5 prostych przepisów, by otrzymać pozwolenie na broń będąc mundurowym!

W Polsce uzyskanie pozwolenia na broń przez mundurowych: funkcjonariuszy Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, ABW, CBA, SOP i innych formacji uzbrojonych, a także przez żołnierzy zawodowych jest naprawdę łatwe.

Funkcjonariusze dysponujący na bronią służbową są zwolnieni z wykonywania badań lekarskich, a także z egzaminu przed WPA w zakresie broni, z której zostali przeszkoleni. Formalności są proste: wystarczy zapisać się do stowarzyszenia kolekcjonerskiego, zebrać kilka dokumentów z działu kadr i wysłać wniosek o pozwolenie. Procedura trwa tylko kilka tygodni (99% to czekanie na decyzję) i jest tania.

W Braterstwie wszyscy funkcjonariusze, których codzienna praca polega na zapewnianiu bezpieczeństwa cywilom są bardzo mile widziani. Chętnie pomożemy Ci się uzbroić i podnosić swoje kwalifikacje w służbie naszego kraju.

Członkostwo w stowarzyszeniu kosztuje zaledwie 10 zł rocznie. Aby uzyskać zaświadczenie o członkostwie wystarczy zarejestrować się przez internet (3 minuty), opłacić składkę członkowską (te 10 zł) stając się jednocześnie pełnoprawnym członkiem i zażądać wysyłki zaświadczenia — jest taka opcja w profilu, po zalogowaniu. Dokumenty wysyłamy w ciągu kilku dni, z przyjemnością pomagając kolejnemu funkcjonariuszowi w uzyskaniu prywatnej broni palnej.

Droga jest tak prosta i szybka, że w naszym przekonaniu każdy funkcjonariusz powinien uzyskać pozwolenie na broń, nawet jeśli nie ma obecnie planów zakupu broni palnej. Pozwolenie jest bezterminowe, a w przyszłości może się przydać. Do przejścia drogi administracyjnej zachęcamy też funkcjonariuszy, którzy myślą o emeryturze: jako cywile będziecie mieli znacznie trudniej.

Oto pięć relacji z naszego forum na ten temat. Te przykłady powinny wystarczyć każdemu funkcjonariuszowi w zrozumieniu wymogów ustawowych.
Dłuższy opis procedury dla żołnierzy jest dobrze rozpisany w tym wątku na forum-bron.pl.

Relacja nr 1:

13 styczeń – wysłanie papierów do WPA
25 luty – odebranie decyzji z pozwoleniem

Co wysyłamy do WPA:
1. Zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim (musi być oryginał)
2. Wniosek o pozwolenie
3. Dowód wpłaty 242zł (decyzja administracyjna)
4. Zaświadczenie o zatrudnieniu (idź do kadr, powinno się obyć bez raportów i innych udziwnień)
5. 2 zdjęcia
6. Ksero dowodu osobistego

Kilka faktów:
1. Jako policjant jesteś zwolniony z badań lekarskich, psychologa, dentysty, proktologa i innych sadystów ;)

2. Tak, nie ma żadnego egzaminu, z tym że pozwolenie dostajesz na typy broni z jakich byłeś przeszkolony. W trakcie procedury, WPA wysyła zapytanie do Twojej jednostki o arkusze strzeleckie i sprawdzają z czego „umiesz strzelać”. W moim przypadku jest to broń centralnego zapłonu krótka, PMy i strzelba gładkolufowa. Niestety boczny zapłon (u mnie) odpada. Nie wiem ile zależy od konkretnego WPA, może w innych wygląda to inaczej. Dopytywałem też Panią z WPA o to czy mogę zrobić prywatnie przeszkolenie z AKMS, jakiś kurs, aby mieć możliwość sprawienia sobie w przyszłości także kałaszka – niestety nie ma takiej opcji. Wyłącznie to co oficjalnie mamy w arkuszach strzeleckich na jednostce i koniec tematu.

3. Koszta jakie ponosisz to:
– decyzja administracyjna 242zł
– zaświadczenie uprawniające do nabycia broni 17zł (jedno)

4. Dzielnicowy musi zrobić wywiad środowiskowy… z tym chyba nie będzie problemu ;)

Relacja nr 2

1. Zapisanie się do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim;
2. Otrzymanie potwierdzenia członkostwa oraz regulaminu bądź statutu;
3. Opłata administracyjna;
4. Wniosek o wydanie pozwolenia z zaznaczeniem, że jest się mundurowym;
5. Tu policjanci kończą działalność, a inna nadmurówka dołącza zaświadczenia o szkoleniach z broni zakończonych egzaminem.
6. Wywiad środowiskowy;
7. Dostajesz pozwolenie.

Relacja nr 3:

W moim przypadku cała procedura trwała od 06 kwietnia do 11 maja. Trwało by dużo krócej, ale musiałem dosłać jedno pismo i stawić się na przesłuchanie jako strona.

Dokumenty do wysłania:
– podanie
– potwierdzenie opłaty
– zaświadczenie o przydzieleniu broni
– zaświadczenie o niekaralności (chodzi o postępowania dyscyplinarne)
– zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia

Uwagi:
– jeżeli chodzi o przesłuchanie to bez zastrzeżeń, fajna atmosfera, pani zajmująca się bronią kolekcjonerską wszystko rzeczowo wyjaśniła. Chodziło o ilość jednostek broni na jakie chciałem pozwolenie. Musiałem wyjaśnić dlaczego chcę tak dużo. Skończyło się na tym, że zmieniłem żądanie na 9 sztuk. Każde późniejsze rozszerzenie jest przyznawane w oparciu o wydaną już decyzję i nie ponosi się żadnych opłat
– dostajemy pozwolenie na broń centralnego zapłonu (gładkolufową lub bocznego zapłonu) z wyłączeniem broni o której mowa w art 10 ust 5 UOBiA czyli między innymi nie będziemy mieli możliwości posiadania broni samoczynnej jedynie jej wersje cywilne samopowtarzalne
– WPA jeżeli spełniamy wszystkie wymogi nie ma możliwości nie wydania nam pozwolenia, ale mają swobodę w przydzielaniu ilości jednostek broni.
– warto w podaniu od razu troszkę opisać kilka zdań na temat kolekcji i ogólnie na temat naszego zainteresowania (od kiedy, jak się to przejawia itp.)
– Pisałem w podaniu o wydanie pozwolenia na 12 sztuk, w trakcie postępowania zmieniłem żądanie na 9 sztuk i tyle mi przyznano. W podaniu najlepiej od razu wpisać jaki rodzaj broni chcemy np 9 sztuk broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm. U mnie odpada gładka lufa i boczny – brak przeszkolenia zakończonego egzaminem.
– przed złożeniem podania nie trzeba mieć szafy, szafę musimy mieć przed zakupem pierwszej broni

Relacja nr 4:

Dziś dostałem pozwolenie na 5 sztuk.
Dokumenty do naszego Stowarzyszenia wysłałem pierwszego dnia po Wielkanocy, 7.04 zostałem jego członkiem.
18.04 dostałem pisemne potwierdzenie członkostwa i tego samego dnia złożyłem komplet dokumentów do WPA.
12.05 miałem rozmowę, tego samego dnia był u mnie dzielnicowy.
Około 20.05 dostałem pismo, że przedłużają o miesiąc czas na wydanie decyzji, ale ta zapadła już 24.05.
30.05 otrzymałem decyzję.

