZSS odstrzelił dupę facetowi na strzelnicy. Koles z pozwoleniem, sędzia. Papiery, egzaminy. I całe szczęście że trafił w miękkie, a nie w biodro.
geminix
10.01.2025 09:14:06
To ty nie rozumiesz roli PS-a.
Bez policjanta nawet w razie awarii da się i można (w znaczeniu mamy prawo) poruszać się w tym miejscu. I w ogóle mamy prawo poruszać się po każdej drodze publicznej. Natomiast bez PS-a nawet mając pozwolenie i własną broń nie zrobisz na strzelnicy NIC, literalnie NIC. Nawet nie wolno ci broni wyjąć. Co najwyżej możesz sobie magazynki poładować (w analogii do ruchu drogowego - zatankować auto, ruszyć ci nim nie wolno).
Leszek1978
10.01.2025 11:34:31
"Nóż do rażenia celów na odległość, (20 metrów i więcej)"
Podam przyklad: nóż jest bardzo niebezpieczny, potrzeba na niego pozwolenie i prowadzącego nóż. Bo chwila nieuwagi i pani z dzieckiem po drugiej stronie ulicy trzypasmowej ekspresowej może zostać raniona w ułamku sekundy.
Lub: wyciągam swoj nóż w mieszkaniu na dwunastym piętrze (oczywiście świeżo naostrzony i "przeładowany"), chwila nieuwagi i dziadek z bloku naprzeciwko z dziesiątego piętra pada raniony.
A chciał tylko wyjść na balkon zapalić...
Proszę, całym zdaniem.
Nóż zdolny do rażenia celów na odległość.
Dziękuję :)
Bukszpryt
10.01.2025 12:23:22
nikt nie wytycza jakichś stref ochronnych wokół skrzynek z przyłączami gazowymi do bloków, czy rurami z gazem w piwnicach, a można by tam co nieco namieszać.
jakieś mniej bezpośrednie działania typu wywołanie paniki w zatłoczonym metrze, żeby się ludzie potratowali na schodach też nie wymagałoby jakichś koncesjonowanych sprzętów.
broń jest łatwa w obsłudze i największą różnice robi dla tzw normalnych ludzi, którzy przestrzegają prawa.
przestępca sobie prawem nie zawraca głowy, a nawet jak nie kupi na lewo, to chcąc komuś zrobić krzywdę po prostu wybierze inne narzędzie.
Leszek1978
10.01.2025 12:58:02
Broń palna zdolna do rażenia celów na odległość, nie wymaga kontaktu. Nie wymaga zbliżenia się do "celu" który chce się zniszczyć. Broń palna w nieodpowiedzialnych rękach, jest wielokrotnie bardziej niebezpieczna od innych przedmiotów które można uznać za "broń".
Owszem, można użyć przyłączy gazu do zrobienia krzywdy, lub dokonania zniszczeń. Można. Tylko trzeba do nich podejść i celowo do tego doprowadzić (Pomijam sposób wjechania autem, bo stoi np. drzewo).
A z broni palnej, wystarczy ruch palca.
Celowy, lub nawet nieświadomy.
Teraz zastanówmy się, ile ruchów palca musiałeś wykonać aby odczytać tą wiadomość?
4, pięć? Z broni palnej wystrzeliłeś właśnie cztery pociski na odległość kilkudziesięciu metrów.
Ile to zajęło? Dwie sekundy.
Ilu ludzi potrafi wysadzić skrzynkę z gazem w dwie sekundy od podjęcia decyzji z odległości 50 metrów?
Ale, ten wątek jest o czym innym, i nie ma co zmieniać tematu.
Więc jeszcze raz:
Nóż zdolny do rażenia celów na odległość.
Dziękuję :)
GrayWorm
10.01.2025 13:29:08
Taki prezydent nie badany, a może rozpętać wojnę z mocarstwem atomowym, przez co zginie miliony ludzi.
Nóż jako ciche narzędzie powinno być trzymane w szafie S1 z super pozwoleniem. Dziecko może zabrać taki nóż i zrobić sobie krzywdę. Może zabrać je do szkoły i zabić nauczycielkę z przyrody. Może zabić rodziców we śnie. Zabierają nóż na koncert, można zabić z setkę ludzi, zanim się ktoś zorientuje.
Mąż w afekcie jak mu się żona puści z autobusem arabów, zacznie kordować i zonę i arabów. To mega niebezpieczne narzędzie.
Na drony specjalne pozwolenie, trzymanie ich w szafie S1 oraz testy psychologiczne co rok. Taki dron to ma zasieg większy niż kula z ARa. Podczepisz pod to fiolkę z kwasem i ile osób skrzywdzisz? Zakaz drogówki i tylko latać nad wyznaczonymi polami pod nadzorem PL. Prowadzącego loty.
