Nasze procedury

Ten opis ma za zadanie ułatwić Ci: poruszanie się na naszej stronie internetowej, zrozumienie zasad obowiązujących w stowarzyszeniu oraz ogarnięcie wszystkich niezbędnych formalności.

Ta strona dotyczy głównie wewnętrznych spraw stowarzyszenia i nie będą tutaj publikowane wskazówki prawne. Jeśli masz pytanie ogólne z zakresu pozwoleń na broń, polecam zapoznanie się ze stroną FAQ, na której są podstawy związane z uzyskaniem pozwolenia, a także stroną dodatkowe odpowiedzi, gdzie publikuję interpretacje prawne w ważnych dla strzelców kwestiach.

Pozwolenie kolekcjonerskie

Tutaj sprawa jest prosta: utwórz konto, opłać składkę członkowską (10 zł rocznie), zażądaj wysyłki potwierdzenia i już — masz wszystkie niezbędne dokumenty do wnioskowania o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.

Pozwolenie sportowe

Uzyskanie pozwolenia sportowego wymaga: członkostwa w klubie sportowym zrzeszonym w PZSS, zdania patentu strzeleckiego i wyrobienia licencji zawodniczej PZSS. Braterstwo posiada sekcję sportową, która ma licencję klubową PZSS i z nami możesz uzyskać zarówno patent strzelecki, licencję PZSS jak i pozwolenie na broń palną do celów sportowych.

Dysponujemy licencją klubową nr LK-1195/2019 w pełnym zakresie (PKS – pistolet, karabin, strzelba).

Kolejność działań dla nowych osób

Jeśli chcesz z nami od zera uzyskać uprawnienia na broń, musisz wykonać następujące kroki:

 1. Zarejestruj się na stronie. Po rejestracji system przekieruje Cię automatycznie do profilu.
 2. Podążaj za wskazówkami w profilu: uzupełnij dane osobowe na stronie edycji i wpłać składkę (250 zł) na konto podane na dole profilu, w segmencie Twoje płatności. System podpowiada, żeby wpłacić tylko 10 zł (członkostwo podstawowe), ale wpłać od razu 250 zł, żeby starczyło na sekcję sportową. Jeśli wpłacisz mniej, oczywiście możesz później dopłacić tylko różnicę, ale szkoda zachodu.
 3. Zaczekaj 1-2 dni robocze na zaksięgowanie przelewu. Po przejściu płatności, otrzymasz maila z potwierdzeniem członkostwa, gdzie będą m.in. informacje odnośnie żądania zaświadczeń o członkostwie, czy zapisu do sekcji sportowej.
 4. Zapisz się do sekcji sportowej, wybierając opcję „nie mam patentu, ani licencji PZSS” (bo nie masz tych uprawnień, prawda?). System sprawdzi czy masz odpowiednie saldo i zapisze do sekcji. Jeśli nie masz wystarczających środków na koncie, strona podpowie ile musisz dopłacić.

Powyższe kwoty dotyczą mężczyzn. Panie płacą 5 zł za podstawowe członkostwo (kolekcjonerskie) lub 220 (30 zł za członkostwo + 190 zł jednorazowego wpisowego) za członkostwo sportowe.

Dalsze kroki podyktuje Ci mailing, prowadząc Cię za rękę. Cały czas Twój bieżący status i najbliższy krok, który musisz wykonać na drodze do pozwolenia będą wypisane w segmencie Kolejny krok w sekcji sportowej w profilu. Znajdziesz to tuż powyżej Twoich danych osobowych.
To powinno być Twoje pierwsze źródło wskazówek dla dalszego postępowania. W razie wątpliwości możesz też zawsze zapytać mailowo. Dalsze kroki:

 1. Zalicz wiedzę teoretyczną. Najpierw ucz się korzystając ze strony PatentStrzelecki.eu, a później zacznij robić egzaminy. Do egzaminów wchodź wyłącznie przez link z segmentu „Sekcja sportowa” w profilu (dostaniesz go także w mailu). Więcej informacji napisałem na obecnej stronie, poniżej, w opisie zaliczenia teorii.
 2. Po teorii, zapisz się na szkolenie praktyczne na strzelnicy. Lista szkoleń do patentu jest na górze zakładki Szkolenia. Są tam różne szkolenia, Ciebie interesuje kurs na patent (na górze strony). Otrzymasz też maila z informacją o nowych kursach. Wybierz sobie taki termin i miejsce, jak Ci pasuje.
 3. Zapisz się na wybrany termin. 5 dni przed terminem dostaniesz maila z materiałami szkoleniowymi, informacjami kontaktowymi, dojazdem, godziną, itp. Przeczytaj maila i pojaw się z dobrym humorem na kursie.
 4. Po szkoleniu dostaniesz wypełniony wniosek do egzaminu na patent. Musisz teraz zapisać się na egzamin PZSS (organizowany w całej Polsce przez PZSS) i go przejść. Zapisy na egzaminy są przez Portal PZSS. Szczegóły będą omawiane na kursie na patent oraz w lekcji Egzamin na patent na stronie PatentStrzelecki.eu.
 5. Po zaliczeniu patentu sprawdzaj Portal PZSS raz w tygodniu. Jak tylko pojawi się Twój patent, wyślij do nas wniosek o pierwszą licencję, zgodnie z instrukcjami z maila i profilu.
 6. Sprawdzaj Portal PZSS raz w tygodniu. Jak tylko pojawi się Twoja licencja zawodnicza, zażądaj w profilu wysyłki zaświadczenia o członkostwie.
 7. Mając patent, licencję i zaświadczenie o członkostwie, idziesz na badania lekarskie, wypełniasz wniosek o pozwolenie (dostępny na stronie Wzory pism, przpisy) i składasz dokumenty na policji.
 8. W ciągu ~30 dni odbierasz pozwolenie na broń

Procedura jest prosta. Niektórzy w 12-tu krokach odchodzą od nałogu, pozwolenie na broń będzie prostsze. Wymaga kilku papierów i czekania na korespondencję, ale nie ma tutaj nic zagadkowego, ani przekraczającego zdolności absolwenta szkoły podstawowej. Bez problemu sobie poradzisz, a my przez cały czas odpowiadamy na maile.

Jak się zapisać do sekcji sportowej?

Do sekcji sportowej przyjmujemy każdego zainteresowanego. Nie ma żadnych warunków wstępnych, wystarczy chcieć. Zapis jest możliwy w Twoim profilu, w segmencie „Sekcja sportowa”.
Klikając widoczny tam link >> Więcej informacji i możliwość zapisu << przejdziesz do krótkiego opisu sekcji i wyboru dwóch dróg: dla osób, które zaczynają przygodę z PZSS poprzez Braterstwo (czyli nie masz ani patentu, ani licencji, ani nie należysz do innego klubu) oraz dla osób, które zmieniają swój obecny klub na nas.
Wybierz odpowiednią opcję. Będzie jeszcze trochę informacji, system sprawdzi, czy masz odpowiednie saldo i będzie możliwość zapisu, płacąc za sekcję dodatkową składkę.

Jestem już członkiem innego klubu PZSS, mogę dołączyć do sekcji?

Tak, nie ma problemu. Chętnie widzimy osoby już posiadające patent, a także być może licencję PZSS lub pozwolenie (ale to nie jest koniczne). Braterstwo ma za cel ułatwiać także utrzymanie pozwolenia, nie tylko jego uzyskanie.

Pamiętaj, żeby przy zapisie do sekcji wybrać opcję przechodzenia z innego klubu. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć jakich dokumentów od Ciebie wymagać i pokierujemy Cię z odpowiednimi formalnościami.
Droga zmiany klubu jest opisana szczegółowo poniżej.

Jeśli masz już patent strzelecki to nie płacisz wpisowego. Nie musisz się także przejmować informacjami na temat kursu na patent, egzaminu na patent, itp.

Sekcja sportowa – opłaty

Koszt: 60 zł składki członkowskiej dla mężczyzn lub 30 zł dla kobiet / rocznie. Do tego jednorazowo 190 zł wpisowego jeśli nie masz patentu. Składkę członkowską należy wpłacić na konto PRZED zapisaniem się do sekcji, gdyż inaczej system nie pozwoli na zapis.
Wpisowe pobieramy wyłącznie od osób, które nie mają patentu. Pozwala na pokrycie kosztów szkolenia, zakupu broni palnej do strzelań klubowych i wynajmu strzelnicy. Jeśli masz już patent PZSS: nie płacisz wpisowego i Twoim jedynym kosztem jest składka członkowska.
Składka zawiera w sobie opłatę za sekcję kolekcjonerską. Zatem jeśli już jesteś członkiem sekcji kolekcjonerskiej z konta pobierzemy wyłącznie 50 zł (dla mężczyzn) lub 25 zł (dla kobiet) różnicy w kwocie.

Patent strzelecki – teoria

Patent PZSS uzyskuje się po zaliczeniu egzaminu przed komisją PZSS. Regulamin PZSS wymaga trzymiesięcznego stażu w klubie, po którym można podejść do egzaminu na patent strzelecki. Przed egzaminem klub szkoli strzelca organizując kurs na patent strzelecki. Kurs składa się z dwóch części: teorii i praktyki.

Zanim zaprosimy Cię na szkolenie praktyczne, wymagamy znajomości przepisów obowiązujących strzelców. Jest to trochę wiedzy, więc dla ułatwienia przygotowaliśmy darmowy, internetowy kurs na teoretyczną część patentu strzeleckiego: PatentStrzelcki.eu (w skrócie: PS.eu)
Na PS.eu jest dostępna cała niezbędna wiedza, baza z pytaniami oraz dostosowane do smartfonów funkcjonalności ułatwiające zapamiętywanie: fiszki, testy i egzaminy.
Rozwiązania egzaminów są zapisywane wraz z kluczem (coś co może Cię zidentyfikować), dzięki któremu każdy ma swoją prywatną historię egzaminów i łatwo jest też sprawdzić postępy danej osoby. Więcej informacji na temat kluczy na PS.eu.

Przed szkoleniem na strzelnicy musisz uzyskać zaliczenie części teoretycznej kursu.

Jak zdać teoretyczną część kursu?

Zaliczenie teorii odbywa się przez internet, w Twoim domu, przez stronę PatentStrzelecki.eu. Najpierw przerób całą teorię — lekcje, fiszki i testy. Gdy masz już pojęcie o przepisach, pora na egzaminy.
Egzaminy możesz robić wielokrotnie. Do zaliczenia liczone są pytania, na które odpowiesz pozytywnie, pod warunkiem że cały egzamin zdasz na poziomie minimum 75%. Czyli jeśli egzamin ma 10 pytań i zrobisz 3 błędy, to żadna poprawna odpowiedź nie będzie wliczana do progu zaliczenia.

Do egzaminów musisz wchodzić na odpowiednim kluczu, który jest przygotowany w profilu na Braterstwie. Pamiętaj, żeby wchodzić na stronę egzaminów PS.eu za pomocą linka z Twojego profilu. Tylko w ten sposób Twoje postępy będą przypisane do Ciebie.

Jaki jest próg zaliczenia teoretycznej części kursu?

Uznajemy, ze zaliczenie części teoretycznej oznacza, że poprawnie odpowiesz poprawnie na minimum 80% „sensownych” pytań z bazy PS.eu, używając funkcjonalności egzaminów. Wystarczy że na dane pytanie odpowiesz poprawnie na jednym, dowolnym egzaminie, żeby je zaliczyć. Egzaminy możesz robić dowolną ilość razy. Zatem zaliczenie części teoretycznej jest łatwe i wymaga tylko trochę wytrwałości i nauki.
„Sensowne” pytania to te, które warto znać. Czyli bez wymiarów pudełek i rodzajów konkurencji ISSF.

Ważne: przy liczeniu bierzemy pod uwagę wyłącznie egzaminy, w których popełnisz nie więcej niż 25% błędów (czyli najwyżej 2 błędy na 10 pytań, 6 na 25 pytań, 12 na 50 pytań, czy 25 na 100 pytań). Dzięki temu mamy pewność, że rozwiązujesz egzaminy, zamiast zgadywać. Próg 80% oznacza, że musisz zrobić około 25-30 egzaminów o długości 10 pytań. Zrobienie 5-10 krótkich egzaminów nie wystarczy: chcemy, żebyś się nauczył :)

PS.eu w trakcie nauki informuje Cię o Twoich postępach. Z każdym kolejnym egzaminem aktualizowane są statystyki zdającego (przykładowe statystyki). Łatwo zatem sprawdzić, ile jeszcze Ci zostało nauki. Gdy przekroczysz 80% zaliczonych sensownych pytań (wygląda to np tak ), uznamy że udało Ci się zdać teoretyczną część kursu i zaprosimy Cię na szkolenie praktyczne.
System automatycznie wykryje, że masz zaliczoną teorię i wyśle Ci wiadomość mailową z potwierdzeniem. Od tego czasu możesz już się zapisywać na część praktyczną kursu, co będzie możliwe w profilu.

Jaka jest ważność zaliczenia teorii?

6 miesięcy. Po 6 miesiącach Twój egzamin jest archiwizowany, a system odpowiednio obniży procent znajomości teorii, wymagając dodatkowej nauki.

Ludzie zapominają i po 6 miesiącach bez treningu nie utrzymasz odpowiedniej znajomości przepisów. W Braterstwie staramy się szkolić dobrze i zależy nam, żeby każdy znał przepisy: uznajemy to za podstawę naszego wspólnego bezpieczeństwa. Z tego powodu okresowo musisz odświeżyć teorię, jeśli minęło dużo czasu od nauki.

Odświeżenie powinno być proste: jeśli znasz przepisy, wystarczy 30 minut i dobijesz z powrotem do 100%. Z drugiej strony, jeśli pamięć zawiodła, to tym bardziej należy odświeżyć. To nie są teoretyczne ciekawostki (znajomości zbędnej w praktyce części wiedzy nie weryfikujemy), a prawo, którego musisz przestrzegać codziennie jako posiadacz broni palnej.

Patent strzelecki – praktyka

Część praktyczna odbędzie się na strzelnicy. Szkolimy w kilku miastach: Wrocław, Warszawa, Jaworzno, więc możesz wybrać lokalizację bliżej Ciebie. Praktyka obejmuje strzelanie z broni bocznego zapłonu oraz gładkolufowej. Pozwoli Ci to być 100% przygotowanym do oficjalnego egzaminu PZSS. Strzelamy z takiej samej broni i w taki sam sposób, jak na egzaminie. Szkolenie praktyczne potrwa 1 dzień, o jego terminie poinformujemy Cię mailowo. Szkolenia są organizowane niemal co tydzień, więc jeśli masz motywację, to możesz się bardzo szybko przygotować do egzaminu.

Egzamin na patent

Odnośnie egzaminów, niezbędnych dokumentów, sposobów postępowania itp, poczytaj lekcję Egzamin na Patent z strony PatentStrzelecki.eu.
Ta lekcja powstała, aby zbierać wszystkie najważniejsze dla kursantów wiadomości. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania odnośnie egzaminów, napisz do mnie maila i postaram się pomóc.

Licencja zawodnicza PZSS

Obecnie, w związku z informatyzacją PZSS zasady uzyskiwania licencji są inne niż w poprzednich latach. System PZSS jest poprawiany, więc zachodzą w nim często niezapowiedziane zmiany. Poniżej nasze obecne rozumienie zasad.

Nowa licencja zawodniczą.

Pierwsza licencja ma obecnie podwójny obieg dokumentów: elektroniczny w systemie PZSS oraz papierowy. Procedura:

 1. Uzupełnij dane w Portalu PZSS: dane adresowe, zdjęcie
 2. W systemie PZSSu zgłaszasz żądanie o pierwszą licencję zawodniczą. Drukujesz i podpisujesz wygenerowany wniosek o pierwszą licencję.
 3. Przesyłasz pocztą do klubu podpisany wniosek.
 4. Przesyłasz do klubu składkę członkowską na pokrycie kosztów (70zł). Pamiętaj o tytule wpłaty!
 5. Klub proceduje wniosek elektroniczny i papierowy, opłacając koszta,

ad 1&2. Zaloguj się do portalu PZSS (portal.pzss.org.pl; login: email; hasło: pesel, o ile logujesz się pierwszy raz).
Uzupełnij swoje dane i zadbaj, żeby było zdjęcie w profilu. Bez zdjęcia PZSS zatrzyma Twój wniosek o licencję.
W menu po lewej stronie jest opcja „Licencje i patenty”. Będzie tam opcja wystąpienia o pierwszą licencję zawodniczą.
Podczas powyższej procedury będzie możliwość wygenerowania wniosku o pierwszą licencję. Wydrukuj go, podpisz.

ad 3. Podpisany wniosek przesyłasz do klubu tradycyjnym listem. Na wniosku NIE potrzebujesz pieczątki lekarza. Tylko Twój podpis.
Wniosek o pierwszą licencję powinien być w pełnym zakresie: P,K,S. Jeśli oblałeś jakąś część patentu, najpierw go popraw, a dopiero potem występuj o licencję. Ograniczona licencja okaleczy Twoje przyszłe pozwolenie. Unikaj tego błędu!

ad 4. Wszystkie opłaty są robione przez klub (czyli przez nas). Aby to się udało, musimy uzyskać od Ciebie odpowiednią kwotę składki członkowskiej. Koszty związane z licencją zawodniczą to obecnie 70 zł: 20 zł na rzecz DZSS i 50 zł na rzecz PZSS. Pamiętaj, że wpłaty na konto w Stowarzyszeniu muszą mieć odpowiedni tytuł: „Składka członkowska Imię Nazwisko”
Jeśli dysponujesz już obecnie na koncie kwotą wystarczającą na opłaty, nie musisz nic dodatkowo przelewać.

ad 5. Gdy otrzymamy od Ciebie wszystkie dokumenty, będziemy je procedować. Oczekuj orzeczenia o przyznaniu w ciągu kilku tygodni w Twoim profilu w systemie PZSS.
Po kolejnych kilku tygodniach powinna też przyjść licencja do klubu: to taka karta plastikowa wielkości dowodu osobistego. Wyślemy to do Ciebie listem poleconym.

Czego NIE robić
1. Nie wysyłaj żadnych pieniędzy na konta PZSS lub DZSS. Rozliczenie idzie przez klub. Jeśli wysłałeś im jakieś pieniądze na poczet licencji (dlaczego?), napisz do nich maila, żeby Ci odesłali na konto. Nie pisz do mnie, nic w tej sprawie nie pomogę. NIE procedujemy wpłat na konta PZSS na poczet licencji: system i tak jest już skomplikowany.
2. Nie wysyłaj do nas przelewów z błędnym tytułem. Opóźni to procedurę i będzie wymagało dodatkowych oświadczeń od Ciebie — strata czasu.
3. Nie występuj o ograniczoną licencję. Powinna być w pełnym zakresie: P,K,S. Jeśli nie masz patentu w jakiejś dyscyplinie, najpierw go uzupełnij.
4. Nie składaj jeszcze wniosku o pozwolenie. Poczekaj na licencję PZSS.
5. Nie przejmuj się startami. Możesz teraz chodzić na zawody dla zabawy, ale starty do przedłużenia licencji liczą się od momentu jej uzyskania, nie wcześniej.

Przedłużenie licencji zawodniczej

Procedura:

 1. W systemie PZSSu zgłaszasz żądanie o przedłużenie licencji zawodniczej z dyscyplinami zgodnymi z Twoimi startami w bieżącym roku.
 2. Przesyłasz do klubu składkę członkowską na pokrycie kosztów (70zł). Pamiętaj o tytule wpłaty!
 3. Weryfikujemy Twoje starty zgodnie z oświadczeniem lub historią na naszych zawodach.
 4. Klub proceduje wniosek elektroniczny, opłacając koszta,

ad 1. Zaloguj się do portalu PZSS. W menu po lewej stronie jest opcja „Licencje i patenty”. Będzie tam opcja „przedłuż licencję na 20XX rok”.
Wybierz tę opcję, zaznacz dyscypliny, które Cię interesują i zaakceptuj wniosek. Dyscypliny muszą korelować ze startami. Jeśli nie masz zrobionych startów np na Strzelbę, to nie występuj z wnioskiem o strzelbę na nowy rok!

ad 2. Wszystkie opłaty są robione przez klub (czyli przez nas). Aby to się udało, musimy uzyskać od Ciebie odpowiednią kwotę składki członkowskiej. Koszty związane z licencją zawodniczą to obecnie 70 zł: 20 zł na rzecz DZSS i 50 zł na rzecz PZSS. Pamiętaj, że wpłaty na konto w Stowarzyszeniu muszą mieć odpowiedni tytuł: „Składka członkowska Imię Nazwisko”
Jeśli dysponujesz już obecnie na koncie kwotą wystarczającą na opłaty, nie musisz nic dodatkowo przelewać.

ad 3. Do przedłużenia licencji potrzebne są starty. Algorytm do wyliczenia to 4 + 2 + 2. 4 starty w pierwszej dyscyplinie (dowolna, sam wybierasz która dla Ciebie jest ‚pierwsza’) i po 2 w kolejnych. Jeśli występujesz tylko o 2 dyscypliny, musisz zrobić 4 + 2 = 6 startów. Tylko w jednej? 4 starty.

Nasz system automatycznie wyciągnie informacje o Twoich startach w naszych zawodach. Jeśli wystarczają one do przedłużenia pełnej licencji, nie musisz robić nic więcej. Jeśli natomiast nie masz u nas kompletu startów (choćby dlatego, że przedłużasz niepełną licencję, więc nie robiłeś np strzelby), musisz przesłać specjalnie wygenerowane oświadczenie o startach w zawodach.
Oświadczenie można wygenerować wyłącznie na odpowiedniej stronie naszego systemu, bo ma ustaloną formę i treść. Nie zmieniaj go, nie dokładaj niczego. Jeśli wysłałeś nam wcześniej jakieś oświadczenie listem tradycyjnym: poszło do śmieci, nie liczy się, robimy od nowa.

ad 4. Gdy uzyskamy wszystkie powyższe elementy, będziemy procedować wnioski. Oczekuj orzeczenia o przyznaniu w ciągu kilku tygodni w Twoim profilu w systemie PZSS.
Po kolejnych kilku tygodniach powinna też przyjść licencja do klubu: to taka karta plastikowa wielkości dowodu osobistego. Wyślemy to do Ciebie listem poleconym.

Czego NIE robić
1. Nie wysyłaj żadnych pieniędzy na konta PZSS lub DZSS. Rozliczenie idzie przez klub. Jeśli wysłałeś im jakieś pieniądze na poczet licencji (dlaczego?), napisz do nich maila, żeby Ci odesłali na konto. Nie pisz do mnie, nic w tej sprawie nie pomogę. NIE procedujemy wpłat na konta PZSS na poczet licencji: system i tak jest już skomplikowany.
2. Nie wysyłaj do nas przelewów z błędnym tytułem. Opóźni to procedurę i będzie wymagało dodatkowych oświadczeń od Ciebie — strata czasu.

Po licencji zawodniczej

Jeśli w Portalu PZSS widzisz już informację, ze nadano Ci licencję zawodniczą w pełnym zakresie (P,K,S) to najwyższy czas wystąpić o pozwolenie na broń. Nie jest to wprawdzie (na razie) obowiązkowe, ale bardzo zalecane.

Do wystąpienia o pozwolenie musisz skompletować dokumenty:
— trzy zdjęcia jak do dowodu osobistego
— patent i aktualna licencja PZSS
— zaświadczenie o członkostwie z KS Amator
— orzeczenie lekarza o braku przeciwwskazań do posiadania broni
— wniosek o pozwolenie na broń
— dowód opłat

Dokumenty z PZSS możesz wydrukować z Portalu. Niestety, Policja nie uzna wydrukowanych zaświadczeń, gdyż nie spełniają wymogów KPA. W Portalu PZSS jest dostępna elektroniczna wersja tych dokumentów z bezpiecznym podpisem. Musisz przekazać je elektronicznie do WPA. Zgodnie z informacją, którą uzyskaliśmy z PZSS:
w WPA Wrocław najlepiej jest to zrobić wysyłając zwykłą wiadomość e-mail na odpowiedni adres mailowy Twojego WPA. Wprawdzie nie jest to droga przewidziana w KPA, ale jest sugerowana zarówno przez WPA, jak i PZSS.
w pozostałych WPA pozostają metody z KPA: wypalenie na płytce CD/DVD i załączenie do wniosku lub przesłanie przez e-puap.

Zaświadczenie o członkostwie wyślemy Ci od ręki, gdy tylko klikniesz żądanie takiego dokumentu w swoim profilu. Możesz robić to wielokrotnie (drugie i kolejne zaświadczenia wiążą się z opłatą 10 zł). Opcja zlecania wysyłki jest w widoku profilu tuż pod segmentem z danymi osobowymi. Do WPA przekazuj zaświadczenie nie starsze niż 6 tygodni: WPA niekiedy nie chce uznać „zbyt starego” zaświadczenia, co przeciąga procedurę. Do zaświadczenia dodajemy statut, czyli otrzymasz komplet dokumentów; nie zabraknie Ci niczego. List podróżuje około 10 dni.

Jeśli nie jesteś zwolniony z badań lekarskich (zwolnieni są tylko funkcjonariusze służb mundurowych z przydzieloną bronią służbową, co wynika z UoBiA) to musisz do wniosku załączyć orzeczenie lekarza orzecznika. Spis orzeczników znajdziesz na stronie swojego WPA. Dodatkowo, na naszym forum jest dział na temat badań, gdzie być może będzie wątek dotyczący Twojego rejonu geograficznego. Lekarz powinien wiedzieć o jakie badania chodzi i najlepiej, gdybyś mógł zrobić w jednym miejscu wszystkie badania: psycholog, okulista, orzecznik, psychiatra. Jeśli lekarz ma doświadczenie w badaniach na broń i dobrze zorganizowaną pracę to cały komplet da się zrobić w 3 godziny.

Wniosek o pozwolenie możesz napisać sam. Możesz, ale to nie jest najlepszy pomysł. Dużo lepiej jest skorzystać z przygotowanego wniosku, który możesz pobrać w dziale ze wzorami przepisów. Modyfikacja treści wniosku wymaga jakiejś wiedzy i nie jest polecana bez przygotowania. Niezbędną wiedzę możesz uzyskać w około 3-5 dni wertując internet (to nie jest czarna magia), Jednak większość wnioskujących tego nie robi i dla nich lepiej jest wysłać standardowy wniosek.
Standardowy wniosek obecnie gwarantuje sukces w każdym WPA: w szufladzie każdej komendy Policji w Polsce takich wniosków jest minimum kilkadziesiąt. Żadnego urzędnika takie pismo nie zdziwi :)

Do wniosku musisz koniecznie załączyć potwierdzenia opłat: 2 x 242 zł za pozwolenia i 10 zł za dopuszczenie. Numer konta będzie podany na stronie internetowej Twojego WPA. Wpłać trzy osobne przelewy: 242 zł za pozwolenie do celów sportowych, 242 zł za pozwolenie do celów kolekcjonerskich i 10 zł za dopuszczenie do posiadania broni. WPA będzie łatwiej połapać się we wpłatach.

Zbierz do kupy wszystkie wyżej wymienione elementy i przekaż je Policji. Możesz to zrobić osobiście, możesz listem poleconym. Lepiej jest listem poleconym: urzędnik WPA o złych zamiarach nie będzie w stanie wtedy Cię nakłonić do zepsucia Twojego wniosku. Możesz też pójść osobiście o ile jesteś asertywny i zakodujesz sobie zasadę ograniczonego zaufania.
Złych urzędników w WPA jest już mało, ale przestrzegamy nadal, bo nie wiadomo na kogo trafisz akurat Ty.
O wszelkich dziwnych lub niestandardowych praktykach WPA informuj nas mailowo, doradzimy lub zaktualizujemy bazę wiedzy dla innych praworządnych Polaków.