Relacja nr 5:

Pofatygowałem się z kolegą pracującym w tym samym zakładzie karnym do WPA Katowice. Na szybko chcę kolegom mundurowym przedstawić jak prawidłowo wszystko powinno przebiegać.

Pierwsza rzecz, to zabrać ze sobą wystawione w macierzystej jednostce :
– zaświadczenie o tym, że jest się funkcjonariuszem czynnym w SW
– zaświadczenie o zdanych egzaminach na poszczególne jednostki broni palnej w SW
– 2 fotografie 3x4cm
– zaświadczenie o przynależności do Stowarzyszenia ”Braterstwo” (oryginał wraz z regulaminem)
– wniosek skierowany do KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI o wydanie pozwolenia na ( xx ) sztuk broni palnej do celów kolekcjonerskich.
– potwierdzenie wpłaty 242zł w Urzędzie Miasta Katowice
– ważny dowód osobisty ( ksero dowodu pani sierżant robi na miejscu )

Mundurowi nie potrzebują badań psychologicznych i lekarskich, ani patentów strzeleckich!
Pełny koszt uzyskania pozwolenia na broń wynosi dla mundurowych
-fotograf 25zł
-242zł opłata za wydanie pozwolenia na broń palna
Koszty wyżej przedstawione są kilka razy niższe od kosztów poniesionych przez CYWILI, którzy muszą płacić grube pieniądze za egzaminy, badania i inne pierdoły!

Liczę, że uświadomi to każdemu funkcjonariuszowi jak łatwo jest uzyskać pozwolenie na broń, która może skokowo zwiększyć ilość dni treningowych i wystrzelonych pocisków. Szkoląc się jesteście bezpieczniejsi, skuteczniejsi i lepiej wykonujecie swoje obowiązki!

66 thoughts on “5 prostych przepisów, by otrzymać pozwolenie na broń będąc mundurowym!

 1. AvatarDaltergath

  Dotyczy WPA Lublin, dla Straży Granicznej. Krok po kroku który przeszedłem a przez OŚ SG przedłużyło się to o 2 miesiące.
  Tak jak wyżej:
  1. Zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim (musi być oryginał)
  2. Wniosek o pozwolenie
  3. Dowód wpłaty 242zł (decyzja administracyjna)
  I tu jest sprawa inna niż zwykłe wydanie zaświadczenia o zatrudnieniu, miałem takie i pan w WPA poprosił że by było w nim napisane czy nie jest się skierowanym na badania lekarskie oraz czy nie jest prowadzone postępowanie przeciwko mojej osobie, a to zaświadczenie wydaję się dopiero poprzez wysłania prośby do komendanta oddziału. Po sprawdzeniu dokumentów powiedziano mi że z tym kwitkiem mogę dostać tylko na broń krótką. Więc wycieczka do oddziału, okazało się że oni nie mają naszych kart wyszkolenia strzeleckiego. Więc trzeba było się skontaktować z OŚ, w moim przypadku z Koszalinem. Zadzwoniłem i miły pan powiadomił mnie że bym z jakieś 2 tyg. zadzwonił. Tak też zrobiłem, poinformowano mnie że nie mogą znaleźć mojej karty wyszkolenia strzeleckiego i że bym zadzwonił za 2 tygodnie. Ponownie zadzwoniłem to poinformowano że nie ma osoby odpowiedzialnej bo jest na L4 i na tym moje starania się skończyły oraz moja cierpliwość. Przeszkolenie z gładkolufowej, karabinu i broni bocznego zapłonu zorganizowałem sobie prywatnie.

  Konkludując zanim złożycie kwity, pobierzcie kartę wyszkolenia z ośrodka szkolenia, potem pismo do komendanta oddziału po zaświadczenie. A później do WPA i spokojnie wpisać 30 sztuk broni kolekcjonerskiej bez podziału na rodzaje. Jedyne co musicie zrobić jeżeli chcecie, przeszkolić się w broni bocznego zapłonu bo tego w szkoleniach nie mamy. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania odnośnie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, zapraszam na priv.

 2. AvatarRadek82

  Czując się w obowiązku,jako członek stowarzyszenia chciałem przedstawić swoją drogę do uzyskania pozwolenia:
  21.12.2018 Złożenie dokumentów do WPA KWP Lublin:
  1. Zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia KS Amator
  2. Wniosek o pozwolenie
  3. Dowód wpłaty 242zł
  4. Zaświadczenie od mojego naczelnika,że jestem funkcjonariuszem policji i posiadam przydzieloną broń służbową
  5. Statut KS AMator
  6. Kopia arkuszy wyszkolenia strzeleckiego pobran z z mojej komendy(trzeba samemu sobie to zorganizować-wpa nie ściąga tego sama z naszej komendy)

  okazało się że potrzebne było jeszcze zaświadczenie z mojej jednostki że nie jest prowadzone przeciwko mnie żadne postępowanie dyscyplinarne- ostatecznie sami zadzwonili do komendy i uzyskali taką informację. Nie wiem czy to warunek konieczny,jednak u mnie to sprawdzali.

  24.01.2019 otrzymałem decyzję o przyznaniu pozwolenia na 30 sztuk broni palnej. WPA w Lublinie bardzo przyjaźnie podchodzi do tematu- pomocni i działają bardzo szybko.

 3. Avatarglourious

  Cześć wszystkim,
  pisze właśnie wniosek do WPA Rzeszów i niespecjalnie rozumiem o co chodzi we wzorcu dostępnego wniosku na ich stronie
  (http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/rze/informacje/pozwolenia-i-licencje/pozwolenie-na-bron-orze/45211,Informacja.html)
  Jak niżej:

  „Proszę o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej:………………………….
  w ilości x egzemplarzy do celów: ochrony osobistej* łowieckich*, sportowych*, kolekcjonerskich*, pamiątkowych*, szkoleniowych*”

  Pytanie jest następujące; co dokładnie mam wpisać w miejscu wykropkowanym??
  Konkretne rodzaje broni typu: centralny zapłon do 12mm lub boczny do 6mm?

