Braterstwo.eu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie

Hej! Jesteś niezalogowany/a. Zaloguj się.


TForum >> Sprzęt >> Bersa TPR9 - trudny ale piękny (dla mnie) pistolet

Wpis 'Bersa TPR9 - trudny ale piękny (dla mnie) pistolet'
Avatar
17.03.2019 20:26
Panie, Panowie przestawiam Argentyńską piękność której nie potrafię ujarzmić.TPR09 dostajemy w plastikowej skrzynce z jednym magazynkiem na 17 pestek, instrukcją i flagą bezpieczeństwa. Niestety brak drugiego magazynka oraz brak możliwości powiększania/pomniejszania uchwytu poprzez dodatkowe nakładki to spory minus. Choć sam uchwyt jest naprawdę wygodny. Nie jestem znawcą ale z tego co trzymałem w reku wydaje mi się że TPR jest jak przyklejony do ręki (mam w tej temacie małe doświadczenie w łapach trzymałem tylko CZ09, CZ P10C, Glock 17/19)
Pistolet z Argentyny to typowo bojowa konstrukcja kalibru 9mm. Waga 980g, długość 19cm, wysokość 14cm całość wykonana z metalu, pistolet wyposażony jet w dekoker/bezpiecznik, ma lufa poligonalną oraz szyna picatinny pod aby montować tam rożne bajery/lasery. Manipulatory są obustronne tak więc prawo i leworęczni będą zadowoleni. Zrzut zamka nie jest wymagający ale trzeba przyłożyć więcej siły niż np w Glocku ale nie jest tak oporny jak np w CZ10C. Mamy też wskaźnik naboju w komorze taki sam jak w pistoletach XDM, czyli wystający kawałek metalu ponad płaszczyznę zamka kiedy to komora nabojowa nie jest pusta.
Pistolet rozkładamy przesuwając dźwigienkę po lewej stronie do pozycji pionowej i zsuwamy zamek, proste i łatwe. Żadnych pinów itd.
Fabryczne przyrządy celownicze są plastikowe i jak dla mnie szczerbinka była za szeroka, dla moich oczu był za duży prześwit po prawej i lewej co utrudniało mi celowanie (choć i tak nie umiem strzelać). Na szczęście do TPR9 pasują akcesoryjne przyrządy marki LPA do Sig-a więc można sobie wybierać jakie chcemy: z kropeczkami, kreseczkami, na światłowodach do wyboru do koloru.
Ja wymieniłem na klasyczne z kropkami z regulacją.Duża Bersa (małą opisałem w innym temacie) trafiła do mnie troszkę przez przypadek (podobnie jak mała) pojechałem do sklepu kupić CZ P09 i podczas gdy sprzedawca obsługiwał klienta ja sobie macałem rożne proce i wpadła mi ona w oko. Zgodnie z zasadą pisaną na internetach "kupuj to co Ci się podoba" po prostu ją kupiłem. Urzekł mnie jej rasowy wygląd i konstrukcja full metal.

Na początku napisałem że nie potrafi jej ujarzmić i rzeczywiście tak jest. Nie potrafi z tego cholerstwa strzelać, sieje po całej tarczy :) Na początku zwalałem to na pistolet ale gdy instruktor na strzelnicy widząc pistolet po raz pierwszy władował 10 pestek w czarne w skupieniu nie większym niż 10cm, stwierdziłem że winny jestem ja :)
Z tego pistoletu strzelali jeszcze dwaj koledzy z Braterstwa, jeden siał po całej tarczy tak samo jak ja, drugi miał skupienie tyle że w górnym prawym rogu. Co ciekawe biorąc do reki pierwszy raz Glocka 19X strzelałem dużo lepiej niż po 300 pestkach z TPR9.
Pistolet ma dziwny/ciekawy spust na początku luz bez oporu później wyczuwalna milimetrowa chropowatość i dopiero pada strzał.

Podsumowując, czy jestem zadowolony.....nie wiem pistolet bardzo mi się podoba, ale trudno mi się z niego strzela, na pewno muszę jeszcze z tą Argentyną potańczyć może się dotrzemy. Może to dziwne ale mimo tego że ona jest cięższa od Glocka to bardziej od niego kopie, a w końcu masa broni powinna rekompensować odrzut.
Dla mnie pistolet jest naprawdę ładny i bardzo wygodny oraz wzbudza zainteresowanie na strzelnicy co jest dodatkowym plusem bo można pogadać i łatwo nawiązać relacje z innymi strzelcami bo każdy jest zainteresowany takim dziwakiem.

Cena katalogowa to 2490zł uważam ją za troszkę wysoką bo mamy tylko jeden magazynek i brak nakładek na rękojeść, z drugiej strony po rabacie zapłaciłem za pistolet 1990zł i taką cenę uważam już za atrakcyjną. Jak na pistolet bez plastików w rozmiarze full size, dodatkowo wyposażony w takie bajery jak obustronne manipulatory czy też wskaźnik załadowanej komory myślę że to ciekawa propozycja w półce budżetowych strzeladeł.


TForum >> Sprzęt >> Bersa TPR9 - trudny ale piękny (dla mnie) pistolet

^^