5 prostych przepisów, by otrzymać pozwolenie na broń będąc mundurowym!

W ostatnich czasach mamy nawał negatywnych wiadomości w mediach. Częściej się słyszy troskę o nasze bezpieczeństwo i wolność.
Najistotniejszym czynnikiem wspomagającym bezpieczeństwo zwykłych ludzi jest, poza wyedukowanym społeczeństwem i patrzącą perspektywicznie klasą polityczną, dobrze wyszkolona służba mundurowa. Policjanci, żołnierze, straż graniczna, to jest falochron o który rozbijają się pierwsze fale kłopotów.

Dla ludzi, których codzienna praca polega na zapewnianiu bezpieczeństwa cywilom, jest od zawsze miejsce w Braterstwie. Uzyskanie takiego pozwolenia jest proste. Oto pięć relacji z naszego forum na ten temat.

Członkostwo w naszym stowarzyszeniu kosztuje 10 zł rocznie. Jeśli jesteś członkiem innego stowarzyszenia, do kosztów należy doliczyć inną kwotę. Nie są to porażające sumy.

Relacja nr 1:

13 styczeń – wysłanie papierów do WPA
25 luty – odebranie decyzji z pozwoleniem

Co wysyłamy do WPA:
1. Zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim (musi być oryginał)
2. Wniosek o pozwolenie
3. Dowód wpłaty 242zł (decyzja administracyjna)
4. Zaświadczenie o zatrudnieniu (idź do kadr, powinno się obyć bez raportów i innych udziwnień)
5. 2 zdjęcia
6. Ksero dowodu osobistego

Kilka faktów:
1. Jako policjant jesteś zwolniony z badań lekarskich, psychologa, dentysty, proktologa i innych sadystów ;)

2. Tak, nie ma żadnego egzaminu, z tym że pozwolenie dostajesz na typy broni z jakich byłeś przeszkolony. W trakcie procedury, WPA wysyła zapytanie do Twojej jednostki o arkusze strzeleckie i sprawdzają z czego „umiesz strzelać”. W moim przypadku jest to broń centralnego zapłonu krótka, PMy i strzelba gładkolufowa. Niestety boczny zapłon (u mnie) odpada. Nie wiem ile zależy od konkretnego WPA, może w innych wygląda to inaczej. Dopytywałem też Panią z WPA o to czy mogę zrobić prywatnie przeszkolenie z AKMS, jakiś kurs, aby mieć możliwość sprawienia sobie w przyszłości także kałaszka – niestety nie ma takiej opcji. Wyłącznie to co oficjalnie mamy w arkuszach strzeleckich na jednostce i koniec tematu.

3. Koszta jakie ponosisz to:
– decyzja administracyjna 242zł
– zaświadczenie uprawniające do nabycia broni 17zł (jedno)

4. Dzielnicowy musi zrobić wywiad środowiskowy… z tym chyba nie będzie problemu ;)

Relacja nr 2

1. Zapisanie się do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim;
2. Otrzymanie potwierdzenia członkostwa oraz regulaminu bądź statutu;
3. Opłata administracyjna;
4. Wniosek o wydanie pozwolenia z zaznaczeniem, że jest się mundurowym;
5. Tu policjanci kończą działalność, a inna nadmurówka dołącza zaświadczenia o szkoleniach z broni zakończonych egzaminem.
6. Wywiad środowiskowy;
7. Dostajesz pozwolenie.

Relacja nr 3:

W moim przypadku cała procedura trwała od 06 kwietnia do 11 maja. Trwało by dużo krócej, ale musiałem dosłać jedno pismo i stawić się na przesłuchanie jako strona.

