Braterstwo.eu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie

Hej! Jesteś niezalogowany/a. Zaloguj się.

Nasze procedury

Ten opis ma za zadanie ułatwić Ci: poruszanie się na naszej stronie internetowej, zrozumienie zasad obowiązujących w stowarzyszeniu oraz ogarnięcie formalności.
Treść dotyczy wewnętrznych spraw stowarzyszenia. Jeśli masz pytanie ogólne z zakresu pozwoleń na broń, poczytaj stronę FAQ, na której są podstawy związane z uzyskaniem pozwolenia.

Spis treści
 1. Jak się zapisać?
  1. Składka członkowska
 2. Pozwolenie kolekcjonerskie
 3. Pozwolenie sportowe
  1. Kolejność działań dla nowych osób
  2. Jak się zapisać do sekcji sportowej?
   1. Jestem już członkiem innego klubu PZSS, mogę dołączyć do sekcji?
   2. Sekcja sportowa - opłaty
  3. Patent strzelecki - teoria
   1. Jak zdać teoretyczną część kursu?
   2. Jaki jest próg zaliczenia teoretycznej części kursu?
   3. Jaka jest ważność zaliczenia teorii?
  4. Patent strzelecki - praktyka
   1. Ważność przeszkolenia praktycznego
   2. Powtórzenie kursu na patent
  5. Egzamin na patent
  6. Licencja zawodnicza PZSS
   1. Nowa licencja zawodnicza.
   2. Przedłużenie licencji zawodniczej
  7. Po licencji zawodniczej
 4. Zmiana barw klubowych
  1. Oficjalna procedura
  2. Jak to działa w KS Amator
  3. Czy na pewno chcesz zmienić klub?
  4. Licencja, a zmiana klubu
  5. Regulamin zmiany barw
 5. Powrót do organizacji po usunięciu z grona członków

Jak się zapisać?

Jeśli chcesz do nas dołączyć – nic prostszego. Nie musisz się prosić, ani kombinować. Art. 58 ust. 1 Konstytucji mówi "Każdemu zapewnia się wolność zrzeszania się". My to rozumiemy tak samo. Zapis do Braterstwa jest prosty, szybki i tani.

Konto w systemie informatycznym

Braterstwo jest oparte na Stowarzyszeniu KS Amator. Aby dołączyć do stowarzyszenia, należy utworzyć konto na stronie Braterstwo.eu. Następnie uzupełnij dane osobowe (imię, nazwisko, adres) i wpłać składkę roczną. Nie ma dodatkowych warunków przyjęcia. Zapis trwa ok 4-6 minut + przelew, a aktywacja konta zajmuje 1 dzień roboczy.
Cała interakcja między Tobą, a Braterstwem odbywa się za pomocą naszego systemu informatycznego.

Składka członkowska

Zwykłe członkostwo: 10 zł rocznie.
Rozszerzone członkostwo (+ sekcja sportowa): 60 zł rocznie plus jednorazowo 240 zł składki wpisowej, jeśli nie masz patentu PZSS.

Przykładowe sytuacje:
A: Nie należysz i nie należałeś do żadnej organizacji strzeleckiej, zaczynasz od zera:
* Jesteś cywilem, chcesz uzyskać z nami sugerowane 2 pozwolenia + dopuszczenie: 60 + 240 = 300 zł składki.
* Jesteś funkcjonariuszem, chcesz uzyskać pozwolenie kolekcjonerskie: 10 zł.
* Jesteś cywilem, chcesz uzyskać tylko pozwolenie do celów kolekcjonerskich: 10 zł

B: Należysz lub należałeś do klubu zrzeszonego w PZSS, chcesz być w naszej sekcji sportowej, żeby uzyskać z nami aktualną licencję zawodniczą i pozwolenia:
* Nie masz patentu strzeleckiego: 60 + 240 = 300 zł.
* Masz patent strzelecki ale starszy niż 2011 i musisz go zaktualizować: 60 + 240 = 300 zł
* Masz aktualny patent strzelecki ale niepełny (np bez karabinu) i chcesz go uzupełnić: 60 + 240 = 300 zł
* Masz aktualny, pełny (PKS) patent strzelecki: 60 zł
* Masz aktualny, pełny patent i licencję zawodniczą: 60 zł

C: Inne sytuacje:
* Jesteś członkiem innego klubu, potrzebujesz pomocy z uzyskaniem pozwolenia kolekcjonerskiego: 10 zł
* Jeszcze nie wiesz co chcesz, ale dołączasz bo podoba Ci się misja organizacji: 10 zł

Mam nadzieję, że powyższa rozpiska ułatwi zrozumienie ile trzeba wpłacić składki w pierwszym roku. Wskazówka: polecamy do powyższych kwot zawsze dodać 50 zł na zapas, będzie na ewentualne wysyłki dokumentów i najbliższą przyszłość. Oczywiście możesz też w dowolnej chwili uzupełnić składkę, jeśli wolisz wpłacać po trochę.

Podane powyżej stawki składek członkowskich to stawki minimalne. Można wpłacić więcej, aby móc korzystać z organizowanych przez stowarzyszenie dodatkowych możliwości (zawody, treningi, kursy itp).
Dołączając w okresie styczeń - wrzesień, członkostwo jest opłacane na dany rok kalendarzowy. Od października członkostwa są przedłużane już do końca następnego roku: np opłacenie składki 03.10.2024 roku przedłuża ważność do 31.12.2025.
Składki członkowskie nie podlegają zwrotowi: wykorzystujemy je w działalności organizacji. Jeśli masz wątpliwości co do członkostwa, wstrzymaj się i najpierw przemyśl. Wolimy jedną zdecydowaną, chcącą działać osobę, niż dwie, które w połowie drogi zrezygnują.

Rozszerzyć członkostwo można po utworzeniu profilu. Sekcja sportowa jest kierowana do osób, które chcą z nami wyrobić patent i licencję PZSS (są niezbędne do pozwolenia na broń do celów sportowych). Jeśli należysz już do jakiegoś klubu sportowego PZSS i go sobie cenisz albo w ogóle nie chcesz robić pozwolenia do celów sportowych -- nie rozszerzaj członkostwa o sekcję sportową.

Konto do wpłaty

Numer konta do wpłaty jest inny dla każdego członka. Możesz go sprawdzić na dole strony swojego profilu. System wykryje Twój przelew w jeden dzień i aktywuje konto. Od tej pory jesteś pełnoprawnym członkiem.

Wpłacając środki koniecznie pamiętaj o poprawnym tytule: "Składka członkowska Imię Nazwisko". Inne, błędne tytuły przelewów są wyłapywane przez system i wymagają pisania sprostowań.

Kiedy otrzymam dokumenty niezbędne do wnioskowania o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich?