  Po co? Skoro składam dopiero wniosek o pozwolenie kolekcjonerskie i jeszcze nie wiem jaką będę mieć kolekcję bo nie wiem na ile dokładnie sztuk „zielone światło” dostanę.
  Przykładowo: Jak dostanę na 5 szt to kupie sam centralny zapłon. Jak na 10 szt to i czarny proch zakupię..

  Dodatkowo, niespecjalnie rozumiem po co i jak się uzasadnia we „wniosku o wydanie zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni palnej” ponownie na jaki rodzaje / typy broni chce otrzymać promesy, skoro teoretycznie wymagają ode mnie tego uzasadnienia we wniosku o pozwolenie na broń.

  Z góry dziękuję za pomoc w przepchnięciu mnie przez tą biurokrację!
  Tomek

 4. AvatarKosiniak

  Ok. To poza wracam głowę. Skoro w pozwoleniu jest wpisane „centralnego zapłonu do 12mm” bez rozróżniania na typy i gatunki czy oznacza to ,że mogę kupić np sztucer myśliwski? Czy jest wpisane np. zgodnie z kartą wyszkolenia?

   1. AvatarJackal

    Dziś kolega dostał zwrotkę, z WPA, że jeżeli organ nie potwierdzi jego przeszkolenia, umiejętności, etc. to będzie wezwany na egzamin za 1150 zł. Zastanawiam się czy to nie jakaś forma zastraszenia? Przecież jeżeli nie potwierdziliby .22 LR to powinien dostać w wyłączeniem BZ. Dodam, że kolega po starym, państwowym kursie instruktorów strzelectwa, z legitymacją Ministerstwa Sportu. Druga rzecz, że widzę tu jakiś paradoks: jeżeli np. wyłączają boczny zapon, bo ktoś nie miał przeszkolenia, a dają karabin CZ, bo ma papiery na AKMSa to przecież może coś sobie kupić chociażby w .338 Lapua Magnum, a wiadomo, że to zupełnie inny karabin (i nie wie jak się nim posługiwać). Moim zdaniem taka decyzja powinna być na konkretnie na AKMS, a nie karabin CZ. WPA Pyry.

 5. AvatarKosiniak

  Dopiero zaczynam swoją drogę. Powiedzcie mi. Jeśli dostanę pozwolenie na np. 6sztuk broni palnej centralnego zapłonu o lufach gwintowanych to tam będzie jeszcze wymienione że tyle krótkiej tyle długiej itp. Zgodnie z arkuszem wyszkolenia?

 6. AvatarPiotrGdynia

  Chciałem podzielić się doświadczeniami po kontakcie z żandarmerią ( konkretnie oddziałem z Elbląga).
  Nikt nie robi tu nikomu problemu i są bardzo przychylni jeśli chodzi o ilość broni oraz jej rodzaj.
  ŻW w celu wydania pozwolenia żołnierzowi wymaga:
  1. Zaświadczenia o pełnieniu zawodowej służby wojskowej ( do pobrania ze strony Komendy Głównej ŻW)
  2. Oświadczenia o miejscu stałego pobytu ( strona internetowa ŻW)
  3. Ksero dowodu osobistego i 2 fotografie 3cm x 4cm
  4. Dowód wpłaty 242zl za wydanie pozwolenia ( numery kont bankowych podane na stronie ŻW)
  5. Zaświadczenie i regulamin stowarzyszenia
  6. Podanie o wydanie pozwolenia na broń prywatną ( zamieszczone na stronie ŻW).
  Mam nadzieję że informacje te może pomogą jekiemuś żołnierzowi w uzyskaniu pozwolenia.
  Pozdrawiam

 7. Avatarstuki

  Panie i Panowie proszę o podpowiedź w nurtującej mnie od niedawna sprawie. Wiem że pracując w służbach mundurowych w chwili ubiegania się o pozwolenie do celów kolekcjonerskich zwolnieni jesteśmy z badań i egzaminu. Czy z pozwoleniem sportowym również badanie psychiatryczne nas nie dotyczy? Zostaje zdać egzamin na patent i pisać wniosek???

 8. AvatarPicu97

  Witam. Jestem funkcjonariuszem służby mundurowej. Chcę uzyskać pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich. Nie chcę kupować broni, zależy mi żeby na razie dostać sam papier :)
  Posiadam już:
  -zaświadczenie o przynależności do klubu
  -zaświadczenie z pracy, że mam przydzieloną broń służbową oraz o tym z jakich jednostek broni jestem przeszkolony.

  Oprócz wniesienia opłaty i posiadania kwitu z jej potwierdzenia, jaki wniosek mam wysłać do WPA jeśli nie chcę kupować broni?
  Fotografia i kopia dowodu obowiązkowo ?

 9. Avatarpitero

  ŻW Mazowiecki. Komplet dokumentów wysłany 28 listopada. 08 marca wydana pozytywna decyzja. Długo. Wpływ na to miało też to, że mieszkam w innym garnizonie, oprócz tego internat więc z dwoma dzielnicowymi miałem przyjemność. Wizyta w domu i u sąsiadów ŻW. Na łopatki mnie rozłożył 2 tygodniowy powrót zwrotki od pisma, że mogę się zapoznać z zebranymi dokumentami przed wydaniem decyzji. Wniosek na promesy złożone osobiście w piątek do odbioru być może w poniedziałek.
  Centralny i boczny zapłon z wyłączeniem samoczynnej. Procedura bezstresowa – dobry kontakt i zrozumienie.

 10. AvatarTalbot

  Witam, właśnie otrzymałem z WPA pismo dotyczące wszczęcia postępowania administracyjnego. W którym domagają się ode mnie wyjaśnień dotyczących mojej kolekcji przedmiotów militarnych.
  – co wchodzi w jej skład, ile egzemplarzy,
  – od kiedy jestem miłośnikiem militariów,
  – na jakich wystawach prezentowałem swoją kolekcje.
  Odpowiedzi oczekują w terminie 7 dni?!?

  Kilka dni wcześniej dzwonił również do mnie Pan z WPA który uprzedził mnie że takie pismo otrzymam. Wyjaśnił mi on również że mogę otrzymać pozwolenie maksymalnie na 5 szt. (wnioskowałem o 10szt.) (UWAGA!!!) pistoletów lub rewolwerów. Na broń długą pozwolenia nie otrzymam, ponieważ AKMS z którego przeszedłem przeszkolenie jest bronią samoczynną a na taką pozwoleń nie wydają.