Dokumenty do wysłania:
– podanie
– potwierdzenie opłaty
– zaświadczenie o przydzieleniu broni
– zaświadczenie o niekaralności (chodzi o postępowania dyscyplinarne)
– zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia

Uwagi:
– jeżeli chodzi o przesłuchanie to bez zastrzeżeń, fajna atmosfera, pani zajmująca się bronią kolekcjonerską wszystko rzeczowo wyjaśniła. Chodziło o ilość jednostek broni na jakie chciałem pozwolenie. Musiałem wyjaśnić dlaczego chcę tak dużo. Skończyło się na tym, że zmieniłem żądanie na 9 sztuk. Każde późniejsze rozszerzenie jest przyznawane w oparciu o wydaną już decyzję i nie ponosi się żadnych opłat
– dostajemy pozwolenie na broń centralnego zapłonu (gładkolufową lub bocznego zapłonu) z wyłączeniem broni o której mowa w art 10 ust 5 UOBiA czyli między innymi nie będziemy mieli możliwości posiadania broni samoczynnej jedynie jej wersje cywilne samopowtarzalne
– WPA jeżeli spełniamy wszystkie wymogi nie ma możliwości nie wydania nam pozwolenia, ale mają swobodę w przydzielaniu ilości jednostek broni.
– warto w podaniu od razu troszkę opisać kilka zdań na temat kolekcji i ogólnie na temat naszego zainteresowania (od kiedy, jak się to przejawia itp.)
– Pisałem w podaniu o wydanie pozwolenia na 12 sztuk, w trakcie postępowania zmieniłem żądanie na 9 sztuk i tyle mi przyznano. W podaniu najlepiej od razu wpisać jaki rodzaj broni chcemy np 9 sztuk broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm. U mnie odpada gładka lufa i boczny – brak przeszkolenia zakończonego egzaminem.
– przed złożeniem podania nie trzeba mieć szafy, szafę musimy mieć przed zakupem pierwszej broni

Relacja nr 4:

Dziś dostałem pozwolenie na 5 sztuk.
Dokumenty do naszego Stowarzyszenia wysłałem pierwszego dnia po Wielkanocy, 7.04 zostałem jego członkiem.
18.04 dostałem pisemne potwierdzenie członkostwa i tego samego dnia złożyłem komplet dokumentów do WPA.
12.05 miałem rozmowę, tego samego dnia był u mnie dzielnicowy.
Około 20.05 dostałem pismo, że przedłużają o miesiąc czas na wydanie decyzji, ale ta zapadła już 24.05.
30.05 otrzymałem decyzję.

Relacja nr 5:

Pofatygowałem się z kolegą pracującym w tym samym zakładzie karnym do WPA Katowice. Na szybko chcę kolegom mundurowym przedstawić jak prawidłowo wszystko powinno przebiegać.

Pierwsza rzecz, to zabrać ze sobą wystawione w macierzystej jednostce :
– zaświadczenie o tym, że jest się funkcjonariuszem czynnym w SW
– zaświadczenie o zdanych egzaminach na poszczególne jednostki broni palnej w SW
– 2 fotografie 3x4cm
– zaświadczenie o przynależności do Stowarzyszenia ”Braterstwo” (oryginał wraz z regulaminem)
– wniosek skierowany do KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI o wydanie pozwolenia na ( xx ) sztuk broni palnej do celów kolekcjonerskich.
– potwierdzenie wpłaty 242zł w Urzędzie Miasta Katowice
– ważny dowód osobisty ( ksero dowodu pani sierżant robi na miejscu )

Mundurowi nie potrzebują badań psychologicznych i lekarskich, ani patentów strzeleckich!
Pełny koszt uzyskania pozwolenia na broń wynosi dla mundurowych
-fotograf 25zł
-242zł opłata za wydanie pozwolenia na broń palna
Koszty wyżej przedstawione są kilka razy niższe od kosztów poniesionych przez CYWILI, którzy muszą płacić grube pieniądze za egzaminy, badania i inne pierdoły!

Liczę, że uświadomi to każdemu funkcjonariuszowi jak łatwo jest uzyskać pozwolenie na broń, która może skokowo zwiększyć ilość dni treningowych i wystrzelonych pocisków. Szkoląc się jesteście bezpieczniejsi, skuteczniejsi i lepiej wykonujecie swoje obowiązki!

43 myśli nt. „5 prostych przepisów, by otrzymać pozwolenie na broń będąc mundurowym!

