Wzory pism, przepisy

Stowarzyszenie KS Amator (na tym oparte jest Braterstwa)
Statut KS Amator

Ulotka PDF, „jak uzyskać broń w 4 krokach”

Wnioski o pozwolenia
Broń sportowa, sportowa do celów kolekcjonerskich i dopuszczenie (aktualizacja 05.2019):
Wniosek w formacie ODT
Wniosek w formacie PDF

Broń centralnego zapłonu i gładkolufowa do celów kolekcjonerskich dla policjantów (itp)
Wniosek w formacie ODT
Wniosek w formacie PDF

Broń dla żołnierzy
Wniosek w formacie ODT
Wniosek w formacie PDF
Przede wszystkim zapoznaj się z bardzo pomocnym wątkiem na naszym forum w temacie pozwoleń dla Żołnierzy!

Wniosek o rejestrację broni:
Wniosek w formacie ODT
Wniosek w formacie PDF

Wniosek o wydanie promesy (zaświadczenie do zakupu broni):
Wniosek w formacie ODT
Wniosek w formacie PDF

Inne:
umowa kupna – sprzedaży broni
umowa użyczenia broni do celów sportowych

Prawo:
Ustawa o Broni i Amunicji, akutalny druk
Rozporządzenie w sprawie przechowywania i przenoszenia broni palnej z 1.10.2014
Rozporządzenie w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic, aktualne na 20.12.2016

Regulaminy PZSS
Cały zbiór regulaminów PZSS jest dostępny na stronie PZSS. Na uwagę zasługują zwłaszcza regulaminy przeprowadzania kursu na patent, egzaminu na patent oraz dotyczące wydawania licencji zawodniczych.

do góry ↑

103 thoughts on “Wzory pism, przepisy

 1. AvatarChiss

  Niedawno wysłałem wniosek o rejestrację broni do celów sportowych, przy czym zakupu dokonałem na podstawie promesy dla kolekcjonerskiej. Niestey nie przeszło to przez WPA Warszawa i broń musiała zostać zarejestrowana na kolekcjonerkę. Oczywiście zostałem poinformowany o tym, że potem mogę ją przerejestrować. Piszę to, ponieważ we wzorze wniosku o rejestrację widnieje informacja mówiąca o tym, że można czegoś takiego dokonać.

 2. AvatarVonzgj

  Witam.
  Mam pytanie o część we wniosku dot. dopuszczenia do posiadania broni. Aktualnie posiadam (z racji wykonywanego zawodu) legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni (stary wzór, wyd. w 2013 roku) z celami posiadania broni B (ochrona bezpieczeństwa innych osób oraz mienia) oraz M (zarządzanie magazynem broni). Czy we wniosku powinienem wspomnieć o posiadaniu w/w legitymacji czy WPA sama sobie to ogarnie. Jak w praktyce będzie wyglądało otrzymanie dopuszczeń wg. aktualnej klasyfikacji literowej – czy otrzymam nową legitymację (i co ze starą)? Pozdrawiam.

  1. AvatarVonzgj

   Dzisiaj odebrałem decyzje osobiście i wszystko wiem. Funkcjonariusz prowadzący mój wniosek jednak nie ogarnął, i wydał drugą nową legitymację, nic nie wiedząc o istniejącej starej. Po kilkuminutowej konsultacji z innymi funkcjonariuszami z wydziału, funkcjonariusz wpisał do nowej legitymacji rodzaje broni do celów ochrony osób i mienia, a ja napisałem papier, że zdaję starą i kwituję odbiór nowej.