  Czy spotkał się już może ktoś z was z taką praktyką? Mam w ogóle odpowiadać im na to pismo? Czy jeśli nie odpowiem mogę nie otrzymać pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich?

  Pozdrawiam T.

   1. AvatarAngor77

    WPA Bydgoszcz …czemu mnie to nie dziwi….ode mnie dostali kopie arkusza wyszkolenia strzeleckiego gdzie na szkole w SP Słupsk mam zaliczone jak byk;p-64,p-83,Glock,PM-98 Glauberyt,AKMs i Mossberg i każa mi zdawać egzamin..oczywiście przydzielony służbowy p-99.No po prostu żarty sobie robia już lece wydawać kase na egzamin..

   2. AvatarTalbot

    Dzisiaj tj. 27.03.2018r. otrzymałem decyzje zezwalającą posiadanie broni palnej centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm oraz gładkolufowej. Kwity wysyłałem 09.02.2018r. W międzyczasie tak jak pisałem wcześniej w rozmowie telefonicznej informowano mnie że na długą broń i tak nie dostane pozwolenia. W piśmie kazali uzasadniać co, po co i dlaczego a na koniec przyznali tak jak chciałem (prawie ponieważ zmieniłem ilość z 9 do 5 szt.).

  1. AvatarMartin

   Spotkałem się z taką samą sytuacją, pomimo że nie zostawiłem żadnych namiarów telefonicznych na siebie dołożyli wszelkich starań aby skontaktować się ze mną poprzez moich przełożonych, aż im się udało. W rozmowie telefonicznej zostałem poinformowany o tym że, nie otrzymam pozwolenia na 10 sztuk o które wnioskowałem i usłyszałem „wie pan Komendant Wojewódzki da panu bez problemu na 5 pistoletów i rewolwerów, a co do AKMS no tak ma przeszkolenie ale pan nie dostanie na to pozwolenia bo na taką pozwolenia komendant nie wydaje” Na pytanie dlaczego? Usłyszałem ” no bo nie” więc uprzejmie poprosiłem o argumentacje prawną tego „bo nie” na co pani z wielkim zakłopotaniem odpowiedziała że na takie jednostki broni pozwolenie wydawane jest tylko podmiotom które prowadzą działalność w zakresie szkolenia, ochrony itp. Mówiąc jej o tym że mają obowiązek mi to wydać, pani powiedziała że może mnie przełączyć do kierownika, ale to i tak nic nie da bo to broń szczególnie niebezpieczna….. Talbot daj znać jak u Ciebie poszło w tej kwestii.

   1. AvatarTalbot

    Zapis chronologiczny,
    09.02.2018r.
    Wysłałem pocztą:
    – wniosek o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej (centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm oraz gładkolufowej) w ilości 10 sztuk do celów kolekcjonerskich;
    – dowód wniesienia opłaty 242 zł;
    – zaświadczenie o członkostwie w Stowarzyszeniu KS Amator;
    – poświadczony za zgodność z oryginałem statut KS Amator;
    – zaświadczenie o zatrudnieniu w ZK (z kadr);
    – zaświadczenie dot. uprawnień w zakresie wyszkolenia strzeleckiego (od zbrojmistrza);
    – orzeczenie lekarskie (koszt uzyskania 150 zł);
    – orzeczenie psychologiczne (koszt uzyskania 150 zł);
    – 2 zdjęcia;
    – wniosek o wydanie promesy;
    – dowód wniesienia opłaty 17 zł.

    15.02.2018r.
    Dzwonił do mnie pan z WPA który poinformował mnie że otrzymam pismo z prośbą o wyjaśnienia dotyczące mojej kolekcji militariów. Powiedział też że jeśli napiszę że chce dostać pozwolenie na pistolety, rewolwery oraz gładkolufową w ilość 5 szt. to otrzymam je w tydzień, na karabinki nie wydają pozwolenia.

    22.02.2018r.
    Odebrałem z poczty pismo z WPA o wszczęciu postępowania administracyjnego. Z którego wynikało że muszę uzasadnić chęć kolekcjonowania broni i opisać moją dotychczasową kolekcje militariów.

    26.02.2018r.
    Wysłałem uzasadnienie i zmieniłem ilości z 10 na 5 szt. ale w dalszym ciągu broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm oraz gładkolufowej.

    27.03.2018r.
    Otrzymałem pismo datowane na 20.03.2018r. W którym Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy zezwala mi na posiadanie broni palnej centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm oraz gładkolufowej w łącznej liczbie 5 egzemplarzy w celu kolekcjonerskim.
    Oraz zaświadczenie uprawniające do nabycia broni.

 11. Avatarsiwutek

  siemano,

  Postanowiłem opisać pierwsze doświadczenia z Mazowieckim Oddziałem Żandarmerii Wojskowej:
  29.01.2018 wysłane papiery, pozwolenie kolekcjonerskie. Pierwszy kontakt przedstawiciela błyskawiczny.
  We wniosku wystąpiłem o 30 szt, w rozbiciu na broń centralnego zapłonu, broń gładkolufową oraz broń cięciwową w postaci kusz.
  Przedstawiciel w rozmowie ze mną przekonał mnie, że po 1 ilość jest zbyt wielka bo rozszerzenie kolekcji jest bezpłatne, po 2 nie potrzebnie wymieniam jakiego rodzaju broń chcę posiadać. Po 3 zgodnie z moim przeczuciem pojawił się problem na pozwolenie na kuszę, dlatego też zasugerował by dopisać uzupełnienie do uzasadnienia, które było wg przedstawiciela ogólnikowe. W uzupełnieniu opisałem, co zbierałem i zbieram obecnie, co interesuje mnie i fascynuje w broni palnej, oraz jakie jednostki chciałbym posiadać w swej kolekcji w początkowej fazie. Zredukowałem też ilość jednostek broni z 30 szt. do 6 szt. oraz na tą chwilę zrezygnowałem z pozwolenia na kuszę, gdyż prawdopodobnie chęć posiadania kuszy skutkowałaby decyzją odmowną. Poniżej wklejam zdanie, które napisałem w uzupełnieniu do uzasadnienia zawierające te trzy prośby przedstawiciela:

  „Jednocześnie proszę Pana Pułkownika o zredukowanie ilości broni o jaką wystąpiłem w poprzednim piśmie z 30 szt. do 6 szt. bez podziału na rodzaje broni, oraz chciałbym zrezygnować z pozwolenia na broń cięciwową w postaci kusz.”