Po aktywacji konta możesz od razu zlecić wysyłkę dokumentów papierowych. Komplet (zaświadczenie o członkostwie + statut) przesyłamy w ciągu 7 dni roboczych, listem poleconym na adres z profilu.
Dodatkowo, system automatycznie wygeneruje dla Ciebie zaświadczenie elektroniczne (plik PDF), podpisane bezpiecznym, kwalifikowanym podpisem. Dokument będzie do pobrania w profilu (dostaniesz też wiadomość mailową). Nie musisz czekać na list z poczty: będzie nowocześniej.

Pozwolenie kolekcjonerskie

Jeśli chcesz wyrobić pozwolenie kolekcjonerskie, trafiłeś w dobre miejsce. Sprawa jest prosta: utwórz konto, opłać składkę członkowską (10 zł rocznie), zażądaj wysyłki potwierdzenia i już -- wkrótce otrzymasz wszystkie niezbędne dokumenty do wnioskowania o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.

Po opłacie składki członkowskiej wystawimy w ciągu 2-3 dni zaświadczenie elektroniczne (więcej informacji). Jeśli wolisz tradycyjne, papierowe: przyjdzie do Ciebie w ciągu 2 tygodni od zlecenia wysyłki w profilu. Do tego otrzymasz także potwierdzony statut organizacji, czyli wszystko co niezbędne do pozwolenia.

Jeśli jesteś cywilem, zachęcamy do występowania o komplet pozwoleń: pozwolenie do celów sportowych, pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich oraz dopuszczenie do broni sportowej. Jeśli nie wiesz o czym mowa, poczytaj najpierw nasze FAQ.

Występowanie o samo pozwolenie do celów kolekcjonerskich jest najsensowniejsze, gdy jesteś zwolniony z egzaminu przed Policją (czyli pracujesz w służbach mundurowych / wojsku).

Pozwolenie sportowe

Uzyskanie pozwolenia sportowego wymaga: członkostwa w klubie sportowym zrzeszonym w PZSS, zdania patentu strzeleckiego i wyrobienia licencji zawodniczej PZSS. Jeśli nie wiesz o co chodzi i nie masz żadnej wiedzy na temat uzyskiwania pozwolenia na broń w Polsce, poczytaj najpierw nasze FAQ.

Prowadzimy sekcję sportową, która jest objęta aktualną licencją klubową PZSS i poprowadzimy Cię przez całą drogę. Pomożemy Ci uzyskać zarówno patent strzelecki, licencję PZSS jak i pozwolenie na broń palną do celów sportowych (oraz kolekcjonerskich i dopuszczenie!). Dysponujemy licencją klubową nr LK-1195 w pełnym zakresie (PKS - pistolet, karabin, strzelba).

Kolejność działań dla nowych osób

Jeśli chcesz z nami od zera uzyskać uprawnienia na broń, musisz umieć czytać i wykonać następujące kroki:

 1. Zarejestruj się na stronie. Po rejestracji system przekieruje Cię automatycznie do profilu.
 2. Podążaj za wskazówkami w profilu: uzupełnij dane osobowe na stronie edycji i wpłać składkę (300 zł) na konto podane na dole profilu, w segmencie Twoje płatności. Pamiętaj o poprawnym tytule wpłaty (składka członkowska imię nazwisko).
 3. Zaczekaj 1-2 dni robocze na zaksięgowanie przelewu. Po przejściu płatności, otrzymasz maila z potwierdzeniem członkostwa, gdzie będą m.in. informacje odnośnie żądania zaświadczeń o członkostwie, czy zapisu do sekcji sportowej. To będzie najpewniej pierwszy mail, jaki od nas otrzymasz. Przeczytaj go w całości. Od tego momentu staraj się czytać maile, które wysyłamy. To bardzo ułatwia całą ścieżkę (zarówno Tobie, jak i nam).
 4. Zapisz się do sekcji sportowej, wybierając opcję "nie mam patentu, ani licencji PZSS" (bo nie masz tych uprawnień, prawda?). System sprawdzi czy masz odpowiednie saldo i zapisze do sekcji. Jeśli nie masz wystarczających środków na koncie, strona podpowie ile musisz dopłacić. Niekiedy system sam wykrywa, że planujesz zapisać się do sekcji sportowej, więc być może zrobimy i to za Ciebie!

Dalsze kroki podyktuje Ci mailing, prowadząc Cię za rękę. Cały czas Twój bieżący status i najbliższy krok, który musisz wykonać na drodze do pozwolenia będą wypisane w segmencie Kolejny krok w sekcji sportowej w profilu. Znajdziesz to tuż powyżej Twoich danych osobowych. To powinno być Twoje pierwsze źródło wskazówek dla dalszego postępowania. W razie wątpliwości możesz też zawsze zapytać mailowo.

Dalsze kroki:

 1. Zalicz wiedzę teoretyczną. Najpierw ucz się korzystając ze strony PatentStrzelecki.eu, a później przerabiaj egzaminy. Do egzaminów wchodź wyłącznie przez Twój osobisty link. Jest opublikowany w segmencie "sekcja sportowa" w profilu oraz w zakładce szkolenia przy kursach do patentu. Jeśli będziesz zaliczać egzaminy na innymi linku, postępy nie będą przypisane do Ciebie. Więcej informacji dwa ekrany niżej.
 2. Po teorii, zapisz się na szkolenie praktyczne na strzelnicy. Lista terminów jest na górze zakładki Szkolenia. W zakładce są różne szkolenia, Ciebie interesuje kurs na patent (na górze strony). Wybierz sobie termin i miejsce (kursy mamy: Brzozówka, Chociwel, Siemianowice Śląskie, Warszawa, Wrocław, Zabrze, Żmigród), które Ci pasuje. Możesz zmienić termin do 5 dni przed rozpoczęciem zajęć.
 3. Zapisz się na wybrany termin. 5 dni przed terminem dostaniesz maila z materiałami szkoleniowymi, informacjami kontaktowymi, dojazdem i resztą szczegółów organizacyjnych. Przeczytaj maila i pojaw się z dobrym humorem na kursie.
 4. Na koniec szkolenia dostaniesz wypełniony wniosek do egzaminu na patent. Właśnie przygotowaliśmy Cię do egzaminu na patent, który przeprowadza Polski Związek Strzelectwa Sportowego!
 5. Gdy minie miesiąc od dnia zapisania do sekcji sportowej, możesz podejść do egzaminu na patent (miesiąc to wymóg regulaminowy PZSS). Zapisy na egzaminy są przez Portal PZSS, a procedury i wymogi są opisane w lekcji Egzamin na patent na stronie PatentStrzelecki.eu.
 6. Po zaliczeniu patentu w pełnym zakresie (P,K,S) sprawdzaj co tydzień Portal PZSS. Jak tylko pojawi się Twój patent, zgłoś w portalu wniosek o pierwszą licencję zawodniczą, zgodnie z instrukcjami poniżej oraz mailem, który dostaniesz.
 7. Sprawdzaj Portal PZSS raz w tygodniu. Jak tylko pojawi się Twoja licencja zawodnicza, możesz skompletować dokumenty do pozwolenia: co po licencji zawodniczej.
 8. Mając wszystkie dokumenty, wypełniasz wniosek o pozwolenie (dostępny na stronie Wzory pism, przepisy) i składasz całość na policji. W ciągu ~45 dni odbierasz pozwolenie na broń

Procedura jest prosta i szczegółowo opisana. Niektórzy w 12-tu krokach odchodzą od nałogu, pozwolenie na broń angażuje mniej wysiłku. Wymaga kilku papierów i czekania na korespondencję, ale nie ma tutaj nic zagadkowego, ani przekraczającego zdolności absolwenta szkoły podstawowej. Bez problemu sobie poradzisz, a my przez cały czas odpowiadamy na maile.