 3. Avatargusto44

  W związku z wprowadzeniem przez PZSS portalu i możliwości ściągania licencji i patentu przez tę stronę myślę, pytanie czy wzór wniosku nie powinien zostać nieco zmieniony w sekcji załączniki, gdzie jest mowa o „kopii patentu strzeleckiego, oraz o „kopii licencji”. Zdaje się, że traktujemy te wydruki jako oryginały? Albo przynajmniej te podpięczętowane przez PZSS i wysłane pocztą? Nadgorliwiec podniesie, ze kopia to musi być poświadczona, a oryginał to oryginał :)

   1. Avatarpikw1944

    Stołeczne WPA chyba ma inaczej. Miesiąc temu złożyłem komplet dokumentów z wnioskiem o pozwolenie. Jako kopie patentu i kopie licencji załączyłem wydruki z portalu pzss. Wydrukowałem jako czarno-białe. Nie mieli żadnych uwag i kilka dni temu dostałem pozwolenie

 4. Avatarslawko123

  Ja wraz z wnioskiem dodałem dowód wpłaty na 5 promes i tyle dostałem po szybkim odbiorze książeczki – dałem ciała bo wnioskowałem o promesy na broń sportową kolekcjonerską – a nie na sportową i teraz mam promesy kolekcjonera ale podobno nie ma to znaczenia ?- zobaczę we wtorek przy rejestracji pierwszej klamki (brak wyszukiwarki na forum powoduje, że nie mogę się ogarnąć co zrobić?)

 5. Avatarkkk

  Cześć

  Jestem właśnie w trakcie kompletowania załączników do wniosku o pozwolenie na broń, kompletuję z listy we wzorze wniosku. Na wszelki wypadek sprawdziłem też na stronie Policji, i widzę że jest tam oprócz rzeczy wymienionych we wzorze wniosku jeszcze coś takiego:

  „dowód wniesienia opłaty skarbowej:
  a)- 242 zł za decyzję administracyjną wydającą pozwolenie na broń.
  b)- 17 zł za wydanie jednego zaświadczenia uprawniającego do zakupu broni,

  Nie wniesienie opłaty wraz ze składanym wnioskiem spowoduje, że wniosek strony zostanie zwrócony”

  Chodzi mi ten punkt b. Czyli chyba opłata za promesę, tak? To się pojawiło jakoś niedawno, czy tak było zawsze i ignorowaliście to wysyłając dokumenty? Trzeba by więc chyba też oprócz dowody wpłaty dołączyć wniosek o wydanie promes. Prośba o Waszą opinię, jak to interpretować, załączam też link do strony:

  http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/pl/porady/postepowania_administracyjne/pozwolenie_na_bron/bron_palna_sportowa

  Dzięki, pozdrawiam

   1. Avatarkkk

    No tak, ale jest tam wyraźnie napisane „Nie wniesienie opłaty wraz ze składanym wnioskiem spowoduje, że wniosek strony zostanie zwrócony”

    Chodzi o to, czy to jest coś co pojawiło się dopiero nie dawno, czy taki zapis już jest tam jakiś czas i wiesz na pewno że nie dołączenie tego przejdzie?

     1. AvatarPPP

      Informacja na stronie WPA Wrocław http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/pl/porady/postepowania_administracyjne/pozwolenie_na_bron/bron_palna_sportowa

      Aby uzyskać pozwolenie na broń palną sportową należy wystąpić do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu z następującymi dokumentami:
      1. podanie z uzasadnieniem, które winno zawierać wniosek określający ilość zaświadczeń do zakupu broni,

      Czy to aby nie wskazuje, że wniosek o pozwolenie POWINIEN jednocześnie zawierać wniosek o zaświadczenia do zakupu broni?
      Tym bardziej, że w ostatnim punkcie jest informacja o opłacie skarbowej 17zł za wydanie jednego zaświadczenia do zakupu broni.

 6. AvatarOlek-Kru

  Taka sugestia: czy mógłbyś dodać wzory wniosków: a) o rozszerzenie rodzaju broni, b) o rozszerzenie ilości egzemplarzy.
  Najlepiej z krótkim komentarzem – np. kolega w Krakowie 3 razy chodził z wnioskiem o rozszerzenie ilości, bo brzydki wniosek napisał.

