Nasze procedury

Braterstwo rozrasta się z miesiąca na miesiąc. Powoduje to, że dochodzą dodatkowe opcje, wymogi, czy procedury zgodnie z którymi działamy. Ten spis pytań ma za zadanie ułatwić Ci: poruszanie się na naszej stronie internetowej, zrozumienie zasad obowiązujących w stowarzyszeniu oraz ogarnięcie wszystkich niezbędnych formalności.

Ta strona dotyczy głównie wewnętrznych spraw stowarzyszenia i nie będą tutaj publikowane wskazówki prawne. Jeśli masz pytanie ogólne z zakresu pozwoleń na broń, polecam zapoznanie się ze stroną FAQ, na której są podstawy związane z uzyskaniem pozwolenia, a także stroną dodatkowe odpowiedzi, gdzie publikuję interpretacje prawne w ważnych dla strzelców kwestiach.

Ta sekcja będzie rozwijana. Staram się uporządkować wiedzę na stronie, żeby nie trzeba było skakać z miejsca w miejsce w poszukiwaniu informacji.

Pozwolenie kolekcjonerskie

Tutaj sprawa jest tak prosta, jak zawsze była: utwórz konto, opłać składkę członkowską, zażądaj wysyłki potwierdzenia i już — masz wszystkie niezbędne dokumenty do wnioskowania o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.

Pozwolenie sportowe

Uzyskanie pozwolenia sportowego wymaga: członkostwa w klubie sportowym zrzeszonym w PZSS, zdania patentu strzelckiego i wyrobienia licencji zawodniczej PZSS. Braterstwo posiada sekcję sportową, która ma licencję klubową PZSS i z nami możesz uzyskać zarówno patent strzelecki, licencję PZSS jak i pozwolenie na broń palną do celów sportowych.

Dysponujemy licencją klubową nr LK-1195/2017 w pełnym zakresie (PKS – pistolet, karabin, strzelba).

Jak się zapisać do sekcji sportowej?

Do sekcji sportowej przyjmujemy każdego zainteresowanego. Nie ma żadnych warunków wstępnych, wystarczy się zapisać. Zapis jest możliwy w Twoim profilu na tej stronie.
Koszt: 60 zł składki członkowskiej / rocznie + jednorazowo 150 zł wpisowego (jeśli nie masz patentu). Składkę członkowską należy wpłacić na konto PRZED zapisaniem się do sekcji, gdyż inaczej system nie pozwoli na zapis. Wpisowe zostanie pobrane w ciągu pierwszych 3 miesięcy członkostwa w sekcji sportowej.
Wpisowe pobieramy wyłącznie od osób, które nie mają patentu. Pozwala na pokrycie kosztów szkolenia, zakupu broni palnej do strzelań klubowych i wynajmu strzelnicy. Jeśli masz już patent PZSS: nie płacisz wpisowego i Twoim jedynym kosztem jest składka członkowska.
Składka zawiera w sobie 10 zł opłaty za sekcję kolekcjonerską. Zatem jeśli już jesteś członkiem sekcji kolekcjonerskiej z konta pobierzemy wyłącznie 50 zł różnicy w cenie.

Jestem już członkiem innego klubu PZSS, mogę dołączyć do sekcji?

Tak, nie ma problemu. Chętnie widzimy osoby już posiadające patent, a także być może licencję PZSS lub pozwolenie (ale to nie jest koniczne). Braterstwo ma za cel ułatwiać także utrzymanie pozwolenia, nie tylko jego uzyskanie.
Pamiętaj, żeby przy zapisie do sekcji wybrać opcję przechodzenia z innego klubu. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć jakich dokumentów od Ciebie wymagać i pokierujemy Cię z odpowiednimi formalnościami.

W tym przypadku nie płacisz wpisowego. Nie musisz się także przejmować informacjami na temat kursu na patent, egzaminu na patent, itp.

Patent strzelecki – teoria

Patent PZSS uzyskuje się po zaliczeniu egzaminu przed komisją PZSS. Regulamin PZSS wymaga trzymiesięcznego stażu w klubie, po którym można podejść do egzaminu na patent strzelecki. Przed egzaminem klub szkoli strzelca organizując kurs na patent strzelecki. Kurs składa się z dwóch części: teorii i praktyki.