Skoro już tu jesteś, przeczytaj całą stronę "Naszych procedur". Unikniesz czekania na odpowiedź mailową z linkiem do innego segmentu tej strony :)

Jak się zapisać do sekcji sportowej?

Do sekcji sportowej przyjmujemy każdego zainteresowanego. Nie ma żadnych warunków wstępnych, wystarczy chcieć.

Zapis jest możliwy w Twoim profilu, w segmencie "Sekcja sportowa". Klikając widoczny tam link >> Więcej informacji i możliwość zapisu << przejdziesz do krótkiego opisu sekcji i wyboru dwóch dróg: dla osób, które zaczynają przygodę z PZSS poprzez Braterstwo (czyli nie masz ani patentu, ani licencji, ani nie należysz do innego klubu) oraz dla osób, które zmieniają swój obecny klub na nas.

Wybierz odpowiednią opcję. Będzie jeszcze trochę informacji, system sprawdzi, czy masz odpowiednie saldo i będzie możliwość zapisu, płacąc za sekcję dodatkową składkę.

Pamiętaj, że zapisując się do sekcji, będzie Cię obowiązywało ścisłe ograniczenie komunikacji z PZSS. W naszym klubie nie pozwalamy dzisiątkom tysięcy indywidualnych członków na kontakt ze Związkiem, wszystko należy ustalać mailowo z klubem. O przyczynach tego (praktykowanego wyłącznie u nas) zakazu poczytaj w linkowym wcześniej ogłoszeniu.

Jestem już członkiem innego klubu PZSS, mogę dołączyć do sekcji?

Tak, nie ma problemu. Chętnie widzimy osoby już posiadające patent, a także być może licencję PZSS lub pozwolenie. Braterstwo ma za cel ułatwiać także utrzymanie pozwolenia, nie tylko jego uzyskanie.

Pamiętaj, żeby przy zapisie do sekcji wybrać opcję przechodzenia z innego klubu. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć jakich dokumentów od Ciebie wymagać i pokierujemy Cię z odpowiednimi formalnościami. Droga zmiany klubu jest szczegółowo opisana poniżej.

Jeśli masz już patent strzelecki to składka roczna w sekcji sportowej to 60 zł. Nie musisz się także przejmować informacjami na temat kursu na patent, egzaminu na patent itp.

Sekcja sportowa - opłaty

Koszt: 60 zł składki członkowskiej / rocznie. Do tego jednorazowo 240 zł składki wpisowej, jeśli nie masz patentu strzeleckiego PZSS. Składkę należy wpłacić PRZED zapisem do sekcji.

Składka zawiera w sobie opłatę za członkostwo podstawowe (kolekcjonerskie). Zatem jeśli już jesteś aktywnym członkiem stowarzyszenia z konta pobierzemy wyłącznie 50 zł różnicy w kwocie.

Patent strzelecki - teoria

Patent PZSS uzyskuje się po zaliczeniu egzaminu przed komisją PZSS. Regulamin PZSS wymaga jednego miesiąca stażu w klubie, po którym można podejść do egzaminu na patent strzelecki. Przed egzaminem klub szkoli strzelca organizując kurs na patent strzelecki. Kurs składa się z dwóch części: teorii i praktyki.

Zanim zaprosimy Cię na szkolenie praktyczne, wymagamy znajomości przepisów obowiązujących strzelców. Jest to trochę wiedzy, więc dla ułatwienia przygotowaliśmy darmowy, internetowy kurs na teoretyczną część patentu strzeleckiego: PatentStrzelcki.eu (w skrócie: PS.eu).

Na PS.eu jest dostępna cała niezbędna wiedza, baza z pytaniami oraz dostosowane do smartfonów funkcjonalności ułatwiające zapamiętywanie: fiszki, testy i egzaminy. Rozwiązania egzaminów są zapisywane wraz z kluczem (coś co może Cię zidentyfikować), dzięki któremu każdy ma swoją prywatną historię egzaminów i łatwo jest też sprawdzić postępy danej osoby. Więcej informacji na temat kluczy na PS.eu.

Przed szkoleniem na strzelnicy musisz uzyskać zaliczenie części teoretycznej kursu.

Jak zdać teoretyczną część kursu?

Zaliczenie teorii odbywa się przez internet, w Twoim domu, przez stronę PatentStrzelecki.eu. Najpierw przerób całą teorię -- lekcje, fiszki i testy. Gdy masz już pojęcie o przepisach, pora na egzaminy.

Egzaminy możesz robić wielokrotnie. Do zaliczenia liczone są pytania, na które odpowiesz pozytywnie, pod warunkiem że cały egzamin zdasz na poziomie minimum 75%. Czyli jeśli egzamin ma 10 pytań i zrobisz 3 błędy, to żadna poprawna odpowiedź nie będzie wliczana do progu zaliczenia. W ten sposób osoby, które jeszcze nie wiedzą, a tylko zgadują muszą dodatkowo się podszkolić zanim uznamy je za przygotowane.

Do egzaminów musisz wchodzić na odpowiednim kluczu, który jest przygotowany w profilu na Braterstwie. Pamiętaj, żeby wchodzić na stronę egzaminów PS.eu za pomocą linka z Twojego profilu. Tylko w ten sposób Twoje postępy będą przypisane do Ciebie.

Graficzna instrukcja zaliczania teorii. Pierwszy ekran: widok profilu na Braterstwie, gdzie na górze jest link do Twojego konta na PS.eu. Drugi ekran: przechodzimy tym linkiem do PS.eu i zaczynamy egzamin na 25 pytań. Trzeci ekran: widok uruchomionego egzaminu. Proste jak raz, dwa, trzy.

Jaki jest próg zaliczenia teoretycznej części kursu?

Uznajemy, ze zaliczenie części teoretycznej oznacza, że poprawnie odpowiesz poprawnie na minimum 80% "sensownych" pytań z bazy PS.eu, używając funkcjonalności egzaminów. Wystarczy że na dane pytanie odpowiesz poprawnie na jednym, dowolnym egzaminie, żeby je zaliczyć. Egzaminy możesz robić dowolną ilość razy. Zatem zaliczenie części teoretycznej jest łatwe i wymaga tylko trochę wytrwałości i nauki.

