Nasze procedury

Braterstwo rozrasta się z miesiąca na miesiąc. Powoduje to, że dochodzą dodatkowe opcje, wymogi, czy procedury zgodnie z którymi działamy. Ten spis pytań ma za zadanie ułatwić Ci: poruszanie się na naszej stronie internetowej, zrozumienie zasad obowiązujących w stowarzyszeniu oraz ogarnięcie wszystkich niezbędnych formalności.

Ta strona dotyczy głównie wewnętrznych spraw stowarzyszenia i nie będą tutaj publikowane wskazówki prawne. Jeśli masz pytanie ogólne z zakresu pozwoleń na broń, polecam zapoznanie się ze stroną FAQ, na której są podstawy związane z uzyskaniem pozwolenia, a także stroną dodatkowe odpowiedzi, gdzie publikuję interpretacje prawne w ważnych dla strzelców kwestiach.

Ta sekcja będzie rozwijana. Staram się uporządkować wiedzę na stronie, żeby nie trzeba było skakać z miejsca w miejsce w poszukiwaniu informacji.

Pozwolenie kolekcjonerskie

Tutaj sprawa jest tak prosta, jak zawsze była: utwórz konto, opłać składkę członkowską (10 zł rocznie), zażądaj wysyłki potwierdzenia i już — masz wszystkie niezbędne dokumenty do wnioskowania o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.

Pozwolenie sportowe

Uzyskanie pozwolenia sportowego wymaga: członkostwa w klubie sportowym zrzeszonym w PZSS, zdania patentu strzelckiego i wyrobienia licencji zawodniczej PZSS. Braterstwo posiada sekcję sportową, która ma licencję klubową PZSS i z nami możesz uzyskać zarówno patent strzelecki, licencję PZSS jak i pozwolenie na broń palną do celów sportowych.

Dysponujemy licencją klubową nr LK-1195/2017 w pełnym zakresie (PKS – pistolet, karabin, strzelba).

Jak się zapisać do sekcji sportowej?

Do sekcji sportowej przyjmujemy każdego zainteresowanego. Nie ma żadnych warunków wstępnych, wystarczy się zapisać. Zapis jest możliwy w Twoim profilu na tej stronie.

Jestem już członkiem innego klubu PZSS, mogę dołączyć do sekcji?

Tak, nie ma problemu. Chętnie widzimy osoby już posiadające patent, a także być może licencję PZSS lub pozwolenie (ale to nie jest koniczne). Braterstwo ma za cel ułatwiać także utrzymanie pozwolenia, nie tylko jego uzyskanie.
Pamiętaj, żeby przy zapisie do sekcji wybrać opcję przechodzenia z innego klubu. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć jakich dokumentów od Ciebie wymagać i pokierujemy Cię z odpowiednimi formalnościami.

W tym przypadku nie płacisz wpisowego. Nie musisz się także przejmować informacjami na temat kursu na patent, egzaminu na patent, itp.

Sekcja sportowa – opłaty

Koszt: 60 zł składki członkowskiej / rocznie + jednorazowo 190 zł wpisowego (jeśli nie masz patentu). Składkę członkowską należy wpłacić na konto PRZED zapisaniem się do sekcji, gdyż inaczej system nie pozwoli na zapis. Wpisowe zostanie pobrane w ciągu pierwszych 3 miesięcy członkostwa w sekcji sportowej.
Wpisowe pobieramy wyłącznie od osób, które nie mają patentu. Pozwala na pokrycie kosztów szkolenia, zakupu broni palnej do strzelań klubowych i wynajmu strzelnicy. Jeśli masz już patent PZSS: nie płacisz wpisowego i Twoim jedynym kosztem jest składka członkowska.
Składka zawiera w sobie 10 zł opłaty za sekcję kolekcjonerską. Zatem jeśli już jesteś członkiem sekcji kolekcjonerskiej z konta pobierzemy wyłącznie 50 zł różnicy w cenie.

Patent strzelecki – teoria

Patent PZSS uzyskuje się po zaliczeniu egzaminu przed komisją PZSS. Regulamin PZSS wymaga trzymiesięcznego stażu w klubie, po którym można podejść do egzaminu na patent strzelecki. Przed egzaminem klub szkoli strzelca organizując kurs na patent strzelecki. Kurs składa się z dwóch części: teorii i praktyki.