 1. AvatarJaro

  Jestem funkcjonariuszem SW na Śląsku. W WPA Katowice bez problemów uzyskałem pozwolenie kolekcjonerskie na 8 sztuk gwintowanej centralnego zapłonu. Bez różnicy, czy długa broń, czy krótka. Cała procedura trwało ok 2 miesięcy od momentu wysłania do BRATERSTWA deklaracji.
  Z kadr w ZK otrzymałem:
  Protokoły z komisji egzaminacyjnych z wyszczególnionymi rodzajami broni palnej
  Zaświadczenie, że jestem funkcjonariuszem Służby Więziennej i na czas wykonywania zadań służbowych wyposażony jestem w broń ( wymienione rodzaje )
  Zaświadczenie iż nie jestem w karze dyscyplinarnej.

  Potem do tych dokumentów należy dodać 2 fotografie
  Ksero ważnego dowodu osobistego
  Wniosek do Komendanta Wojewódzkiego Policji o wydanie pozwolenia na broń palną
  Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej 242zł za wydanie pozwolenia na broń

  Wszystko należy wysłać listem poleconym i czekać około 2 tygodni na wizytę dzielnicowego.
  Nie musisz mieć żadnej szafy, sejfu lub kasety z normą S1 przed wydaniem decyzji administracyjnej!
  Sejf, szafę lub kasetę musisz mieć dopiero w momencie kupna broni!
  po 30 dniach przyślą Ci decyzję administracyjną ( pozytywna oczywiście ) Grubym drukiem będzie napisane ile sztuk broni możesz posiadać.
  Po około 2 tygodniach możesz wystąpić o wydanie zaświadczenia na zakup broni i amunicji do niej (promesa) . Jest ważna bezterminowo!!! Pierwszą broń kupujesz z dowodem osobistym i promesą, bo nie posiadasz CZERWONEJ KSIĄŻECZKI. Po zakupie broni wysyłasz do WPA oryginał faktury i krótki wniosek o rejestrację zakupionej broni. Po ok 7 dniach otrzymujesz CZERWONĄ KSIĄŻECZKĘ z wpisaną bronią i rodzajem amunicji do niej. Nastepną broń kupujesz już z promesą, dowodem osobistym i czerwoną książeczką. Nie musisz z bronią jeździć by ją rejestrować!!! wysyłasz tylko fakturę i czerwoną książeczkę i krótki wniosek o rejestrację broni. Znowu po ok 7 dniach odsyłają Ci cz. książeczkę z wpisaną kolejną sztuką broni. Pamiętaj po każdym zakupie broni, dzielnicowy musi złożyć Ci wizytę i sporządzić protokół kontroli broni i zabezpieczenia jej!! Wszystko jest łatwe i bezproblemowe. Zachęcam mundurowych do składania wniosków o broń palną. W trzy miesiące od nabycia mojej własnej broni nauczyłem się na strzelnicach więcej niż przez 23 lata w służbie!!!

  Odpowiedz
  1. AvatarArtur

   Ale będąc funkcjonariuszem SW pozwolenie na pistolet dostaniemy tylko na P 99 bo tylko z tego jesteśmy przeszkoleni ?

   Odpowiedz
   1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

    Nie, pozwolenia są na typ broni. Więc dostaniesz pozwolenie na broń centralnego zapłonu. To zarówno pistolety, jak i karabiny
    O bardziej rzeczowe komentarze proszę kolegów, którzy przeszli drogę mundurówki.

    Odpowiedz
 2. AvatarZielony

  Dołączę i ja jeszcze jedną relację.
  Jako funkcjonariusz Straży Granicznej zapisałem się do „Braterstwa”. Pod koniec kwietnia wystąpiłem do kadr o potwierdzenie posiadania broni służbowej i przeszkoleniu do niej. Otrzymałem potwierdzenie, że broń służbową posiadam, a w PSG poświadczono, że odbywam regularne szkolenia. Początkiem maja wysłałem komplet dokumentów do KWP Wrocław. W lipcu wizyta dzielnicowego i właśnie w sierpniu przyszło pozwolenie na 3 szt. pistoletów lub rewolwerów. W trakcie prowadzonego postępowania, tuż przed wydaniem mi decyzji, musiałem napisać sprostowanie, że nie chcę karabinów. Nie występowałem o nie, jednak wyrzec się ich musiałem.
  Oczywiście nastąpiła całe życie wyczekiwana wizyta w sklepie z bronią. Piękną bronią!
  Więc chłopaki i dziewczyny w mundurach!
  Jeśli dojrzeliście do tego by broń mieć również w domu, a przecież wpaja się nam, że funkcjonariuszem jest się również po służbie, to uzyskanie dla nas pozwolenia na broń jest czystą formalnością. Wydatek ok. 250 złotych. Taniej nikt nie ma.
  Nie bójmy się broni, bo ona nas broni!
  :)