"Sensowne" pytania to te, których znajomość jest ważna dla każdego posiadacza broni palnej. Na tym etapie nie musisz naszym zdaniem znać wymiarów pudełek ograniczających dozwolone modele broni, ani szczegółowo opisywać konkurencji ISSFu. Tego nauczysz się przed samym egzaminem.

Ważne: przy liczeniu bierzemy pod uwagę wyłącznie egzaminy, w których popełnisz nie więcej niż 25% błędów (czyli najwyżej 2 błędy na 10 pytań, 6 na 25 pytań, 12 na 50 pytań, czy 25 na 100 pytań). Dzięki temu mamy pewność, że rozwiązujesz egzaminy, zamiast zgadywać. Próg 80% oznacza, że musisz zrobić około 25-30 egzaminów o długości 10 pytań. Zrobienie 5-10 krótkich egzaminów nie wystarczy: chcemy, żebyś się nauczył :)

PS.eu w trakcie nauki informuje Cię o Twoich postępach. Z każdym kolejnym egzaminem aktualizowane są statystyki zdającego (przykładowe statystyki). Łatwo zatem sprawdzić, ile jeszcze Ci zostało nauki. Gdy przekroczysz 80% zaliczonych sensownych pytań (wygląda to np tak ), uznamy że udało Ci się zdać teoretyczną część kursu i zaprosimy Cię na szkolenie praktyczne.

System automatycznie (w ciągu 1h) wykryje, że masz zaliczoną teorię. Od tego momentu możesz się zapisać na część praktyczną kursu. Zapisy są w zakładce szkolenia.

Jaka jest ważność zaliczenia teorii?

6 miesięcy. Po 6 miesiącach dany egzamin jest archiwizowany, a system odpowiednio obniży procent znajomości teorii, wymagając dodatkowej nauki.

Ludzie zapominają i po 6 miesiącach bez odświeżenia nie utrzymasz znajomości przepisów. Zależy nam, żeby każdy znał przepisy: uznajemy to za podstawę naszego wspólnego bezpieczeństwa. Z tego powodu okresowo musisz odświeżyć teorię, jeśli minęło dużo czasu od nauki.

Odświeżenie powinno być formalnością: jeśli znasz przepisy, wystarczy 30 minut i dobijesz z powrotem do 100%. No chyba, że rzeczywiście nie pamiętasz, wtedy nauka zajmie nieco dłużej. Ale w takim przypadku zdecydowanie warto odświeżyć informacje: powinieneś mieć świadomość przepisów. To nie są teoretyczne ciekawostki, weryfikujemy tylko istotną wiedzę. Musisz znać prawo, które obowiązuje Cię jako posiadacza broni.

Patent strzelecki - praktyka

Część praktyczna odbędzie się na strzelnicy. Szkolimy w kilku miastach: Brzozówka, Chociwel, Siemianowice Śląskie, Warszawa, Wrocław, Zabrze, Żmigród, więc możesz wybrać lokalizację bliżej Ciebie. Praktyka obejmuje strzelanie z broni bocznego zapłonu oraz gładkolufowej. Pozwoli Ci to być 100% przygotowanym do oficjalnego egzaminu PZSS.

Strzelamy z takiej samej broni i w taki sam sposób, jak na egzaminie. Szkolenie praktyczne potrwa 1 dzień w terminie, który sam wybierzesz podczas zapisów. O zajęciach przypomnimy Cię mailowo kilka dni przed ich startem, dopisując niezbędne wskazówki dojazdu, przesyłając dodatkowe materiały i kontakt do instruktora.

Szkolenia są organizowane bardzo często, w niektórych miastach kilka razy w tygodniu. Jeśli masz motywację, to możesz się błyskawicznie przygotować do egzaminu.

Szkolenie praktyczne musisz przejść u nas, podczas jednego z organizowanych przez nas szkoleń. Sam wybierasz miejsce i termin spośród tych ogłoszonych na stronie. Jeśli nie chcesz się z nami szkolić (np. masz zbyt długi dojazd), nie zapisuj się do naszej sekcji sportowej. Nie uznajemy zewnętrznych szkoleń: jeśli wolisz się szkolić w innym miejscu, od razu się zapisz tam do klubu.

Ważność przeszkolenia praktycznego

Od momentu przejścia szkolenia do patentu masz 9 miesięcy na zaliczenie egzaminu na patent w PZSS. Jeśli nie zmieścisz się w tym czasie, a nie widzieliśmy Cię w międzyczasie na strzelnicy, praktykę musisz powtórzyć.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Staramy się szkolić dobrze, wpajając wszystkie niezbędne zasady. Jesteśmy przekonani, że osoba początkująca, która nie dotykała broni przez ostatnie 9 miesięcy, nie będzie dysponowała odpowiednimi odruchami. Nie wyślemy takiej osoby na egzamin w PZSS, bo wypadek cofnąłby całe środowisko strzeleckie (i zniszczył życiorys pechowemu strzelcowi).

Aby nie musieć się przejmować terminami musisz zaliczyć egzamin na patent (terminy są średnio co miesiąc) lub pojawić się co jakiś czas na strzelnicy w trakcie zajęć: na doszkoleniach lub naszych zawodach. 9 miesięcy wystarcza na zaliczenie egzaminu na patent nawet osobom o bardzo aktywnych życiorysach. Większość naszych kursantów mieści się w 2-3 miesiącach.

Więcej informacji o tym wymogu na naszym forum.

Powtórzenie kursu na patent

Po odbyciu szkolenia możesz przyjść ponownie, jeśli uznasz że potrzebujesz. Decyduje się na to zdecydowana mniejszość osób -- dobrze poprowadzone szkolenie wystarcza do opanowania techniki strzelania na poziomie egzaminu na patent.

Możliwość zapisu na kolejny termin będzie widoczna w zakładce szkolenia przy kursach do patentu. Jeśli w Twojej okolicy organizujemy "doszkolenia" (zajęcia z bronią klubową, zapisy w zakładce szkolenia), zachęcamy wybrać się raczej na to, zamiast ponownego kursu na patent: są tańsze, sam wybierasz ile strzelasz i zajmują mniej czasu.
Doszkolenia są dostępne dla osób, które zaliczyły szkolenie do patentu lub brały udział w minimum 2 edycjach naszych zawodów PZSS. Bez tego nie zobaczysz szkolenia. Ale jeśli widzisz formularz zapisu na doszkolenia, to zapraszamy!

Egzamin na patent

Odnośnie egzaminów, niezbędnych dokumentów, sposobów postępowania itp, poczytaj lekcję Egzamin na Patent z strony PatentStrzelecki.eu. Powstała, aby zbierać wszystkie najważniejsze dla kursantów wiadomości. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania odnośnie egzaminów, napisz maila i postaramy się pomóc.

Licencja zawodnicza PZSS

Licencja zawodnicza jest przydatna dla każdej osoby chcącej bezproblemowo uzyskać pozwolenie na broń w Polsce. Licencja jest także potrzebna, by utrzymać pozwolenie do celów sportowych. Zachęcamy do utrzymywania licencji, co daje szerokie możliwości realizowania pasji strzeleckiej w całej Polsce.

