Nasze procedury

Braterstwo rozrasta się z miesiąca na miesiąc. Powoduje to, że dochodzą dodatkowe opcje, wymogi, czy procedury zgodnie z którymi działamy. Ten spis pytań ma za zadanie ułatwić Ci: poruszanie się na naszej stronie internetowej, zrozumienie zasad obowiązujących w stowarzyszeniu oraz ogarnięcie wszystkich niezbędnych formalności.

Ta strona dotyczy głównie wewnętrznych spraw stowarzyszenia i nie będą tutaj publikowane wskazówki prawne. Jeśli masz pytanie ogólne z zakresu pozwoleń na broń, polecam zapoznanie się ze stroną FAQ, na której są podstawy związane z uzyskaniem pozwolenia, a także stroną dodatkowe odpowiedzi, gdzie publikuję interpretacje prawne w ważnych dla strzelców kwestiach.

Ta sekcja będzie rozwijana. Staram się uporządkować wiedzę na stronie, żeby nie trzeba było skakać z miejsca w miejsce w poszukiwaniu informacji.

Pozwolenie kolekcjonerskie

Tutaj sprawa jest tak prosta, jak zawsze była: utwórz konto, opłać składkę członkowską (10 zł rocznie), zażądaj wysyłki potwierdzenia i już — masz wszystkie niezbędne dokumenty do wnioskowania o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.

Pozwolenie sportowe

Uzyskanie pozwolenia sportowego wymaga: członkostwa w klubie sportowym zrzeszonym w PZSS, zdania patentu strzelckiego i wyrobienia licencji zawodniczej PZSS. Braterstwo posiada sekcję sportową, która ma licencję klubową PZSS i z nami możesz uzyskać zarówno patent strzelecki, licencję PZSS jak i pozwolenie na broń palną do celów sportowych.

Dysponujemy licencją klubową nr LK-1195/2017 w pełnym zakresie (PKS – pistolet, karabin, strzelba).

Kolejność działań dla nowych osób

Jeśli chcesz z nami od zera uzyskać uprawnienia na broń, musisz wykonać następujące kroki:

 1. Zarejestruj się na stronie. Po rejestracji system przekieruje Cię automatycznie do profilu.
 2. Podążaj za wskazówkami w profilu: uzupełnij dane osobowe na stronie edycji i wpłać składkę (60 zł) na konto podane na dole profilu, w segmencie Twoje płatności. System podpowiada, żeby wpłacić 10 zł (członkostwo podstawowe), ale wpłać od razu 250 zł, żeby starczyło na sekcję sportową.
 3. Zaczekaj 1-2 dni robocze na zaksięgowanie przelewu. Po przejściu płatności, otrzymasz maila z potwierdzeniem członkostwa, gdzie będą m.in. informacje odnośnie żądania zaświadczeń o członkostwie, czy zapisu do sekcji sportowej.
 4. Zapisz się do sekcji sportowej, wybierając opcję „nie mam patentu, ani licencji PZSS” (bo nie masz tych uprawnień, prawda?). System sprawdzi czy masz odpowiednie saldo i zapisze do sekcji. Jeśli nie masz wystarczających środków na koncie, strona powie ile musisz dopłacić.

Powyższe kwoty dotyczą mężczyzn. Panie za członkostwo płacą połowę stawki.

Dalsze kroki podyktuje Ci mailing, prowadząc Cię za rękę. Cały czas Twój bieżący status i najbliższy krok, który musisz wykonać na drodze do pozwolenia będą wypisane w segmencie Sekcja sportowa w profilu. Ten segment jest tuż powyżej Twoich danych osobowych.
W razie wątpliwości możesz też zawsze zapytać mailowo. Korzystając z okazji wypiszę te kroki, dla czytelności.