  Odpowiedz
  1. AvatarDamian

   Masz rację tylko nie zapominajmy że jest to broń kolekcjonerska i nie wolno jej nosić tylko przenosić. Byłbym też sceptyczny do jej użycia w skrajnym przypadku. Pozdrawiam

   Odpowiedz
   1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

    Przenoszenie = rozładowania broń + załadowany magazynek. To nie jest Irak, żeby trzeba było chodzić z palcem na spuście. Jeśli taką masz okolicę, że boisz się wychodzić po zmroku, współpracuj z organami ścigania, żeby było lepiej.

    W skrajnym przypadku możesz użyć dowolnej rzeczy do obrony koniecznej. Poczytaj wyroki nt stosowania broni do celów łowieckich, itp. Sądy nie widziały żadnych okoliczności obciążających w typie pozwolenia. Typ pozwolenia to jest zresztą rzecz bardzo administracyjna, urzędowa i nie może odbierać prawa do adekwatnej obrony, które jest prawem naturalnym (co potwierdził każdy szczebel sądownictwa).
    Nie siej nieprawdziwych informacji nt obrony koniecznej. Są orzeczenia, jest prawo, możesz poczytać i uzyskać wiedzę.

    Odpowiedz
 3. AvatarSG

  Witam. Czyli w praktyce jeżeli ktoś był przeszkolony, jak na przykład funkcjonariusze SG, z różnych typów broni, to można pozwolenie na takową broń uzyskać? Przecież w centrach szkolenia SG w takim Kętrzynie, funkcjonariusze przeszkoleni byli z broni krótkiej, PMów, strzelb gładkolufowych, a nawet z karabinów SWD czy PKM (znajomość tych typów broni była uwzględniona na egzaminie zaliczeniowym). Sam kiedyś na placówce SG miałem na stanie karabin wyborowy SWD i AKMS …

  Odpowiedz
 4. AvatarZielony

  W SG dostaniesz zaświadczenie o odbytym przeszkoleniu tylko na broń, którą masz na stanie.

  Odpowiedz
  1. AvatarSG

   co jest trochę dziwne, skoro chłopak z SW napisał, że pomimo, że nie ma na stanie żadnej broni (jedynie tą, którą dostaje wychodząc na służbę), otrzymał pozwolenie na długą i na krótką.

   Odpowiedz
   1. AvatarJaro

    Zgadza się, w SW w kadrach wystawiają potwierdzenie z egzaminów z obsługi wszystkich typów broni jakie przeszły przez ręce funkcjonariusza i zdał on z ich obsługi egzamin. W WPA Katowice osoba zajmująca się pozwoleniami kolekcjonerskimi powiedziała mi, że ich WPA nie stwarza problemów funkcjonariuszom, którzy nie mają świadectw z egzaminów z broni gwintowanej centralnego zapłonu długiej a tylko posiadają przeszkolenie z PM lub pistoletu aby mogła zakupić karabin z lufą gwintowaną do 12mm. Dla WPA Katowice broń gwintowana centralnego zapłonu nie dzieli się na długą i krótką. Tylko kwestia napisania w składanym wniosku o wystawienie pozwolenia na np.: 4 sztuki broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi do 12mm ( nie pisać broń Boże 2 pistoletów i 1 karabinu ) bo w ten sposób sami ograniczymy się w zakupie typów broni. Komendant Wojewódzki Policji musi nam przychylić się do wydania pozwolenia gdzie będziemy mogli zakupić tylko te 2 pistolety i karabin. Bo tego chcemy!
    Osobiście wykupiłem na razie 3 promesy na których WPA napisało. Zezwolenie na zakup broni palnej centralnego zapłonu z lufą gwintowaną do 12mm i amunicji do niej. Z taka promesą kupię pistolet, rewolwer, PM semi-auto, karabinek semi-auto, karabin semi-auto!