Licencje są procedowane elektronicznie: nic nie trzeba drukować, żadnych kartek, XXI wiek. Jeśli zrobisz procedurę poprawnie, złożenie wniosku o licencję zajmie chwilkę.

Nowa licencja zawodnicza.
 1. Uzupełnij dane w Portalu PZSS: dane adresowe, zdjęcie
 2. W systemie PZSSu zgłaszasz żądanie o pierwszą licencję zawodniczą.
 3. Przesyłasz do klubu składkę członkowską na pokrycie kosztów (70zł). Pamiętaj o tytule wpłaty!
 4. Klub proceduje wniosek elektroniczny, opłacając koszta,

ad 1&2. Zaloguj się do portalu PZSS pod adresem portal.pzss.org.pl (login: email; hasło: pesel, o ile logujesz się pierwszy raz). Uzupełnij swoje dane i zadbaj, żeby było zdjęcie w profilu. Bez zdjęcia PZSS zatrzyma Twój wniosek o licencję.

W menu po lewej stronie jest opcja "Licencje i patenty". Będzie tam opcja wystąpienia o pierwszą licencję zawodniczą. Zgłoś takie żądanie. Jeśli masz do wyboru dwa różne okresy (np 2023 i 2024) to zawsze składaj na nowszy rok (2024).
Taki wybór jest zazwyczaj pod koniec roku (listopad-grudzień), gdy w teorii możesz jeszcze uzyskać licencję na bieżący rok. Lepiej mieć od razu na nowy rok: masz wtedy dużo czasu na wyrobienie startów do przedłużenia.

ad 3. Wszystkie opłaty są robione przez klub (czyli przez nas), więc przed wnioskiem przekaż odpowiednią kwotę składki członkowskiej. Koszty związane z licencją zawodniczą to obecnie 70 zł: 20 zł na rzecz DZSS i 50 zł na rzecz PZSS. Pamiętaj, że wpłaty na konto w Stowarzyszeniu muszą mieć odpowiedni tytuł: "Składka członkowska Imię Nazwisko" Jeśli dysponujesz już obecnie na koncie taką kwotą, nie musisz nic przelewać.

ad 4. Kompletne wnioski o licencję procedujemy co 2 tygodnie. Po decyzji klubu w kilka dni wniosek przetworzy WZSS (u nas to DZSS), a następnie do 30 dni będzie decyzja PZSS. Orzeczenie pojawi się w Twoim profilu w Portalu PZSS. Orzeczenie (elektroniczny, podpisany bezpiecznym podpisem plik PDF) wystarcza do wnioskowania o pozwolenie.

Po kolejnych kilku tygodniach, na adres klubu przyjdzie plastikowa karta z potwierdzeniem licencji (wielkości dowodu osobistego). Wyślemy to do Ciebie poleconym lub paczkomatem, jeśli masz w profilu wpisany paczkomat.

Czego NIE robić

 1. Nie przelewaj indywidualnie pieniędzy do PZSS lub DZSS. Rozliczenie idzie przez klub.
 2. Nie wysyłaj do nas przelewów z błędnym tytułem. Każda wpłata na rzecz KS Amator musi mieć tytuł "składka członkowska imię nazwisko".
 3. Nie występuj o ograniczoną licencję. Powinna być w pełnym zakresie: P,K,S. Jeśli nie masz patentu w jakiejś dyscyplinie, najpierw go uzupełnij.
 4. Nie składaj jeszcze wniosku o pozwolenie. Poczekaj na licencję PZSS.
 5. Nie przejmuj się startami. Starty do przedłużenia licencji liczą się od momentu jej uzyskania, nie wcześniej.

Przedłużenie licencji zawodniczej
 1. W systemie PZSSu zgłaszasz żądanie o przedłużenie licencji zawodniczej z dyscyplinami zgodnymi z Twoimi startami w bieżącym roku.
 2. W systemie Braterstwa klikasz, że chcesz przedłużyć licencję.
 3. Przesyłasz do klubu składkę członkowską na pokrycie kosztów (70zł). Pamiętaj o tytule wpłaty (składka członkowska imię nazwisko)
 4. Weryfikujemy Twoje starty zgodnie z oświadczeniem lub historią na naszych zawodach.
 5. Procedujemy Twój wniosek elektroniczny, opłacając koszta,

ad 1. Zaloguj się do portalu PZSS. W menu po lewej stronie jest opcja "Licencje i patenty". Będzie tam opcja "przedłuż licencję na 20XX rok". Wybierz tę opcję, zaznacz dyscypliny, które Cię interesują i zaakceptuj wniosek. Dyscypliny w licencji na kolejny muszą zgadzać się startami, które masz zrobione w roku bieżącym. Jeśli nie masz zrobionych startów np. na strzelbę, to nie występuj z wnioskiem o strzelbę na nowy rok!

ad 3. Wszystkie opłaty są robione przez klub (czyli przez nas). Aby to się udało, musimy uzyskać od Ciebie odpowiednią kwotę składki członkowskiej. Koszty związane z licencją zawodniczą to obecnie 70 zł: 20 zł na rzecz DZSS i 50 zł na rzecz PZSS. Pamiętaj, że wpłaty na konto w Stowarzyszeniu muszą mieć odpowiedni tytuł: "Składka członkowska Imię Nazwisko" Jeśli dysponujesz już obecnie na koncie taką kwotą, nie musisz nic przelewać.

ad 4. Do przedłużenia licencji potrzebne są starty. Liczba wymaganych startów zależy od zakresu licencji. Pełna licencja (pistolet, karabin, strzelba = PKS) wymaga 8 startów. Algorytm do wyliczenia to 4 + 2 + 2. 4 starty w pierwszej dyscyplinie (dowolna, sam wybierasz która dla Ciebie jest 'pierwsza') i po 2 w kolejnych. Jeśli występujesz o 2 dyscypliny, musisz zrobić 4 + 2 = 6 startów. Tylko w jednej? 4 starty.

Nasz system automatycznie wyciągnie informacje o Twoich startach w zawodach, które my organizujemy. Jeśli wystarczają one do przedłużenia pełnej licencji (czyli masz mnimum 4,2,2 starty), system od razu zaliczy starty.

Jeśli nie masz u nas kompletu startów (np. przedłużasz niepełną licencję lub strzelasz w innym klubie), musisz przesłać oświadczenie o odbyciu minimum startów. Oświadczenie można wygenerować na odpowiedniej stronie naszego systemu; ma ustaloną formę i treść. Link do oświadczenia znajdziesz w profilu w segmencie kolejny krok w sekcji sportowej w okresie przedłużania licencji. Okres przedłużeń startuje od listopada: jeśli masz licencję na 2024 rok i chcesz przedłużyć na 2025, link do generowania oświadczenia będzie widoczny od listopada 2024.
Na stronie generowania oświadczenia są wszystkie dodatkowe informacje z nim związane.

ad 5. Kompletne wnioski o licencję procedujemy co 2 tygodnie. Po decyzji klubu w kilka dni wniosek przetworzy WZSS (u nas to DZSS), a następnie do 30 dni będzie decyzja PZSS. Orzeczenie pojawi się w Twoim profilu w Portalu PZSS. Orzeczenie (elektroniczny, podpisany bezpiecznym podpisem plik PDF) wystarcza do wnioskowania o pozwolenie.