A teraz na poważnie. Jak ktoś będzie chciał zrobić Ci krzywdę to w Casoramie jest setka narzędzi, które mogą Cię zabić. Od młotka przez śrubokręt po sztachetę z płotu. Na człowieka skrzywionego psychicznie pozwolenie na broń nie działa. Bo albo użyje innego narzędzia, kupi broń nielegalną, kupi CP, albo ją ukradnie. W tamtym roku byłem w maku w Wawie. I jakby mi odwaliło po 5 sekundach, miałbym dwa glocki z magazynkami, oraz dwa trupy. Czy to znaczy, że mamy zabrać broń policji? Jak będę na tyle zdesperowany/chory żeby kogoś zabić to myślisz że dodatkowa śmierć policjanta czy ochroniarza będzie mnie obchodzić? Świr zawsze znajdzie sposób, a obecne prawo powoduje, że jego potencjalna ofiara będzie bezbronna.
Bukszpryt
10.01.2025 13:42:56
nic takiego się nie dzieje tylko dlatego, że nikt nie ma potrzeby robienia czegoś takiego. brak broni palnej to żadne ograniczenie w szerzeniu chaosu.
kupno lewego sprzętu raczej też nie może być szczególnie trudne. jak bardzo bezczelni musieli być przemytnicy broni do Polski jeżeli kilka lat temu próbowali wwieźć ak630 i ile mniejszego sprzętu wjechało tu bez problemu, zwłaszcza po 2022?
Xiant
10.01.2025 14:18:33
Nie, bo tam sa sieci SCADA z protokolami innymi nic TCP/IP, zwykle nie majace polaczenia z internetem. Ograniczamy pisanie o rzeczach o ktorych niewiele wiemy.
I to wlasnie jest robione, pomagalem ewakuowac przedszkole w Katowicach gdzie jakis debil zadzwonil, "ze bomba" oraz budynek biurowy gdzie bylo podobnie.
No bez przesady, chyba, ze na amerykanskim filmie. Realnie dwie, moze trzy zanim tlum spanikuje jak sie polapie.
Na wieksze drony trzeba miec "papier", fiolka z kwasem zrobisz krzywde raczej tylko jednej osobie. Dron w przestrzeni powietrznej np. lotniska moze juz nieco wiecej.
Hmmm, do czego zaladowac sto sztachet i wystrzelic jedna po drugiej ? Bo 100-nabojowe magazynki sa dostepne bez problemu.
Policje powinnismy doszkolic bo to co jest obecnie jest na tragicznym poziomie. A co do wyrywania broni z kabury to, ze na filmie ladnie wyszlo nie znaczy - serio - ze w "realu" tak latwo to wyglada.
Troche odlatujecie w obronie dostepu do broni, bez urazy. Badania lekarskie - psycholog, psychiatra - odsiewa czesc potencjalnych idiotow. Nie powinno sie popadac z jednej skrajnosci w druga. Od "bron maja mordercy, nikomu nie potrzebna, zakazac" do "dajmy ja kazdemu, kazdy jest odpowiedzialny". Niestety nie jest. Oparty na zdrowym rozsadku mechanizm jest, moim zdaniem wskazany. To co nalezy wytepic to uznaniowosc WPA, patologie urzednicza, oplacanie kacykow naszymi pieniedzmi "bo trzeba".
Kapselloo
10.01.2025 19:37:18
Jedna uwaga do tych co zaraz powiedzą ... nie politykujmy etc bo to złe.... niestety nasze hobby jest w pewien sposób "polityczne" i nie da się tego uniknąć ... lewacy nienawidzą jak ktoś się z nimi nie zgadza i uważaja "broń" za wszelkie zło (patrz przypadek sklepu na Bemowie w Warszawie gdzie już po otwarciu atakował Zandberg)
Dla jasności uważam, że obecny system jest ok i w szczególności badania i niekaralność są bardzo ok natomiast co od szkolenia można zawsze dyskutować w jakiej formie miałoby ono być etc...niestety obawiam się, może zostać jak w Kanadzie, nie będzie można posiadać prawie nic..... stąd być może stawiam tezę, że im mniej obostrzeń tym tym dłużej bedziemy się cieszyć hobby.... (niekaralność i badania może w mniejszej formie jako must have)
Gosu
10.01.2025 20:05:00
@geminix: To z prowadzeniem ruchu to tylko przykład i skrót myślowy by przedstawić argument jego roli jako koordynatora całości strzelania — nie dosłownie ten przypadek jako odpowiednik PSa. Oczywiste, że wzięty dosłownie jest z dupy (na światłach są znaki drogowe — niepotrzebnie użyłem wiedząc, że przykład będzie użyty w kontrze właśnie w taki sposób). PS to BHPowiec z budowy, to policjant drogówki — nie odniosłeś się do drugiej części argumentów (pijani, wychodzący na oś, ogólnie nieprzestrzegający regulaminu strzelnicy i zasad bezpieczeństwa używania broni).