    Odpowiedz
  2. AvatarFunkcjusz

   Zielony nie opowiadaj historyjek. Nie mam na stanie strzelby, bocznego, zaplonu, ani kalacha a na to wszystko mam pozwolenie!!! Nie siej fermentu!

   Odpowiedz
 5. AvatarSW

  Jestem f-em SW na pierwszym szkoleniu zdałem egzamin na P-99 i AKMS. Po kolejnym szkoleniu (chorążówka) mieliśmy zaliczenie (nie egzamin) ze strzelb i pm. Zaliczenie było identyczne jak egzamin ale to nie egzamin. Dodatkowo ze służby wycofano już AKMSa. Ogólnie podlegam pod Olsztyn. Jak sformułować podanie alby uzyskać zgodę na broń palną gwintowaną centralnego zapłonu krodką i długą do 12mm a nie tylko na pistolety. I czy w ogóle jest na to szansa ?
  A uzyskując pozwolenie na pistolet mogę posiadać tylko P 99 czy inne rownież?

  Odpowiedz
 6. AvatarJaro

  W WPA Katowice wystawiają pozwolenia na broń centralnego zapłonu, bez podziału na długą lub krótką gwintowaną. Co innego centralnego zapłonu z lufami gładkimi. Osobiście przedstawiłem w WPA Katowice ” kwity „na P(99) i PM-a. Pomimo, że posiadałem przeszkolenie z Kalisza na wszystko czym dysponowała SW kiedyś i obecnie. To wystarczy bym mógł zakupić z gwintowanej centralnego zapłonu co tylko dusza zapragnie (-: od rewolweru po CKM oczywiście tylko przerobiony na semi-auto ( ogień pojedynczy ) Nadmieniam, że nie występowałem o gładkolufe, gdyż nie jest mi potrzebna obecnie. Gdyby jednak była taka konieczność mogę wystąpić o rozszerzenie pozwolenia o takową broń! Nie ponosi się już wtedy opłat!

  Odpowiedz
 7. AvatarPKS

  Ciekawe jak to sie ma z funkcjonariuszami którym nie jest przydzielana broń do codziennych czynności służbowych, wiadomo że są takie stanowiska np. w administracji, ale mają wszystkie wymagane przeszkolenia i zdane egzaminy. Jak to sie ma do zaświadczenia o przydzielaniu broni. Ciekawe czy w zaświadczeniu może być napisane „może” być przydzielana broń zamiast „jest”.
  Na strzelnicy na strzelaniu lub zawodach to chyba nie jest przydzielenie…

  Odpowiedz
 8. AvatarJaro

  Witam . Chcę tylko przytoczyć zdanie, które usłyszałem z ust osoby zajmującej się pozwoleniami na broń do celów kolekcjonerskich. ” broń palna dzielimy na: broń palną centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi do 12mm, oraz broń palna centralnego zapłonu gładkolufą i broń bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi ”
  Nie ma podziału na broń długą i krótką!
  Sami ludzie składający wnioski do WPA wypisują w nich ” proszę o pozwolenie na pistolet centralnego zapłonu z lufą gwintowaną do 12mm ” a potem maja żale do WPA, że nie mogą nabyć broni długiej!
  Ludzie ! Piszcie we wniosku
  – Proszę o pozwolenie na posiadanie 5 sztuk broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi do 12mm
  – Proszę o pozwolenie na posiadanie 3 sztuk broni centralnego zapłonu gładkolufej

  Tak rozpatrzony Wasz wniosek poskutkuje wydaniem decyzji administracyjnej pozwalającej na zakup wszelkich rewolwerów, pistoletów, pistoletów maszynowych w wersji SEMI AUTO, karabinów, karabinków SEMI AUTO oraz dubeltówek, boków, strzelb” pompek ” i strzelb półautomatycznych do kalibru 12 ( nie mylić z 12mm!!! ) Kaliber 12 to na milimetry prawie 20mm!

  Odpowiedz
  1. AvatarBruno

   W polskim nazewnictwie nie występuje coś takiego jak semi auto, ponieważ w dosłownym znaczeniu to broń półautomatyczna, a jako mundurowy zapewne wiesz, że broń półautomatyczna występuje głównie w artylerii i jest to najnormalniejsze działo. W Polsce występuje broń jeśli chodzi o karabiny głównie automatyczna (samopowtarzalna) z możliwością strzelania ogniem ciągłym (samoczynna).