Zanim zaprosimy Cię na szkolenie praktyczne, wymagamy znajomości przepisów obowiązujących strzelców. Jest to trochę wiedzy, więc dla ułatwienia przygotowaliśmy darmowy, internetowy kurs na teoretyczną część patentu strzeleckiego: PatentStrzelcki.eu (w skrócie: PS.eu)
Na PS.eu jest dostępna cała niezbędna wiedza, baza z pytaniami oraz dostosowane do smartfonów funkcjonalności ułatwiające zapamiętywanie: fiszki, testy i egzaminy.
Rozwiązania egzaminów są zapisywane wraz z kluczem (coś co może Cię zidentyfikować), dzięki któremu każdy ma swoją prywatną historię egzaminów i łatwo jest też sprawdzić postępy danej osoby. Więcej informacji na temat kluczy na PS.eu.

Przed szkoleniem na strzelnicy musisz uzyskać zaliczenie części teoretycznej kursu.

Jak zdać teoretyczną część kursu?

Zaliczenie teorii odbywa się przez internet, w Twoim własnym domu. Używamy do tego strony PatentStrzelecki.eu. Najpierw przerób całą teorię — lekcje, fiszki i testy. Gdy masz już pojęcie o przepisach, pora na egzaminy.
Egzaminy możesz robić wielokrotnie. Zliczane z każdego egzaminu są pytania, na które odpowiesz pozytywnie, pod warunkiem że w danym egzaminie masz nie więcej niż 25% błędów.

W profilu będzie link do egzaminów PatentStrzelecki.eu, z odpowiednim kluczem. Pamiętaj, żeby wchodzić na stronę egzaminów PS.eu za pomocą linka z Twojego profilu. Tylko w ten sposób Twoje postępy będą zapisywane w odpowiedni sposób i będziemy mogli je zweryfikować.

W profilu będzie także informacja, odświeżana co jakiś czas o Twoich postępach. Postępy są odświeżane co kilka godzin, więc informacja o zaliczeniu może być z opóźnieniem. Nie należy się tym przejmować.

Jaki jest próg zaliczenia teoretycznej części kursu?

Uznajemy, ze zaliczenie części teoretycznej oznacza, że poprawnie odpowiesz poprawnie na minimum 60% „sensownych” pytań z bazy PS.eu, używając funkcjonalności egzaminów. Wystarczy że na dane pytanie odpowiesz poprawnie na jednym, dowolnym egzaminie, żeby je zaliczyć. Egzaminy możesz robić dowolną ilość razy. Zatem zaliczenie części teoretycznej jest łatwe i wymaga tylko trochę wytrwałości i nauki.
„Sensowne” pytania to te, które warto znać. Czyli bez wymiarów pudełek, i rodzajów konkurencji ISSF.

Ważne: przy liczeniu bierzemy pod uwagę wyłącznie egzaminy, w których popełnisz nie więcej niż 25% błędów (czyli najwyżej 2 błędy na 10 pytań, 6 na 25 pytań, 12 na 50 pytań, czy 25 na 100 pytań). Dzięki temu mamy pewność, że rozwiązujesz egzaminy, zamiast zgadywać.

PS.eu w trakcie nauki informuje Cię o Twoich postępach. Z każdym kolejnym egzaminem aktualizowane są statystyki zdającego (przykładowe statystyki). Łatwo zatem sprawdzić, ile jeszcze Ci zostało nauki. Gdy przekroczysz 60% zaliczonych sensownych pytań (wygląda to np tak), uznamy że udało Ci się zdać teoretyczną część kursu i zaprosimy Cię na szkolenie praktyczne.
System automatycznie wykryje, że masz zaliczoną teorię i wyśle Ci wiadomość mailową z potwierdzeniem. Od tego czasu możesz już się zapisywać na część praktyczną kursu, co będzie możliwe w profilu.

Patent strzelecki – praktyka

Część praktyczna odbędzie się na strzelnicy we Wrocławiu i obejmuje strzelanie z broni bocznego zapłonu oraz pneumatycznej. Pozwoli Ci to być 100% przygotowanym do egzaminu oficjalnego, w PZSS. Szkolenie praktyczne potrwa 1 dzień, o jego terminie poinformujemy Cię mailowo. W zależności od ilości chętnych szkolenie praktyczne będzie organizowane co miesiąc lub częściej.

