Braterstwo.eu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie

Hej! Jesteś niezalogowany/a. Zaloguj się.


TForum >> Ogłoszenia >> Niszczenie strzelectwa: rządowy projekt zmian w UoBiA

Niszczenie strzelectwa: rządowy projekt zmian w UoBiA
Avatar
12.08.2018 21:49
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja projektu zmiany ustawy o działalności gospodarczej w zakresie broni i materiałów wybuchowych.
Braterstwo jest jedną z organizacji poproszonych o komentarz do tego projektu, więc zachęcam Was do udziału w pracach nad komentarzem. 

Przeczytaj przesłaną przez Braterstwo odpowiedź na projekt ustawy.

Zgodnie z pismem o uzgodnieniach, Braterstwo jest na liście podmiotów, które mają możliwość wypowiedzenia się o ustawie. Na przeczytanie, zrozumienie i analizę kilkuset stron prawniczego bełkotu dano nam aż 10 dni w środku wakacji, co pokazuje styl przeprowadzania konsultacji społecznych na temat aktu prawnego, który dotyczy dziesiątek tysięcy praworządnych Polaków.

Spostrzeżenia na szybko:
** Każda osoba posiadająca pozwolenie na broń jest zobowiązana co pięć lat wykonać badania lekarsko-psychologiczne. Drogie badania (500 zł), powiększając koszta zmniejszają atrakcyjność hobby strzeleckiego dla Polaków w niższych widełkach dochodu, co utrudnia popularyzację i budowę infrastruktury.

** Każda istotna część broni musi mieć nabity numer. Broń obecnie posiadana musi zostać oznakowana w ciągu 3 lat od wejścia przepisów. Oznakowanie będą wykonywali rusznikarze, będzie to usługa płatna. Jeśli należy oznakować 400 tys sztuk broni, to będzie to też usługa droga i powolna.

** Zmieniony jest katalog istotnych części (obecnie "komponentów") broni: nie stanowi go już lufa z komorą nabojową, ale sama lufa. A więc każda rura bezszwowa, których pełno w Castoramie, lufa wiatrówki gwintowanej, z jednej lufy można uzyskać 100 istotnych komponentów, krojąc lufę na fragmenty. \

** Zakaz posiadania magazynków powyżej 10 nabojów do broni długiej i powyżej 20 nabojów do broni krótkiej centralnego zapłonu. Zakaz obowiązuje wyłącznie posiadaczy pozwoleń -- osoby bez uprawnień mogą posiadać magazynki bez ograniczeń. Każdy posiadacz pozwolenia musi zdać magazynki do WPA w ciągu 90 dni od zmiany prawa, bez odszkodowania.

** Zakaz noszenia załadowanej broni (ustawa zmienia definicję noszenia) dla posiadaczy innych pozwoleń niż do ochrony osobistej

** Zakaz przemieszczania się z bronią rozładowaną dla posiadaczy pozwoleń do celów kolekcjonerskich i pamiątkowych, z powodu zmiany definicji noszenia (przy zostawieniu starych ograniczeń w noszeniu broni)

** Zakaz używania na strzelnicach broni do celów pamiątkowych, dosłownie wpisany w ustawę.

** Rejestracja broni obowiązkowo z okazaniem broni: konieczność osobistej wizyty w WPA za każdym razem

** Obowiązek informowania WPA o adresie przechowywania broni w ciągu 14 dni od zmiany, tak jak obecnie należy informować o adresie pobytu posiadacza pozwolenia

** Obowiązek informowania WPA o każdorazowym użyczeniu broni

** Obowiązkowa rejestracja broni czarnoprochowej wraz z koniecznością wykonania badań lekarskich (przy zakupie każdej sztuki). Każda broń czarnoprochowa oznaczona numerami: koniec hobby czarnoprochowego w obecnym kształcie.


Takie oto genialne zapisy stworzono w Rządowym Centrum Legislacji. Milicyjna wrzutka osób, których koronnym osiągnięciem zawodowym jest pogardliwe niewydawanie pozwoleń na boczny zapłon Policjantom w czynnej służbie, została bez mrugnięcia okiem dorzucona do projektu odrębnej ustawy i udajemy, że tak miało być.

Na temat tego bubla będziemy pisali oficjalne stanowisko. Obecnie zachęcam każdą osobę zainteresowaną tematyką do lektury długiej i nudnej ustawy (zwłaszcza art. 135), wynajdywania dziur i absurdów oraz informowania o ciekawych znaleziskach, zarówno w komentarzach tutaj, na naszym forum lub bezpośrednio na nasz adres mailowy.

Informujcie znajomych i rodzinę. Warto pokazywać podejście rządzących do praworządnych Polaków.


TForum >> Ogłoszenia >> Niszczenie strzelectwa: rządowy projekt zmian w UoBiA

^^