 1. Otrzymasz maila z informacją o konieczności zaliczenia teorii. Mail przyjdzie kilka dni po zapisaniu do sekcji sportowej.
 2. Zalicz teorię. Najpierw ucz się korzystając ze strony PatentStrzelecki.eu, a później zacznij robić egzaminy. Do egzaminów wchodź wyłącznie przez link z segmentu „Sekcja sportowa” w profilu (dostaniesz go także w mailu). Więcej informacji poniżej.
 3. Możesz się zapisać na szkolenie praktyczne na strzelnicy. Lista szkoleń do patentu jest na górze zakładki Szkolenia. Są tam różne szkolenia, Ciebie interesuje kurs na patent (na górze strony). Otrzymasz też maila z informacją o nowych kursach. Wybierz sobie taki, jak Ci pasuje.
 4. Zapisz się na wybrany termin. 3 dni przed terminem dostaniesz maila z materiałami szkoleniowymi, informacjami kontaktowymi, dojazdem, godziną, itp. Przeczytaj maila i pojaw się na kursie.
 5. Po szkoleniu dostaniesz wypełniony wniosek do egzaminu na patent. Musisz teraz zapisać się na egzamin PZSS (organizowany w całej Polsce przez PZSS) i go przejść. Szczegóły będą omawiane na kursie na patent oraz w lekcji Egzamin na patent na stronie PatentStrzelecki.eu.
 6. Po zaliczeniu patentu wysyłasz do nas wniosek o pierwszą licencję z kompletem opłat (opisane poniżej).
 7. Po otrzymaniu licencji wyślemy ją do Ciebie pocztą wraz zaświadczeniem o członkostwie i wskazówkami jak wystąpić o pozwolenie.
 8. Mając patent, licencję i zaświadczenie, idziesz na badania lekarskie, wypełniasz wniosek o pozwolenie (dostępny na stronie Wzory pism, przpisy) i składasz dokumenty na policji.
 9. W ciągu 60 dni odbierasz pozwolenie na broń

Procedura jest prosta. Wymaga kilku papierów i czekania na korespondencję, ale nie ma tutaj nic zagadkowego, ani przekraczającego zdolności absolwenta szkoły podstawowej. Bez problemu sobie poradzisz, a my przez cały czas odpowiadamy na maile.

Jak się zapisać do sekcji sportowej?

Do sekcji sportowej przyjmujemy każdego zainteresowanego. Nie ma żadnych warunków wstępnych, wystarczy się zapisać. Zapis jest możliwy w Twoim profilu, w segmencie „Sekcja sportowa”.
Klikając widoczny tam link >> Więcej informacji i możliwość zapisu << przejdziesz do krótkiego opisu sekcji i wyboru dwóch dróg: dla osób, które zaczynają przygodę z PZSS poprzez Braterstwo (czyli nie masz ani patentu, ani licencji, ani nie należysz do innego klubu) oraz dla osób, które zmieniają swój obecny klub na nas.
Wybierz odpowiednią opcję. Będzie jeszcze trochę informacji, system sprawdzi, czy masz odpowiednie saldo i będzie możliwość zapisu, płacąc za sekcję dodatkową składkę (50 zł dla mężczyzn, 25 zł dla kobiet).

Jestem już członkiem innego klubu PZSS, mogę dołączyć do sekcji?

Tak, nie ma problemu. Chętnie widzimy osoby już posiadające patent, a także być może licencję PZSS lub pozwolenie (ale to nie jest koniczne). Braterstwo ma za cel ułatwiać także utrzymanie pozwolenia, nie tylko jego uzyskanie.

Pamiętaj, żeby przy zapisie do sekcji wybrać opcję przechodzenia z innego klubu. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć jakich dokumentów od Ciebie wymagać i pokierujemy Cię z odpowiednimi formalnościami.
Droga zmiany klubu jest opisana szczegółowo poniżej.

Jeśli masz już patent strzelecki to nie płacisz wpisowego. Nie musisz się także przejmować informacjami na temat kursu na patent, egzaminu na patent, itp.