Strzelanie pneumatyczne

W porozumieniu z klubem LOK „Vis” organizujemy regularne szkolenia z broni pneumatycznej. Szczegóły dotyczące terminu, miejsca i odpłatności w tym wpisie.
Szkolenia są bardzo tanie (tylko 10 zł), organizowane regularnie i dają świetne efekty.

Zachęcam do treningu wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza osoby szykujące się do patentu strzeleckiego. Taki trening (najlepiej powtarzany 2 lub 3 razy) przed strzelaniem z broni palnej sprawi, że Twoje wyniki będą lepsze, a postępy szybsze. Szkolenie pneumatyczne jest nieobowiązkowe, ale bardzo korzystne.

Dzięki nabyciu podstawowych umiejętności podczas kilkukrotnych treningów na pneumatykach, nie będziesz mieć żadnych problemów ze 100% wykorzystaniem czasu na strzelnicy z bronią palną podczas naszego szkolenia praktycznego. Warto!

Strzelanie z broni palnej

Będzie miało miejsce na strzelnicy we Wrocławiu lub okolicach. Pistolet, karabin oraz strzelba — pełen zakres kursu. Szczegóły będą przesyłane na maila.

Mieszkam za daleko, mogę przejść część praktyczną u siebie?

Tak, bez problemu. Musisz tylko przejść szkolenie w klubie sportowym zrzeszonym w PZSS lub u osoby z papierami instruktora sportu lub trenera. Następnie musisz do nas podesłać wypełnione przez szkolącego oświadczenie, że faktycznie szkolenie miało miejsce.

Dokumenty są wymagane, gdyż wniosek o patent strzelecki musi podbić także kierownik klubu, zaświadczając że przeszkolił daną osobę. Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z naszych szkoleń, muszę mieć jakąś inną drogę weryfikacji zanim podpiszę dokument, który potwierdza Twoje umiejętności.

Wniosek o patent strzelecki

Podchodząc do egzaminu na patent musisz mieć ze sobą potwierdzenie opłaty 400 zł na konto PZSS i podbity przez kierownika klubu wniosek o patent. Po przejściu szkolenia bez problemu podbijam takie wnioski i wysyłam listem poleconym lub wręczam osobiście.

Należy zawsze zdawać patent w pełnym zakresie, co się wiąże także z wnioskiem w pełnym zakresie. Egzamin na patent kosztuje tyle samo, niezależnie od tego, czy zdajesz wszystkie dyscypliny, czy tylko jedną. Z tego powodu, powołując się na klauzulę sumienia nie podbijam wniosków o niepełny patent, o ile nie masz na to dobrych argumentów.

Licencja zawodnicza PZSS

Pierwszą licencję uzyskuje się po zdaniu patentu bez dodatkowych opłat. Należy zawsze wnioskować o pełny zakres licencji, nawet jeśli w przyszłości nie chcesz strzelać np ze strzelby. Ograniczona licencja ogranicza też przyszłe pozwolenie. Z tego powodu, podobnie jak w patencie, powołując się na klauzulę sumienia nie podbijam wniosków o niepełną licencję, o ile nie masz na to dobrych argumentów.

Opłaty za wydanie lub przedłużenie licencji zawodniczej

Licencje wymagają opłat zarówno do PZSS, jak i do odpowiedniego Wojewódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego. W przypadku KS Amator jest to DZSS (dolnośląski).
Na konto PZSS należy przelać 50 zł, zaś na konto DZSS 20 zł.

Numer konta PZSS jest widoczny na ich podstronie kontakt. W tytule przelewu wpisz „Imię Nazwisko pierwsza licencja zwodnicza ROK”. Imię, Nazwisko i ROK podmień na Twoje aktualne dane.
Numer konta DZSS (Dolnośląski Związek Strzelectwa Sportowego) jest widoczny na dole strony kontakt klubu WKS Śląsk Wrocław. Nie pomyl go z numerem konta WKSu, bo będzie problem.

Dokumenty niezbędne do uzyskania pierwszej licencji

– wniosek o wydanie pierwszej licencji PZSS: druk wniosku
– jedna fotografia (3.5 x 4.5 cm) (podpisane na odwrocie)
– potwierdzenie opłaty 50 zł za wydanie licencji na konto PZSS
– potwierdzenie opłaty 20 zł za wydanie licencji na konto DZSS

Wniosek o licencję należy wysłać do klubu, a my przesyłamy ją dalej, do DZSS i później do PZSS.