   Odpowiedz
 9. AvatarSawosko

  Od 21 lat jestem żołnierzem zawodowym. Dojrzałem do tego aby mieć w moim domu broń. Czy o pozwolenie na jej posiadanie mam wystąpić do ŻW czy jak normalny obywatel do WPA? Proszę o radę.

  Odpowiedz
  1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

   Do ŻW, skoro jesteś żołnierzem.
   Zapoznaj się z ustawą, ona dużo wyjaśni. Ewentualnie możesz spytać o nas na forum o poradę, ale lepiej się chociaż jako-tako zorientować.

   Odpowiedz
 10. AvatarArtur

  Witam. Jaro też jestem funkcjonariuszem SW miał bym parę pytań możesz pisać e-maila żebym mógł się z tobą skontaktować. Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
 11. AvatarJaro

  Miło mi po kilku miesiącach, które upłynęły od uzyskania pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich poinformować szanowne grono na forum, że zaraziłem posiadaniem broni i jej używaniem na strzelnicach już kilku moich kolegów w służbie. Kilku już zakupiło pistolety i teraz zbierają środki na następne jednostki broni. Inni posiadają pozwolenia ale jeszcze nie zakupili szaf i broni.
  Nie ukrywam, że pomagałem w kierowaniu pism do WPA, potem polecałem dobre sklepy z bronią.
  Oby tak dalej…

  Odpowiedz
  1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

   To cieszy. Mam nadzieję, że funkcjonariusze stworzą prawdziwą falę pozwoleń kolekcjonerskich. Dzięki temu, w waszym cieniu, zdołamy się ukryć my – cywile. Być może ustawodawcy będzie głupio kastrować pozwolenie do celów kolekcjonerskich jeśli 10 tyś mundurowych będzie je wykorzystywać do prywatnych szkoleń.

   Zawsze daje to jakąś pomoc w walce z ograniczeniami w dostępie do broni. Im nas więcej, tym nam lepiej.

   Odpowiedz
 12. AvatarTomek1976

  Policjant, z 21-letnim stażem.
  WPA Białystok – wniosek wysłany bodajże 6.12. W załączeniu do wniosku: zaświadczenie o zatrudnieniu, ksero arkuszy wyszkolenia strzeleckiego, 2 zdjęcia, zaświadczenie o przydziale broni służbowej, zaświadczenie o przynależności do KS Amator i oświadczenie „o aktywnym kolekcjonowaniu i zainteresowaniu WPB” (?). Cała procedura w sympatycznej atmosferze i błyskawicznym tempie. W dniu 21.12 decyzja doręczona listem poleconym – 5 sztuk (tyle wnioskowałem) broni palnej sportowej centralnego zapłonu o kalibrze do 12mm, z wyłączeniem broni szczególnie niebezpiecznej (samoczynnej).

  Odpowiedz
  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Gratulacje. Spróbuj wciągnąć swoich kolegów, za jakiś czas uzyskanie pozwolenia może być trudniejsze, warto korzystać z okazji. Niech zrobią papiery, nawet jeśli nie potrzebują jeszcze fizycznie mieć w domu pistoletu — w ten sposób jedyne koszty to 242 zł za wniosek i w każdej chwili można wejść do sklepu i wyjsć z bronią.

   Odpowiedz
 13. AvatarMundurowy_83

  WPA LUBLIN zasługuje na wielkiego plusa.W ciągu miesiąca od złożenia papierów dostałem pozwolenie do celów kolekcjonerskich na tyle sztuk ile wpisałem w podaniu.Mili ludzie,którzy wiedzą jak podejść do sprawy.Polecam kolegom mundurowym,bo naprawdę to nie jest aż taki wysiłek jak się komuś wydaje.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  1. AvatarAndrzej

   Witaj . Jestem funkcjonariuszem SW chcę od jutra zająć sie cała procedura czy mógłbyś podać maila abym w razie pytań mógł sie doinformować w pewnych kwestiach .?

