Wzory pism, przepisy

Stowarzyszenie KS Amator (na tym oparte jest Braterstwa)
Statut KS Amator

Ulotka PDF, „jak uzyskać broń w 4 krokach”

Wnioski o pozwolenia
Broń sportowa, sportowa do celów kolekcjonerskich i dopuszczenie (aktualizacja 06.2017):
Wniosek w formacie ODT
Wniosek w formacie PDF

Broń centralnego zapłonu i gładkolufowa do celów kolekcjonerskich dla mundurowych:
Wniosek w formacie ODT
Wniosek w formacie PDF

Wniosek o rejestrację broni:
Wniosek w formacie ODT
Wniosek w formacie PDF

Prawo:
Ustawa o Broni i Amunicji, akutalny druk
Rozporządzenie w sprawie przechowywania i przenoszenia broni palnej z 1.10.2014
Rozporządzenie w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic, aktualne na 20.12.2016

Regulaminy PZSS
Cały zbiór regulaminów PZSS jest dostępny na stronie PZSS. Na uwagę zasługują zwłaszcza regulaminy przeprowadzania kursu na patent, egzaminu na patent oraz dotyczące wydawania licencji zawodniczych.
Dodatkowo, na ww. stronie są dostępne wnioski o wydanie patentu i licencji, choć zwykle to kluby przygotowują je dla swoich członków.

Na tej stronie PZSSu są też dostępne przepisy sportowe ISSFu, z których często tworzone są pytania na egzaminie na patent.

do góry ↑

43 myśli nt. „Wzory pism, przepisy

  1. AvatarDamianos

   Witam Wszystkich mam pytanko mam już wszystkie dokumenty do przesłania na pozwolenie na bron, brakuje mi tylko zaświadczenia REGON czy na stronie Stowarzyszenia w JPG coś takiego znajdę?

   Odpowiedz
   1. AvatarKS Amator Autor wpisu

    Po co Ci zaświadczenie REGON? Nikt nigdy tego nie wymaga (nie mają takiego prawa zresztą), nikt tego nie składa do wniosku.

    Odpowiedz
 1. AvatarMichau

  Cześć.
  Mam pytanko o przekazane dane osobowe? Bo w sumie przekazywane są dość szczegółowe i wrażliwe dane. z góry dzięki za info.

  Odpowiedz
  1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

   Dane siedzą u mnie. Zawsze jest ryzyko gdy się przekazuje swoje dane, ale ja dbam o prywatność. Nigdy nie przekazuję żadnych danych osobowych (poza pismami urzędowymi z WPA), staram się też je zabezpieczać.

   Odpowiedz
 2. AvatarPrzemek

  Dzięki za przygotowanie tych dokumentów – robicie świetną robotę.

  Chciałbym zapytać o „dopuszczenie do broni” – o którym mowa w wniosku o broń. Na strzelnicach udostępniają broń klubową bez takiego dokumentu, co więcej on daje?

  Odpowiedz
  1. AvatarPrzedstawiciel Autor wpisu

   Jak utracisz pozwolenie, to z tym dopuszczeniem możesz pożyczyć broń z klubu i jechać na zawody np do innego miasta. TO kosztuje tylko 10 zl, a czasem może się przydać. Cała Polska robi te dopuszczenia nie wiedząc po co :)

   Odpowiedz
 3. AvatarPaweł

  Czy do wniosku „na dopuszczenie” nie należy załączać jeszcze 1 szt. fotografii? Na innym wzorze znalezionym w sieci taki załącznik widniał.

  Odpowiedz
 4. AvatarPrzemo

  Skorzystałem ze wzoru wniosku „Broń sportowa, sportowa do celów kolekcjonerskich i dopuszczenie”, papiery składałem w Warszawie. Oprócz wymienionych w nim dokumentów wymagano ode mnie: 2 zdjęć, statutu stowarzyszenia kolekcjonerskiego i potwierdzenia startów.
  Chciałbym zasugerować uzupełnienie listy załączników we wzorze lub jeśli takie dodatkowe wymagania są tylko w Warszawie dodać odpowiedni komentarz.