Sekcja sportowa – opłaty

Koszt: 60 zł składki członkowskiej dla mężczyzn lub 30 zł dla kobiet / rocznie + jednorazowo 190 zł wpisowego (jeśli nie masz patentu, ta sama kwota dla mężczyzn i kobiet). Składkę członkowską należy wpłacić na konto PRZED zapisaniem się do sekcji, gdyż inaczej system nie pozwoli na zapis. Wpisowe zostanie pobrane w ciągu pierwszych 3 miesięcy członkostwa w sekcji sportowej.
Wpisowe pobieramy wyłącznie od osób, które nie mają patentu. Pozwala na pokrycie kosztów szkolenia, zakupu broni palnej do strzelań klubowych i wynajmu strzelnicy. Jeśli masz już patent PZSS: nie płacisz wpisowego i Twoim jedynym kosztem jest składka członkowska.
Składka zawiera w sobie opłatę za sekcję kolekcjonerską. Zatem jeśli już jesteś członkiem sekcji kolekcjonerskiej z konta pobierzemy wyłącznie 50 zł (dla mężczyzn) lub 25 zł (dla kobiet) różnicy w cenie.

Patent strzelecki – teoria

Patent PZSS uzyskuje się po zaliczeniu egzaminu przed komisją PZSS. Regulamin PZSS wymaga trzymiesięcznego stażu w klubie, po którym można podejść do egzaminu na patent strzelecki. Przed egzaminem klub szkoli strzelca organizując kurs na patent strzelecki. Kurs składa się z dwóch części: teorii i praktyki.

Zanim zaprosimy Cię na szkolenie praktyczne, wymagamy znajomości przepisów obowiązujących strzelców. Jest to trochę wiedzy, więc dla ułatwienia przygotowaliśmy darmowy, internetowy kurs na teoretyczną część patentu strzeleckiego: PatentStrzelcki.eu (w skrócie: PS.eu)
Na PS.eu jest dostępna cała niezbędna wiedza, baza z pytaniami oraz dostosowane do smartfonów funkcjonalności ułatwiające zapamiętywanie: fiszki, testy i egzaminy.
Rozwiązania egzaminów są zapisywane wraz z kluczem (coś co może Cię zidentyfikować), dzięki któremu każdy ma swoją prywatną historię egzaminów i łatwo jest też sprawdzić postępy danej osoby. Więcej informacji na temat kluczy na PS.eu.

Przed szkoleniem na strzelnicy musisz uzyskać zaliczenie części teoretycznej kursu.

Jak zdać teoretyczną część kursu?

Zaliczenie teorii odbywa się przez internet, w Twoim własnym domu. Używamy do tego strony PatentStrzelecki.eu. Najpierw przerób całą teorię — lekcje, fiszki i testy. Gdy masz już pojęcie o przepisach, pora na egzaminy.
Egzaminy możesz robić wielokrotnie. Zliczane z każdego egzaminu są pytania, na które odpowiesz pozytywnie, pod warunkiem że w danym egzaminie masz nie więcej niż 25% błędów.

W profilu będzie link do egzaminów PatentStrzelecki.eu, z odpowiednim kluczem. Pamiętaj, żeby wchodzić na stronę egzaminów PS.eu za pomocą linka z Twojego profilu. Tylko w ten sposób Twoje postępy będą zapisywane w odpowiedni sposób i będziemy mogli je zweryfikować.

W profilu będzie także informacja o Twoich postępach. Postępy są odświeżane co kilka godzin, więc informacja o zaliczeniu może być z opóźnieniem. Nie należy się tym przejmować.

Jaki jest próg zaliczenia teoretycznej części kursu?

Uznajemy, ze zaliczenie części teoretycznej oznacza, że poprawnie odpowiesz poprawnie na minimum 60% „sensownych” pytań z bazy PS.eu, używając funkcjonalności egzaminów. Wystarczy że na dane pytanie odpowiesz poprawnie na jednym, dowolnym egzaminie, żeby je zaliczyć. Egzaminy możesz robić dowolną ilość razy. Zatem zaliczenie części teoretycznej jest łatwe i wymaga tylko trochę wytrwałości i nauki.
„Sensowne” pytania to te, które warto znać. Czyli bez wymiarów pudełek, i rodzajów konkurencji ISSF.