   Odpowiedz
 14. AvatarJacek

  OK, nam mundurowym jest nieco łatwiej. Co się dzieje, jeżeli przechodzę na zasłużoną mundurową emeryturę? Zdaję służbową broń, nie przechodzę resortowych egzaminów… Czy wówczas muszę podejść do egzaminu, czy raz zdobyte pozwolenie do celów kolekcjonerskich pozostaje ważne?

  Odpowiedz
 15. AvatarGregor

  Witam dołączam do grona osób które odebrały pozwolenie na broń , trwało to około 15 dni , napisałem na 10szt. centralnego zapłonu gwintowane do 12mm i na tyle dostałem , pracuje w SG.

  Odpowiedz
 16. Avatarartpla1978

  Witam
  Wniosek do WPA Katowice wysłałem pocztą 09.01.2017 w załączeniu dołączyłem :zaswiadczenie o przynależności do stowarzyszenia , statut , wniosek o wydanie pozwolenia do celów kolekcjonerskich na 10 sztuk broni centralnego zapłonu, zdjęcie i potwierdzenie wpłaty 242zł. Po 10 dniach dostałem wezwanie do uzupełnienia wniosku o : zaświadczenie o przydzielonej broni służbowej i o potwierdzoną za zgodność kserokopie arkusza wyszkolenia strzeleckiego policjanta. Zarówno to zaświadczenie jak i potwierdzenie za zgodność arkusza wyszkolenia uzyskałem od swojej naczelniczki ( na początku miała wątpliwości czy może coś takiego wystawić ale zatelefonowała do WPA i tam rozwiali jej wątpliwości :-) ). Potem tylko spotkanie z dzielnicowym i 07.02.2017 dostałem pocztą decyzję o wydaniu pozwolenia na 10 sztuk czyli na tyle ile wnioskowałem

  Odpowiedz
 17. Avatarfdbf6fe98

  Podpisuję się pod słowami kolegi „Mundurowy_83”. Wszystko załatwione bezproblemowo. WPA Lublin na plus! Zachęcam kolegów mundurowych: Składajcie i rozwijajcie swoje hobby i umiejętności.

  Odpowiedz
 18. Avatartanktórymapozwolenie

  moja droga do posiadania pozwolenie wyglądała następująco:
  1. zapis do stowarzyszenia
  2. oczekiwanie na kwity ze stowarzyszenia
  3. po otrzymaniu dokumentów z bractwa raport do szefa o przynależności
  4. przerobienie wniosku o pozwolenie na broń https://braterstwo.eu/pobierz/, uzyskanie zaświadczenia o zatrudnieniu, zaświadczenia posiadaniu przydzielonej broni służbowej, uzyskaniu karty wyszkolenia strzeleckiego (po wniosku do przełożonego), uzyskanie zaświadczenia o braku prowadzonych wobec nie postępowań dyscyplinarnych.
  5. zrobienie ksera dowodu
  6. opłata administracyjna 242zł
  7. jedno zdjęcie
  wszystko zawiozłem do WPA osobiście
  i dostałem pozwolenie na 10 sztuk broni (krótka długa gładkolufowa pm-y)

  Odpowiedz
 19. Avatarrandom_sfo

  Żołnierz zawodowy.
  Ja wysłałem komplet dokumentów wczoraj do Komendanta Oddziału ŻW, zobaczymy ile to potrwa i czy po drodze będą jakieś „przeboje” ;)

  Odpowiedz
  1. AvatarRadzio_PL

   Żołnierzu ,Szanowny kolego po fachu, mogę cie prosić o spis co dokładnie wysłałeś do ŻW (jakie dokumenty, jeśli to możliwe tez wzory) i skąd uzyskałeś te dokumenty na jednostce – tzn do jakich komórek sztabowych (bądź innych) musiałeś się udać. Wiem na razie o jednym dokumencie :
   1. zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia – to wiem na pewno

   dodam iż chciał bym pozwolenie kolekcjonerskie na każdy typ brani jaki to możliwe , bo nie wiem co mi wpadnie w łapki, do kolekcji. z góry dziękuje za pomoc

   Odpowiedz
 20. AvatarJanek75

  Drodzy koledzy mundurowi.
  Czy ktoś z Was spotkał się z pozytywnym rozpatrzeniem raportu o wykorzystanie broni prywatnej w służbie? Słyszałem o takim przypadku w OPP, nie wiem w jakim mieście.