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Nie. Rozszerzenia są uznaniowe: opisujesz dlaczego wymagasz większej ilości sztuk broni niż obecna. Każdy ma inne potrzeby, każdy robi inaczej.
   Nie ma potrzeby rozszerzać rodzaju broni, bo nasze wnioski od razu traktują na wszystkie rodzaje. A jak ktoś robił nieprawidłowo, na ograniczony zakres, to w ramach pokuty teraz się trzeba dokształcić i samemu poprawić.

   Jako generalna zasada: my działamy, żebyś miał broń. 5 sztuk sport + 10 sztuk kolekcja w moich oczach Ci wystarczy. 3 + 5 w sumie też by było OK na początek. Jeśli chcesz mieć wiecej, włóż minimum wysiłku i na pewno się uda zwiększyć. Za rękę prowadzę tylko początkujących, od posiadaczy broni z ambicjami na większe zbiory wymagam samodzielności.

 7. AvatarPanDzik

  Witam Szanowne Grono!
  Czy ktoś ma wiedzę jak wygląda sprawa wystąpienia o nowe pozwolenie kolekcjonerskie ale z pominięciem egzaminu policyjnego na podstawie posiadanego już pozwolenia myśliwskiego? Podobno są przypadki gdzie można oprzeć się o Art. 16 pkt 2.
  Chodzi mi o to czy jest szansa startować o pozwolenie na broń krótką?

 8. Avatardopto

  Witam. Jestem żołnierzem Obrony Terytorialnej pełniącym służbę rotacyjnie. Broń mam wpisaną do ksiazeczki wojskowej. ŻW nie wie co w takim wypadku zrobić i jak do tego podejść. Będę się starał o pozwolenie kolekcjonerskie ale od czego zacząć?

  1. AvatarBlacha

   z tym będzie problem potrzebujesz zaświadczenie o pełnieniu ZAWODOWEJ służby wojskowe i przydziale broni, więc moim zdaniem nie spełniasz warunków sprawdź https://kgzw.wp.mil.pl/pl/pages/bron-prywatna-2018-04-11-2/ tam masz komplet dokumentów – już przy pierwszym nie kwalifikujesz się – żołnierz OT pełniący służbę rotacyjna nie jest żołnierzem zawodowym – co innego kadra OT. Żandarmeria nie ma co myśleć skoro nie wiedzą jakie mają wzory pism.

   1. AvatarGreg0666

    Żołnierz WOT jest zawodowym żołnierzem, rozmawiałem o tym z płk. Białasem, dowódcą 13 Śląskiej Brygady, w książeczce wojskowej mam wpis o pełnieniu aktywnej służby wojskowej w tej jednostce, to całkiem nowa sytuacja, warto o to zapytać kogoś kto się zajmuje takimi sprawami.

    1. AvatarBazyli

     I tu się mylisz. Dokumentem żołnierza zawodowego jest legitymacja. Odpowiednio oficera, podoficera lub szeregowego zawodowego ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJz dnia 22 marca 2010 r.w sprawie wojskowych dokumentów osobistych żołnierzy https//www.prawo.pl/akty/dz-u-2010-56-343,17610707.html

 9. AvatarFidjasz

  Witam mam pozwolenie na broń do ocrony osobistej teraz zrobiłem patent i licencje P K S i mam pytanie czy zdany egzanin jest wazy do dopuszczenia pracy w ochronie z bronią.Jestem wpisany na listę kpof KWP.To jest chora sytuacja wcześniej były licencje ochrony zdawało sie egzaminy płaciło pieniądze teraz to nic nie ważne.Czy we wniosku o pozwolenie sportowo kolekcjonerskie napisać że mam pozwolenie do ochrony osobistej.