Zmiana barw klubowych

Jeśli należysz do klubu PZSS (lub byłeś zapisany przed laty) i chcesz się przepisać do innego klubu, musisz przejść zmianę barw klubowych. PZSS chce wiedzieć, w którym klubie przedłużasz licencję. Zmiana barw to sprawa PZSSu i nie dotyczy stowarzyszeń kolekcjonerskich (możesz należeć do nieograniczonej ilości).

Procedura:

 1. Prosisz stary klub, żeby usunął Cię z listy członków w systemie informatycznym PZSS
 2. Zapisujesz się do nowego klubu.
 3. Nowy klub dodaje Cię w systemie informatycznym PZSS.

Czy na pewno chcesz zmienić klub?

Żeby zmienić klub, musisz mieć powód. Może Twój stary klub stracił licencję, ma kiepską atmosferę, utracił dostęp do strzelnicy albo nie organizuje żadnych aktywności. Może się przeprowadzasz i nie chcesz należeć do zbyt odległego klubu. Może wraz z kolegami otworzyliście nowy klub, który rozniesie całą konkurencję w okolicy. To są dobre powody zmiany barw klubowych PZSS.

Kiepskim powodem jest niewielka różnica w opłatach. Nie warto zapisywać się do najtańszego na podstawie samej ceny, co piszę jako kierownik najtańszego klubu PZSS w całym kraju. Jeśli należysz do klubu, który ma standardową składkę (np 400 zł rocznie), to zobacz co otrzymujesz. Jeśli masz blisko, wysokiej klasy strzelnicę bez limitu, fajne zawody z możliwością wypożyczenia broni, dobrą atmosferę i możliwość rozwoju Twojego hobby — płać i ciesz się strzelectwem.

Jeśli klub aktywnie angażuje się w działania szkodzące Twoim prawom, np jego władze domagają się zaostrzenia prawa, wyrażają się z niechęcią o nowych strzelcach lub zazdrośnie dbają o obecnie istniejący ustawowy monopol, to jest rysa na wizerunku. Staraj się tego nie wspierać, jeśli masz alternatywę.

Licencja, a zmiana klubu

Zmiana klubu nie przeszkadza w uzyskaniu przedłużenia licencji na nowy rok. Starty w zawodach w barwach starego klubu dalej się „liczą” do przedłużenia — aby przedłużyć licencję w pełnym zakresie (P,K,S) potrzebujesz minimum 8 osobostartów w dowolnych zawodach (nie muszą być organizowane przez Twój klub). Zmiana klubu nie „resetuje” licznika osobostartów.

Uwaga! Jeśli chcesz zmienić klub, to poczekaj z przedłużeniem licencji. Najpierw zmień barwy, a potem wystąp o licencję w ramach nowego klubu.

Kiedy przejść?

Z powodu regulaminu zmiany barw klubowych PZSS, najlepiej jest zmienić klub w okresie: listopad – grudzień. W tych miesiącach Twój pierwotny klub nie powinien protestować, ani odmówić Ci przejścia do nowego klubu.
Co więcej, listopad – grudzień to czas, w którym jeśli poinformujesz klub o chęci odejścia, to mają 30 dni na załatwienie sprawy. Jeśli tego nie zrobią, to się uznaje, że wyrażają zgodę.

W innych miesiącach (styczeń – październik) stary klub może się nie zgodzić na zmianę barw klubowych. Jeśli przechodzisz w kiepskiej atmosferze, czasem szefowie klubów są niepotrzebnie złośliwi i utrudniają Ci życie (to z reguły znak, że zmiana klubu była dobrą decyzją). Dlatego najlepiej robić to w listopadzie.

Karta zmian danych

Do tej pory zmiana klubu odbywała się (jak wszystko inne w PZSS) w oparciu o papierowe dokumenty. Zawodnik wypełniał kartę zgłoszenia zmiany klubu, przekazywał do starego klubu, który ją podbijał. Potem zawodnik przesyłał kartę do nowego klubu, który też podbijał i dalej procedował.

Obecnie wszystko ma być robione elektronicznie, ale Twój stary klub może jeszcze nie nadążać za postępem: w takim przypadku przygotuj kartę zmiany klubu i poproś o podbicie w tym starym klubie. Wypełnioną przekaż do nowego klubu, który załatwi resztę.

do góry ↑