@GrayWorm: Case z panem "sędzią PZSS" to oczywiście skrajny przypadek gdzie PS sam jest tym co powinien zwalczać a jako człowiek któremu nadano autorytet, nikt nie zwrócił uwagi jemu samemu — to jest skrajna patologia i jeżeli mamy zejść na takie argumenty, to z łatwością przytoczę ci różne strzelaniny w kontrze gdzie nóż nic by nikomu nie zrobił ale nie będę schodził do tego poziomu. Dokładnie takie sytuacje prowadzący strzelanie ma zwalczać — sędzia wycelował w pupę nieświadomie, postrzelony obrócony plecami nie zdawał sobie z tego sprawy — potrzebna jest trzecia osoba by to zauważyć.
Jeżeli ktoś chce popełnić przestępstwo oczywiście to zrobi (choć broń wiele ułatwia — kwestionowanie tego to skrajna krótkowzroczność) ale to nie było moim argumentem i wcale tego nie kwestionuję — Popieram — Ty pchasz dyskusję w tą stronę — osobiście wspomniałem jedynie o szkoleniu do jej posiadania — w jakkolwiek prostej formie). Wspomniałem o ryzyku przypadkowego użycia broni w sposób niewłaściwy i absolutnie nie chciałem pchać rozmowy w tę stronę — zainteresowany byłem jedynie tematem prowadzącego strzelaniem, bo się bardzo nie zgadzałem z wypowiedziami wyżej.
Było o klubach i strzelnicach a skończyło się jak zwykle... :D
Ostatni raz odniosę się do tego toru dyskusji — w kontekście błędów w użyciu, młotkiem z castoramy nie wbiję gwoździa w ścianę tak mocno, że przeleci przez ścianę i trafi sąsiada. To co mamy opiera się oczywiście o analizę ryzyka a nie zero-jedynkowe "czy mogę tym zabić?", bo byś zupę w garści nabierał. Nie bez powodu możesz jeździć małym skuterem mając prawko a potężniejszym motorem już nie — jedno jest po prostu obiektywnie groźniejsze jak ktoś coś odwali. Nie bez powodu hoplofobia istnieje ale nie alternatywy — broń jest obiektywnie groźniejsza — jest zaprojektowana by taką być — jakby tak nie było to żołnierze biegaliby z wspomnianymi rurami gazowymi.
Jedyny dobry argument so far to twoje stwierdzenie o broni czarnoprochowej jako kontrargument — ma on fundamentalną wadę, że to jest zupełnie inna broń ale nie jest zły. Pistolet ma magazynek więc nieporównywalnie łatwiej o sytuacje w której jest niepoprawnie rozładowany, nie zdajemy sobie sprawy, że wystrzelony nie był ostatni nabój, pomylenie zbijaka z ostrą etc. — realnie doprowadzić do sytuacji, że nieświadomie stwarzamy zagrożenie czarnoprochówką jest delikatnie mówiąc trudne w praktyce. Faktycznie musiałem się jednak zatrzymać na sekundę i przemyśleć, bo np. taka kusza też jest całkiem niebezpieczna pod tym kątem.
Jaka statystyka — przytoczysz? Bardzo wątpię :D
@Xiant: Odniosłeś się w większości do "sprowadzenia do absurdu", gdzie dalej można przeczytać "a teraz na poważnie" — autor jest świadomy co napisał :|
Psycholog, psychiatra w tym jak to jest teraz prowadzone nie filtruje absolutnie nikogo. Na ile użyteczne jest badanie lekarskie w rekreacyjnym strzelaniu nie wiem ale się domyślam...
jest podana jako coś co już nie jest znaczącym problemem w tym poście "(...) Barierą w gwałtownym wzroście ilości strzelców w Polsce nie jest już uznaniowość Policji (...)" (z 2017 roku)
(które sam przedstawiłeś w pozytywnym świetle filtrowania idiotów) to coś czego nikt nie podnosił w całości wątku i odpływamy jeszcze dalej od oryginalnej dyskusji.
Lulek60
23.01.2025 19:11:08
Pomyśleć że dawniej ludzie mieli więcej wyobraźni.
Proponuję cegłę też objąć pozwoleniem. ;)