 10. AvatarRobertoIQ

  Użyłem wzoru wniosku z tej. WPA Poznań jednak nakazało mi „doprecyzowanie swojego wniosku, poprzez wskazanie o jaki rodzaj broni” się ubiegam oraz o „wskazanie konkurencji strzeleckich do których każda z jednostek będzie wykorzystywana.” – Co WPA to inna historia.

 11. AvatarMieszko1975

  Witam,

  Posiadam patent na P+K+S ale licencję tylko na P.
  Oczywiście, pozwolenie do celów sportowych dostanę tylko na pistolet.
  Zamierzam jednak wystąpić również o kolekcjonerskie broni sportowej.
  Czy w takim przypadku kolekcjonerskie również ograniczą mi do pistoletów?
  WPA Kraków.

   1. AvatarMieszko1975

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Czy jeśli dostanę takie pozwolenie kolekcjonerskie, to będę mógł go rozszerzyć o inne rodzaje broni przy następnej licencji czy będzie się to wiązało z koniecznością uzyskania nowego pozwolenia i w związku z tym nowymi badaniami?

 12. AvatarLeniwiec

  Mam pytanie odnośnie literek z wniosku.
  Jeżeli dobrze zrozumiałem to : Mając patent na P + K muszę zmienić we wniosku pierwsze dwa punkty?
  We wzorze napisane jest „… wymienionej w art. 10 ust. 4 pkt 4, litery a) – d)”
  a ja powinienem mieć „…wymienionej w art. 10 ust. 4 pkt 4, litery a), b), d)” ?

   1. AvatarPappasitos

    Witam, a jak jest z wnioskowaną ilością sztuk broni do celów sportowych oraz kol.? W większości wzorów pism widzę sugerowana jest ilość 5szt. Ja np chciałbym wystąpić o wiekszą ilość (ok 10 + 15). Te liczby są przykładowe czy może dlatego, że na początek nie ma szans uzyskać większej ilośći? WPA Kraków

     1. AvatarPappasitos

      Od otrzymania patentu w kwietniu b.r. (oczekując na licencję) mam udział w trzech zawodach klubowych na łączna ilość 12stu konkurencji z komunikatami na MZSS. Mimo to nie ryzykować?

    1. AvatarSchem

     Kraków nie chce dawać nawet 10 na kolekcjonerkę (5-6 dają). Wymagają udokumentowania aktywnej działalności w stowarzyszeniu (pomoc w organizacji wystaw, odwiedzanie innych wystaw, udział w różnego rodzaju imprezach i pokazach) i/lub opisania co konkretnie zamierzasz kolekcjonować, zwracając uwagę, że kolekcja jest z definicji zbiorem otwartym o nieograniczonej wręcz ilości eksponatów, ale wróć jak już się zdecydujesz. Poprawił bym wniosek Braterstwa w tej części i opisał bardziej szczegółowo, gdybym składał teraz.

 13. Avatarzenek1976

  Mam pytanie, jestem czynnym funkcjonariuszem Służby Więziennej i staram się o broń do celów kolekcjonerskich w ilości 10 szt. Posiadam już większość dokumentów, między innymi zaświadczenie iż jestem czynnym funkcjonariuszem SW, badanie psychologiczne które według pani psycholog jest ważne ok 3 miesięcy od dnia wydania, badanie lekarskie ( musiałem zrobić psychologa jak i badanie lekarskie ze względu na to, iż nie mam przydzielonej numerycznie broni na stałe lecz przydzielaną tylko na czas wykonywania obowiązków służbowych) , zaświadczenie na jaki typ broni zostałem przeszkolony, świadectwa ukończenia szkoły podoficerskiej SW oraz kursu oddziałowego Działu Ochrony. Jak długo w takim razie trwa procedura uzyskania pozwolenia od momentu złożenia dokumentów( dokumenty chcę złożyć 9 stycznia gdyż czekam jeszcze na zaświadczenie ze stowarzyszenia), i czy liczy się data złożenia dokumentów( ponieważ w lutym 2018 przechodzę na zaopatrzenie emerytalne i nie wiem czy to będzie jakąś przeszkodą). Z góry dziękuję za pomoc.