Zmiana barw klubowych

Zmiana barw jest niezbędna w momencie, gdy jesteś zapisany do jakiegoś innego klubu PZSS (lub byłeś zapisany przed laty) i chcesz się teraz zapisać do innego klubu. PZSS (z niezrozumiałych przyczyn) upiera się, żeby mieć precyzyjną informację, gdzie każdy jeden z amatorskich amatorów płaci składkę roczną. Z tego powodu jest konieczność przechodzenia dosyć formalnej drogi informowania wszystkich zainteresowanych stron (stary klub, nowy klub, nowy wojewódzki ZSS, PZSS) o tym, że następne kilkaset złotych zasili kasę nowego klubu, a nie starego.

Zmiana barw to sprawa wewnętrzna PZSSu. Przypominam, że u nas jedynie sekcja sportowa jest objęta licencją PZSS. Członkostwo kolekcjonerskie nie ma wpływu na formalności PZSS. Zatem jeśli Twój typ członkostwa (jest to podane w profilu) jest kolekcjonerski lub chcesz się zapisać tylko kolekcjonersko, to nie przechodzisz zmiany barw klubowych. Możesz należeć do wielu stowarzyszeń kolekcjonerskich i nie ma to nic wspólnego z PZSS i ich formalnościami.
Tylko jeśli chcesz przejść ze swojego klubu PZSS do naszej sekcji sportowej lub z naszej sekcji sportowej do innego klubu PZSS (albo miedzy jakimiś dwoma klubami PZSS) musisz przejść drogę zmiany barw klubowych.
Jeśli nie wiesz czy należysz do naszej sekcji sportowej, to na pewno nie należysz, bo jest dodatkowo płatna.

Procedura w skrócie

 1. Pytasz nowy klub, czy Cię przyjmą.
 2. Wypełniasz kartę zgłoszenia zmiany danych zawodnika.
 3. Przekazujesz staremu klubowi kartę do podbicia i ją od nich odbierasz.
 4. Przekazujesz nowemu klubowi podbitą kartę do dalszego przetwarzania.
 5. Nowy klub podbija kartę, wysyła do podbicia przez WZSS i następnie przekazuje do PZSS.
 6. PZSS odświeża Twoje informacje w swoim przepastnym systemie. Koniec.
 7. Przedłużenie licencji na nowy rok wykonujesz w nowym klubie. To ważne, bo przedłużenie licencji w starym klubie uniemożliwi zmianę klubu!

Czy na pewno chcesz zmienić klub?

Żeby zmienić klub, musisz mieć powód. Może Twój stary klub stracił licencję, bez powodu podniósł dwa razy składkę, ma kiepską lub wręcz toksyczną atmosferę, utracił dostęp do strzelnicy albo nie organizuje żadnych aktywności. Może się przeprowadzasz i nie chcesz należeć do zbyt odległego klubu. Może wraz z kolegami otworzyliście nowy klub, który rozniesie całą konkurencję w okolicy. To są dobre powody zmiany barw klubowych PZSS.

Kiepskim powodem jest niewielka różnica w kwocie składki rocznej. Nie warto zapisywać się do najtańszego tylko na podstawie gołej ceny, co podkreślam jako Prezes najtańszego klubu (60 zł rocznie). Nieważne, czy zaoszczędzisz 10 zł miesięcznie, a raczej czy możesz bez przeszkód strzelać i się dobrze bawić.
Jeśli należysz do klubu, który jest nieco droższy (np 400 zł rocznie), to zobacz co za to otrzymujesz. Jeśli masz blisko, gratis strzelnicę bez limitu, fajne zawody z możliwością wypożyczenia broni (idealnie, jeśli byłoby to niedrogie), świetną atmosferę i możliwość rozwoju Twojego hobby — płać 400 zł rocznie i ciesz się z posiadania fajnego klubu w okolicy.

Ludzie płacą za karnet na siłownię 700 – 1500 zł rocznie i sobie chwalą. Jeśli korzystasz ze swojego członkostwa, to nie zawsze warto oszczędzać każdy grosz.
Oczywiście nie ma nic złego w oszczędzaniu pieniędzy. Braterstwo stara się obniżyć koszt utrzymania pozwoleń na broń w Polsce, bo chcemy żeby każdy Polak, niezależnie od stanu majątkowego mógł posiadać broń palną.
Jeśli dla Ciebie te kilkaset złotych nie jest przesadnie istotne, postaraj się, żeby wspierało ludzi z pasją, pomagających Ci w realizacji hobby. Nieważne, czy są drożsi, czy tańsi od konkurencji. Patrz na jakość, a nie tylko na cenę. Swoimi wyborami ucz kluby sportowe szanowania członków i poprawiania ich oferty. Nie wspieraj bylejakości, bo szkoda czasu i nawet niewielkiej składki na coś takiego.