  07.02.2018 uzupełnienie do uzasadnienia wysłane. Czekam co będzie dalej.

  Jeśli ktoś ze służb mundurowych ubiegał się o pozwolenie na kusze, poprosiłbym o radę bo nie zamierzam się poddawać :), a jeśli kogoś interesują dokumenty typu wypełniony wniosek, uzasadnienie, lub uzupełnienie do uzasadnienia także służę pomocą.

  Pozdrawiam.

 12. AvatarGleba

  Witam serdecznie, dziś złożyłem osobiście komplet dokumentów do Mazowieckiego oddziału ŻW :/ Muszę im donieść „uzupełnienie Uzasadnienia” młody kapral uprzedził mnie że taki wniosek nie przejdzie :p Chcą trochę „lania wody” mam opisać że od wielu lat zbieram książki, kolekcjonuje naszywki, mundury itd. Oraz dokładnie wyszczególnić co chciałbym w pierwszej kolejności nabyć (broń) i dlaczego tyle sztuk :/ Siedzę i mużdzę co tu napisać. Jakąś historyjkę muszę lekko zmyślić. Uprzedził że nikt tego nie sprawdza tylko uzasadnienie musi być z jajem a nie wypisane paragrafy co mi wolno i do czego się zobowiązuje. Ktoś coś podpowie ??

 13. AvatarJason997

  Witam, jestem żołnierzem zawodowym w stopniu st.szeregowego. W ciagu prawie 6lat służby posiadałem 3rodzaje przydzielonej broni: PM-84P, kbk akms, mini beryl, ostatnio znów akms. chciałbym starac sie o bron kolekcjonerska , teraz pytanie co mam zrobic zeby uzyskac jakis papier w swoim JW potrzebny do wniosku o wyrobieniu pozwolenia na bron ?

  1. Avatarsiwutek

   Wszystkie potrzebne dokumenty są na stronie ŻW – tam wszystko znajdziesz.
   A jako, że wg mnie nie ma głupich pytań i z zasady staram się pomagać to poniżej link:

   http://zw.wp.mil.pl/pl/279.html

   Tam masz wszystkie potrzebne druki. Pamiętaj, że opłatę za postępowanie wpłacasz na konto organu ŻW któremu podlegasz, także komplet dokumentów wysyłasz na adres właściwego organu ŻW pod który podlegasz.

   pozdrawiam

 14. Avatarkordo

  Witam wszystkich!

  Jestem oficerem WP, aktualnie od 2 lat służę w miejscu, w którym nie posiadam przydzielonej broni służbowej. Nie odbywam strzelań od dwóch lat. Jak w takim przypadku powinienem postąpić? Z tego co wyczytałem na stronie ŻW to jeżeli nie posiadam broni służbowej to wystarczy dostarczyć badanie lekarskie i psychologiczne. Jeżeli chodzi o zwolnienie z egzaminu to rozumiem, że nie muszę go zdawać. Ale na jakiej podstawie zostanie stwierdzone na jaki rodzaj broni otrzymam pozwolenie?

 15. AvatarPolim

  I kolejna relacja:
  24 maj 2017 r. wieczorem zapisałem się do Braterstwa i zleciłem przelew
  29 maj przychodzi potwierdzenie przynależności do KS Amator wraz ze statusem
  Następnie udaję się do siebie do kadr i biorę zaświadczenie o zatrudnieniu i przydzieleniu broni służbowej
  1 czerwiec wysyłam do WPA Kraków wniosek o wydanie pozwolenia ze strony braterstwa wraz ze 2 zdjęciami , zaświadczeniem z jednostki, zaświadczeniem o przynależności do KS Amator wraz z potw. statusem
  po jakiś 2 tygodniach przychodzi mi pismo z WPA o uzupełnienie wniosku o arkusze wyszkolenia strzeleckiego . Według mnie powinni sami je ściągnąć z jednostki ale nie chcąc przedłużać wykonałem ksera z potwierdzeniem za zgodność i wysłałem.
  Potem wyjechałem na urlop zagraniczny a w między czasie przyszło zawiadomienie o przedłużeniu postępowania
  Po urlopie dzwonię do WPA i okazało się, że chcą jeszcze zaświadczenie z kadr o tym że nie byłem karany dyscyplinarnie i nie jest wobec mnie prowadzone postępowanie dyscyplinarne. Wg. mnie znowu sami powinni to sobie zdobyć ale nie chcąc przedłużać załatwiam i wysyłam. Potem kolejne pismo o konieczności zapoznania strony z materiałami , Dzwonię i do WPA i okazuje się , że nie dostane pozwolenia na 10 sztuk i policjant prowadzący proponuje mi abym napisał oświadczenie , że chce 5 sztuk. Napisałem wysłałem .
  27 lipiec . Po telefonicznej rozmowie dowiaduje się , że moje zezwolenia czeka na odbiór w WPA. W tym samym dniu udaję się i osobiście odbieram. Okazuje się , że pozwolenie było wydane niezgodnie z moim wnioskiem tzn. dostałem tak jak chciałem strzelbę gładkolufową ale centralny zapłon ,ograniczyli mi do zakresu od 6 do 12 mm a wnioskowałem o CZ do 12 mm nie pisząc nic o 6mm. Postanowiłem się nie odwoływać tylko wziąłem pozwolenie takie jakie było, napisałem oświadczenie że nie będę się odwoływał i od razu złożyłem wniosek o wydanie 5 promes zgodnie z uzyskanym zezwoleniem. Teraz napisałem wniosek na podstawie art 155 KPA o zmianę prawomocnej decyzji w ten sposób, żebym miał pozwolenie na CZ do 12mm bez ograniczenia że od 6mm i zostawię go przy odebraniu promes.
  Reasumując. Po stronie WPA maksymalny poziom kultury osobistej niemniej każdemu policjantowi w celu maksymalnego przyspieszenia zdobywania zezwolenia polecam we własnym zakresie zdobyć zaświadczenie z kadr o zatrudnieniu, przydzieleniu broni palnej służbowej, niekaralności za przewinienia dyscyplinarne oraz nie toczących się postępowaniach, arkusze wyszkolenia strzeleckiego potwierdzone za zgodność z oryginałem. I do WPA Kraków nie warto pisać o zezwolenie na więcej niż 5 sztuk bo /jak powiedział mi policjant prowadzący postępowanie/ dla początkujących kolekcjonerów mają polecenie wydawać zezwolenia na max 5 sztuk i w innym razie wydadzą decyzje odmowna. Nie warto się kopać skoro później można rozszerzyć.

  1. AvatarPolim

   W uzupełnieniu dodam , że w dniu dzisiejszym rano zadzwonił do mnie policjant z WPA z informacją, że promesy są gotowe do odbioru. Wspomniałem mu, że decyzja jest inna niż wnioskowałem tj dodane jest do niej ograniczenie OD 6 MM do 12 mm podczas gdy wnioskowałem o : „do 12mm” i będę w trybie art 155 kpa wnosił o zmianę decyzji. Gdy przyjechałem na miejsce spotkała mnie miła niespodzianka. Policjant wydający promesy od razu wręczył mi postanowienie o sprostowaniu z urzędu oczywistej pomyłki pisarskiej w zakresie sentencji decyzji w ten sposób, że słowa ” w kalibrze od 6mm do 12 mm ” zostały zastąpione słowami w „kalibrze do 12mm” . Nie musiałem się więc bawić z art 155 kpa. W promesach już wszystko było jak należy. Ogólnie rzecz ujmując nie podzielam poglądu większości ludzi , że z WPA należy kontaktować się wyłącznie na piśmie. Gdybym na początku na swoim wniosku zostawił swój numer telefonu pozwolenie załatwił bym dużo szybciej /jakieś 3-4 tygodnie/ bo nie tracił bym czasu na wymianę korespondencji a cześć spraw był ustalił przez telefon. Z opinii wielu ludzi rysuje się obraz policjantów z WPA jako złośliwych urzędasów, ziorkających złośliwymi oczkami z za sterty papierów na petentów, ciągle kombinując jak by tu im życie utrudnić. Po moich doświadczeniach wyciągam zgoła odmienny wniosek . Pomimo drobnych potknięć policjanci z WPA mają bardzo życzliwe podejście do petentów i dążą do załatwienia spraw jak najszybciej i po myśli wnioskodawców aby nie musieć się martwić odwołania, skargami ect. i żeby roboty im ubywało. A że maja swoich przełożonych, którzy wydają im dziwne polecenia to na to już nic nie poradzą.

 16. AvatarAndy

  Cześć. Mam do was pytanie , Staram się o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich. Jestem żołnierzem zawodowym , a moje pytanie czy na to pozwolenie mogę się starać o 1 egzemplarz broni bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi do 6 mm czy nie ma sensu nawet pisać ??

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Jeśli już, to napisz wniosek ogólny czyli „wnioszę o wydanie pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich w ilości 5 sztuk”. Bez wymieniania typów. Ale niestety władza już tak pogardza funkcjonariuszami mundurowymi, że zapewne za chwilę dostaniesz informację, że takie rzeczy tylko po egzaminie.

   Osobiście bym nie liczył na boczny zapłon. Szkodniki z KGP powysyłali do wszystkich organów pisma, żeby wydawać wyłącznie na to, z czego masz przeszkolenie.
   Chyba, że masz np papiery prowadzącego strzelanie, albo instruktorskie, albo inne. Wtedy, ponieważ jesteś przeszkolony, to możesz wystąpić też o boczny zapłon (i inną broń z której zostałeś przeszkolony na takim kursie) i zgodnie z pismem KGP powinni Ci wydać. Notatka z września 2016 na ten temat.

 17. Avatarwodnik

  Witam szanowne grono

  Streszczenie mojej drogi ubiegania się o pozwolenie na posiadanie broni palnej do celów kolekcjonerskich:

  1. 07.01.2017, Zapisaniu się do KS Amator.
  2. Zaświadczenie od Komendanta Oddziału SG
  3. 23.01.2017 podanie do WPA
  4. 31.01.2017 r wydanie decyzji pozytywnej na 20 szt. z wyłączeniem szcególnie niebezpiecznej

  Taka uwaga jeżeli składacie do WPA Lublin, nie wysyłają decyzji, preferują osobisty odbiór dokumentów.

  Pozdrawiam i zachęcam oczywiście do korzystania z tej opcji dla żołnierzy i funkcjonariuszy.

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Dzięki za info. Oczywiście, że WPA Lublin wyśle pozwolenie poleconym. To co oni „preferują” kompletnie nie ma znaczenia. Wystarczy dopisać na wniosku „proszę o przesyłkę pozwolenia listem na mój adres zamieszkania”. Z drugiej strony, wygląda na to, że Lublin ma fajne WPA (dali na 20 sztuk) więc warto ich traktować z szacunkiem i uprzejmie. Jest dużo gorszych WPA.

 18. Avataradamus

  1.Stowarzysznie:
  potwierdzenie członkostwa
  Statut KS AMATOR
  2.Kadry:
  zaświadczenie potwierdzacjące bycie funkcjonariuszem SW
  zaświadczenie że podczas wykonywania czynności służbowych mam przydzielaną broń
  ksero ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA SZKOŁY PODOFICERSKIEJ (ze stwierdzeniem zgodności z oryginałem)
  3.Miasto:
  2 zdjęcia 3×4 cm
  ksero dowodu osobistego
  potwierdzenie wpłaty 242zł na konto UM Katowice (za wydanie pozwolenia na broń)
  4.Wniosek:
  Do Pan Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach
  ( https://braterstwo.eu/pobierz/ )

  9.03.2017 w/w dokumenty złożyłem w KWP .
  7.04.2017 otrzymałem decyzję pozytywną na 5 sztuk (o tyle wnosiłem)

  Pozdrawiam

 19. Avatartanktórymapozwolenie

  moja droga do posiadania pozwolenie wyglądała następująco:
  1. zapis do stowarzyszenia
  2. oczekiwanie na kwity ze stowarzyszenia
  3. po otrzymaniu dokumentów z bractwa raport do szefa o przynależności
  4. przerobienie wniosku o pozwolenie na broń https://braterstwo.eu/pobierz/, uzyskanie zaświadczenia o zatrudnieniu, zaświadczenia posiadaniu przydzielonej broni służbowej, uzyskaniu karty wyszkolenia strzeleckiego (po wniosku do przełożonego), uzyskanie zaświadczenia o braku prowadzonych wobec nie postępowań dyscyplinarnych.
  5. zrobienie ksera dowodu
  6. opłata administracyjna 242zł
  7. jedno zdjęcie
  wszystko zawiozłem do WPA osobiście
  i dostałem pozwolenie na 10 sztuk broni (krótka długa gładkolufowa pm-y)

 20. Avatarfdbf6fe98

  Podpisuję się pod słowami kolegi „Mundurowy_83”. Wszystko załatwione bezproblemowo. WPA Lublin na plus! Zachęcam kolegów mundurowych: Składajcie i rozwijajcie swoje hobby i umiejętności.

 21. Avatarartpla1978

  Witam
  Wniosek do WPA Katowice wysłałem pocztą 09.01.2017 w załączeniu dołączyłem :zaswiadczenie o przynależności do stowarzyszenia , statut , wniosek o wydanie pozwolenia do celów kolekcjonerskich na 10 sztuk broni centralnego zapłonu, zdjęcie i potwierdzenie wpłaty 242zł. Po 10 dniach dostałem wezwanie do uzupełnienia wniosku o : zaświadczenie o przydzielonej broni służbowej i o potwierdzoną za zgodność kserokopie arkusza wyszkolenia strzeleckiego policjanta. Zarówno to zaświadczenie jak i potwierdzenie za zgodność arkusza wyszkolenia uzyskałem od swojej naczelniczki ( na początku miała wątpliwości czy może coś takiego wystawić ale zatelefonowała do WPA i tam rozwiali jej wątpliwości :-) ). Potem tylko spotkanie z dzielnicowym i 07.02.2017 dostałem pocztą decyzję o wydaniu pozwolenia na 10 sztuk czyli na tyle ile wnioskowałem

 22. AvatarJacek

  OK, nam mundurowym jest nieco łatwiej. Co się dzieje, jeżeli przechodzę na zasłużoną mundurową emeryturę? Zdaję służbową broń, nie przechodzę resortowych egzaminów… Czy wówczas muszę podejść do egzaminu, czy raz zdobyte pozwolenie do celów kolekcjonerskich pozostaje ważne?

 23. AvatarMundurowy_83

  WPA LUBLIN zasługuje na wielkiego plusa.W ciągu miesiąca od złożenia papierów dostałem pozwolenie do celów kolekcjonerskich na tyle sztuk ile wpisałem w podaniu.Mili ludzie,którzy wiedzą jak podejść do sprawy.Polecam kolegom mundurowym,bo naprawdę to nie jest aż taki wysiłek jak się komuś wydaje.Pozdrawiam.

 24. AvatarTomek1976

  Policjant, z 21-letnim stażem.
  WPA Białystok – wniosek wysłany bodajże 6.12. W załączeniu do wniosku: zaświadczenie o zatrudnieniu, ksero arkuszy wyszkolenia strzeleckiego, 2 zdjęcia, zaświadczenie o przydziale broni służbowej, zaświadczenie o przynależności do KS Amator i oświadczenie „o aktywnym kolekcjonowaniu i zainteresowaniu WPB” (?). Cała procedura w sympatycznej atmosferze i błyskawicznym tempie. W dniu 21.12 decyzja doręczona listem poleconym – 5 sztuk (tyle wnioskowałem) broni palnej sportowej centralnego zapłonu o kalibrze do 12mm, z wyłączeniem broni szczególnie niebezpiecznej (samoczynnej).

 25. AvatarJaro

  Miło mi po kilku miesiącach, które upłynęły od uzyskania pozwolenia na broń palną do celów kolekcjonerskich poinformować szanowne grono na forum, że zaraziłem posiadaniem broni i jej używaniem na strzelnicach już kilku moich kolegów w służbie. Kilku już zakupiło pistolety i teraz zbierają środki na następne jednostki broni. Inni posiadają pozwolenia ale jeszcze nie zakupili szaf i broni.
  Nie ukrywam, że pomagałem w kierowaniu pism do WPA, potem polecałem dobre sklepy z bronią.
  Oby tak dalej…

 26. AvatarJaro

  Witam . Chcę tylko przytoczyć zdanie, które usłyszałem z ust osoby zajmującej się pozwoleniami na broń do celów kolekcjonerskich. ” broń palna dzielimy na: broń palną centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi do 12mm, oraz broń palna centralnego zapłonu gładkolufą i broń bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi ”
  Nie ma podziału na broń długą i krótką!
  Sami ludzie składający wnioski do WPA wypisują w nich ” proszę o pozwolenie na pistolet centralnego zapłonu z lufą gwintowaną do 12mm ” a potem maja żale do WPA, że nie mogą nabyć broni długiej!
  Ludzie ! Piszcie we wniosku
  – Proszę o pozwolenie na posiadanie 5 sztuk broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi do 12mm
  – Proszę o pozwolenie na posiadanie 3 sztuk broni centralnego zapłonu gładkolufej

  Tak rozpatrzony Wasz wniosek poskutkuje wydaniem decyzji administracyjnej pozwalającej na zakup wszelkich rewolwerów, pistoletów, pistoletów maszynowych w wersji SEMI AUTO, karabinów, karabinków SEMI AUTO oraz dubeltówek, boków, strzelb” pompek ” i strzelb półautomatycznych do kalibru 12 ( nie mylić z 12mm!!! ) Kaliber 12 to na milimetry prawie 20mm!

 27. AvatarJaro

  W WPA Katowice wystawiają pozwolenia na broń centralnego zapłonu, bez podziału na długą lub krótką gwintowaną. Co innego centralnego zapłonu z lufami gładkimi. Osobiście przedstawiłem w WPA Katowice ” kwity „na P(99) i PM-a. Pomimo, że posiadałem przeszkolenie z Kalisza na wszystko czym dysponowała SW kiedyś i obecnie. To wystarczy bym mógł zakupić z gwintowanej centralnego zapłonu co tylko dusza zapragnie (-: od rewolweru po CKM oczywiście tylko przerobiony na semi-auto ( ogień pojedynczy ) Nadmieniam, że nie występowałem o gładkolufe, gdyż nie jest mi potrzebna obecnie. Gdyby jednak była taka konieczność mogę wystąpić o rozszerzenie pozwolenia o takową broń! Nie ponosi się już wtedy opłat!

 28. AvatarJaro

  Zgadza się, w SW w kadrach wystawiają potwierdzenie z egzaminów z obsługi wszystkich typów broni jakie przeszły przez ręce funkcjonariusza i zdał on z ich obsługi egzamin. W WPA Katowice osoba zajmująca się pozwoleniami kolekcjonerskimi powiedziała mi, że ich WPA nie stwarza problemów funkcjonariuszom, którzy nie mają świadectw z egzaminów z broni gwintowanej centralnego zapłonu długiej a tylko posiadają przeszkolenie z PM lub pistoletu aby mogła zakupić karabin z lufą gwintowaną do 12mm. Dla WPA Katowice broń gwintowana centralnego zapłonu nie dzieli się na długą i krótką. Tylko kwestia napisania w składanym wniosku o wystawienie pozwolenia na np.: 4 sztuki broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi do 12mm ( nie pisać broń Boże 2 pistoletów i 1 karabinu ) bo w ten sposób sami ograniczymy się w zakupie typów broni. Komendant Wojewódzki Policji musi nam przychylić się do wydania pozwolenia gdzie będziemy mogli zakupić tylko te 2 pistolety i karabin. Bo tego chcemy!
  Osobiście wykupiłem na razie 3 promesy na których WPA napisało. Zezwolenie na zakup broni palnej centralnego zapłonu z lufą gwintowaną do 12mm i amunicji do niej. Z taka promesą kupię pistolet, rewolwer, PM semi-auto, karabinek semi-auto, karabin semi-auto!

 29. AvatarZielony

  Dołączę i ja jeszcze jedną relację.
  Jako funkcjonariusz Straży Granicznej zapisałem się do „Braterstwa”. Pod koniec kwietnia wystąpiłem do kadr o potwierdzenie posiadania broni służbowej i przeszkoleniu do niej. Otrzymałem potwierdzenie, że broń służbową posiadam, a w PSG poświadczono, że odbywam regularne szkolenia. Początkiem maja wysłałem komplet dokumentów do KWP Wrocław. W lipcu wizyta dzielnicowego i właśnie w sierpniu przyszło pozwolenie na 3 szt. pistoletów lub rewolwerów. W trakcie prowadzonego postępowania, tuż przed wydaniem mi decyzji, musiałem napisać sprostowanie, że nie chcę karabinów. Nie występowałem o nie, jednak wyrzec się ich musiałem.
  Oczywiście nastąpiła całe życie wyczekiwana wizyta w sklepie z bronią. Piękną bronią!
  Więc chłopaki i dziewczyny w mundurach!
  Jeśli dojrzeliście do tego by broń mieć również w domu, a przecież wpaja się nam, że funkcjonariuszem jest się również po służbie, to uzyskanie dla nas pozwolenia na broń jest czystą formalnością. Wydatek ok. 250 złotych. Taniej nikt nie ma.
  Nie bójmy się broni, bo ona nas broni!
  :)

   1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

    Przenoszenie = rozładowania broń + załadowany magazynek. To nie jest Irak, żeby trzeba było chodzić z palcem na spuście. Jeśli taką masz okolicę, że boisz się wychodzić po zmroku, współpracuj z organami ścigania, żeby było lepiej.

    W skrajnym przypadku możesz użyć dowolnej rzeczy do obrony koniecznej. Poczytaj wyroki nt stosowania broni do celów łowieckich, itp. Sądy nie widziały żadnych okoliczności obciążających w typie pozwolenia. Typ pozwolenia to jest zresztą rzecz bardzo administracyjna, urzędowa i nie może odbierać prawa do adekwatnej obrony, które jest prawem naturalnym (co potwierdził każdy szczebel sądownictwa).
    Nie siej nieprawdziwych informacji nt obrony koniecznej. Są orzeczenia, jest prawo, możesz poczytać i uzyskać wiedzę.

 30. AvatarJaro

  Jestem funkcjonariuszem SW na Śląsku. W WPA Katowice bez problemów uzyskałem pozwolenie kolekcjonerskie na 8 sztuk gwintowanej centralnego zapłonu. Bez różnicy, czy długa broń, czy krótka. Cała procedura trwało ok 2 miesięcy od momentu wysłania do BRATERSTWA deklaracji.
  Z kadr w ZK otrzymałem:
  Protokoły z komisji egzaminacyjnych z wyszczególnionymi rodzajami broni palnej
  Zaświadczenie, że jestem funkcjonariuszem Służby Więziennej i na czas wykonywania zadań służbowych wyposażony jestem w broń ( wymienione rodzaje )
  Zaświadczenie iż nie jestem w karze dyscyplinarnej.

  Potem do tych dokumentów należy dodać 2 fotografie
  Ksero ważnego dowodu osobistego
  Wniosek do Komendanta Wojewódzkiego Policji o wydanie pozwolenia na broń palną
  Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej 242zł za wydanie pozwolenia na broń

  Wszystko należy wysłać listem poleconym i czekać około 2 tygodni na wizytę dzielnicowego.
  Nie musisz mieć żadnej szafy, sejfu lub kasety z normą S1 przed wydaniem decyzji administracyjnej!
  Sejf, szafę lub kasetę musisz mieć dopiero w momencie kupna broni!
  po 30 dniach przyślą Ci decyzję administracyjną ( pozytywna oczywiście ) Grubym drukiem będzie napisane ile sztuk broni możesz posiadać.
  Po około 2 tygodniach możesz wystąpić o wydanie zaświadczenia na zakup broni i amunicji do niej (promesa) . Jest ważna bezterminowo!!! Pierwszą broń kupujesz z dowodem osobistym i promesą, bo nie posiadasz CZERWONEJ KSIĄŻECZKI. Po zakupie broni wysyłasz do WPA oryginał faktury i krótki wniosek o rejestrację zakupionej broni. Po ok 7 dniach otrzymujesz CZERWONĄ KSIĄŻECZKĘ z wpisaną bronią i rodzajem amunicji do niej. Nastepną broń kupujesz już z promesą, dowodem osobistym i czerwoną książeczką. Nie musisz z bronią jeździć by ją rejestrować!!! wysyłasz tylko fakturę i czerwoną książeczkę i krótki wniosek o rejestrację broni. Znowu po ok 7 dniach odsyłają Ci cz. książeczkę z wpisaną kolejną sztuką broni. Pamiętaj po każdym zakupie broni, dzielnicowy musi złożyć Ci wizytę i sporządzić protokół kontroli broni i zabezpieczenia jej!! Wszystko jest łatwe i bezproblemowe. Zachęcam mundurowych do składania wniosków o broń palną. W trzy miesiące od nabycia mojej własnej broni nauczyłem się na strzelnicach więcej niż przez 23 lata w służbie!!!

  1. AvatarTalRash

   Mi w WPA Poznań odmówiono wydania pozwolenia bez przedstawienia badań lekarskich i psychologicznych. Przydzielenie broni służbowej na czas zadań służbowych to nie w/g WPA przypisana broń służbowa zatem nie ma zastosowania zwolnienie z przedstawienia badań.

   1. AvatarRadkiewicz

    Gdzie pracujesz ? Spróbuj się podeprzeć tym : II OSK 75/10 – Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
    Sprawa dotyczyła sokistów, którzy też mają przydzieloną broń tylko w trakcie służby- broń obiektowa. Jeśli im dalej nie będzie pasowało to ja bym się odwoływał.
    Ogólnie złożyłeś papiery i odmówili Ci w trakcie czy już przy składaniu powiedzieli że nie ma sensu składać podania ?

Dodaj komentarz