  Odpowiedz
  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Racja, statut + zdjęcia są niezbędne. Starty też już są wymagane w całej Polsce przy wnioskowaniu o większą ilość sztuk niż 4 (ilość minimalna, po jednym z każdego rodzaju).

   Zmienię dokumenty. Dzięki za czujność.

   Odpowiedz
 5. AvatarRobakkk

  Proszę o informację od strony praktycznej- czy razem z wnioskiem o pozwolenie trzeba/można/warto dokonać wpłaty za promesy, czy lepiej zaczekać z tematem do wydania pozwolenia i faktycznych zakupów?

  Odpowiedz
 6. AvatarArek

  Czy jest możliwość wstawienia wzoru podania o możliwość noszenia broni do celów kolekcjonerskich lub opisania jak takowy ma wyglądać?

  Odpowiedz
  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   Nie mam pojęcia, możesz sprawdzić forum-bron.pl. Zapewne wystarczy napisać „wnoszę o pozwolenie na noszenie posiadanej przeze mnie broni do celów kolekcjonerskich” i do tego uzasadnienie.
   Wątpię, żeby jakikolwiek komendant WPA wyraził na to zgodę. Oni nawet gołego pozwolenia by nie dali, gdyby nie musieli.

   Możesz przemieszczać się z rozładowaną bronią i magazynkiem pełnym nabojów bez dodatkowych zgód.

   Odpowiedz
 7. AvatarMruczino64

  zaświadczenia w komendzie wydaja na gębę ,czy macie jakiś wzór wniosku do kadr ,czy piszemy w formie raportu do komendanta ?

  Odpowiedz
 8. AvatarMruczino64

  Zapisałem się 28.02.2017 r z zaświadczeniami na posiadanie broni i potwierdzenie o zatrudnieniu jako mundurowy nie ma problemu . Nie trzeba żadnych raportów , pism (jedynie musi do 7 dniu powiadomić komendanta raportem o zapisanie się do stowarzyszenia). Teraz zostało wpłacić 242 zł opłaty skarbowej , zdjęcia są, wniosek wypełniony . Prośba o przysłanie z Braterstwa dokumentacji około 3 dni i do tygodnia złożę wniosek w WPA. Jak będzie czerwona książeczka można dalej działać.

  Odpowiedz
 9. AvatarMruczino64

  Listonosz przyniósł dokumenty z Braterstwa Dzisiaj nieczynne w WPA Jutro składam osobiście i podobno trzy tygodnie i będzie czerwona książeczka.

  Odpowiedz
 10. AvatarMruczino64

  Złożyłem wniosek do WPA z kompletem załączników jako mundurowy . W woj.opolskim skrzydła w kolekcjonerce nie rozwiniesz. Na starcie podcinają skrzydła. Komendant ogranicza profesjonalistę i jego kolekcje do 6 sztuk.Teraz miesiąc czekania na sprawdzenia strzeleckie i przez dzielnicowego i na telefon. Kiedy przyjść nie po odbiór książeczki czerwonej, tylko dostarczyć zdjęcia do tej książeczki. Taka procedura.

  Odpowiedz
 11. AvatarMruczino64

  I jeszcze jedno prawo jazdy na samochód po zdaniu egzaminu dostajesz raz w życiu i jeździsz całe życie tym niebezpiecznym narzędziem.Nie ma nie ma bez konkretnej przyczyny odświeżania uprawnień. Z bronią jest inaczej wyszły nowe przepisy o odświeżaniu uprawnień na kałacha. 2 lata z kałachem w wojsku mało.Dwie szkoły policyjne z kałachem mało. Służba z kałachem też mało i oczywiście strzelania z kałacha to też mało. Moje podsumowanie jest takie; nie liczy się profesjonalizm tylko kasa.Dlatego,że takie przepisy.Mówiąc wprost kłoda pod nogi przez ustawodawcę ? Wystarczy jeden kurs 1150 zł parę pyknięć z kałacha i już jesteś profesjonalista tej broni.