Licencja, a zmiana klubu

Zmiana klubu nie przeszkadza w uzyskaniu przedłużenia licencji na nowy rok. Starty w zawodach w barwach starego klubu dalej się „liczą” do przedłużenia — aby przedłużyć licencję potrzebujesz minimum 8 osobostartów w dowolnych zawodach (nie muszą być organizowane przez Twój klub). Zmiana klubu nie „resetuje” licznika osobostartów, ani nic nie zmienia w tej procedurze.

Uwaga! Jeśli chcesz zmienić klub, to nie występuj o przedłużenie licencji w starym klubie. Poczekaj z wnioskiem do momentu, gdy będziesz w trakcie procedury zmiany klubu. Możesz załączyć wniosek o przedłużenie licencji do karty zmiany danych i razem to wysłać do nowego klubu.
Jeśli uzyskasz licencję na nowy rok ze starego klubu, to zmiana barw klubowych może się nie udać. Nie spiesz się z tym.

Kiedy przejść?

Z powodu regulaminu zmiany barw klubowych PZSS, najlepiej jest zmienić klub w okresie: listopad – grudzień. W tych miesiącach Twój pierwotny klub nie może protestować, ani nie może odmówić Ci przejścia do nowego klubu.

Co więcej, listopad – grudzień to czas, w którym jeśli poinformujesz klub o chęci odejścia, to mają 30 dni na załatwienie sprawy. Jeśli tego nie zrobią, to się uznaje, że wyrażają zgodę bezwarunkowo. To ważna rzecz.

W innych miesiącach (styczeń – październik) stary klub może się nie zgodzić na zmianę barw klubowych. Jeśli przechodzisz w kiepskiej atmosferze, czasem szefowie klubów są niepotrzebnie złośliwi i utrudniają Ci życie (to z reguły znak, że zmiana klubu była dobrą decyzją). Dlatego najlepiej robić to w listopadzie.

Istotną kwestią jest składka członkowska. Ciężko znaleźć klub, który wypuści Cię, jeśli nie masz uregulowanych zobowiązań finansowych. Czasami też szkoda płacić składkę roczną w jednym miejscu oraz płacić ją ponownie w nowym miejscu, w połowie roku, po zmianie klubu. Czekanie do listopada pozwala czasem oszczędzić parę złotych na składce w nowym klubie, jeśli są na tyle uprzejmi, że nie skasują Cię za ostatnie 2 miesiące tak jak za cały rok.
Jeśli nowy klub, do którego przechodzisz w listopadzie chce Cię skasować za bieżący rok (z którego zostały 2 miesiące) w całości, to znak, że przejście do tego klubu było prawdopodobnie błędem z Twojej strony.

Zapytanie nowego klubu

Przed zmianą barw warto upewnić się, że w nowym klubie jest dla Ciebie miejsce, a także, że warto do tego klubu przechodzić. Zobacz jaką mają ofertę, co mówią o nich ludzie, jak traktują swoich członków podczas zawodów, czy organizują treningi oraz czy ich rozumienie strzelectwa pokrywa się z Twoim. Czasem klub jest wyłącznie dynamiczny lub tylko stricte statyczny zgodnie z najsurowszymi regulaminami ISSFu.
Zapytaj, czy Cię przyjmą. Jeśli dostaniesz zgodę, działamy dalej. Jeśli przez 2 tygodnie Cię zbywają lub nie wiesz czego tak naprawdę od Ciebie wymagają przy przejściu, to chyba jednak źle wybrałeś nowy klub. Może warto szukać dalej.

Karta zmian danych

Karta zgłoszenia zmiany danych zawodnika to jest główny dokument, na którym się wszystko opiera. Jej wypełnienie nie jest trudne. Ty wpisujesz tylko te dane, które dotyczą Ciebie osobiście: imię, nazwisko, adres, imiona rodziców, pesel, nr dowodu, nr patentu, nr licencji oraz nazwę nowego klubu. Jest to niesamowicie szczegółowa lista danych, a zbieranie ich wszystkich jest nieetyczne i niepotrzebne. Niemniej jednak, wydaje się wymagane przez PZSS.
Pamiętaj, żeby się podpisać.