Po kolejnych kilku tygodniach, na adres klubu przyjdzie plastikowa karta z potwierdzeniem licencji (wielkości dowodu osobistego). Ten plastik jest tylko symboliczny, prawdziwa licencja to PDF z Portalu PZSS z elektronicznym podpisem. Plastikową kartę licencji wyślemy do Ciebie poleconym lub paczkomatem (jeśli masz w profilu wpisany paczkomat). Wysyłka jest płatna.
Plastikowa karta jest zbędna i nie przydaje się ogromnej większości strzelców. Rozważ oznaczenie w profilu opcji "nie wysyłajcie do mnie licencji", zaoszczędzisz na kosztach transportu plastiku. Pamiętaj, że licencja to ten PDF, plastik to tylko symbol, który kiedyś może był używany, ale obecnie już coraz mniej.

Czego NIE robić

 1. Nie przelewaj indywidualnie pieniędzy do PZSS lub DZSS. Rozliczenie idzie przez klub.
 2. Nie wysyłaj do nas przelewów z błędnym tytułem. Każda wpłata na rzecz KS Amator musi mieć tytuł "składka członkowska imię nazwisko".
 3. Nie oświadczaj nieprawdy nt startów. To przestępstwo, które pozbawi Cię pozwolenia. Dokumentacja jest przechowywana przez wiele lat. Jeśli masz wątpliwości odnośnie startów, to pójdź na inne zawody i zrób je od nowa. Musisz być w protokole z zawodów i być w stanie to wskazać, bo takie pytania się pojawiają. Jeśli wyślesz oświadczenie, które będzie niezgodne z rzeczywistością, dostaniesz także karę od nas: finansową, dyscyplinarną, być może usunięcie z organizacji. Pisz prawdę, samą prawdę i tylko prawdę.

Po licencji zawodniczej

Jeśli w Portalu PZSS widzisz już informację, ze nadano Ci licencję zawodniczą w pełnym zakresie (P,K,S) to najwyższy czas wystąpić o pozwolenie na broń. Nie jest to wprawdzie (na razie) obowiązkowe, ale zalecane.

Jeśli już masz pozwolenie, to pamiętaj tylko o wyrobieniu startów w zawodach. Np jeśli masz licencję na 2023 rok, to musisz zrobić starty na zawodach organizowanych od 01 stycznia do 31 grudnia 2023. Najlepiej przed grudniem.

Do wystąpienia o pozwolenie musisz skompletować dokumenty:

 1. dwa zdjęcia jak do dowodu osobistego
 2. patent i aktualna licencja PZSS
 3. zaświadczenie o członkostwie z KS Amator
 4. orzeczenie lekarza o braku przeciwwskazań do posiadania broni
 5. wniosek o pozwolenie na broń
 6. dowód opłat

ad 2. Dokumenty z PZSS można by wydrukować z Portalu. Niestety, Policja nie uzna wydrukowanych zaświadczeń, gdyż wydruki nie będą podpisane odręcznie. Uznają natomiast elektroniczny plik z patentem/licencją, bo pliki mają bezpieczne podpisy elektroniczne w swojej treści, które WPA potrafi zweryfikować. Zatem pliki musisz przekazać elektronicznie do WPA.

W WPA Wrocław najlepiej jest to zrobić wysyłając zwykłą wiadomość e-mail na odpowiedni adres mailowy Twojego WPA. w pozostałych WPA pozostają metody z KPA: wypalenie na płytce CD/DVD i załączenie do wniosku lub przesłanie przez ePUAP.

ad 3. Zaświadczenie o członkostwie w KS Amator także możesz ściągnąć w formie elektronicznej, jest dostępne w segmencie Zaświadczenia w Twoim profilu.

Wystarczy raz odwiedzić profil w ostatnich 30 dniach i system automatycznie utworzył zaświadczenia, a Zarząd podpisał bezpiecznym, kwalifikowanym podpisem. Obok zaświadczenia (link "gotowe") jest też podpisany statut (link "statut"). Razem to komplet dokumentów do pozwolenia.

Możesz też użyć papierowego zaświadczenia, zlecenie wysyłki listu jest w tym samym segmencie w profilu. Jeśli poczekasz chwilę, wyślemy Ci zaświadczenie wraz z plastikiem licencji zawodniczej. Jeśli Ci się spieszy, to raczej nie warto czekać (to dodatkowe 3-4 tygodnie, bo plastik przychodzi z PZSS z opóźnieniem).

ad 4. Jeśli nie jesteś zwolniony z badań lekarskich (zwolnieni są tylko funkcjonariusze służb mundurowych z przydzieloną bronią służbową, co wynika z UoBiA) to musisz do wniosku załączyć orzeczenie lekarza orzecznika.

Spis orzeczników znajdziesz na stronie swojego WPA. Dodatkowo, na naszym forum jest dział na temat badań, gdzie być może będzie wątek dotyczący Twojego rejonu. Lekarz powinien wiedzieć o jakie badania chodzi i najlepiej, gdybyś mógł zrobić w jednym miejscu wszystkie badania: psycholog, okulista, orzecznik i inni (zależy od orzecznika). Jeśli lekarz ma doświadczenie w badaniach na broń i dobrze zorganizowaną pracę to cały komplet da się zrobić w 3 godziny.

ad 5. Wniosek o pozwolenie możesz napisać samodzielnie, ale to nie jest najlepszy pomysł. Dużo lepiej jest skorzystać z przygotowanego wniosku, do pobrania w dziale ze wzorami pism.

Modyfikacja treści wniosku wymaga jakiejś wiedzy i nie jest polecana bez przygotowania. Niezbędną wiedzę możesz uzyskać w około 3-5 dni wertując internet (to nie jest czarna magia), jednak większość wnioskujących tego nie robi i dla nich lepiej jest wysłać standardowy wniosek. Standardowy wniosek gwarantuje sukces: w szufladzie każdej Wojewódzkiej Komendy Policji w Polsce takich wniosków jest gruba sterta, bo działamy jak możemy. :)

ad 6. Do wniosku musisz załączyć potwierdzenia opłat: 2 x 242 zł za pozwolenia i 10 zł za dopuszczenie.

Numer konta będzie podany na stronie internetowej Twojego WPA. Wpłać trzy osobne przelewy: 242 zł za pozwolenie do celów sportowych, 242 zł za pozwolenie do celów kolekcjonerskich i 10 zł za dopuszczenie do posiadania broni. WPA będzie łatwiej połapać się we wpłatach.