  Odpowiedz
 12. AvatarTwilight

  Cześć,

  Przygotowuję się do kompletowania dokumentów stąd kilka pytań :
  1) Czy wniosek o pozwolenie sportowe, kolekcjonerskie oraz dopuszczenie można zawrzeć w jednym wniosku ?
  Tutaj ( https://www.pomorska.policja.gov.pl/licencje_bron.php?k=44&a=brak ) znalazłem dwa osobne interesujące mnie wnioski i nie wiem czy WPA Gdańsk zaakceptuje ‚trzy w jednym’.

  2) We wniosku o pozwolenie w części załączniki jest mowa o oryginałach patentu i licencji. Czy to jest poprawne ?
  Nie jest lepiej załączyć kopii potwierdzonej notarialnie ? Nie obawiacie się, że oryginały zaginą/nie zostaną zwrócone ?

  3) Czy wg Was w Gdańsku lepiej jechać osobiście czy wysyłać pocztą wniosek ?

  4) W oparciu o wykaz lekarzy i psychologów starałem się znaleźć jedno miejsce gdzie ogarnę całość. Okazało się, że kontaktów jest już nieaktualna. Znalazłem w końcu pierwsze miejsce, gdzie nadal lekarz i psycholog nadal są upoważnieni, ale kosztuje to łącznie 500 pln. Znacie w Trójmieście tańszych lekarzy/psychologów ?

  Odpowiedz
  1. AvatarKS Amator Autor wpisu

   1) Na pewno zaakceptuje. Nie przejmuj się tym, co piszą u siebie na stronie, znaczna większość składa w 1 wniosku.
   2) Ja akurat złożyłem oryginały i mi je oddali po miesiącu od wydania papierów. Jeśli masz czas, pójdź do notariusza i załącz kopie notarialne. To kosztuje pare złotych, ale dzięki temu oryginały zostawiasz w domu.
   3) Ja polecam wysyłać pocztą. Jest dużo łatwiej uniknąć nagabywania prez urzędnika
   4) Nie mam informacji z Trójmiasta, ale poszukaj na forum-bron.pl. Oni na pewno wiedzą do kogo iść. Mało kto po prostu dzwoni do kolejnych lekarzy z listy kontaktów, raczej ludzie opierają się na rekomendacjach innych.

   Odpowiedz
   1. AvatarTwilight

    Dziękuję za Twoje odpowiedzi. Zarejestruję się na forum-bron.pl i popytam ludzi o lekarzy :)

    Odpowiedz
 13. AvatarMruczino64

  wykupienie promes i w tym tygodniu udaję się do WPA Jak widać trwa to w woj.opolskim do miesiąca czasu.

  Odpowiedz
 14. AvatarRysiek

  We wniosku o pozwolenie jednym z załączników jest oryginał patentu strzeleckiego. Znaczy to że mam załączyć oryginalne pismo jakie dostałem po zdaniu patentu czy plastikową kartę z numerem patentu wydawany z PZSS?

  Odpowiedz
   1. AvatarRysiek

    Niestety mój dokument z patentem gdzie s wyparował. Będę musiał poprosić PZSS o wydanie duplikatu. Taki duplikat od PZSS można dołączyć do wniosku, czy WPA będzie o to robić problemy?

    Odpowiedz
 15. AvatarPiotr

  witam,
  Właśnie jestem na etapie kompletowania dokumentów. Co prawda czekam jeszcze na patent ale wniosek zacząłem już formułować. Czy mogę Wam przesłać do opinii i ew korekty?

  Odpowiedz
 16. AvatarPiotr

  Witam,
  Na ile sztuk broni palnej mogę występować z wnioskiem zakładając, ze wnioskuje jedynie o pozwolenie na bron do celów sportowych.

  Odpowiedz
  1. AvatarAndrzej

   W Rzeszowie w WPA wnioski składamy osobno na kolekcjonerkę i osobno na sportową.
   Zmodyfikowałem te z Waszej strony i czekam na decyzję. W WPA byłem 3 tygodnie temu, w sobotę była u mnie Pani dzielnicowa więc mam nadzieję, ze z końcem przyszłego tygodnia lub parę dni później będę miał decyzję.

   Dodam, że Pan w WPA Rzeszów to bardzo miły urzędnik, tłumaczył co i jak odpowiadał na pytania i wszystko w miłej atmosferze.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *