Braterstwo.eu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie

Hej! Jesteś niezalogowany/a. Zaloguj się.


TForum >> Ogłoszenia >> Czy broń kolekcjonerska strzela?

Czy broń kolekcjonerska strzela?
Avatar
16.04.2016 10:00
Wśród ludzi, którzy nie szukają informacji o broni palnej na internecie pokutuje przekonanie, że broń kolekcjonerska to wygrzebane gdzieś spod ziemi odpadki powojenne. W kilku klubach sportowych też spotkałem się z tą opinią. Że taka broń to tylko na ścianie wisi, i nie można z nią z domu wyjść, i nie strzela, i nabojów nie można kupić.

To pytanie pojawia się w mailach do mnie, widzę też że ludzie stale wpisują w wyszukiwarkę: "Czy broń kolekcjonerska jest sprawna?". W skrócie: tak, jest jak najbardziej sprawna, można ją zabrać na strzelnicę (rozładowaną), można kupić naboje (dowolną ilość, byle się w szafie zmieściły), można strzelać na strzelnicy (towarzysko, w zawodach, itp). 

W Polsce można kolekcjonować każdą broń dopuszczoną na rynek cywilny. Ja "kolekcjonuję" Glocka 19 (najpopularniejszy pistolet samopowtarzalny na świecie), CZ 858 (wyrób kałacho-podobny, wśród jego użytkowników cieszący się dobrymi opiniami) oraz szereg mniej lub bardziej przyjemnych dla oka konstrukcji, takich jak karabinki .22lr, rewolwery, pistolety samopowtarzalne, strzelby śrutowe, czy PM-63 "RAK".

Nie muszę kupować broni, która ma jakąś wartość historyczną, czy jest unikatowa, czy zupełnie oryginalna. Mogę kupić sobie każdą jednostkę broni i w skutek tego większość (raczej całość) mojej kolekcji jest bezwartościowa dla muzeów czy historyków. Jednak nie ma to znaczenia, bo kolekcja jest za każdym razem subiektywna, a moja mnie cieszy.

Każda z moich broni jest sprawna i strzela celniej ode mnie. Kolekcjonuję wyłącznie działające konstrukcje, z których można (i lubię) strzelać.
Występując o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich możesz zakupić praktycznie dowolną dostępną w Polsce broń. Tak, "karabin snajperski". Tak, "pompkę". Tak, "gloka". Tak, MP5. Tak, AK47. Tak, prawie każdą broń jaką można zobaczyć w popularnych grach komputerowych.

Nie można kupić broni samoczynnej ("automatycznej", "karabinu maszynowego", itp), ale można kupić broń, która była samoczynna i została przerobiona na samopowtarzalną (czyli jedno naciśnięcie spustu -- jeden wystrzał, broń sama przeładowuje kolejny nabój i po kolejnym naciśnięciu spustu -- kolejny wystrzał).

Rzecz jasna większość z bardziej wymyślnych konstrukcji będzie albo droższa niż rozsądne odpowiedniki, albo trudno dostępna, albo będzie strzelać nabojami za 8 zł.

Warto wiedzieć, że mamy bardziej liberalne prawo niż większość stanów USA i możesz kupić zwykłą, sprawną broń.


TForum >> Ogłoszenia >> Czy broń kolekcjonerska strzela?

^^