Ważne: przy liczeniu bierzemy pod uwagę wyłącznie egzaminy, w których popełnisz nie więcej niż 25% błędów (czyli najwyżej 2 błędy na 10 pytań, 6 na 25 pytań, 12 na 50 pytań, czy 25 na 100 pytań). Dzięki temu mamy pewność, że rozwiązujesz egzaminy, zamiast zgadywać. Próg 60% oznacza, że musisz zrobić około 25-30 egzaminów o długości 10 pytań. Zatem zrobienie 5-10 krótkich egzaminów na pewno nie wystarczy. Ta nauka zajmuje trochę czasu i trzeba być na to gotowym.

PS.eu w trakcie nauki informuje Cię o Twoich postępach. Z każdym kolejnym egzaminem aktualizowane są statystyki zdającego (przykładowe statystyki). Łatwo zatem sprawdzić, ile jeszcze Ci zostało nauki. Gdy przekroczysz 60% zaliczonych sensownych pytań (wygląda to np tak), uznamy że udało Ci się zdać teoretyczną część kursu i zaprosimy Cię na szkolenie praktyczne.
System automatycznie wykryje, że masz zaliczoną teorię i wyśle Ci wiadomość mailową z potwierdzeniem. Od tego czasu możesz już się zapisywać na część praktyczną kursu, co będzie możliwe w profilu.

Patent strzelecki – praktyka

Część praktyczna odbędzie się na strzelnicy. Szkolimy w kilku miastach: Wrocław, Warszawa, Jaworzno, Tarnobrzeg, więc możesz wybrać lokalizację bliżej Ciebie. Praktyka obejmuje strzelanie z broni bocznego zapłonu oraz śrutowej. Pozwoli Ci to być 100% przygotowanym do oficjalnego egzaminu PZSS. Strzelamy z takiej samej broni i w taki sam sposób, jak na egzaminie. Szkolenie praktyczne potrwa 1 dzień, o jego terminie poinformujemy Cię mailowo. Szkolenia są organizowane co tydzień, więc jeśli masz motywację, to możesz się bardzo szybko przygotować do egzaminu.

Strzelanie pneumatyczne

Na czas remontu strzelnicy — do września 2018 — strzelania pneumatyczne są niedostępne.
W porozumieniu z klubem LOK „Vis” organizujemy regularne szkolenia z broni pneumatycznej. Szczegóły dotyczące terminu, miejsca i odpłatności w tym wpisie.
Szkolenia są bardzo tanie (tylko 10 zł), organizowane regularnie i dają świetne efekty.

Zachęcam do treningu wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza osoby szykujące się do patentu strzeleckiego. Taki trening (najlepiej powtarzany 2 lub 3 razy) przed strzelaniem z broni palnej sprawi, że Twoje wyniki będą lepsze, a postępy szybsze. Szkolenie pneumatyczne jest nieobowiązkowe, ale bardzo korzystne.

Dzięki nabyciu podstawowych umiejętności podczas kilkukrotnych treningów na pneumatykach, nie będziesz mieć żadnych problemów ze 100% wykorzystaniem czasu na strzelnicy z bronią palną podczas naszego szkolenia praktycznego. Warto!

Strzelanie z broni palnej

Będzie miało miejsce na strzelnicy. Pistolet, karabin oraz strzelba — pełen zakres kursu. 7h na strzelnicy, ok 200 nabojów. Wszystkie szczegóły odnośnie terminów, materiałów szkoleniowych i innych szczegółów otrzymasz mailem 3 dni przed szkoleniem. Na każde szkolenie trzeba się obowiązkowo zarejestrować poprzez stronę. Rejestracja na szkolenie jest dostępna wyłącznie dla osób z sekcji sportowej, które zaliczyły część teoretyczną oraz opłaciły wpisowe.

Mieszkam za daleko, mogę przejść część praktyczną u siebie?

Tak. Musisz przejść szkolenie w klubie sportowym zrzeszonym w PZSS lub u instruktora PZSS. Następnie musisz do nas podesłać wypełnione przez szkolącego oświadczenie, że faktycznie szkolenie miało miejsce, było zgodne z planem szkolenia PZSS i przerobiliście wszystkie trzy dyscypliny (P,K,S).

Dokumenty są wymagane, gdyż wniosek o patent strzelecki musi podbić także kierownik klubu, zaświadczając że przeszkolił daną osobę. Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z naszych szkoleń, muszę mieć jakąś inną drogę weryfikacji zanim podpiszę dokument, który potwierdza Twoje umiejętności.

Wniosek o patent strzelecki

Podchodząc do egzaminu na patent musisz mieć ze sobą potwierdzenie opłaty 400 zł na konto PZSS i podbity przez kierownika klubu wniosek o patent. Na szkoleniach wręczam wcześniej przygotowane wnioski, które musisz uzupełnić danymi adresowymi, podpisać i podbić u lekarza medycyny sportu.

Należy zawsze zdawać patent w pełnym zakresie, co się wiąże także z wnioskiem w pełnym zakresie. Egzamin na patent kosztuje tyle samo, niezależnie od tego, czy zdajesz wszystkie dyscypliny, czy tylko jedną. Z tego powodu, powołując się na klauzulę sumienia nie podbijam wniosków o niepełny patent, o ile nie masz na to dobrych argumentów.

Egzamin na patent

Odnośnie egzaminów, niezbędnych dokumentów, sposobów postępowania itp, poczytaj lekcję Egzamin na Patent z strony PatentStrzelecki.eu.
Ta lekcja powstała, aby zbierać wszystkie najważniejsze dla kursantów wiadomości. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania odnośnie egzaminów, napisz do mnie maila i postaram się pomóc. NIE WIEM czy egzaminy w Twojej miejscowości są przyjazne. Takich informacji szukaj na internecie.

Po zaliczeniu egzaminu decyzja przyjdzie na Twój adres pocztą z PZSS. Zajmie to około 1-2 miesięcy, zależy od obłożenia Związku. Musisz czekać.

Licencja zawodnicza PZSS

Pierwszą licencję uzyskuje się po zdaniu patentu bez potrzeby robienia startów. Wniosek o licencję wysyłamy jak tylko otrzymasz patent i możesz wpisać numer patentu na wniosku o pierwszą licencję. Licencje wystawione po 01 listopada są ważne do końca przyszłego roku, więc w październiku warto się wstrzymać do listopada — opóźni to wydanie pozwolenia, ale przynajmniej nie będzie stresu z zaliczeniem startów w ciągu 2 zimowych miesięcy i oszczędzisz 70 zł.

Należy zawsze wnioskować o pełny zakres licencji, nawet jeśli w przyszłości nie chcesz strzelać np ze strzelby. Ograniczona licencja ogranicza też przyszłe pozwolenie. Z tego powodu, podobnie jak w patencie, powołując się na klauzulę sumienia nie podbijam wniosków o niepełną licencję, o ile nie masz na to dobrych argumentów.

WAŻNE! Poniższa procedura jest ważna wyłącznie w stosunku do licencji uzyskiwanych na rok 2018 i WCZEŚNIEJ. Od 2019 roku PZSS ma zmienić procedurę!

Opłaty za wydanie lub przedłużenie licencji zawodniczej

Licencje wymagają opłat zarówno do PZSS, jak i do odpowiedniego (ze względu na siedzibę klubu) Wojewódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego. W przypadku KS Amator jest to DZSS (dolnośląski).
Na konto PZSS należy przelać 50 zł, zaś na konto DZSS 20 zł.

Numer konta PZSS: 72 2490 0005 0000 4530 3676 0428 (ze strony kontakt PZSS). W tytule przelewu wpisz „IMIĘ NAZWISKO licencja ROK”. IMIĘ, NAZWISKO i ROK podmień na Twoje dane.
Numer konta DZSS: 83 1160 2202 0000 0002 2852 5005 (ze strony kontakt DZSS). W tytule przelewu wpisz „IMIĘ NAZWISKO licencja ROK”. IMIĘ, NAZWISKO i ROK podmień na Twoje dane.

Dokumenty do uzyskania pierwszej licencji

– wniosek o wydanie pierwszej licencji PZSS: druk wniosku
– jedna fotografia (3.5 x 4.5 cm) (podpisana na odwrocie: imię, nazwisko, pesel)
– potwierdzenie opłaty 50 zł za wydanie licencji na konto PZSS
– potwierdzenie opłaty 20 zł za wydanie licencji na konto DZSS

Dokumenty do przedłużenia licencji zawodniczej

– wniosek o przedłużenie licencji PZSS: druk wniosku
– potwierdzenie opłaty 50 zł za przedłużenie licencji na konto PZSS
– potwierdzenie opłaty 20 zł za przedłużenie licencji na konto DZSS

Wniosek o licencję wraz z załącznikami (opłaty, ew zdjęcie) należy wysłać do klubu, a my przesyłamy to wszystko dalej, do DZSS i później do PZSS.
Gdy PZSS przygotuje licencję, przyśle ją na adres klubu. Jak tylko ją odbiorę, wyślę Ci maila z informacją oraz polecony z licencją.

Zmiana barw klubowych

Jeśli należysz do klubu PZSS (lub byłeś zapisany przed laty) i chcesz się przepisać do innego klubu, to musisz przejść zmianę barw klubowych. PZSS chce wiedzieć, w którym klubie przedłużasz licencję. Zmiana barw to sprawa wewnętrzna PZSSu. Nie dotyczy stowarzyszeń kolekcjonerskich (możesz należeć do nieograniczonej ilości).

Ważne! Jeśli chcesz przejść do KS Amator: zanim wyślesz kartę zmian barw klubowych do swojego starego klubu, zapisz się do naszej sekcji sportowej. W KS Amator składka zapłacona od października do grudnia przedłuża konto do końca NASTĘPNEGO roku.
Zapis do sekcji sportowej jest możliwy w profilu. Link do zapisu.

Procedura w skrócie

 1. Pytasz nowy klub, czy Cię przyjmą. Jeśli tak, zapisujesz się i opłacasz składkę.
 2. Wypełniasz kartę zgłoszenia zmiany danych zawodnika.
 3. Przekazujesz staremu klubowi kartę do podbicia i ją od nich odbierasz.
 4. Przekazujesz nowemu klubowi podbitą kartę.
 5. Nowy klub przekazuje do PZSS. Koniec.
 6. Przedłużenie licencji lepiej uzyskać dopiero w nowym klubie. Przedłużenie licencji w starym klubie nie wyklucza możliwości zmiany.

Czy na pewno chcesz zmienić klub?

Żeby zmienić klub, musisz mieć powód. Może Twój stary klub stracił licencję, ma kiepską lub wręcz toksyczną atmosferę, utracił dostęp do strzelnicy albo nie organizuje żadnych aktywności. Może się przeprowadzasz i nie chcesz należeć do zbyt odległego klubu. Może wraz z kolegami otworzyliście nowy klub, który rozniesie całą konkurencję w okolicy. To są dobre powody zmiany barw klubowych PZSS.

Kiepskim powodem jest niewielka różnica w opłatach. Nie warto zapisywać się do najtańszego na podstawie samej ceny, co podkreślam jako Prezes najtańszego klubu (60 zł rocznie). Nieważne, czy zaoszczędzisz 10 zł miesięcznie, a raczej czy możesz bez przeszkód strzelać i się dobrze bawić.
Jeśli należysz do klubu, który ma standardową składkę (np 400 zł rocznie), to zobacz co za to otrzymujesz. Jeśli masz blisko, wysokiej klasy strzelnicę bez limitu, fajne zawody z możliwością wypożyczenia broni, dobrą atmosferę i możliwość rozwoju Twojego hobby — płać i ciesz się strzelectwem. Warto utrzymywać takie instytucje.
Ludzie płacą za karnet na siłownię 700 – 1500 zł rocznie i sobie chwalą. Jeśli korzystasz ze swojego członkostwa, to nie zawsze warto oszczędzać każdy grosz.

Małym, ale istotnym szczegółem jest kwestia, czy władze Twojego klubu stoją po Twojej stronie: praworządnego, dorosłego Polaka i czy chcą działać w kierunku poprawy Twojej sytuacji prawnej. Jeśli klub aktywnie angażuje się w działania szkodzące Twoim prawom, np jego władze domagają się zaostrzenia prawda, wyrażają się z niechęcią o nowych strzelcach lub zazdrośnie dbają o obecnie istniejący ustawowy monopol, to jest to spora rysa na wizerunku. Polityka nie powinna być na pierwszym miejscu, ale te rzeczy też są istotne. Jeśli wszyscy będą grabić do siebie, strzelcy zostaną rozszarpani opłatami i nieżyciowymi wymogami. Staraj się tego nie wspierać, jeśli masz alternatywę.

Licencja, a zmiana klubu

Zmiana klubu nie przeszkadza w uzyskaniu przedłużenia licencji na nowy rok. Starty w zawodach w barwach starego klubu dalej się „liczą” do przedłużenia — aby przedłużyć licencję w pełnym zakresie (P,K,S) potrzebujesz minimum 8 osobostartów w dowolnych zawodach (nie muszą być organizowane przez Twój klub). Zmiana klubu nie „resetuje” licznika osobostartów, ani nic nie zmienia w tej procedurze.

Uwaga! Jeśli chcesz zmienić klub, to poczekaj z przedłużeniem licencji. Wniosek wyślij, gdy będziesz już w trakcie procedury zmiany klubu. Możesz załączyć wniosek o przedłużenie licencji do karty zmiany danych i razem to wysłać do nowego klubu.
Jeśli masz nową licencję ze starego klubu to dalej możesz zmienić barwy.

Kiedy przejść?

Z powodu regulaminu zmiany barw klubowych PZSS, najlepiej jest zmienić klub w okresie: listopad – grudzień. W tych miesiącach Twój pierwotny klub nie może protestować, ani nie może odmówić Ci przejścia do nowego klubu.
Co więcej, listopad – grudzień to czas, w którym jeśli poinformujesz klub o chęci odejścia, to mają 30 dni na załatwienie sprawy. Jeśli tego nie zrobią, to się uznaje, że wyrażają zgodę bezwarunkowo. To ważna rzecz.

W innych miesiącach (styczeń – październik) stary klub może się nie zgodzić na zmianę barw klubowych. Jeśli przechodzisz w kiepskiej atmosferze, czasem szefowie klubów są niepotrzebnie złośliwi i utrudniają Ci życie (to z reguły znak, że zmiana klubu była dobrą decyzją). Dlatego najlepiej robić to w listopadzie.

Zapytanie nowego klubu

Przed zmianą barw sprawdź nowy klub. Zobacz ofertę, posłuchaj co mówią o nich ludzie, jak traktują swoich członków podczas zawodów, czy organizują treningi oraz czy ich rozumienie strzelectwa pokrywa się z Twoim. Czasem klub jest wyłącznie dynamiczny lub tylko stricte statyczny zgodnie z najsurowszymi regulaminami ISSFu.
Zapytaj, czy Cię przyjmą. Jeśli dostaniesz zgodę, działamy dalej. Jeśli przez 2 tygodnie Cię zbywają lub nie wiesz czego tak naprawdę od Ciebie wymagają przy przejściu, to chyba jednak źle wybrałeś nowy klub. Może warto szukać dalej.
Na pytania potencjalnych zainteresowanych klub powinien odpowiadać w miarę sprawnie. Jeśli nie dają sygnału życia mając perspektywę zyskania kolejnego członka, to zapewne nie będą Cię traktowali lepiej jak już będziesz do nich oficjalnie przypisany.

Braterstwo przyjmie każdego zainteresowanego dołączeniem do naszej sekcji sportowej. Nie musisz się dopytywać, ani upewniać. Jeśli jesteś lub chcesz się stać legalnym posiadaczem broni palnej: jesteś u nas mile widziany.

Karta zmian danych

Karta zgłoszenia zmiany danych zawodnika to jest dokument, na którym się wszystko opiera. Wypełnienie jest banalne: imię, nazwisko i PESEL.

Wypełnioną kartę przekazujesz do starego klubu, który ją podbija. Są dwie drogi:
— polubowna. Prezes bez problemu podbija Ci kartę.
— konfliktowa. Klub nie chce zrezygnować z płacącego klienta i nie pomoże Ci w ich opuszczeniu. Albo klub nie przejmuje się Twoimi problemami i olewają pisma, nie możesz się doprosić o spotkanie, przeciągają formalności, nie mają czasu nawet na podpis. Mają tysiąc członków i lepsze rzeczy do robienia niż Twoje problemy formalne.

W drodze polubownej możesz to załatwić osobiście. Przychodzisz oni podbijają, zabierasz kartę, jest ok, szybko i sprawnie. Idziemy dalej.

Droga konfliktowa wymaga większej czujności. Polecam w takiej sytuacji (lub gdy podejrzewasz taka sytuacja Cię czeka) wysłać kartę zmiany danych poleconym za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu, jeśli zrobisz to w okresie lis – gru, to po 30 dniach od wysłania uznaje się, że klub wyraża zgodę i możesz przejść dalej.
Pamiętaj, żeby zachować potwierdzenie nadania, to jest Twój oręż w dalszej drodze formalnej z PZSS.
W takim przypadku dysponujesz albo podbitą kartą, którą stary klub Ci podpisał i odesłał (lub którą odebrałeś od nich) albo tym potwierdzeniem odbioru, do którego dołączysz kopię karty (niepodbitą, ale z Twoimi danymi).

Karta do nowego klubu

Masz już podbitą przez stary klub kartę zmiany danych lub masz wypełnioną tylko przez Ciebie kartę oraz potwierdzenie nadania, z którego wynika, że poinformowałeś stary klub w okresie lis-gru oraz że już minęło 30 dni. Przekazujesz te dokumenty do nowego klubu.
Jeśli załączasz potwierdzenie nadania (bo stary klub Ci nie podbił karty), to raczej wyślij ksero, a oryginał nadania schowaj w dokumentach. Jak nowy klub gdzieś to zgubi to będzie cyrk.

Nowy klub przesyła kartę do PZSS i już.

Podsumowanie

UWAGA! Zmiany! W najbliższym czasie mają nastąpić znaczące poprawki procedury zmiany barw klubowej i być może nie będzie już potrzeby czekania do listopada. Lepiej się wstrzymaj kilka tygodni.

 1. Przed listopadem zorientuj się do jakiego klubu chcesz przejść, potwierdź, że są fajni i Cię przyjmą (nas nie musisz pytać, przyjmujemy wszystkich chętnych).
 2. Rozpocznij procedurę na początku listopada, żeby bez cienia wątpliwości się zmieścić do końca roku.
 3. Wyślij kartę zmiany danych i zgłoś się do starego klubu o pieczątkę, że rezygnujesz z członkostwa.
 4. Szybko i sprawnie przekaż dokumenty do nowego klubu.
 5. I już, w ciągu 2 miesięcy należysz do nowego klubu. Ciesz się i korzystaj z jego oferty!
do góry ↑