  1. AvatarJosef

   Witam
   Też jestem funkcjonariuszem SW i mam pytanie, co wpisać we wniosku jeśli nie mam przydzielonej broni sł. na stałe tylko w trakcie wykonywania przydzielonego zadania.
   Ps. zenek1979 jakie badanie psychologiczne? podobno jesteśmy z nich zwolnieni!
   Pozdrawiam

 14. AvatarIvetta

  Witam,
  A jak wygląda sytuacja z pozwoleniem na broń kolekcjonerska u osób które mają już książeczkę broni bo pracują w konwojach, posiadają usprawnienia, badania lekarskie itd czy też muszą zdawać egzaminy na policji?
  Pozdrawiam :-)

 15. AvatarGaetani

  Taka sytuacja:
  Mam pozwolenie do celów sportowych wydane w 2016 r. Teraz chciałbym wyrobić kolekcjonerskie i dopuszczenie.
  Wiadomo, muszę zrobić nowe badania. W związku z tym:

  1. Czy mogę wysłać to razem (na jednym wniosku wymienić obie rzeczy, tj. wniosek o kolekcje i dopuszczenie)?
  2. Czy wystarczy jeden egzemplarz badań i orzeczenia, czy muszą być po dwa (pozwolenie + dopuszczenie)?
  3. Jak rozumiem – dwa osobne przelewy (242+10)?
  4. Skoro rok temu wydawali mi pozwolenie, to czy muszę załączać oryginały patentu i licencji? Czy nie wystarczy info, że mają już to u siebie?
  5. Ile zdjęć załączyć?

  Z góry dziękuję za informacje i pozdrawiam!

 16. Avatarrafgrend

  Witam,
  W przygotowanym przez Ks Amator wniosku jest:

  „Niniejszym wnoszę o wydanie mi:
  2. pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej, wymienionej w art. 10 ust. 4 pkt 4, litery a) – d) UoBiA w łącznej ilości 5 egzemplarzy do celów kolekcjonerskich.”,

  wydaje mi się, że powinno być:

  „”Niniejszym wnoszę o wydanie mi:
  2. pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej, wymienionej w art. 10 ust. 4 pkt 7 UoBiA w łącznej ilości 5 egzemplarzy do celów kolekcjonerskich.”

  Proszę o weryfikację.

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Bo można. Jakby tam było w literce e) „broń z patyków i gumki recepturki”, to tez byśmy o to wystepowali, bo w naszym kraju zawsze bierzesz maksimum uprawnień. Nie ma żadnych korzyści w rezygnowaniu z przysługujących nam praw.

 17. AvatarKudrigY

  Witam, dzisiaj złożyłem kwity do WPA Warszawa. Lekko zmodyfikowane pod mój klub (ZKS). Co ciekawe, Pani przyjmująca kwity (jak ktoś ma wszystko OK, to nie trzeba się bać wizyty osobiście…) poinstruowała mnie, że warto dopisac literke G do samego dopuszczenia. Tak więc zrobiłem. Zobaczymy ile potrwa proces.

 18. AvatarAndrzej

  W Rzeszowie w WPA wnioski składamy osobno na kolekcjonerkę i osobno na sportową.
  Zmodyfikowałem te z Waszej strony i czekam na decyzję. W WPA byłem 3 tygodnie temu, w sobotę była u mnie Pani dzielnicowa więc mam nadzieję, ze z końcem przyszłego tygodnia lub parę dni później będę miał decyzję.

  Dodam, że Pan w WPA Rzeszów to bardzo miły urzędnik, tłumaczył co i jak odpowiadał na pytania i wszystko w miłej atmosferze.

 19. AvatarRysiek

  We wniosku o pozwolenie jednym z załączników jest oryginał patentu strzeleckiego. Znaczy to że mam załączyć oryginalne pismo jakie dostałem po zdaniu patentu czy plastikową kartę z numerem patentu wydawany z PZSS?

   1. AvatarCartman

    Czy mógłbyś zaktualizować? Zdaje mi się, że w chwili obecnej patent pobiera się ze strony pzss (ja np zdawałem w 11.2018 i do dziś nie dostałem papierowego dokumentu). Rozumiem, że w takiej sytuacji drukuje się ten plik i nie jest potrzebny notariusz. Prawda to?

 20. AvatarTwilight

  Cześć,

  Przygotowuję się do kompletowania dokumentów stąd kilka pytań :
  1) Czy wniosek o pozwolenie sportowe, kolekcjonerskie oraz dopuszczenie można zawrzeć w jednym wniosku ?
  Tutaj ( https://www.pomorska.policja.gov.pl/licencje_bron.php?k=44&a=brak ) znalazłem dwa osobne interesujące mnie wnioski i nie wiem czy WPA Gdańsk zaakceptuje ‚trzy w jednym’.

  2) We wniosku o pozwolenie w części załączniki jest mowa o oryginałach patentu i licencji. Czy to jest poprawne ?
  Nie jest lepiej załączyć kopii potwierdzonej notarialnie ? Nie obawiacie się, że oryginały zaginą/nie zostaną zwrócone ?

  3) Czy wg Was w Gdańsku lepiej jechać osobiście czy wysyłać pocztą wniosek ?

  4) W oparciu o wykaz lekarzy i psychologów starałem się znaleźć jedno miejsce gdzie ogarnę całość. Okazało się, że kontaktów jest już nieaktualna. Znalazłem w końcu pierwsze miejsce, gdzie nadal lekarz i psycholog nadal są upoważnieni, ale kosztuje to łącznie 500 pln. Znacie w Trójmieście tańszych lekarzy/psychologów ?

  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   1) Na pewno zaakceptuje. Nie przejmuj się tym, co piszą u siebie na stronie, znaczna większość składa w 1 wniosku.
   2) Ja akurat złożyłem oryginały i mi je oddali po miesiącu od wydania papierów. Jeśli masz czas, pójdź do notariusza i załącz kopie notarialne. To kosztuje pare złotych, ale dzięki temu oryginały zostawiasz w domu.
   3) Ja polecam wysyłać pocztą. Jest dużo łatwiej uniknąć nagabywania prez urzędnika
   4) Nie mam informacji z Trójmiasta, ale poszukaj na forum-bron.pl. Oni na pewno wiedzą do kogo iść. Mało kto po prostu dzwoni do kolejnych lekarzy z listy kontaktów, raczej ludzie opierają się na rekomendacjach innych.

  2. AvatarM4RCiN

   Hej Kolego,

   informacja dla Ciebie Pewnie nie aktualna, ale może komuś innemu się przyda.

   Ja zrobiłem komplet badań za 300zł (normalna cena 320zł) w Gdynia na ul. Opata Hackiego 10b tel. 58 733-01-55 i 501-385-415. Gdyby ktoś się umawiał, spokojnie można rzucić hasło, że z mojego polecenia (Marcin Woźniak) to może uda się urwać z ceny jeszcze pare groszy.

   *protip, na psychotestach nie zaznaczaj odpowiedzi na pytanie „Czy chciałeś kiedyś nie żyć” „TAK” to skróci rozmowę z psychiatrą o dobrych 10min xD

   Abstrahując od tego, badania są spoko, do przejścia, miła i przyjazna atmosfera, lekarze orzecznicy ludzie z poczuciem humoru :)

 21. AvatarRobakkk

  Proszę o informację od strony praktycznej- czy razem z wnioskiem o pozwolenie trzeba/można/warto dokonać wpłaty za promesy, czy lepiej zaczekać z tematem do wydania pozwolenia i faktycznych zakupów?

Dodaj komentarz