Zanim zaprosimy Cię na szkolenie praktyczne, wymagamy znajomości wszystkich przepisów obowiązujących strzelców. Jest to trochę wiedzy, więc dla ułatwienia przygotowaliśmy darmowy, internetowy kurs na teoretyczną część patentu strzeleckiego: PatentStrzelcki.eu (w skrócie: PS.eu)
Na PS.eu jest dostępna cała niezbędna wiedza, baza z pytaniami oraz dostosowane do smartfonów funkcjonalności ułatwiające zapamiętywanie: fiszki, testy i egzaminy.
Rozwiązania egzaminów są zapisywane wraz z kluczem (coś co może Cię zidentyfikować), dzięki któremu każdy ma swoją prywatną historię egzaminów i łatwo jest też sprawdzić postępy danej osoby. Więcej informacji na temat kluczy na PS.eu.

Przed szkoleniem na strzelnicy musisz uzyskać zaliczenie części teoretycznej kursu.

Jak zdać teoretyczną część kursu?

Zaliczenie teorii odbywa się przez internet, w Twoim własnym domu. Używamy do tego strony PatentStrzelecki.eu. Najpierw przerób całą teorię — lekcje, fiszki i testy. Gdy masz już pojęcie o przepisach, pora na egzaminy.
Egzaminy możesz robić wielokrotnie. Zliczane z każdego egzaminu są pytania, na które odpowiesz pozytywnie, pod warunkiem że w danym egzaminie masz nie więcej niż 25% błędów.

W profilu będzie link do egzaminów PatentStrzelecki.eu, z odpowiednim kluczem. Pamiętaj, żeby wchodzić na stronę egzaminów PS.eu za pomocą linka z Twojego profilu. Tylko w ten sposób Twoje postępy będą zapisywane w odpowiedni sposób i będziemy mogli je zweryfikować.

W profilu będzie także informacja, odświeżana co jakiś czas o Twoich postępach. Postępy są odświeżane co kilka godzin, więc informacja o zaliczeniu może być z opóźnieniem. Nie należy się tym przejmować.

Jaki jest próg zaliczenia teoretycznej części kursu?

Uznajemy, ze zaliczenie części teoretycznej oznacza, że poprawnie odpowiesz poprawnie na minimum 60% pytań z całej bazy PS.eu, używając funkcjonalności egzaminów. Wystarczy że na dane pytanie odpowiesz poprawnie na jednym, dowolnym egzaminie, żeby je zaliczyć. Egzaminy możesz robić dowolną ilość razy. Zatem zaliczenie części teoretycznej jest łatwe i wymaga tylko trochę wytrwałości i nauki.

Ważne: przy liczeniu bierzemy pod uwagę wyłącznie egzaminy, w których popełnisz nie więcej niż 25% błędów (czyli najwyżej 2 błędy na 10 pytań, 6 na 25 pytań, 12 na 50 pytań, czy 25 na 100 pytań). Dzięki temu mamy pewność, że rozwiązujesz egzaminy, zamiast zgadywać.

PS.eu w trakcie nauki informuje Cię o Twoich postępach. Z każdym kolejnym egzaminem aktualizowane są statystyki zdającego (przykładowe statystyki). Łatwo zatem sprawdzić, ile jeszcze Ci zostało nauki. Gdy przekroczysz 60% zaliczonych pytań (wygląda to np tak), uznamy że udało Ci się zdać teoretyczną część kursu i zaprosimy Cię na szkolenie praktyczne.
System automatycznie wykryje, że masz zaliczoną teorię i wyśle Ci wiadomość mailową z potwierdzeniem. Od tego czasu możesz już się zapisywać na część praktyczną kursu, co będzie możliwe w profilu.

Patent strzelecki – praktyka

Część praktyczna odbędzie się na strzelnicy we Wrocławiu i obejmuje strzelanie z broni bocznego zapłonu oraz pneumatycznej. Pozwoli Ci to być 100% przygotowanym do egzaminu oficjalnego, w PZSS. Szkolenie praktyczne potrwa 1 dzień, o jego terminie poinformujemy Cię mailowo. W zależności od ilości chętnych szkolenie praktyczne będzie organizowane co miesiąc lub częściej.

Strzelanie pneumatyczne

W porozumieniu z klubem LOK „Vis” organizujemy regularne szkolenia z broni pneumatycznej. Szczegóły dotyczące terminu, miejsca i odpłatności w tym wpisie.
Szkolenia są bardzo tanie (tylko 10 zł), organizowane regularnie i dają świetne efekty.

Zachęcam do treningu wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza osoby szykujące się do patentu strzeleckiego. Taki trening (najlepiej powtarzany 2 lub 3 razy) przed strzelaniem z broni palnej sprawi, że Twoje wyniki będą lepsze, a postępy szybsze. Szkolenie pneumatyczne jest nieobowiązkowe, ale bardzo korzystne.

Dzięki nabyciu podstawowych umiejętności podczas kilkukrotnych treningów na pneumatykach, nie będziesz mieć żadnych problemów ze 100% wykorzystaniem czasu na strzelnicy z bronią palną podczas naszego szkolenia praktycznego. Warto!

Strzelanie z broni palnej

Będzie miało miejsce na strzelnicy we Wrocławiu lub okolicach. Pistolet, karabin oraz strzelba — pełen zakres kursu. Szczegóły będą przesyłane na maila.

Mieszkam za daleko, mogę przejść część praktyczną u siebie?

Tak, bez problemu. Musisz tylko przejść szkolenie w klubie sportowym zrzeszonym w PZSS lub u osoby z papierami instruktora sportu lub trenera. Następnie musisz do nas podesłać wypełnione przez szkolącego oświadczenie, że faktycznie szkolenie miało miejsce.

Dokumenty są wymagane, gdyż wniosek o patent strzelecki musi podbić także kierownik klubu, zaświadczając że przeszkolił daną osobę. Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z naszych szkoleń, muszę mieć jakąś inną drogę weryfikacji zanim podpiszę dokument, który potwierdza Twoje umiejętności.

Wniosek o patent strzelecki

Podchodząc do egzaminu na patent musisz mieć ze sobą potwierdzenie opłaty 400 zł na konto PZSS i podbity przez kierownika klubu wniosek o patent. Po przejściu szkolenia bez problemu podbijam takie wnioski i wysyłam listem poleconym lub wręczam osobiście.

Należy zawsze zdawać patent w pełnym zakresie, co się wiąże także z wnioskiem w pełnym zakresie. Egzamin na patent kosztuje tyle samo, niezależnie od tego, czy zdajesz wszystkie dyscypliny, czy tylko jedną. Z tego powodu, powołując się na klauzulę sumienia nie podbijam wniosków o niepełny patent, o ile nie masz na to dobrych argumentów.

Licencja zawodnicza PZSS

Pierwszą licencję uzyskuje się po zdaniu patentu bez dodatkowych opłat. Należy zawsze wnioskować o pełny zakres licencji, nawet jeśli w przyszłości nie chcesz strzelać np ze strzelby. Ograniczona licencja ogranicza też przyszłe pozwolenie. Z tego powodu, podobnie jak w patencie, powołując się na klauzulę sumienia nie podbijam wniosków o niepełną licencję, o ile nie masz na to dobrych argumentów.

Opłaty za wydanie lub przedłużenie licencji zawodniczej

Licencje wymagają opłat zarówno do PZSS, jak i do odpowiedniego Wojewódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego. W przypadku KS Amator jest to DZSS (dolnośląski).
Na konto PZSS należy przelać 50 zł, zaś na konto DZSS 20 zł.

Numer konta PZSS jest widoczny na ich podstronie kontakt. W tytule przelewu wpisz „Imię Nazwisko pierwsza licencja zwodnicza ROK”. Imię, Nazwisko i ROK podmień na Twoje aktualne dane.
Numer konta DZSS (Dolnośląski Związek Strzelectwa Sportowego) jest widoczny na dole strony kontakt klubu WKS Śląsk Wrocław. Nie pomyl go z numerem konta WKSu, bo będzie problem.

Dokumenty niezbędne do uzyskania pierwszej licencji

– wniosek o wydanie pierwszej licencji PZSS: druk wniosku
– jedna fotografia (3.5 x 4.5 cm) (podpisane na odwrocie)
– potwierdzenie opłaty 50 zł za wydanie licencji na konto PZSS
– potwierdzenie opłaty 20 zł za wydanie licencji na konto DZSS

Wniosek o licencję należy wysłać do klubu, a my przesyłamy ją dalej, do DZSS i później do PZSS.