  Odpowiedz
  1. Avatarrandom_sfo

   Ja czytałem relacje chyba trzech żołnierzy – nikomu się nie udało. Podobno niewykonalne.

   Odpowiedz
 21. Avataradamus

  1.Stowarzysznie:
  potwierdzenie członkostwa
  Statut KS AMATOR
  2.Kadry:
  zaświadczenie potwierdzacjące bycie funkcjonariuszem SW
  zaświadczenie że podczas wykonywania czynności służbowych mam przydzielaną broń
  ksero ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA SZKOŁY PODOFICERSKIEJ (ze stwierdzeniem zgodności z oryginałem)
  3.Miasto:
  2 zdjęcia 3×4 cm
  ksero dowodu osobistego
  potwierdzenie wpłaty 242zł na konto UM Katowice (za wydanie pozwolenia na broń)
  4.Wniosek:
  Do Pan Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach
  ( https://braterstwo.eu/pobierz/ )

  9.03.2017 w/w dokumenty złożyłem w KWP .
  7.04.2017 otrzymałem decyzję pozytywną na 5 sztuk (o tyle wnosiłem)

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 22. Avatarwodnik

  Witam szanowne grono

  Streszczenie mojej drogi ubiegania się o pozwolenie na posiadanie broni palnej do celów kolekcjonerskich:

  1. 07.01.2017, Zapisaniu się do KS Amator.
  2. Zaświadczenie od Komendanta Oddziału SG
  3. 23.01.2017 podanie do WPA
  4. 31.01.2017 r wydanie decyzji pozytywnej na 20 szt. z wyłączeniem szcególnie niebezpiecznej

  Taka uwaga jeżeli składacie do WPA Lublin, nie wysyłają decyzji, preferują osobisty odbiór dokumentów.

  Pozdrawiam i zachęcam oczywiście do korzystania z tej opcji dla żołnierzy i funkcjonariuszy.

  Odpowiedz
  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Dzięki za info. Oczywiście, że WPA Lublin wyśle pozwolenie poleconym. To co oni „preferują” kompletnie nie ma znaczenia. Wystarczy dopisać na wniosku „proszę o przesyłkę pozwolenia listem na mój adres zamieszkania”. Z drugiej strony, wygląda na to, że Lublin ma fajne WPA (dali na 20 sztuk) więc warto ich traktować z szacunkiem i uprzejmie. Jest dużo gorszych WPA.

   Odpowiedz
 23. Avatarwodnik

  Zgadza się, są bardzo ok, nie robią z niczym problemu, jeżeli spełniasz wymogi ustawowe (przeszkolenie, itd.), Również wypisanie promesy dla nich to dwa dni. Jedyna rzecz nad którą ubolewam, to że nie mogę zakupić broni samoczynnej, ale widocznie takie mają wytyczne w całym kraju, nie wnikam. Żart polega na tym, że nawet w uzasadnieniu decyzji była podniesiona kwestia szkolenia, które miałem odbyte „m.in. z broni maszynowej”.

  Odpowiedz
 24. AvatarAndy

  Cześć. Mam do was pytanie , Staram się o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich. Jestem żołnierzem zawodowym , a moje pytanie czy na to pozwolenie mogę się starać o 1 egzemplarz broni bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi do 6 mm czy nie ma sensu nawet pisać ??

  Odpowiedz
  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Jeśli już, to napisz wniosek ogólny czyli „wnioszę o wydanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich w ilości 5 sztuk”. Bez wymieniania typów. Ale niestety władza już tak pogardza funkcjonariuszami mundurowymi, że zapewne za chwilę dostaniesz informację, że takie rzeczy tylko po egzaminie.

   Osobiście bym nie liczył na boczny zapłon. Szkodniki z KGP powysyłali do wszystkich organów pisma, żeby wydawać wyłącznie na to, z czego masz przeszkolenie.
   Chyba, że masz np papiery prowadzącego strzelanie, albo instruktorskie, albo inne. Wtedy, ponieważ jesteś przeszkolony, to możesz wystąpić też o boczny zapłon (i inną broń z której zostałeś przeszkolony na takim kursie) i zgodnie z pismem KGP powinni Ci wydać. Notatka z września 2016 na ten temat.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *