W Polsce uzyskanie pozwolenia na broń przez mundurowych: funkcjonariuszy Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, ABW, CBA, SOP i innych formacji uzbrojonych, a także przez żołnierzy zawodowych jest naprawdę łatwe.
Funkcjonariusze dysponujący na bronią służbową są zwolnieni z wykonywania badań lekarskich, a także z egzaminu przed WPA w zakresie broni, z której zostali przeszkoleni. Formalności są proste: wystarczy zapisać się do stowarzyszenia kolekcjonerskiego, zebrać kilka dokumentów z działu kadr i wysłać wniosek o pozwolenie. Procedura trwa tylko kilka tygodni (99% to czekanie na decyzję) i jest tania.
W Braterstwie wszyscy funkcjonariusze, których codzienna praca polega na zapewnianiu bezpieczeństwa cywilom są bardzo mile widziani. Chętnie pomożemy Ci się uzbroić i podnosić swoje kwalifikacje w służbie naszego kraju.
Członkostwo w stowarzyszeniu kosztuje zaledwie 10 zł rocznie. Aby uzyskać zaświadczenie o członkostwie wystarczy
zarejestrować się przez internet (3 minuty), opłacić składkę członkowską (te 10 zł) stając się jednocześnie pełnoprawnym członkiem i zażądać wysyłki zaświadczenia -- jest taka opcja w profilu, po zalogowaniu. Dokumenty wysyłamy w ciągu kilku dni, z przyjemnością pomagając kolejnemu funkcjonariuszowi w uzyskaniu prywatnej broni palnej.
Droga jest tak prosta i szybka, że w naszym przekonaniu każdy funkcjonariusz powinien uzyskać pozwolenie na broń, nawet jeśli nie ma obecnie planów zakupu broni palnej. Pozwolenie jest bezterminowe, a w przyszłości może się przydać. Do przejścia drogi administracyjnej zachęcamy też funkcjonariuszy, którzy myślą o emeryturze: jako cywile będziecie mieli znacznie trudniej.
Oto
pięć relacji z naszego forum na ten temat. Te przykłady powinny wystarczyć każdemu funkcjonariuszowi w zrozumieniu wymogów ustawowych.
Dłuższy opis
procedury dla żołnierzy jest dobrze rozpisany
w naszym Poradniku Dla Żołnierzy.
Relacja nr 1:13 styczeń – wysłanie papierów do WPA
25 luty – odebranie decyzji z pozwoleniem
Co wysyłamy do WPA:
1. Zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim (musi być oryginał)
2. Wniosek o pozwolenie
3. Dowód wpłaty 242zł (decyzja administracyjna)
4. Zaświadczenie o zatrudnieniu (idź do kadr, powinno się obyć bez raportów i innych udziwnień)
5. 2 zdjęcia
6. Ksero dowodu osobistego
Kilka faktów:
1. Jako policjant jesteś zwolniony z badań lekarskich, psychologa, dentysty, proktologa i innych sadystów ;)
2. Tak, nie ma żadnego egzaminu, z tym że pozwolenie dostajesz na typy broni z jakich byłeś przeszkolony. W trakcie procedury, WPA wysyła zapytanie do Twojej jednostki o arkusze strzeleckie i sprawdzają z czego „umiesz strzelać”. W moim przypadku jest to broń centralnego zapłonu krótka, PMy i strzelba gładkolufowa. Niestety boczny zapłon (u mnie) odpada. Nie wiem ile zależy od konkretnego WPA, może w innych wygląda to inaczej. Dopytywałem też Panią z WPA o to czy mogę zrobić prywatnie przeszkolenie z AKMS, jakiś kurs, aby mieć możliwość sprawienia sobie w przyszłości także kałaszka – niestety nie ma takiej opcji. Wyłącznie to co oficjalnie mamy w arkuszach strzeleckich na jednostce i koniec tematu.
3. Koszta jakie ponosisz to:
– decyzja administracyjna 242zł
– zaświadczenie uprawniające do nabycia broni 17zł (jedno)
4. Dzielnicowy musi zrobić wywiad środowiskowy… z tym chyba nie będzie problemu ;)Relacja nr 21. Zapisanie się do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim;
2. Otrzymanie potwierdzenia członkostwa oraz regulaminu bądź statutu;
3. Opłata administracyjna;
4. Wniosek o wydanie pozwolenia z zaznaczeniem, że jest się mundurowym;
5. Tu policjanci kończą działalność, a inna nadmurówka dołącza zaświadczenia o szkoleniach z broni zakończonych egzaminem.
6. Wywiad środowiskowy;
7. Dostajesz pozwolenie.Relacja nr 3:W moim przypadku cała procedura trwała od 06 kwietnia do 11 maja. Trwało by dużo krócej, ale musiałem dosłać jedno pismo i stawić się na przesłuchanie jako strona.
Dokumenty do wysłania:
– podanie
– potwierdzenie opłaty
– zaświadczenie o przydzieleniu broni
– zaświadczenie o niekaralności (chodzi o postępowania dyscyplinarne)
– zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia
Uwagi:
– jeżeli chodzi o przesłuchanie to bez zastrzeżeń, fajna atmosfera, pani zajmująca się bronią kolekcjonerską wszystko rzeczowo wyjaśniła. Chodziło o ilość jednostek broni na jakie chciałem pozwolenie. Musiałem wyjaśnić dlaczego chcę tak dużo. Skończyło się na tym, że zmieniłem żądanie na 9 sztuk. Każde późniejsze rozszerzenie jest przyznawane w oparciu o wydaną już decyzję i nie ponosi się żadnych opłat
– dostajemy pozwolenie na broń centralnego zapłonu (gładkolufową lub bocznego zapłonu) z wyłączeniem broni o której mowa w art 10 ust 5 UOBiA czyli między innymi nie będziemy mieli możliwości posiadania broni samoczynnej jedynie jej wersje cywilne samopowtarzalne
– WPA jeżeli spełniamy wszystkie wymogi nie ma możliwości nie wydania nam pozwolenia, ale mają swobodę w przydzielaniu ilości jednostek broni.
– warto w podaniu od razu troszkę opisać kilka zdań na temat kolekcji i ogólnie na temat naszego zainteresowania (od kiedy, jak się to przejawia itp.)
– Pisałem w podaniu o wydanie pozwolenia na 12 sztuk, w trakcie postępowania zmieniłem żądanie na 9 sztuk i tyle mi przyznano. W podaniu najlepiej od razu wpisać jaki rodzaj broni chcemy np 9 sztuk broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm. U mnie odpada gładka lufa i boczny – brak przeszkolenia zakończonego egzaminem.
– przed złożeniem podania nie trzeba mieć szafy, szafę musimy mieć przed zakupem pierwszej broniRelacja nr 4:Dziś dostałem pozwolenie na 5 sztuk.
Dokumenty do naszego Stowarzyszenia wysłałem pierwszego dnia po Wielkanocy, 7.04 zostałem jego członkiem.
18.04 dostałem pisemne potwierdzenie członkostwa i tego samego dnia złożyłem komplet dokumentów do WPA.
12.05 miałem rozmowę, tego samego dnia był u mnie dzielnicowy.
Około 20.05 dostałem pismo, że przedłużają o miesiąc czas na wydanie decyzji, ale ta zapadła już 24.05.
30.05 otrzymałem decyzję.Relacja nr 5:Pofatygowałem się z kolegą pracującym w tym samym zakładzie karnym do WPA Katowice. Na szybko chcę kolegom mundurowym przedstawić jak prawidłowo wszystko powinno przebiegać.
Pierwsza rzecz, to zabrać ze sobą wystawione w macierzystej jednostce :
– zaświadczenie o tym, że jest się funkcjonariuszem czynnym w SW
– zaświadczenie o zdanych egzaminach na poszczególne jednostki broni palnej w SW
– 2 fotografie 3x4cm
– zaświadczenie o przynależności do Stowarzyszenia ”Braterstwo” (oryginał wraz z regulaminem)
– wniosek skierowany do KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI o wydanie pozwolenia na ( xx ) sztuk broni palnej do celów kolekcjonerskich.
– potwierdzenie wpłaty 242zł w Urzędzie Miasta Katowice
– ważny dowód osobisty ( ksero dowodu pani sierżant robi na miejscu )
Mundurowi nie potrzebują badań psychologicznych i lekarskich, ani patentów strzeleckich!
Pełny koszt uzyskania pozwolenia na broń wynosi dla mundurowych
-fotograf 25zł
-242zł opłata za wydanie pozwolenia na broń palna
Koszty wyżej przedstawione są kilka razy niższe od kosztów poniesionych przez CYWILI, którzy muszą płacić grube pieniądze za egzaminy, badania i inne pierdoły!Liczę, że uświadomi to każdemu funkcjonariuszowi jak łatwo jest uzyskać pozwolenie na broń, która może skokowo zwiększyć ilość dni treningowych i wystrzelonych pocisków. Szkoląc się jesteście bezpieczniejsi, skuteczniejsi i lepiej wykonujecie swoje obowiązki!
siwutek
13.10.2021 06:17
Haggar
13.10.2021 08:18
Czy słowa:
odnoszą się tylko do członków PZSS? Czy do członków PZSS i PZŁ? Czy do wszystkich osób wymienionych w przepisie?
Część WPA stosuje ten ostatni wariant, traktując wewnętrzne przeszkolenie w służbach mundurowych jako "egzamin na podstawie odrębnych przepisów".
A praktyka utarła się, bo "cywil" może się kopać z organem do upadłego, najwyżej straci czas i pieniądze. Funkcjonariusz/żołnierz zwykle woli się nie kopać, bo ... no sami wiecie ;)
siwutek
13.10.2021 11:02
Szurnikarz
13.10.2021 15:19
Dzięki za wyjaśnienie @Haggar.
da78
02.12.2021 18:42
Rozumiem, że:
- składam wniosek do Komendanta Wojewódzkiego Policji
- dołączam dokument potwierdzający pełnienie służby z macierzystej JW i przydzielenie mi broni
- dołączam 2 zdjęcia
- dołączam dowód wniesienia opłaty 10 zł
- jestem zwolniony z badań lekarskich
- jestem zwolniony z egzaminu
Dobrze rozumuję?
Flanela
02.12.2021 20:13
zagiel68
02.12.2021 20:34
@ Flanela- jeśli masz takie informacje - sam je udostępnij ( od tych ptaszków). Te ciągłe wrzuty o nowej ubojce , która wejdzie w przyszłym tygodniu, miesiącu,roku* - pojawiają się odkąd jestem na tym forum (parę lat). Do porzygu.
* Niepotrzebne skreślić, właściwe podkreślić.
PRESTON
02.12.2021 20:35
Potrzebują dokument potwierdzający jakie masz przeszkolenie z wojska lub jaka masz broń na stanie. Lepiej dać ten co masz więcej. Musisz wskazać w jakiej jednostce służysz (chyba piszą do jednostki czy jesteś zawodowym). Składasz również legitymację prowadzącego w oryginale (nie papierek, tylko plastyk). Normalnie zrobiliby sobie ksero od ręki, ale covid i nie przyjmują stron. Odeślą wraz z decyzją. Wypisujesz wszystko co chcesz mieć i masz na to przeszkolenie z roboty lub prowadzącego. Czy dokładnie to co jest w legitymacji, powinieneś mieć co najmniej literki: A,F,G,H,I,J,K i L jeśli robiłeś czarny proch. Ponieważ to nie jest dopuszczenie do uczestnictwa, organizowania i prowadzenia zawodów (to co mają sportowcy) to napisz do jakich celów chcesz, tu nie ma ograniczeń. Ja napisałem prowadzenia magazynu uzbrojenia, prowadzenia strzelnicy, szkoleniowym.
Po namyśle uważam, że nie ma przeciwwskazań aby otrzymać też to co sportowcy czyli: do celu uczestnictwa, organizowania i prowadzenia zawodów sportowych.
Podsumowując zadzwoń do swojego WPA i zapytaj co możesz dostać. Generalnie wychodziło na to, że WPA znacznie łaskawiej traktuje żołnierzy przy dopuszczeniu, niż własnych funkcjonariuszy. Którym nie chciano uznawać przeszkoleń z zwenętrznych firm (prowadzący strzelanie). I dostawali na pozwolenie tylko i wyłącznie to co mają w swoich służbowych papierkach, a zatem również analogicznie na dopuszcznie.
Sergeant
23.12.2021 20:50
7796864c1
23.01.2022 17:16
Odswieze lekko temat ;)
Ile muszę dostarczyć zdjęć do wniosku do WPA starając się jednocześnie o kolekcjonerskie pozwolenie na broń oraz o dopuszczenie ? Tylko 2 czy 4 ?
da78
23.01.2022 17:41
da78
23.01.2022 17:44
https://braterstwo.eu/tforum/t/612972
potak
23.01.2022 17:51
7796864c1
25.01.2022 20:47
LeonPrezes
06.03.2022 10:00
da78
06.03.2022 10:03
wladi
06.03.2022 20:54
Proszę nie kpić, że to weekendowa armia. To ludzie, którzy chcą nastawić głowę z powodów ideowych za innych. Poświęcają swój wolny czas na szkolenia i to trzeba uszanować. Ile tego wolnego czasu ma człowiek, to chyba każdy wie po sobie.
da78
06.03.2022 21:04
Papcio
06.03.2022 22:50
wladi
07.03.2022 12:38
da78
07.03.2022 12:48
PS. Jak ktoś narzeka, że lekarz dużo zarabia, żołnierz idzie wcześniej na emeryturę a nauczyciel ma 2 miesiące wakacji to dlaczego sam nie został tym lekarzem, żołnierzem, nauczycielem? Każdy ma wybór. Zawsze można się przekwalifikować i spróbować tego miodu.
Komkord
12.03.2022 08:34
(WPA Warszawa) Czym to motywować żeby uzyskać takie pozwolenie ?
Fisheye
12.03.2022 13:16
Misiaa
16.03.2022 14:08
Voytek
16.03.2022 14:21
Misiaa
16.03.2022 14:38
GrzegorzMM
05.04.2022 23:12
https://trybun.org.pl/wp-content/uploads/2022/03/FRSwP_projekt_ustawy_20220223.jl_.pdf
mAGI
06.04.2022 13:03
da78
06.04.2022 13:07
Tu masz krok po kroku mój poradnik jak uzyskać dopuszczenie jako mundurowy w 1 dzień:
https://braterstwo.eu/tforum/t/612972
Aimaer
10.04.2022 15:45
Raczej nie powinno być problemu z tym. Składałem wniosek o kolekcje i nawet nie prosząc ani nie wnioskując o to dostałem noszenie broni. Będąc czynnym fuszem oczywiście. "
Pozwolenie na noszenie kolekcjonerki? Dobrze rozumiem? Co to za papier i wymysł, bo pierwszy raz słyszę o możliwości noszenia kolekcjonerki, jak możesz rozwiń temat o co chodzi.
A ja z kolei mam taki zamysł; jestem czynnym f-szem policji, posiadam pozwolenie kolekcjonerskie na broń krótką, posiadam arkusze przeszkolenia z broni krótkiej centralnego zapłonu, pm'y, gładką lufę i akms. I zastanawiam się, co muszę zrobić i jaką musiałbym przejść drogę (i oczywiście ile by mnie to orientacyjnie kosztowało) żeby uzyskać licencję zawodniczą aby móc brać udział w zawodach. Pozwolenie na broń sportową nie jest mi szczególnie potrzebne, bardziej chodzi mi o podniesienie swoich umiejętności ze smaczkiem motywacyjnym w postaci rywalizacji na zawodach. To, że trzeba zacząć od przynależności do klubu sportowego przez 3 miesiące już wiem, tylko co dalej? Czy policjanci ubiegający się o licencję sportową/pozwolenie sportowe są zwolnieni z odbycia szkoleń (z tego co wiem dosyć kosztownych) będąc przeszkolonymi u siebie w firmie i czy są zwolnieni z badań lekarskich tak jak w przypadku ubiegania się o kolekcjonerkę?
Z racji silnego oblężenia strzelnicy u mnie w mieście, w klubie będę mógł o tym pogadać dopiero za ponad tydzień... póki co telefonów nie odbierają, a w ciągu dnia na strzelnicach niemal non stop przebywa minimum kilkanaście osób i nie ma szans żeby przebić się i pogadać chociaż chwilę z chłopakami obsługującymi strzelnicę. Z trudem udało mi się zapisać na godzinę wolnej osi strzeleckiej. Szok.
grzechu_k
10.04.2022 16:43
„Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych bez zgody właściwego organu Policji” Czyli teoretycznie organ może udzielić zgody na noszenie kolekcjonerki. Oczywiście nie słyszałem nigdy o takiej zgodzie.
Aimaer
10.04.2022 17:15
Jas2018
10.04.2022 17:32
policja nie ma żadnych ustawowych wytycznych ani ograniczeń (tylko niepisane wewnętrzne) dotyczących wydawania pozwolenia na noszenie kolekcji. I nie musi się tłumaczyć ani rozliczać z wydanych zgód.
Więc dlaczego dziwi was, że dała zgodę swojemu koledze? Wy oczywiście nie dostalibyście, wielu próbowało.
kpf
10.04.2022 19:08
Kurs do patentu w Braterstwie to bodaj 190PLN. Składka do PZSS 50PLN + coś tam dla wojewódzkiego związku, bodaj 10 czy 20PLN. Egzamin nie pamiętam ile kosztuje, ale na pewno na stronie PZSS da się znaleźć. Będziesz potrzebował pieczątkę lekarza w zasadzie dowolnego na formularzu do patentu. Koszt to od nic jeśli uda Ci się załatwić u rodzinnego do ~200PLN jeśli nie będzie innej opcji i będziesz musiał robić medycynę sportu. Na niektórych egzaminach jest lekarz na miejscu (jest to napisane przy zapisach na egzamin) i wtedy koszt to średnio 50-100PLN.
Aimaer
11.04.2022 17:29
Co do kosztów pozwolenia sportowego dla mundurowych, dzisiaj udało mi się przypadkiem porozmawiać z jednym z pracowników strzelnicy znajdującej się w moim mieście:
- Zapisanie się do klubu - 1000zł wpisowego (i przez cały rok nie płaci się za korzystanie z osi strzeleckich, tylko amunicja, przykładowo na dzień dzisiejszy 2,50zł/1szt. 9mm + wypożyczenie broni 20-40zł/szt.)
- Kurs przygotowujący do patentu jeżeli chodzi o mundurowych odpuszczają, nie jest obowiązkowy, ale jeżeli ktoś chce to cena jak dla cywila - 800zł
- Następnie po 3 miesiącach przystąpienie do patentu i opłata 405zł (Składka PZSS 50zł, Składka WMZSS 15,00zł, Licencja PZSS 50zł, i kolejny raz składka klubowa 340zł!!!) + pieczątka lekarza, tak jak pisał kolega wyżej (dzięki za odpowiedź, pozdrawiam :) )
- na koniec trzeba zapłacić za sam egzamin i ewentualne późniejsze opłaty administracyjne (w te koszty już nie wnikałem bo poprzednie ceny wystarczająco zniechęciły mnie do dalszego działania)
W dniu dzisiejszym wystrzelenie 50szt 9mm z prywatnej broni CZ Shadow SP 01 kosztowało mnie 160zł. W portfelu zostało mi jeszcze kilka zł, więc wieczorem udam się do najbliższego punktu totalizatora sportowego i jeżeli trafię choćby "5tkę" to pomyślę o dalszej przygodzie ze strzelectwem odrobinę ciekawszym niż wizyta raz w miesiącu na strzelnicy żeby puścić w powietrze chociaż z 50szt żeby całkiem nie zapomnieć jak trzyma się broń w dłoniach. Pozdrawiam.
Jas2018
11.04.2022 19:56
a w jakim mieście chcesz potrenować?
Rafal1988
19.04.2022 18:59
Takie pytanko... Mam patent p+k (i taką zaraz dostanę licencję) w służbie natomiast zostałem przeszkolony z p±s.
Oczywistym jest, że w pozwoleniu sportowym wnioskuję o pistolet i karabin... A w takim razie jak z kolekcjonerką? Mogę pisać o komplet (pks) z racji połączonych uprawnień sportowych i służbowych?
da78
19.04.2022 22:10
Ministrant
27.04.2022 07:23
Mam pytanie, w sprawie dopuszczenia do posiadania broni. W skrócie funkcjonariusz SW, posiadam pozwolenie sportowe + kolekcja oraz wyrobiony blankiet prowadzącego strzelanie PZSS. Przeszkolony w służbie z następujących jednostek broni:
-pistolet P99 9mm,
-pistolet maszynowy PM-06 oraz PM 98 9mm,
-strzelba Mossberg 500 12GA,
-karabin Beretta ARX 160 kal.5,56x45.
W jakim zakresie mogę się starać o wydanie dopuszczenia. Intuicja podpowiada mi zakres - A,F,H,I,J,K,L. Prosił bym o odpowiedz, gdyż nie jestem pewny zakresu F i K.
Pozdrawiam
Marcepanno
17.02.2023 09:28
Siema,
Czy ktoś się orientuje czy wszedł w życie ten nowy przepis odnośnie posiadania broni osobistej dla funkcjonariuszy, celem zwiększenia obronności Rzeczypospolitej Polskiej ?
Pozdrawiam
Michał
Edit:
Ok już wiem trwa proces legislacji.
TomaszSzulc
20.02.2023 06:56
Wystrzelanie 50 sztuk na strzelnicy z własnej amunicji i broni to jakoś 50 * 1,3 + 60 za stanowisko = 125 zł. Te 160 zł to jakoś dużo. Gdybyś chciał ustawić sobie trening na 100 sztuk, to kosztowałoby to koło 200 zł, więc może lepiej iść w ilość na treningu?
Jaszczur
20.02.2023 12:45
kotbehemot
21.02.2023 08:35
Rafalloi
25.02.2023 20:47
macch3
25.02.2023 21:13
BoaZaskroniec
05.04.2023 22:05
macch3
05.04.2023 22:50
Calimero
07.08.2023 13:50
KS Amator
07.08.2023 14:26
Calimero
07.08.2023 14:31
Slowian83
19.09.2023 17:48
Wysłany komplet dokumentów (zaświadczenia służbowe). Telefon od miłej pani z WPA, że na kwitach z firmy nie będzie pełnej kolekcjonerki i porada żeby przedłużyć postępowanie, a w tym czasie dorobić prywatnie brakujące kategorie. Wniosek o przedłużenie postępowania, dorobienie kwitów, wysłanie i pełna kolekcjonerka (na 10 sztuk tyle co w podaniu).
Dziwi mnie fakt, że w niektórych jednostkach nie honorują prywatnie zdobytych szkoleń. Po wpisaniu w google hasła "pozwolenie kolekcjonerskie dla f-sza", od razu z brzegu można znaleźć stowarzyszenia które oferują pomoc w uzyskaniu pozwolenia plus dorobienie brakujących szkoleń...
F-sz SG vs WPA Radom.
W skrócie, takie same dokumenty (kopiuj/wklej), zaświadczenie o dodatkowym szkoleniu z tego samego klubu (prośba o 10 sztuk) i zonk. Dokumenty z klubu do poprawy i brak przesłanki do wydania 10 sztuk...
Tak więc co WPA to obyczaj;)