Zbierz wszystkie wyżej wymienione elementy i przekaż je Policji. Możesz to zrobić osobiście, możesz listem poleconym (dokumenty elektroniczne, np: ePUAPem). Lepiej jest przekazywać korespondencją: urzędnik WPA o złych zamiarach nie będzie w stanie wtedy Cię nakłonić do zepsucia Twojego wniosku. Możesz też pójść osobiście o ile jesteś asertywny i zakodujesz sobie zasadę ograniczonego zaufania.

Złych urzędników w WPA jest mało, ale przestrzegamy, bo nie wiadomo na kogo trafisz akurat Ty. O wszelkich dziwnych lub niestandardowych praktykach WPA informuj nas mailowo, doradzimy lub zaktualizujemy bazę wiedzy dla innych praworządnych Polaków.

Zmiana barw klubowych

Jeśli należysz do klubu PZSS (lub byłeś zapisany przed laty) i chcesz się przepisać do innego klubu, musisz przejść zmianę barw klubowych. PZSS chce wiedzieć, w którym klubie przedłużasz licencję.
Zmiana barw to sprawa PZSSu i nie dotyczy stowarzyszeń kolekcjonerskich (możesz należeć do nieograniczonej ilości).

Oficjalna procedura

 1. Prosisz stary klub, żeby usunął Cię z listy członków w Portalu PZSS i to robią.
 2. Zapisujesz się do nowego klubu.
 3. Nowy klub dodaje Cię w Portalu PZSS.

Najłatwiej jest, gdy stary klub współpracuje: prosisz ich o wykreślenie z Portalu i to robią. Warto się przypominać co 2-3 dni, aż w końcu poświęcą 15 sekund na kliknięcie 3 razy myszką (tyle zajmuje usunięcie z Portalu). Wtedy możesz swobodnie przejść do nowego klubu, to koniec formalności.

W Portalu widzisz cały czas, czy jesteś członkiem klubu i jakiego. Dopóki należysz do starego klubu, nowy nie może Cię zapisać. Należy skłonić stary klub wypisania, polubownie lub bardziej dosadnie, jeśli po ludzku się nie da.

Jak to działa w KS Amator

Jeśli chcesz opuścić sekcję sportową KS Amator, nie musisz się tłumaczyć, ani rozpisywać. W dowolnym momencie prześlij maila: "proszę o usunięcie mnie z sekcji sportowej, zmieniam barwy klubowe" i w ciągu kilku dni wypiszemy Cię z Portalu PZSS. Nowy klub może Cię dodać.

Jeśli chcesz dołączyć do sekcji sportowej KS Amator, musisz tylko zadbać aby poprzedni klub usunął Cię z Portalu PZSS. Sprawdzisz to wchodząc na swój profil w Portalu. Jeśli dalej widniejesz jako zawodnik starego klubu, musisz się z nimi skontaktować, żeby zaktualizowali Portal.
Jeśli w Portalu nie masz przypisanego klubu, możemy działać. Napisz do nas maila "stary klub usunął mnie z Portalu, proszę mnie dodać" i w ciągu kilku dni dokończymy zmianę barw. Nie przesyłaj nam papierowych kart zmiany danych: są zbędne, istotna jest sytuacja w Portalu PZSS.

Czy na pewno chcesz zmienić klub?

Żeby zmienić klub, warto mieć dobry powód. Może Twój stary klub stracił licencję, ma kiepską atmosferę, utracił dostęp do strzelnicy albo nie organizuje żadnych aktywności. Może się przeprowadzasz i nie chcesz należeć do zbyt odległego klubu. Może wraz z kolegami otworzyliście nowy klub, który rozniesie całą konkurencję w okolicy. To są dobre powody zmiany barw klubowych PZSS.

Kiepskim powodem jest niewielka różnica w opłatach. Nie warto zapisywać się do najtańszego na podstawie samej ceny, co piszę jako kierownik najtańszego klubu PZSS w całym kraju. Jeśli należysz do klubu, który ma standardową składkę (np 400 zł rocznie), to zobacz co otrzymujesz. Jeśli masz blisko, wysokiej klasy strzelnicę bez limitu, fajne zawody z możliwością wypożyczenia broni, dobrą atmosferę i możliwość rozwoju Twojego hobby -- płać i ciesz się strzelectwem.

Jeśli klub angażuje się w działania szkodzące Twoim prawom, np jego władze domagają się zaostrzenia prawa, wyrażają się z niechęcią o nowych strzelcach lub zazdrośnie dbają o obecnie istniejący ustawowy monopol, to jest rysa na wizerunku. Staraj się tego nie wspierać, jeśli masz alternatywę.

Licencja, a zmiana klubu

Zmiana klubu nie przeszkadza w uzyskaniu przedłużenia licencji na nowy rok. Starty w zawodach w barwach starego klubu dalej się "liczą" do przedłużenia -- aby przedłużyć licencję w pełnym zakresie (P,K,S) potrzebujesz minimum 8 osobostartów w dowolnych zawodach (nie muszą być organizowane przez Twój klub). Zmiana klubu nie "resetuje" licznika osobostartów.

Uwaga! Jeśli chcesz zmienić klub, to poczekaj z przedłużeniem licencji. Najpierw zmień barwy, a potem wystąp o licencję w ramach nowego klubu.

Regulamin zmiany barw

Przed 2019 zmiana klubu wymagała papieru. Zawodnik wypełniał kartę zgłoszenia zmiany klubu, przekazywał do starego klubu do podbicia, a potem do nowego klubu, który też podbijał i dalej procedował.

Obecnie wszystko jest już elektronicznie, ale jeśli stary klub jest z XIX wieku, może próbować narzucić przestarzałą drogę. Nie daj się na to nabrać: te papierowe karty zmiany są nieaktualne, nigdzie nie są zbierane i lądują w niszczarce jak tylko stary klub wypisze Cię z portalu. Liczy się tylko status w Portalu, więc niech to zrobią, a kartę mogą sobie sami trzymać, jak lubią makulaturę.

Jeśli stary klub nie chce współpracować, zapoznaj się z regulaminem zmiany barw klubowych. Nie musisz nikogo prosić: informujesz o opuszczeniu starego klubu i mają 30 dni na odpowiedź. "Milczenie oznacza zgodę" i w najgorszym razie przepisze Cię WZSS.

Niektóre kluby usiłują naliczać "zaległą" składkę za nawet kilka lat, gdy "byłeś zawodnikiem", choć nigdy nie pojawiałeś się na zajęciach, nie płaciłeś składki, ani nie korzystałeś z oferty dla członków. Dziwny pomysł.
Zaległą składkę powinieneś zapłacić, jeśli korzystasz z obiektów czy usług klubu w danym roku, lub masz jakieś zaległości za szkolenia, sprzęt, czy cokolwiek co rzeczywiście klub dla Ciebie zrobił. W innym przypadku, zwłaszcza gdy członkiem byłeś tylko na papierze (bo np wcale nie uprawiałeś sportu strzeleckiego, czy byłeś za granicą) wydaje się to nieuzasadnione i nie warto dać się naciągnąć na zapłatę za samo bycie w ewidencji, bez korzystania z oferty klubu.
W klubach sportowych wieloletnie długi nie mają prawa powstać. Prawie każdy statut klubu przewiduje wykreślenie za 1-3 miesiące spóźnienia ze składką, więc powinni Cię dawno sami wyrzucić, zamiast hodować odsetki jak lombard.

