Braterstwo.eu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie

Hej! Jesteś niezalogowany/a. Zaloguj się.


TForum >> Ogłoszenia >> 5 prostych przepisów, by otrzymać pozwolenie na broń będąc mundurowym!

5 prostych przepisów, by otrzymać pozwolenie na broń będąc mundurowym!
Avatar
10.08.2016 17:46
W Polsce uzyskanie pozwolenia na broń przez mundurowych: funkcjonariuszy Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, ABW, CBA, SOP i innych formacji uzbrojonych, a także przez żołnierzy zawodowych jest naprawdę łatwe.

Funkcjonariusze dysponujący na bronią służbową są zwolnieni z wykonywania badań lekarskich, a także z egzaminu przed WPA w zakresie broni, z której zostali przeszkoleni. Formalności są proste: wystarczy zapisać się do stowarzyszenia kolekcjonerskiego, zebrać kilka dokumentów z działu kadr i wysłać wniosek o pozwolenie. Procedura trwa tylko kilka tygodni (99% to czekanie na decyzję) i jest tania. 

W Braterstwie wszyscy funkcjonariusze, których codzienna praca polega na zapewnianiu bezpieczeństwa cywilom są bardzo mile widziani. Chętnie pomożemy Ci się uzbroić i podnosić swoje kwalifikacje w służbie naszego kraju.

Członkostwo w stowarzyszeniu kosztuje zaledwie 10 zł rocznie. Aby uzyskać zaświadczenie o członkostwie wystarczy zarejestrować się przez internet (3 minuty), opłacić składkę członkowską (te 10 zł) stając się jednocześnie pełnoprawnym członkiem i zażądać wysyłki zaświadczenia -- jest taka opcja w profilu, po zalogowaniu. Dokumenty wysyłamy w ciągu kilku dni, z przyjemnością pomagając kolejnemu funkcjonariuszowi w uzyskaniu prywatnej broni palnej.

Droga jest tak prosta i szybka, że w naszym przekonaniu każdy funkcjonariusz powinien uzyskać pozwolenie na broń, nawet jeśli nie ma obecnie planów zakupu broni palnej. Pozwolenie jest bezterminowe, a w przyszłości może się przydać. Do przejścia drogi administracyjnej zachęcamy też funkcjonariuszy, którzy myślą o emeryturze: jako cywile będziecie mieli znacznie trudniej.

Oto pięć relacji z naszego forum na ten temat. Te przykłady powinny wystarczyć każdemu funkcjonariuszowi w zrozumieniu wymogów ustawowych.
Dłuższy opis procedury dla żołnierzy jest dobrze rozpisany w naszym Poradniku Dla Żołnierzy.

Relacja nr 1:

13 styczeń – wysłanie papierów do WPA
25 luty – odebranie decyzji z pozwoleniem

Co wysyłamy do WPA:
1. Zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim (musi być oryginał)
2. Wniosek o pozwolenie
3. Dowód wpłaty 242zł (decyzja administracyjna)
4. Zaświadczenie o zatrudnieniu (idź do kadr, powinno się obyć bez raportów i innych udziwnień)
5. 2 zdjęcia
6. Ksero dowodu osobistego

Kilka faktów:
1. Jako policjant jesteś zwolniony z badań lekarskich, psychologa, dentysty, proktologa i innych sadystów ;)

2. Tak, nie ma żadnego egzaminu, z tym że pozwolenie dostajesz na typy broni z jakich byłeś przeszkolony. W trakcie procedury, WPA wysyła zapytanie do Twojej jednostki o arkusze strzeleckie i sprawdzają z czego „umiesz strzelać”. W moim przypadku jest to broń centralnego zapłonu krótka, PMy i strzelba gładkolufowa. Niestety boczny zapłon (u mnie) odpada. Nie wiem ile zależy od konkretnego WPA, może w innych wygląda to inaczej. Dopytywałem też Panią z WPA o to czy mogę zrobić prywatnie przeszkolenie z AKMS, jakiś kurs, aby mieć możliwość sprawienia sobie w przyszłości także kałaszka – niestety nie ma takiej opcji. Wyłącznie to co oficjalnie mamy w arkuszach strzeleckich na jednostce i koniec tematu.

3. Koszta jakie ponosisz to:
– decyzja administracyjna 242zł
– zaświadczenie uprawniające do nabycia broni 17zł (jedno)

4. Dzielnicowy musi zrobić wywiad środowiskowy… z tym chyba nie będzie problemu ;)


Relacja nr 2

1. Zapisanie się do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim;
2. Otrzymanie potwierdzenia członkostwa oraz regulaminu bądź statutu;
3. Opłata administracyjna;
4. Wniosek o wydanie pozwolenia z zaznaczeniem, że jest się mundurowym;
5. Tu policjanci kończą działalność, a inna nadmurówka dołącza zaświadczenia o szkoleniach z broni zakończonych egzaminem.
6. Wywiad środowiskowy;
7. Dostajesz pozwolenie.