Tak wypełnioną kartę przekazujesz do starego klubu, który musi Ci podpisać zgodę na zmianę klubu. Są dwie drogi uzyskania takiego podpisu:
— polubowna. Opuszczasz całkiem fajny klub, idziesz do Prezesa, on rozumie Twoje potrzeby i wie, że to nic osobistego. Bez problemu podbija Ci zgodę, bo ma setki spraw na głowie i nie ma czasu na dokuczanie innym ludziom.
— konfliktowa. Klub nie chce zrezygnować z płacącego klienta i nie pomoże Ci w ich opuszczeniu. Albo klub nie przejmuje się Twoimi problemami i olewają pisma, nie możesz się doprosić o spotkanie, przeciągają formalności, nie mają czasu nawet na podpis. Mają tysiąc członków i lepsze rzeczy do robienia niż Twoje problemy formalne.

W drodze polubownej możesz to załatwić osobiście. Przychodzisz oni podbijają, zabierasz kartę, jest ok, idziemy dalej.

Droga konfliktowa wymaga większej czujności. Polecam w takiej sytuacji (lub gdy podejrzewasz taka sytuacja Cię czeka) wysłać kartę zmiany danych poleconym za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu, jeśli zrobisz to w okresie lis – gru, to po 30 dniach od wysłania uznaje się, że klub wyraża zgodę i możesz przejść dalej.
Pamiętaj, żeby zachować potwierdzenie nadania, to jest Twój oręż w dalszej drodze formalnej z PZSS.
W takim przypadku dysponujesz albo podbitą kartą, którą stary klub Ci podpisał i odesłał (lub którą odebrałeś od nich) albo tym potwierdzeniem odbioru, do którego dołączysz kopię karty (niepodbitą, ale z Twoimi danymi).

Karta do nowego klubu

Masz już podbitą przez stary klub kartę zmiany danych lub masz wypełnioną tylko przez Ciebie kartę oraz potwierdzenie nadania, z którego wynika, że poinformowałeś stary klub w okresie lis-gru oraz że już minęło 30 dni. Przekazujesz te dokumenty do nowego klubu.
Jeśli załączasz potwierdzenie nadania (bo stary klub Ci nie podbił karty), to raczej wyślij ksero, a oryginał nadania schowaj w dokumentach. Jak nowy klub gdzieś to zgubi to będzie cyrk.
Możesz też zrobić odpis notarialny (17 zł) i to wysłać. Niekiedy składki idą w setki złotych i warto się zabezpieczyć, żebyś nie musiał niepotrzebnie płacić za kolejny rok w klubie, w którym nie chcesz być.

Dalej wszystko załatwi nowy klub: podbije po ich stronie karty, zaniesie do swojego WZSS (wojewódzkiego związku strzelectwa sportowego) i tam poproszą o podbicie oraz prześle do PZSS.

PZSS robi problemy

Czasami mimo tego, że wszystko wydaje się OK, PZSS potrafi robić problemy. Np nie widzą zgody starego klubu lub twierdzą, że nie została uzyskana w odpowiednim czasie. W takim momencie wyciągasz przechowywane potwierdzenie nadania listu do starego klubu i wszystkie drzwi się otwierają, a problemy znikają.

PZSS w korespondencji mailowej i telefonicznej nie będzie przeszkadzał. Jeśli dopełniłeś formalności i potrafisz tego dowieść, cała procedura się uda. Dlatego ważne jest zachowywanie terminów, trzymanie potwierdzeń i minimalizowanie możliwości utraty dowodów. Jak to w życiu.

Podsumowanie

 1. Przed listopadem zorientuj się do jakiego klubu chcesz przejść, potwierdź, że są fajni i Cię przyjmą.
 2. Rozpocznij procedurę na początku listopada, żeby bez cienia wątpliwości się zmieścić do końca roku.
 3. Nie występuj o licencję przez stary klub!
 4. Wyślij kartę zmiany danych do starego klubu poleconym za potwierdzeniem odbioru i pilnuj dowodów nadania.
 5. Szybko i sprawnie przekaż dokumenty do nowego klubu.
 6. I już, w ciągu 2 miesięcy należysz do nowego klubu. Ciesz się i korzystaj z jego oferty!
do góry ↑