Spór ze starym klubem

Jeśli na prostą prośbę o wykreślenie nie otrzymujesz odpowiedniej reakcji, wyślij dłuższego maila:

Ponawiam moją prośbę o natychmiastowe wypisanie mnie z Waszego klubu w Portalu PZSS. Nie wyrażam zgody na dalsze bycie przypisanym do Waszego klubu, ani na jakiekolwiek przetwarzanie moich danych osobowych przez Was w Portalu PZSS. Dalsze przetwarzanie moich danych osobowych może zostać przeze mnie potraktowane jako łamanie mojego prawa do ochrony danych osobowych, wynikające z przepisów RODO.

Zgodnie z regulaminem barw klubowych po informacji o chęci zmiany barw klubowej powinniście przekazać mi uzasadnioną, wynikającą z przepisów PZSS podstawę do odmowy (par 9, pkt 3). Nie zachodzi wobec mnie żadna przesłanka wymieniona w przepisach PZSS pozwalająca na sztuczne przetrzymywanie mnie w Waszej ewidencji. Udzielenie odpowiedzi odmownej wobec podtrzymania przeze mnie prośby o usunięcie (co niniejszym czynię) powoduje automatyczne usunięcie mnie z Waszego klubu (par 9, pkt 1).

Zgodnie z par 18 pkt 1 i 2, jako zawodnika nieposiadającego klasy sportowej, nie dotyczą mnie żadne karencje, ekwiwalenty, czy inne wymogi. Nie ma żadnego przepisu prawnego, który pozwalałby Wam zarządzać moim członkostwem w PZSS i nielegalnie przetwarzać moje dane osobowe, wobec mojego wyraźnego sprzeciwu.

W przypadku przeciągania tej sprawy poinformuję nasz WZSS oraz PZSS o łamaniu regulaminu zmiany barw klubowych i generowaniu zbędnych utrudnień. Jeśli zmusicie mnie do dalszego wysiłku, poinformuję także UODO z siedzibą w Warszawie i opublikuję mój problem szerzej, np. w grupach na FB lub forach o broni. Chcę po prostu zmienić klub, uprzejmie proszę nie przeciągać tej kwestii.

Złośliwe utrudnianie zmiany klubu jest nieeleganckie i sprzeczne z regulaminem. PZSS nie wspiera tego typu działań, a do osób, które na siłę generują konflikt z chcącym odejść zawodnikiem, prezentowana jest rezerwa. Nie znam sytuacji, gdy PZSS stanąłby po stronie klubu w takim sporze (mówimy o zawodnikach bez klasy sportowej).

Powrót do organizacji po usunięciu z grona członków

Zanim porozmawiamy o możliwości powrotu do grona naszych członków, podsumujmy Twoją sytuację.


Jeśli tutaj zaglądasz, to zapewne byłeś przez jakiś czas członkiem Braterstwa -- organizacji, która od 9 lat skutecznie walczy o prawa strzelców i posiadaczy broni palnej. Ta organizacja przygotowała dla Ciebie całą ścieżkę do uzyskania własnego pozwolenia, od początku do końca. Ścieżkę tak czytelną, że uzyskanie pozwolenia to tylko kwestia czasu i odrobiny zaangażowania, gdzie na każdym kroku dostajesz od nas nie tylko wyjaśnienie, ale indywidualne prowadzenie mailowe i darmowe doradztwo.

Organizacja opracowała dla Ciebie najobszerniejsze w Polsce, najbogatsze materiały szkoleniowe PatentStrzelecki.eu, ProwadzacyStrzelanie.eu oraz najlepsze w Polsce kompendium wiedzy na temat pozwoleń na broń. Przygotowanie treści ewidentnie pochłonęło miesiące drobiazgowej pracy i poprawek, a ich jakość przewyższa wszystko inne dostępne w naszym języku. Całość jest ogólnodostępna i absolutnie darmowa dla wszystkich w pełnej wersji. Nikt tak nie robi, nawet komuniści w samym szczycie PRLu tak nie robili.

Organizacja, bez porównania największa w Polsce, od początku była i wciąż jest bezkonkurencyjnie najtańsza. Nie znajdziesz rzeczywiście działającego stowarzyszenia, ani kolekcjonerskiego, ani strzeleckiego, które ma porównywalne opłaty.

Od Ciebie wymagaliśmy tylko jednej rzeczy: udowodnienia zainteresowania naszą pomocą, poprzez dokonanie wpłaty symbolicznych 10 zł składki członkowskiej. Rocznie. Tyle co dwa piwa w markecie lub już napoczęty kufel piwa w knajpie. Osiemdziesiąt trzy grosze miesięcznie.
Taka była opłata za wspieranie powyższej pracy. Nie było innych ukrytych kosztów: nie dostałeś nigdy spamu, na stronie nie ma żadnej reklamy, a handlarzy którzy próbowali zbyt nachalnie korzystać z naszego forum z niskich pobudek merkantylnych po prostu skasowaliśmy, niech piszczą. Wszystko dla Ciebie, żebyś miał pewność, że nie próbujemy Cię złapać na kasę.


Widząc to wszystko, Ty postanowiłeś, że nie zapłacisz 10 zł. Nie było warto, nie przydawało Ci się. A teraz, w dniu gdy mamy sporo swojej pracy, wracasz do nas i prosisz żebyśmy przyjęli Cię znowu?

Działamy na korzyść strzelców w Polsce, więc wpuszczamy z powrotem zmotywowane osoby, ale warunki są gorsze. Opłata powrotna dla osób, które były członkami, ale nas porzuciły to 190 zł. 190 zł opłaty karnej i 10 zł zwykłej składki członkowskiej, o której być może będziesz już w przyszłości pamiętać.

Do reaktywacji konta musisz wpłacić minimum 200 zł składki członkowskiej (tytuł wpłaty: Składka członkowska imię nazwisko).
Szczegółowe informacje, numer konta, tytuł wpłaty itp uzyskasz próbując się zalogować na swoje stare konto.
Jeśli się na to zdecydujesz: nie musisz pisać dodatkowych maili, tłumaczyć się, ani nic. OK, zrobiłeś błąd, rekompensujesz go, zapominamy i idziemy do przodu.


Garstka osób w historii została usunięta z powodów dyscyplinarnych. Dla nich droga powrotu jest bezpowrotnie zamknięta: nie pasujemy do siebie. W tym wypadku pieniądze nie mają znaczenia. Nie. Bez odbioru.

^^