Relacja nr 3:

W moim przypadku cała procedura trwała od 06 kwietnia do 11 maja. Trwało by dużo krócej, ale musiałem dosłać jedno pismo i stawić się na przesłuchanie jako strona.

Dokumenty do wysłania:
– podanie
– potwierdzenie opłaty
– zaświadczenie o przydzieleniu broni
– zaświadczenie o niekaralności (chodzi o postępowania dyscyplinarne)
– zaświadczenie o przynależności do stowarzyszenia

Uwagi:
– jeżeli chodzi o przesłuchanie to bez zastrzeżeń, fajna atmosfera, pani zajmująca się bronią kolekcjonerską wszystko rzeczowo wyjaśniła. Chodziło o ilość jednostek broni na jakie chciałem pozwolenie. Musiałem wyjaśnić dlaczego chcę tak dużo. Skończyło się na tym, że zmieniłem żądanie na 9 sztuk. Każde późniejsze rozszerzenie jest przyznawane w oparciu o wydaną już decyzję i nie ponosi się żadnych opłat
– dostajemy pozwolenie na broń centralnego zapłonu (gładkolufową lub bocznego zapłonu) z wyłączeniem broni o której mowa w art 10 ust 5 UOBiA czyli między innymi nie będziemy mieli możliwości posiadania broni samoczynnej jedynie jej wersje cywilne samopowtarzalne
– WPA jeżeli spełniamy wszystkie wymogi nie ma możliwości nie wydania nam pozwolenia, ale mają swobodę w przydzielaniu ilości jednostek broni.
– warto w podaniu od razu troszkę opisać kilka zdań na temat kolekcji i ogólnie na temat naszego zainteresowania (od kiedy, jak się to przejawia itp.)
– Pisałem w podaniu o wydanie pozwolenia na 12 sztuk, w trakcie postępowania zmieniłem żądanie na 9 sztuk i tyle mi przyznano. W podaniu najlepiej od razu wpisać jaki rodzaj broni chcemy np 9 sztuk broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm. U mnie odpada gładka lufa i boczny – brak przeszkolenia zakończonego egzaminem.
– przed złożeniem podania nie trzeba mieć szafy, szafę musimy mieć przed zakupem pierwszej broni


Relacja nr 4:

Dziś dostałem pozwolenie na 5 sztuk.
Dokumenty do naszego Stowarzyszenia wysłałem pierwszego dnia po Wielkanocy, 7.04 zostałem jego członkiem.
18.04 dostałem pisemne potwierdzenie członkostwa i tego samego dnia złożyłem komplet dokumentów do WPA.
12.05 miałem rozmowę, tego samego dnia był u mnie dzielnicowy.
Około 20.05 dostałem pismo, że przedłużają o miesiąc czas na wydanie decyzji, ale ta zapadła już 24.05.
30.05 otrzymałem decyzję.


Relacja nr 5:

Pofatygowałem się z kolegą pracującym w tym samym zakładzie karnym do WPA Katowice. Na szybko chcę kolegom mundurowym przedstawić jak prawidłowo wszystko powinno przebiegać.

Pierwsza rzecz, to zabrać ze sobą wystawione w macierzystej jednostce :
– zaświadczenie o tym, że jest się funkcjonariuszem czynnym w SW
– zaświadczenie o zdanych egzaminach na poszczególne jednostki broni palnej w SW
– 2 fotografie 3x4cm
– zaświadczenie o przynależności do Stowarzyszenia ”Braterstwo” (oryginał wraz z regulaminem)
– wniosek skierowany do KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO POLICJI o wydanie pozwolenia na ( xx ) sztuk broni palnej do celów kolekcjonerskich.
– potwierdzenie wpłaty 242zł w Urzędzie Miasta Katowice
– ważny dowód osobisty ( ksero dowodu pani sierżant robi na miejscu )

Mundurowi nie potrzebują badań psychologicznych i lekarskich, ani patentów strzeleckich!
Pełny koszt uzyskania pozwolenia na broń wynosi dla mundurowych
-fotograf 25zł
-242zł opłata za wydanie pozwolenia na broń palna
Koszty wyżej przedstawione są kilka razy niższe od kosztów poniesionych przez CYWILI, którzy muszą płacić grube pieniądze za egzaminy, badania i inne pierdoły!


Liczę, że uświadomi to każdemu funkcjonariuszowi jak łatwo jest uzyskać pozwolenie na broń, która może skokowo zwiększyć ilość dni treningowych i wystrzelonych pocisków. Szkoląc się jesteście bezpieczniejsi, skuteczniejsi i lepiej wykonujecie swoje obowiązki!


TForum >> Ogłoszenia >> 5 prostych przepisów, by otrzymać pozwolenie na broń będąc mundurowym!

^^